Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam do dyspozycji 3500zł i myślę nad kupienie używanego macbooka pro jeśli się trafi to cosik takiego http://allegro.pl/item1093436667_apple_ ... _2_gb.html plus oczywiści wymiana ramu na 2 kości 2 gigowe. Drugą opcją jest Sony Vaio na iCore 5, 4 gb DDR3 (proszę nie mówić mi, że przepłacam za marke itp bo sam mam vaio jakość wykonania tych laptopów jest super i napewno inna firma nie wchodzi w grę przy zwykłym notebooku). Sprzęt będzie głownie używany do pracy na Photoshopie i moje pytanie jest następują co lepiej kupić biorąc pod uwagę wydajność i ergonomie pracy. Lapka będzie użytkowała kobieta (ja osobiście nie znoszę sprzętu z pod znaku nadgryzionego jabłka) i przyznam szczerze że nie bardzo orientuje się w applu. Prosił bym o wypowiedzi osób które miały styczność z applem :rudolph:

Link to post
Share on other sites

Jeżeli już ma być MacBook to raczej ten drugi.

Zastanów się jednak czy nie lepiej uderzyć w platformę PC, wydaje mi się bardziej uniwersalna (dodatkowy soft itp). Jeżeli jednak ma być tylko PS, użytkownik kobieta :rudolph: , to pozostaje Mac.

Link to post
Share on other sites

Przyszła właścicielka nie będzie grała w gry. Głównym zadaniem tego sprzętu ma być właśnie PS. Do tego oczywiście przeglądanie internetu, mp3, filmy i pewnie od czasu do czasu office :rudolph: Dla tego też uniwersalność nie jest wymagana. Głównie właśnie chodzi o pracę PS pod tymi konfiguracjami

Link to post
Share on other sites

Pisząc o dodatkowym sofcie nie miałem na myśli gier :rudolph:

Powiem tak: na PS bez problemu popracuje, procesory są wystarczająco wydajne. Jeżeli w grę wchodzą bardzo duże pliki, duża ilość warstw itp to oczywiście obowiązkowe będzie dołożenie pamięci (tak jak pisałeś).

Niestety minusem jest monitor. Laptopowe "średnio" się nadają do pracy, są po prostu zbyt małe (dlatego być może lepie byłoby zastanowić się nad kupnem jakiegoś większego Sony Vaio z serii E). Na szczęście widzę że w tym drugim MacBook'u jest wyjście DVI więc pozostaje podłączanie monitora zewnętrznego.

Link to post
Share on other sites

no właśnie teraz trochę więcej na ten temat poczytałem i wydaje mi się, że spróbuje ją namówić na 13 calowego maca i do tego monitor eizo 19 cali, 4:3 w technologi PVA. Sam fakt wydaje mi się że takie coś może czasami dojść do 4000zł :rudolph:

 

bchrubas a wiesz na czym może na czym lepiej będzie się pracowało w PS? Win 7 x64 czy Mac OSX?

Link to post
Share on other sites

Niestety na Macu pracowałem w PS jeszcze na etapie PS'a 8 czy 9 (nie pamiętam).

Wtedy wygodniej i wydajniej pracowało się na Mac'u.

Wydaje mi się że dzisiaj różnicy tak naprawdę nie będzie z dwóch przyczyn. Sprzęt ma tak naprawdę tą samą wydajność, a po drugie jeżeli Twoja znajoma nie będzie robiła "bałaganu" w systemie instalując mnóstwo innych "śmieci" to Windows nie powinien zwolnić nawet po dłuższym okresie użytkowania. PS CS5 pod Win7x64 nie sprawiał żadnych problemów (przynajmniej wersja testowa :co: ), nie sądzę aby pod Mac'iem było coś nie tak.

 

Mac jest teoretycznie bezpieczniejszy, bardziej się podoba kobietom (ogólnie osobom że tak powiem "o duszy artystycznej" :P ).

Dlatego przelicz co i jak, obojętne jaką platformę wybierzesz i tak trzeba będzie kupić porządniejszy monitor. Jeżeli jest jakiś nacisk na Mac'a to nie bój się go i kup :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

hej,

 

Hehe sie ubawiłem, nie widać rożnicy PS na mac i PC ?

Polecam odpalic go na nvidia z OpenCLI to zobaczy Pan co to znaczy wydajnie dzialajcy PS :wariat:

 

bchrubas, "Twoja znajoma nie będzie robiła "bałaganu" w systemie instalując mnóstwo innych "śmieci" to Windows nie powinien zwolnić" wiezysz w to ? ze nie bedzie instalowac ? Fakt ze win7 tak szybko sie nie zamula, ale po 4 miesiacach lighroom zwolnil rowno ( readyboost z dobry pendrive pomaga ) .

 

Jak kolezanka nauczy sie kozystac z wielu pulpitow i skrotow ( pokaz wszystkie okna ) to po miesiacu doceni : )

 

Wedlug mnie to tak jakby porownywac obsluge MIDI w OSX a w Windows ...

( osobiscie mam 3 komputer, 2 x PC i 1 x mac, mac to inna klasa do grafiki i muzyki ) windows to moze sobie pomazyc o takiej wygodzie, stablinosci....sa roznce zdania, ale osobiscie uzywam dwoch systemow i ( na PC siedzialem 4-5 lat khm..meczylem sie, nie siedzialem ) od kiedy kupilem mac`a problemy z MIDI / letacy / przycinki na live-acktach znikly, to inna jakosc wogole....

 

Kiedys u znajomego widzialem wypasonego Lenovo z Core 2 duo, 4gb ram i mial Adobe lighroom na Viscie, matko jak to wolno chodzilo, RAW jak zgralem u niego i wczytaly sie do programu to minelo dobre 5 minut...jpeg po wywolaniu tez zamulaly, loading przy wczytywaniu itp. na mac`u to katalog 200 zdjec mam na klikniecie... wedlug mnie porownujac do grafiki/muzyki platofrme MAC do PC to bez-sensu...

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Popieram przedmówcę - programy graficzne / do obróbki wideo / tworzenia muzyki zupełnie inaczej działają na komputerach Apple.

Nie bez powodu moi znajomi dźwiękowcy / muzycy używają Maków, to samo większość kumpli używających PS i zajmujących się montażem / obróbką wideo.

Wszystko działa szybciej i sprawniej, system operacyjny jest dużo stabilniejszy i przyjemniejszy w obsłudze niż Windows (którego używałem od wersji 95).

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Popieram przedmówcę - programy graficzne / do obróbki wideo / tworzenia muzyki zupełnie inaczej działają na komputerach Apple.

Nie bez powodu moi znajomi dźwiękowcy / muzycy używają Maków, to samo większość kumpli używających PS i zajmujących się montażem / obróbką wideo.

Wszystko działa szybciej i sprawniej, system operacyjny jest dużo stabilniejszy i przyjemniejszy w obsłudze niż Windows (którego używałem od wersji 95).

 

Prawdopodobnie autor juz dokonal zakupu, ale pozwole sobie odswierzyc i dodac swoje 3 grosze.

 

Zgadzam sie z przedmowcami. O niebo lepiej pracuje sie w programach do obrobki grafiki czy wideo na komputerach z systemem MAC, lecz w polskich realiach ceny komputerow ze stajni apple sa kosmiczne!

 

Jest inna mozliwosc - kupienie komputera, ktorego komponenty sa kompatybilne z systemem mac (takie jakich uzywa apple w swoich komputerach). Sam od 2 lat uzywam systemu MAC, ktorego nie zamienilbym na winodwsa nigdy. Okienek uzywam tylko do gier.

 

Jesli chcecie dowiedziec sie wiecej poszukajcie w google uzywajac hasel osx86 lub hackintosh.

 

IMO najlepszym miejscem do zdobycia informacji na ten temat jest forum insanelymac;)

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

NOOOO!!!

Tylko nie hackintosh! Toż to zło wcielone i taki PC nie będzie działać tak dobrze jak Mac ;)

 

Co do cen w Polsce to niestety prawda - za MBP 15" i7 w takim iSpot trzema zapłacić 9499 zł (8729 zł - w cenie dla studenta / nauczyciela), a w USA płacą $2199 (przy adekwatnie lepszych zarobkach)...

Link to post
Share on other sites

Wedlug mnie to tak jakby porownywac obsluge MIDI w OSX a w Windows ...

W obydwu przypadkach będzie identycznie ponieważ MIDI to tylko standard przesyłu informacji. Kwestia platformy nie ma tu nic do rzeczy.

 

( osobiscie mam 3 komputer, 2 x PC i 1 x mac, mac to inna klasa do grafiki i muzyki ) windows to moze sobie pomazyc o takiej wygodzie, stablinosci....sa roznce zdania, ale osobiscie uzywam dwoch systemow i ( na PC siedzialem 4-5 lat khm..meczylem sie, nie siedzialem ) od kiedy kupilem mac`a problemy z MIDI / letacy / przycinki na live-acktach znikly, to inna jakosc wogole....

Ani ja ani znajomi, którzy używają PC do ogólnie pojętego tworzenia muzyki nie mamy problemów ani ze stabilnością ani z latencją ani z wygodą (Cubase, ProTools, Samplitude) ... wszystko to kwestia sprzętu i konfiguracji. Poza tym - teraz Mac to zwykły pecet - różnica jest taka, że ma swój system operacyjny, swoje logo i jest nieproporcjonalnie drogi do możliwości ;)

Link to post
Share on other sites

I o ten system sie wszystko rozchodzi. Oczywiscie mozna pracowac na windowsie, tak jak i na linuxie, ale ten kto uzywal juz maca przez jakis czas i poznal wszystkie mozliwosci i funkcje wie, ze jest to o wiele przyjemniejsze i latwiejsze. Dla przykladu blaha na pierwszy rzut oka funkcja expose moze byc bardzo pomocna i usprawnic nasza prace.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...