Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie a wlasciwie wpadlem tutaj o porade pytac.

Mam plyte Asus P5W DH Deluxe i macierz raid 0 z dwoch dyskow 2x500GB samsung HD501LJ, ostatnio dokupilem dodatkowo dwa dyski tez samsung ale 1TB HD103UJ.

Macierz 2x500GB jest podlaczona do ICH7R jako raid i pomyslalem, ze to samo zrobie z dwoma dyskami samsung 2x1TB.

Jednak mam obawy czy takie cos bezpieczne i bedzie w porzadku dzialalo, bo jeden z samsungow jest wykrywany jako external disk0, nie wiem czy dobrze?(podlaczony do EZ_Backup_RAID,dziala dobrze wykrywa dysk i tworzy macierz).

 

Niby dziala wszystko, ale mam watpliwosci czy nie zamienic 2x500GB raid na 2x1000TB a z jednego zostawic w komputerze a drugi dac jako external dysk zewnetrzny (wlozyc do pudelka na USB).

A moze zostawic tak jak jest i tylko jeden dysk wlozyc 1TB na dane i inne programy, a drugi zostawic na zewnatrz?

 

Jak mi radzicie i jakbyscie Wy postapili majac 4 dyski ta plyte.

Pozdrawiam i dziekuje za rady.

Link to post
Share on other sites

Wynika z tego, ze macierz raid 0 2x1TB to jak cos walnie to strace wszystko, a macierz raid 1 2x500GB to tam bym mial system i dane o to Ci chodzilo?

nie zupełnie, chodzi mi o to że 2x500GB dałbyś na RAID0 i tam trzymałbyś kopię ważnych dla ciebie danych.

 

Natomiast z 2x1TB zrobiłbym raid 0 i miałbyś bardzo szybkie dyski, gdzie trzymałbyś wszystko.

 

Ja tak to widzę.

Link to post
Share on other sites

2x1TB w czarne gniazda SATA do RAID0 - masz wtedy 2TB miejsca na system, programy, gry, mniej ważna pliki. Szybkość wzrasta o około 90%.

2x500GB w żółte gniazda SATA do RAID1 - 500GB na najważniejsze dane, szybkość zostaje na poziomie jednego dysku lecz bezpieczeństwo o 100%.

 

To, że jeden dysk wykrywa Ci jako external disk0 to pewnie "wina" podłączenie dysku do czerwonego SATA.

Link to post
Share on other sites

A może pójść na całość i połączyć 4 dyski w raid0 ?

Miałbyś ogromny przyrost prędkości kosztem bezpieczeństwa ale od po coś w sumie ludzie wymyślili nagrywarki DVD i płytki czyste :lol:

Swoją droga mi dwa dyski w raid0 śmigają już 5rok i zero awarii było i nie zdarzyło mi się jeszcze bym stracił jakieś ważne dane.

Link to post
Share on other sites

A może pójść na całość i połączyć 4 dyski w raid0 ?

Miałbyś ogromny przyrost prędkości kosztem bezpieczeństwa ale od po coś w sumie ludzie wymyślili nagrywarki DVD i płytki czyste :lol:

Swoją droga mi dwa dyski w raid0 śmigają już 5rok i zero awarii było i nie zdarzyło mi się jeszcze bym stracił jakieś ważne dane.

Jezeli podlaczysz wszystkie cztery jako RAID0 to sumaryczna ich wielkosc bedzie wynosic 2 TB (dyski 1 TB "skurcza" sie do 500gb). Nie lepiej zebys sprzedal te 500 co masz i kupil jeszcze jeden dysk 1 TB, a wtedy na 3x 1TB bys zrobil RAID5?

Zobacz na wiki benefity RAID5 (m.in szybkosc prawie jak w RAID0 i bezpieczenstwo danych, kosztem miejsca)

Link to post
Share on other sites

A co stoi na przeszkodzie by połączyć w raid0 cztery partycje po 500GB ?

wówczas zostanie 2x 500GB które to możemy połączyć w raid0 też.

 

Dzięki czemu będziemy mieli:

2TB raid0 - 4dyskowy czyli bardzo wydajny

1TB raid0 - 2dyskowy czyli dwu-krotnie wolniejszy od macierzy 4dyskowej ale jednocześnie dwu-krotnie szybszy od pojedynczego dysku.

bądź jeżeli zależy koledze na zabezpieczeniu części danych to można zrobić tak:

4 partycje 500GB w raid0 - 4dyskowy

2 partycje 500GB w raid1 - i mamy zabezpieczenie ważniejszych danych wówczas.

 

Co do raid5 to jeżeli nie mamy sprzętowej obsługi RAID to musimy się liczyć z dość powolnym zapisem i mocniej obciążonym procesorem gdyż będzie on musiał obliczać sumy kontrolne:

zmniejszona szybkość zapisu z powodu konieczności kalkulowania sum kontrolnych (eliminowana poprzez zastosowanie sprzętowego kontrolera RAID5)

Link to post
Share on other sites

To jeszcze tylko napisz jak stworzyć RAID na partycjach :lol::lol: . Chętnie posłuchamy...

Pamietam ze byla taka opcja kiedys, macierz w pelni software, realizowana pod windowsem. Smigalo tak samo jak teraz kontrolery softwarowe co mamy na plytach. Tak czy siak nie sadze zeby zrobienie raid tak jak on zaproponowal bylo mozliwe.
Link to post
Share on other sites

A słyszał kolega o czymś takim jak Matrix RAID ?

Pewnie nie :lol:

I w przyszłości mam nadzieje że nie będziesz się śmiał ze swojej nie wiedzy tylko najpierw poczytasz.

 

Dodatkowo taki zmyślny wynalazek jak mdadm potrafi tworzyć RAID na partycjach, co prawda jest to rozwiązanie programowe i tylko pod alternatywnymi systemami (ale autor nie napisał na czym ma zamiar tego używać), i teoretycznie niczym się nie różni od FakeRAID (to co na 95% płyt dają).

Link to post
Share on other sites

Spokojnie słyszałem, ale ta płyta nie ma Matrix RAID więc ponawiam pytanie jak chcesz zrobić RAID na partycjach?

 

Mostek południowy Intel ICH7R:

1 kanał UltraDMA 100/66/33

3 porty Serial ATA 3.0Gb/s z technologią Intel® Matrix Storage obsługującą RAID 0, 1, 5

Link to post
Share on other sites

możesz zrobic raid5 z 2x(1TB+500GB)

 

ale: ja bym dał 1TB+1TB+500GB w RAID0 i ten czwarty dysk 500GB dał bym na wazne dane i problem z banki

 

a bajki, "ze jak mi padnie dysk w RAID0 to strace dane" to wsadzcie miedzy inne bajki;

a powiedzcie mi co robiliście, gdy kazdy z Was miał w kompie tylko 1 dysk? zawsze sie arhiwizowało się wazne dane: dyskietki 5.25", 3.5", ZIPy, OMEGI, CD, DVD, Pendraki

 

myle sie? szkoda by mi było kupić 2 dyski po 1TB do uzytku domowego zeby je mirrorować i miec nadal 1TB. jak sie boisz o dane to mozesz je backupowac np na RapidShare (wykupienie rocznego konta wjdzie taniej niz dysk:D)

Link to post
Share on other sites

Spokojnie słyszałem, ale ta płyta nie ma Matrix RAID więc ponawiam pytanie jak chcesz zrobić RAID na partycjach?

Proponuję byś przeczytał mój poprzedni post bo zapewne nie zrobiłeś tego....

 

jogin:

Święta racja :lol: W użytku domowym nie ma sensu robic RAID1 bo tylko tracimy miejsce, a co ważniejsze na 100% zmieści się na płytkach DVD :lol:

Link to post
Share on other sites

2x1TB w czarne gniazda SATA do RAID0 - masz wtedy 2TB miejsca na system, programy, gry, mniej ważna pliki. Szybkość wzrasta o około 90%.

2x500GB w żółte gniazda SATA do RAID1 - 500GB na najważniejsze dane, szybkość zostaje na poziomie jednego dysku lecz bezpieczeństwo o 100%.

 

To, że jeden dysk wykrywa Ci jako external disk0 to pewnie "wina" podłączenie dysku do czerwonego SATA.

EZBACKUP_RAID - dwa zolte i to kontroler Jmicron podlaczony 1x1TB samsung (wykrywany jako external) czarny i czerwony SATA to podlaczony tam jest macierz RAID 0 2x500GB Samsung dodatkowo 1x1TB samsung jest podlaczony do tego samego gniazda trzeciego i normalnie go wykrywa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...