Skocz do zawartości

Zmiana chłodzenia na LC - wysokie temperatury!!!


Recommended Posts

Prędkość pompy nie ma aż takiego znaczenia, jednak tak popatrzyłem i dość ostro go wkręciłeś. Napisz mi jakiej pasty używasz bo może problem jest tutaj, tak samo jakiej metody aplikacji użyłeś? Ile teraz jest stopni w Polsce? U mnie jest ponad 30 stopni i procek łapie wyższą temperaturę tak jak i całe chłodziwo. Może nie byłoby głupim pomysłem żebyś wkręcił w pętlę miernik temp cieczy z wyświetlaczem (chyba od Phobya). Nie jest to wielki wydatek a na pewno da dobre pojęcie czy płyn się bardzo nagrzewa czy coś innego. Ja jednak polecałbym dać naprawdę dobrą pastę. U mnie po hardkorowym graniu na SLI i 3930K po OC procek w te upalne dni ma góra 65st na najcieplejszym rdzeniu a temp chłodziwa to ok42-44 stopni.

 

Pasta: Coollaboratory Liquid Ultra, nakładana tak jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=3N3D1zaeJoU. Na dworze  mam 27*C ,a w pokoju 25*C.

Ja pamiętam swoje początki jak walczyłem z temperaturami na gpu i jak o 2 w nocy rozbierałem układ i poprawiałem montaż bloku na karcie :D

 

ja właśnie nockę z soboty na niedziele zerwałem. Do 3 w nocy patrzyłem czy wszystko dobrze skręcone, nie przecieka itp. i może przez taka późna porę źle podłączyłem te węże :)

 

 

Węży nie zmieniałem, tylko jeden musiałem zmienić, bo był za krótki.

Edytowane przez patryk0902
Link to post
Share on other sites

hehehe. Ja pamiętam jak się okazało, że źle nałożyłem pastę na jedno z swoich GPU i tak się wkurzyłem że od 3 w nocy do rana wszystko rozbierałem i składałem na nowo. Typowe.

 

Pasta bardzo dobra więc to nie chyba tutaj jest problem. Z jaką prędkością kręcą ci się wentylatory?

Link to post
Share on other sites

hehehe. Ja pamiętam jak się okazało, że źle nałożyłem pastę na jedno z swoich GPU i tak się wkurzyłem że od 3 w nocy do rana wszystko rozbierałem i składałem na nowo. Typowe.

 

Pasta bardzo dobra więc to nie chyba tutaj jest problem. Z jaką prędkością kręcą ci się wentylatory?

 

Teraz 1029rpm i temperatury na rdzeniach miedzy 42-44*C w programie CPUID Hardware monitor, a w RealTemp  miedzy 38-41*C

Edytowane przez patryk0902
Link to post
Share on other sites

Zamienisz węże przy pompie to powinno spaść odrazu do poziomu <30o, Z tego co pamiętam u siebie to temp rdzeni w spoczynku miał całkiem znośnie bo w granicach 25-26o, za to ogólnej temperatury procka nigdy nie udało mi sie zbić poniżej 34o

Link to post
Share on other sites

Zamienisz węże przy pompie to powinno spaść odrazu do poziomu <30o, Z tego co pamiętam u siebie to temp rdzeni w spoczynku miał całkiem znośnie bo w granicach 25-26o, za to ogólnej temperatury procka nigdy nie udało mi sie zbić poniżej 34o

 

Czyli mam zmienić, wąż przy pompie na nowy. jeden już wymieniłem teraz drugi mam wymienić?

Link to post
Share on other sites

Ale ty nie masz wymienić węży na nowe  :o Tylko zamienić miejscami jeden z drugim

 

Ja już zmieniłem miejscami i temp spadła pod obciążeniem z  75*C na 70*C. Może układ nie jest odpowietrzony? Chociaż żadnych pęcherzyków powietrza w wężach nie widzę. Albo, może zmienić ustawienie bloku CPU (przekręcić go o 90*).

Edytowane przez patryk0902
Link to post
Share on other sites

Zmiana prędkości wentylatorów coś zmienia ?

 

Niewiele. Prędkość zmieniona z 700 do 1030 zbiła max 1-2*C

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/61508811ad0d9702.html Tutaj masz wszystko, jeśli chodzi o napięcia, podkręcanie i temperatury. Komputer chodzi juz ponad 8h

Edytowane przez patryk0902
Link to post
Share on other sites

No to jest ostatnia opcja

 

Koolance w wersji 370 jak i 380 ma tzw przesłonę która zwiększa ciśnienie wody natryskiwanej na finy. Musisz otworzy blok i wyciągnąć blaszkę która ma w środku podłużne wycięcie. To zwiększy przypływ wody a tym samym ilość odpieranego ciepła. Jeśli rzeczywiście masz odpowietrzony układ (przez ruszanie budą lewa prawa i to dość ambitnie), pastę masz dobrze nałożoną to musi to działać.

 

Przesłonę wiele osób wyciąga z bloków koolance (jest to zaaprobowana praktyka przez producenta) jeśli mają słabe pompy lub restrykcyjne bloki od GPU.

Link to post
Share on other sites

No to jest ostatnia opcja

 

Koolance w wersji 370 jak i 380 ma tzw przesłonę która zwiększa ciśnienie wody natryskiwanej na finy. Musisz otworzy blok i wyciągnąć blaszkę która ma w środku podłużne wycięcie. To zwiększy przypływ wody a tym samym ilość odpieranego ciepła. Jeśli rzeczywiście masz odpowietrzony układ (przez ruszanie budą lewa prawa i to dość ambitnie), pastę masz dobrze nałożoną to musi to działać.

 

Przesłonę wiele osób wyciąga z bloków koolance (jest to zaaprobowana praktyka przez producenta) jeśli mają słabe pompy lub restrykcyjne bloki od GPU.

 

Te wysokie temperatury, mogą być spowodowane taką gąbką dołączona do rezerwuaru? Niestety nie mogłem ją zamontować tak jak na obrazku, tylko ja zwinąłem więć ją zwinąłem i włożyłem pod spód Loga EK. Więc zanim zrobie to o czym mówisz wyjmę ta gąbkę i wtedy zobacze czy coś się zmieni.

http://img.tapatalk.com/d/14/07/16/yra9u5a5.jpg

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie gąbka i logo spełniają tą samą funkcję. Gąbka jest lepsza ale rzeczywiście może dławić pompę. Ja bym wziął i wyciągnął gąbkę i dał samo logo. Zalej układ na czas testów czystą wodą destylowaną bo jest po porstu tańsza i testuj różne konfiguracje. Zdecydowanie temperatury nie są dobre. Cały czas myślę o tej paście. Liquida ciężko dobrze nałożyć. Może spróbuj raz dać jakąś dobrą pastę, na poziomie mojego gelida czy nawet artic silvera. Wydaje mi się, że problem leży gdzie na wysokości bloku. Masz pompę D5 i ona nawet na ust nr 1 ma na tyle mocy, żeby wydajnie pracować. Może gdzieś pod tym Liquidem utworzył się pęcherzyk powietrza? Z tego co obserwowałem na filmiku LQ daje bardzo cienką warstwę owej "pasty", może masz krzywy IHS na procku i gdzieś są martwe miejsca. Naprawdę poświęć jedno smarowanie LQ i daj normalną pastę tyle, że troszeczkę grubszą warstwę. Blok dociśnie tak pastę, że stworzy się idealna warstwa. O tym że blok należy dokręcać na krzyż, chyba wiesz? Cały czas nie mieści mi się w głowie, że blok od Koolance może dawać takie jaja.

 

Edit:

 

Właśnie rozmawiałem z kolegą w USA, który jest jeszcze większym wariatem komputerowym niż ja i stwierdził że Pasta LQ Ultra jest lekko "zbugowana". Wytłumaczył to tak, że po nałożeniu pasty tworzy się bardzo cieniutka warstwa tego metalu i jeśli źle się nałoży blok to ta pasta nie wybaczy żadnych błędów on sam używa wersji Pro na CPU a na GPU - Ultra. Fakt obaj mamy LGA2011 a to duże powierzchniowo procki jednak muszę się z nim zgodzić. dokręcenie bloku tak aby idealnie dolegał nie jest łatwą sztuką. Spróbuj zmienić pastę i zobacz czy coś się zmieniło

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites

Teoretycznie gąbka i logo spełniają tą samą funkcję. Gąbka jest lepsza ale rzeczywiście może dławić pompę. Ja bym wziął i wyciągnął gąbkę i dał samo logo. Zalej układ na czas testów czystą wodą destylowaną bo jest po porstu tańsza i testuj różne konfiguracje. Zdecydowanie temperatury nie są dobre. Cały czas myślę o tej paście. Liquida ciężko dobrze nałożyć. Może spróbuj raz dać jakąś dobrą pastę, na poziomie mojego gelida czy nawet artic silvera. Wydaje mi się, że problem leży gdzie na wysokości bloku. Masz pompę D5 i ona nawet na ust nr 1 ma na tyle mocy, żeby wydajnie pracować. Może gdzieś pod tym Liquidem utworzył się pęcherzyk powietrza? Z tego co obserwowałem na filmiku LQ daje bardzo cienką warstwę owej "pasty", może masz krzywy IHS na procku i gdzieś są martwe miejsca. Naprawdę poświęć jedno smarowanie LQ i daj normalną pastę tyle, że troszeczkę grubszą warstwę. Blok dociśnie tak pastę, że stworzy się idealna warstwa. O tym że blok należy dokręcać na krzyż, chyba wiesz? Cały czas nie mieści mi się w głowie, że blok od Koolance może dawać takie jaja.

 

Edit:

 

Właśnie rozmawiałem z kolegą w USA, który jest jeszcze większym wariatem komputerowym niż ja i stwierdził że Pasta LQ Ultra jest lekko "zbugowana". Wytłumaczył to tak, że po nałożeniu pasty tworzy się bardzo cieniutka warstwa tego metalu i jeśli źle się nałoży blok to ta pasta nie wybaczy żadnych błędów on sam używa wersji Pro na CPU a na GPU - Ultra. Fakt obaj mamy LGA2011 a to duże powierzchniowo procki jednak muszę się z nim zgodzić. dokręcenie bloku tak aby idealnie dolegał nie jest łatwą sztuką. Spróbuj zmienić pastę i zobacz czy coś się zmieniło

 

Zmienię pastę, tylko, że nie mam teraz pod ręka, żadnej dobrej pasty. Posiadam tylko pastę, która była dołączona do bloku. Spróbuje na razie na niej. A co do gąbki wyjąłem ja i praktycznie nic to nie zmieniło temp są niższe ale tylko o 1-2*C na rdzeniu.

Link to post
Share on other sites

Sorki ze sie wtrace i moge sie mylic bo nigdy tego nie mialem ale cos slyszalem wiec zasiewam ziarno niepewnosci :P Ty masz tu zrobione SLI/CF a w takim wypadku narzut sterownika na procesor jest duzy i masz oo obciazonego w spoczynku do 20% co widac na real tempie. Moze to jest przyczyna tego ze masz wyzsza temperature w idle ?? I 5 760 do 4 GHz podkrecone moze nie udzwignac takiej kombinacji kart ale jak mowilem moja wiedza jest tylko teoretyczna ale niech wypowiedza sie fachowcy :)

Link to post
Share on other sites

Temperatura w idlu jest w tym wypadku bez znaczenia. SLI (nie wiem jak z CF) nie daje narzutu w czasie spoczynku. Mało tego. Podczas pracy w systemie sterownik obciąża tylko jedną kartę. MOżna to zaobserwować po jak się ustawia mnożnik na CPU i kartach. U mnie w czasie oglądania YT w  HD pracuje tylko jedna karta i to raptem na 3-5% obciążeniu z zegarami chyba koło 324MHz.

 

Oczywiście są wiarygodne testy które jasno mówią, że procki i5 nadają się po podkręceniu do napędzenia SLI, a czym większa ilość rdzeni i taktowanie - wydajność wzrasta.

 

Osobiście leciałem wcześniej na i7 870 (więc ta sama platforma) i dwóch GTX480. Pomijając temperatury, procesor w mało której grze dobijał do 75% i to bez żadnego OC. Tak więc jeśli by porównać mojego starego 870 do i5 podkręconego do 4.0GHz - konfiguracje są podobne. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że wraz z najnowszymi sterownikami od NV zoptymalizowano bardzo ładnie DX a tym samym zwiększono wydajność platformy.

 

Tak naprawdę w tym wypadku winę za wysokie temperatury mogą ponosić cztery rzeczy.

1. Zbyt wysokie napięcie na procku,

2. Źle nałożona pasta, która nie pracuje w pełni swoich możliwości a jest to możliwe bo liquid ultra tworzy cieniutką warstwę przewodnika i błąd w dokręcaniu śrub może się tym objawiać. Sam miałem przykre doświadczenia z płynnym metalem i kosztem 2 stopni w układzie wróciłem do sprawdzonego gelida,

3. Wysokie temperatury otoczenia. Mała delta temperatur między chłodnicą a otoczeniem może sprawiać że układ jest mniej wydajny,

4. Coś innego jest skopane (np. zapowietrzenie chłodnicy lub bloku)

Link to post
Share on other sites

Temperatura w tym przypadku ma duże znaczenie, mieszkamy praktycznie "po sąsiedzku" i u mnie w tej chwili temperatury w układzie są ok 6oC wyższe jak w przypadku zeszłego tygodnia gdzie padało i było ok 20oC na dworze ( teraz mam 29oC ).

 

Drugą przyczyną z tego co widzę, to są powyłączane wszystkie opcje oszczędzania energii i proc pracuje cały czas na maks taktach i napięciu, powłączanie eist, c1e itp na pewno wpłynie pozytywnie na temp

Edytowane przez PatrykT
Link to post
Share on other sites

Zmieniłem pastę, orientacje bloku i nic się nie zmieniło. Mogę zmienić z powrotem zegary na 2.8 GHz i zobaczyć wtedy jakie będą temperatury.


Zmieniłem zegary na fabryczne. Teraz temp przy max obrotów wentylatorów temp między 29-35*C przy temp w pokoju 25*C. Potem przeprowadzę test z prędkościa wentylatorów miedzy 600-900 rpm i wtedy zobacze jakie temperatury osiągnie.


Jeszcze tylko test podczas obciążenia, a potem podkręcam procesor offsetem do 4Ghz, bo teraz było podkręcone automatycznie programem  Asus TurboV Evo

Edytowane przez patryk0902
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...