Skocz do zawartości

R9 290 czyli "jak tchnąłem w kompa nowe życie"


Recommended Posts

Siema,

 

 

Może kogoś ten temat zainteresuje więc podzielę się z wami moimi wrażeniami po przesiadce z HD5970 na R9 290.  :)

 

 

Po zmianie karty specjalnie ponownie zainstalowałem parę dobrych gierek. Teraz do testów mam ich całkiem sporo. :D

 

 

Co zrobiłem źle kupując HD5970:

 

 

1.Głośne referencyjne chłodzenie, które chłodzi 2 ciepłe procesory. W tak „przewiewnej” budzie jaką jest HAF922, która stoi na biurku robi za silnik odrzutowy podczas dłuższych sesji. W lato nagrzewa pokój niemiłosiernie a ja do teraz dziwię się czemu nie kupiłem sobie słuchawek.

 

 

2. Pamięć i słabe teselatory sprawiają, że karta marnuje swój potencjał tam gdzie gry nafaszerowane są tymi wszystkimi fiuczerami.

 

 

3. Crossfire jest niestety zawodne, stałe 60fps wygląda w tym przypadku trochę inaczej….

 

 

Z tego wszystkiego byłem bardzo bliski kupienia GTX 780. Nie mogąc się oprzeć śmiesznie małym cenom Radeonów wyczaiłem R9 290 Gigabyte Windforce OC za nawet nie 1200zł. Prawie nowego. Na gwarancji 2,5 roku. Cewki nie piszczą ku mojemu zaskoczeniu, wentylatory nie terkoczą a tego zawsze można obawiać się kupując z drugiej ręki. A sama karta wygląda obłędnie.

 

 

Primo, jest bajecznie cicho! Teraz dopiero doświadczyłem co to jest niereferencyjne chłodzenie. Coś co bardzo doceniłem mając na biurku HD5970. Teraz w idle karta jest niesłyszalna! Zagłuszają ją Noctua i wentylatory z obudowy. Podczas giercowania szum wzrasta o jakieś 2-3 stopnie i bardzo fajnie przechodzi bez nagłego wzrostu obrotów. Szum całkiem przyjemny, już nie taki świst jak kiedyś. Hałas przestał być problemem.

 

 

Secundo, temperatury! Karta nie wiem jaki ma bios ustawiony ale max temperatura w grach po dobrym graniu to 76 stopni. Przy czym karta jest naprawdę cicha (nie gram na słuchawkach). Nie zbija taktowań z 1040MHz/1250Mhz (wersja OC). Lecz ze względu na to, że oddaje ciepłe powietrze do obudowy wzrosły temperatury procka. Bardzo dobrze wentylowana buda zaznaczam HAF 922.

 

 

Uno tri, W najnowszych grach gdzie DirectX 11, dużo teselacji i „tekstury wysokiej rozdzielczości” gra płynie na najwyższych tam gdzie HD5970 po prostu nie był w stanie ogarnąć tych nowych bajerów. W starych tytułach spodziewam się wzrostu do 100% a w nowych grach znacznie, znacznie więcej.

 

 

Quadro, wreszcie koniec z pustymi klatkami. Mimo, że te CrossFire działało całkiem sprawnie, to przestało mieć sens z pamięcią 1GB. Było chrupanie, ciamkanie, były opóźnienia i granie w nową grę bez najnowszych sterowników i 5 patchy nie miało sensu. Teraz nawet dla łachu załączyć można SMAA x4 w Metro, bo trzyma >30fps a frametime jest do zniesienia.

 

 

Wszystkie gry działają zaskakująco dobrze, wyniki na wykresach nie oddają tego jak jest naprawdę. Ewentualne spadki wydajności może serwować i7 930 @ 4GHz. Choć tutaj kolejne zaskoczenie bo procek do dziś daje rade super. We wszystkie gry można zagrać na absolutnie najwyższych detalach ze względnie odpowiednio dobranym i obniżonym AA. Nie licząc miejsc procesorowych, w takich warunkach jest w stanie utrzymać stałe 60fps. we WSZYSTKICH grach na już dosyć leciwej platformie.

 

 

Skok o 3 generacje jest potężny. W końcu jest cicho, chłodno, wydajnie i niezawodnie w każdej grze. I szczerze mówiąc nie spodziewałem się niczego lepszego. :)

  • Popieram 7
Link to post
Share on other sites

W koparce czy nie  to i tak bez znaczenia  bo masz długa gwarancję bardzo fajnie że ceny radków r9  są na tak niskim poziomie nawet tych nowych , ciekawe jak długo nvidia  będzie utrzymywała swoje ceny na tak wysokim poziomie , gratuluje zakupu  i ciesz się nową kartą  :) . W przyszłości jak zmienisz platformę  na coś wydajniejszego  to dopiero ten radek rozwinie w pełni  skrzydła

Link to post
Share on other sites

 

Z całym szacunkiem MaCiuŚ,ale GTX 780 w połączeniu  z i7 930 @ 4GHz pokazał by więcej ;)

 

http://pclab.pl/art57842-4.html

 

i7 930 to nie i5 4690 ,ale daje to pewien obraz jeśli chodzi o wydajność kart graficznych w połączeniu z danym CPU.

 

 

To zależy w jakiej grze   i weź  poprawkę na cenę gtxa 780  , obecnie w cenie gtxa 780  masz nowego radka r9 290x  z autorskim chłodzeniem  gigabyte windforce 3  , Który zmiata wszystkie gtxy 780  http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sapphire-radeon-r9-290x-tri-x-oc-test/strona/21497.html

Link to post
Share on other sites

Tak, wiem, że sterowniki Nvidia lepiej wykorzystują moc procesora rozkładając prace na wszystkie dostępne wątki. Ale weź pod uwagę to, że w moim przypadku musiałbym dopłacić ponad 500zł (!!!!) do najtańszej 780. Poza tym ta karta to już jest chyba max co warto wsadzić na te i7.

 

Maksymalna odnotowana temperatura to 79*C podczas gry w Metro Last Light, dokładnie cutscenka gdzie jesteśmy torturowani przez tych Czerwonych czy jak im tam, siedzimy na krześle i gada do nas jakiś Rusek a później uwalnia nas jakiś chłopiec :P, 100% użycia GPU, 40pare klatek, wszystko na najwyższych + SMAA x2, proszę wziąć pod uwagę wysoką temperaturę w pokoju ze względu na upały :D Dopiero w tej sytuacji chłodzenie leciutko wybija się z tła otoczenia.

 

Company of Heroes 2, które wcześniej działało ch..owo bez względu na ustawienia pewnie z winy małej ilości VRAM, teraz automatycznie ustawia prawie wszystko na Ultra.

 

To, że mi udało się dorwać Gigusia, w którym cewki nie piszczą i wentylatory nie wydają dziwnych odgłosów to wcale nie oznacza, że komuś innemu się to nie zdarzy. Mało tego, karty Gigabyte są najczęściej negatywnie ocenianymi kartami tych Radeonów w zagranicznych sklepach. Ale wynika to może z faktu, że ludzie mieszkający na zachodzie to zwykłe rozwydrzone oszołomy.

 

U mnie faktyczny stan jest taki: jest lekkie syczenie - pod obciążeniem of course, absolutnie nieuciążliwe dla ucha, nie jest to takie wkurzające "cykanie".

Link to post
Share on other sites

 

 

Ale wynika to może z faktu, że ludzie mieszkający na zachodzie to zwykłe rozwydrzone oszołomy.

Raczej to świadomość konsumencka. Płacę to wymagam, i don't care.

U nas to raczej wszystko przejdzie, bo pewnie 90% nabywców kart graficznych nie potrafi jej poprawnie zareklamować.

 

Piszczenie, cykanie itd - kwestia pechu lub szczęścia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...