Skocz do zawartości

Wybór pompki i chłodnicy


Recommended Posts

Witajcie, to znowu ja i po raz kolejny mam mały dylemat, a właściwie dwa. Spośród wielu chłodnic i pomp udało mi się wybrać dwie, ale nie wiem która jest lepsza. Pompy: http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_37_256&products_id=2329 ---- http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_37_256&products_id=246  Konstrukcja ta sama, obie mają kontrolę obrotów, wszystko zależy od tego która jest mniej awaryjna i cichsza. Z kolei chłodnice: http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_69_199&products_id=115 ----- http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_69_199&products_id=6079  Którą byście wzięli na moim miejscu?

Link to post
Share on other sites

Witam

Co do pompy to sa to dwa identyczne modele Laing D5 niema znaczenia od którego producenta prawdopodobnie robione nawet w jednej fabryce, jedyna różnica jest taka ze swiftech ma top do podłączenia węży przez co jest trochę droższy i tu rodzi się pytanie jaki masz rezerwuar jeżeli taki do którego montujesz pompę to nie potrzeba ci topu wtedy biez aqua computer będzie parę złotych taniej tak samo jak masz zamiar użyć/kupic top na złączami zaciskowe. Jeżeli natomiast podłączasz węże bezpośrednio do pompy i nie trzeba ci wymyślonego topu to swiftech będzie ok. Węże zawsze podgrzejesz i naciagniesz na końcowi.

Co do chłodnicy to jestem swego rodzaju fanboyem xspc (szczególnie w sprawach bloków) seria RX jest bardzo dobra ma kolosalną wydajność przy nisko obrotowych wentylatorach o ek xtx niemam wiedzy ale pewnie nie ustepuje xspc zabardzo a moze nawet jest lepsza, znowu pewna uwaga chłodnica od EK ma cross flow to znaczy możesz w prowadzić płyn z jednej strony chłodnicy i wyprowadzić z drugiej przeciwległej. Teraz najlepiej pomyśl jak bedziesz wszystko łączył i którędy puszczał węże i w ten sposób dobierz chłodnicę.

Link to post
Share on other sites

Rezerwuar to zatokowy ek: http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_295_296&products_id=6108 . To oznacza, że chyba lepiej brać odrobinę tańszą pompę Aqua Computer. Na razie będę chłodził tylko procka, a chłodnica będzie na topie. Jak sądzicie lepiej poprowadzić wodę rez -- procek -- chłodnica --- pompa czy najpierw chłodnica?

Edytowane przez Clover
Link to post
Share on other sites

Witam ponownie 

Z tym rezerwuar bierz tańszą pompę topu i tak nigdy nie użyjesz.

Jeżeli chłodnica idzie na górę to polecam EK XTX cross flow podłączysz:

chłodnica=> rezerwuar+pompa=> CPU=> i znowu chłodnica

nie będziesz musiał wracać z węzami z CPU do przodu obudowy tz. rezerwuar+pompa, użyjesz mniej węza i będzie lepiej wyglądało.

Co do wypowiedzi "vertiver" to MA ZNACZENIE jak wszystko podłączysz, założenie jest takie ze na pompę zawsze wysyłasz płyn już schłodzony przez chłodnice. Ma to wpływ na żywotność pompy. 

tu masz mój build już mocno nieaktualny:): 

https://www.youtube.com/watch?v=qiOWEOqAjN0

Z chłodnica cross flow zobaczysz o co mi chodzi z mniejsza ilością węza.

Pozdrawiam 

Edytowane przez SzyjaZ
Link to post
Share on other sites

Co do wypowiedzi "vertiver" to MA ZNACZENIE jak wszystko podłączysz, założenie jest takie ze na pompę zawsze wysyłasz płyn już schłodzony przez chłodnice. Ma to wpływ na żywotność pompy. 

 

Pokaż mi testy o ile to obniża żywotność pompy

Edytowane przez natsu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Pokaż mi testy o ile to obniża żywotność pompy

Nie mam żadnego testów wskazującego na to ze zmniejsza to żywotność pompy ale również testy nie wykazały ze pompa d5 podnosi temperaturę płynu w takim stopniu by miało to wpływ na temperaturę CPU. A w momencie gdy pętla zostanie rozbudowany o np. kartę graficzna temperatura płynu się podniesie i moja czysta logika podpowiada mi ze nie ma to pozytywnego wpływu na pompę.

Co do samej budowy pętli:

"There aren't many hard and fast rules in what order the components of a loop are connected. The one golden rule is that the pump should always follow the reservoir- this is to ensure that there is always fluid available to the pump. A dry pump is a dead pump."

Link to post
Share on other sites

Właśnie. Jedyna (logiczna zresztą) reguła jest taka, że pompa ma mieć papu prosto prosto z reza. 

Później niech sobie robi co chce i niech robi tak żeby to dobrze wyglądało. Jak mu padnie pompa to na pewno nie dlatego,że się przegrzała


również testy nie wykazały ze pompa d5 podnosi temperaturę płynu w takim stopniu by miało to wpływ na temperaturę CPU.

Bo nie ma. Płyn krąży w układzie za szybko i nie ma fizycznej możliwości żeby to maleństwo podgrzało cokolwiek w zauważalnym stopniu a pompa dodaje ~18W do układu

 

To jeszcze pytanko na wieczór. Która pompa jest lepszą opcją? Skoro temperatura pompy jest ważna. DDC, której elektronika dobija do 99 stopni czy mcp655 z temperaturą 52 stopni? 

Edytowane przez natsu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam

...

 znowu pewna uwaga chłodnica od EK ma cross flow to znaczy możesz w prowadzić płyn z jednej strony chłodnicy i wyprowadzić z drugiej przeciwległej. Teraz najlepiej pomyśl jak bedziesz wszystko łączył i którędy puszczał węże i w ten sposób dobierz chłodnicę.

 

 

Witam ponownie 

 

...

Jeżeli chłodnica idzie na górę to polecam EK XTX cross flow podłączysz:

...

 

 

Bzdura, ta chłodnica nie ma takiej możliwości podłączenia. Polecam trochę bardziej się zapoznać z opisami a nie bazować na swoim (mylnym) przeczuciu. Korek w dnie chłodnicy służy do odpowietrzania/napełniania układu, według uznania można tam wkręcić czujnik temperatury

Link to post
Share on other sites

Bzdura, ta chłodnica nie ma takiej możliwości podłączenia. Polecam trochę bardziej się zapoznać z opisami a nie bazować na swoim (mylnym) przeczuciu. Korek w dnie chłodnicy służy do odpowietrzania/napełniania układu, według uznania można tam wkręcić czujnik temperatury

Faktycznie Patryk ma racje, a jak pisałem:

 

ek xtx niemam wiedzy

a wniosek wyciągnięciem po zobaczeniu zdjęcie przepraszam za wprowadzenie w błąd  

 

 

To jeszcze pytanko na wieczór. Która pompa jest lepszą opcją? Skoro temperatura pompy jest ważna. DDC, której elektronika dobija do 99 stopni czy mcp655 z temperaturą 52 stopni? 

zależny jak wygląda twoja pętla podstawowe różnice miedzy nimi to L/M i podnoszenie słupa wody  D5 ma większe L/H natomiast ddc podnoszenie słupa wody.W praktyce max l/h niema takiego dużego znaczenia bo niewidzianym żeby ludzie do codziennego użytkowania ustawiali pompę na max obrotach. Natomiast "podnoszenie słupa wody" jest istotnym parametrem w momencie kiedy mamy dużo przeszkód na pętli tz. kilka bloków, złączki 90* itd. ddc mcp35x jest bardzo fajna pompą 

Edytowane przez SzyjaZ
Link to post
Share on other sites

Nie zrozumiałeś pytania... Pytałem która lepsza skoro podgrzewanie temperatura wpływa źle na elektronike skoro

 

Co do wypowiedzi "vertiver" to MA ZNACZENIE jak wszystko podłączysz, założenie jest takie ze na pompę zawsze wysyłasz płyn już schłodzony przez chłodnice. Ma to wpływ na żywotność pompy. 

 

Autor niech ustawia sobie tą pompę w loopie jak mu się podoba, aby miała zawsze dostęp do płynu i nie jeździła na sucho

Link to post
Share on other sites

Po dłuższym namyśle i waszych sugestiach zdecydowałem się na chłodnice EK oraz pompę Aqua Computer. Jeśli chodzi o kolejność układu to od zatokowego reza woda idzie do procka, potem do chłodnicy i wraca do pompy. Takie ułożenie ma przyszłość, bo gdybym podłączał kiedyś grafikę to dotrze do niej schłodzona woda z chłodnicy, a nie ogrzana z procka. To wszystko, dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Edytowane przez Clover
Link to post
Share on other sites

Po dłuższym namyśle i waszych sugestiach zdecydowałem się na chłodnice EK oraz pompę Aqua Computer. Jeśli chodzi o kolejność układu to od zatokowego reza woda idzie do procka, potem do chłodnicy i wraca do pompy..

Takie ułożenie zajeździ Ci pompę. Z reza ma iść do pompy i koniec. Jak niby ta ciecz będzie pchana do CPU skoro pompa na końcu jest? Siłą woli?

Link to post
Share on other sites

Takie ułożenie ma przyszłość, bo gdybym podłączał kiedyś grafikę to schłodzona woda idzie z chłodnicy, a nie ogrzana z procka. To wszystko, dzięki za pomoc i pozdro.

 

I tu Cie zaskoczę, nie ma to najmniejszego znaczenia. Na początku zabawy z lc testowałem różne konfiguracje loopa i nie było różnicy w temp gdy woda najpierw szła chłodnica>gpu>cpu ,tak samo było przy ustawieniu chłodnica>cpu>gpu

Link to post
Share on other sites

I tu Cie zaskoczę, nie ma to najmniejszego znaczenia. Na początku zabawy z lc testowałem różne konfiguracje loopa i nie było różnicy w temp gdy woda najpierw szła chłodnica>gpu>cpu ,tak samo było przy ustawieniu chłodnica>cpu>gpu

Bo płyn porusza się zbyt szybko. Mnie tylko ciekawi jak on chce płyn z reza do cpu i chłodnicy wpompować skoro ma on wracać do pompy :D No chyba,że jakiś skrót myślowy tam jest, którego nie zauważyłem

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...