Skocz do zawartości

Chłodzenie pod FX-8320


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez bossk,

Recommended Posts

Witam!

Przy modernizacji mojego komputera zdrowo przekroczyłem budżet i zostałem ze stockowym chłodzeniem AMD. Teraz chciałbym wymienić chłodzenie na nowe. Mój budżet to jakieś 250 zł.

Procesor: AMD FX-8320

Płyta główna: Gigabyte 870a-USB3

Oudowa: iBox Lynx 702SK

 

Nie będę jakoś mocno podkręcał procesora, tak tylko do paramerów FX8350 ;). Obstawiam, że będę musiał jeszcze zakupić radiatorki na płytę główną, więc jakie wybrać i gdzie je dokładnie przykleić?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

hej, najlepsze chlodzenie do FXow to Scythe Grand Kama Cross 2 - ok 150 zl,

Twoja plyta kiepsko dziala z FXami, nie wiem jak bedzie z podkrecaniem i monitorowaniem temperatur, obawiam sie ze mozesz miec problemz throttlingirm (ze wzgledu na kiepska sekcje zasilania jak rowniez "niekompatybilnosc" z FXami)

Teoretycznie do 4 GHZ to powinienes na stockowym coolerze dac rade.

Problemem jest Twoja obudowa, bo to piekarnik, wymien jak najszybciej na cokolwiek - moze byc Zalman Z3/ Z3+

Radiatroki naklej na sekcje zasilania

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Twoja plyta kiepsko dziala z FXami, nie wiem jak bedzie z podkrecaniem i monitorowaniem temperatur, obawiam sie ze mozesz miec problemz throttlingirm (ze wzgledu na kiepska sekcje zasilania jak rowniez "niekompatybilnosc" z FXami)

 

W każdym bądź razie spróbuję, najwyżej się wycofam z OC. Strona producenta podaje, że jest kompatybilna z FXami, ale mojego modelu procesora akurat na tej liście nie ma [KLIK]

 

Teoretycznie do 4 GHZ to powinienes na stockowym coolerze dac rade.

 

Być może, ale nie próbuję, ponieważ jest bardzo głośny pod obciążeniem nawet bez OC.

 

Problemem jest Twoja obudowa, bo to piekarnik, wymien jak najszybciej na cokolwiek - moze byc Zalman Z3/ Z3+

 

Spodziewałem się takiej rady :/. A jest jakaś inna obudowa która miałaby porty z przodu obudowy, a nie na górze? Sprawdzałem i przy tym Zalmanie będę miał problem by coś się zmieściło (komputer mam na takiej jakby półeczce na biurku specjalnie do tego zaprojektowanej).

 

Radiatroki naklej na sekcje zasilania

 

Jakie radiatorki byłyby najlepsze?

Edytowane przez arti025
Link to post
Share on other sites

Już samo zastosowanie Scythe Kama Cross2 da rezultaty (schłodzi częściowo sekcję i pamięci).

Tak jak bossk, radiatory przy OC na Twojej płycie to mus ;)

Jest duży wybór, grunt żeby zastosować dobre thermopady (np 3M).

 

O coś takiego mniej więcej chodzi: http://www.komputronik.pl/product/109992/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/AAB_Cooling_Ram_Heatsink_1_Aluminiowe_radiatory_na_pamieci.html

Edytowane przez gtr76
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

hej, najlepsze chlodzenie do FXow to Scythe Grand Kama Cross 2 - ok 150 zl,

Twoja plyta kiepsko dziala z FXami, nie wiem jak bedzie z podkrecaniem i monitorowaniem temperatur, obawiam sie ze mozesz miec problemz throttlingirm (ze wzgledu na kiepska sekcje zasilania jak rowniez "niekompatybilnosc" z FXami)

Teoretycznie do 4 GHZ to powinienes na stockowym coolerze dac rade.

Problemem jest Twoja obudowa, bo to piekarnik, wymien jak najszybciej na cokolwiek - moze byc Zalman Z3/ Z3+

Radiatroki naklej na sekcje zasilania

Jaja sobie robisz te chłodzenie to wydajność

Scythe Mugen-2 czy Thermalright U120

A te już ledwo co dają rade FX-om. Jedyny plus tego chłodzenia to VRM owiewany ale z całą pewnością nie wydajność.

Na jego miejscu kupił bym radiatory na sekcję i kupił o wiele wydajniejsze chłodzenie Grandis.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jako, ze argument - mialem  i sobie chwalilem (na FX 8320 - 4.7 GHZ i Phenomie X6 - 4.2 GHZ) jest niezbyt przekonywujacy to pozwol ze odwolam sie do testow z internetu:

 

http://www.tweaktown.com/reviews/5674/scythe-grand-kama-cross-2-cpu-cooler-review/index7.html

 

http://pcfoster.pl/artykul/scythe-grand-kama-cross-2-i-kabuto-2-%E2%80%93-test-coolerow/1173-5.html

 

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/scythe-grand-kama-cross-rev-b_5.html

Edytowane przez bossk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Grandis jest swietnym chlodzeniem, tylko ze najwieksza bolaczka FXow jest "throttling" spowodowany przegrzewaniem sie sekcji zasilania, coolery typu tower moga to jeszcze potegowac.

Sekcja zasilanie na plycie arti025 jest gola, nawet naklejenie radiatorkow moze nie pomoc wystrarczajaco, dlatego polecilem cooler typu "top flow"

Edytowane przez bossk
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Czy coś się nie zgadza z tym co napisałem to ta sama wydajność co Mugen2 i ultra 120. Po doklejeniu radiatorów jego płyta spokojnie nie będzie schodziła z taktowań jak TDP nie przekroczy .Spokojnie może kupić grandisa i lepiej na tym wyjdzie. OC i tak nie zrobi bo APM brak.

Jak miło, że pomimo oznaczenia jako rozwiązany temat dalej żyje ;). Sprzęt zamówię jutro, ale na razie najbardziej przekonuje mnie argumentacja bosska.

A tak się zapytam czy ty tego procka już masz? Z tego co widać twoja płyta go nie obsługuje. Odpalić odpalisz ale z trybami turbo mogą być problemy. F5g wgraj za w czasu.

Edytowane przez maxforces
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up

 

roznica jest taka, ze Ty piszesz, ze "ledwo daje rade", a ja, ze spokojnie wystarczy.

Jezeli uwazasz, ze OC i tak nie zrobi to po co proponujesz mu chlodzenie za 120 zl?

Bez OC to nawet spartan sobie poradzi. Plyta niestety kiepska i moze miec problem z turbo/ odczytem temperatur itp, sekcja strasznie uboga, zarowno zasilanie jak i chlodzenie, nie wiem czy same radiatorki sobie poradza, z pewnoscia Scythe Grand Kama Cross rev B pomoze, a Grandis moze zaszkodzic

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No i widzisz. Nie będę cię za  słówka ale zaczniemy od tego że ta sekcja nie jest taka uboga jak ją malujesz.Brakuje jej radiatora. Wydajnościowo to ona spokojnie by starczyła do OC nawet 4.4 tego procka.

Grandis nic nie zaszkodzi jak założy radiatory.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wczoraj zamówiłem Scythe Grand Kama Cross 2. Dziękuję wszystkim za pomoc. Może troszkę się pośpieszyłem, ale w związku z obecnymi temperaturami na zewnątrz wolałem się już zaopatrzyć w nowy sprzęt.

Edytowane przez arti025
Link to post
Share on other sites

Elo,

podepne się pytaniem, bo też mam tego FX'a.

 

Mam chłodzenie H75 (wydajnościowo coś pokroju dużego Macho), po OC do 4GHz w OCCT temp. podchodzi mi do ok. 66*C.

 

Teraz nie wiem, czy to normalna temp. dla tego procka przy tego typu chłodzeniu, czy może źle nałożyłem pastę? (zmieniłem na IC D7 - wcześniej STG2 - i nie wiem czy dobrze się z nią obeszłem przy nakładaniu)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...