Skocz do zawartości

Kupno monitora - 24', 1080p - 60/120/144Hz TN, VA czy IPS?


Recommended Posts

 

 

Specyfikacja mowi Response time (typical): 3 ms

 

specyfikacja to nie test, nie o tym mówię, na specyfikację nie ma co patrzeć

na co możesz patrzeć to recenzje i testy zrobione w nich, niemniej porównywanie różnych pomiarów mija się z celem, chyba, że to ta sama redakcja robiąca je z taką samą metodologią

Link to post
Share on other sites

Leb mi peka, nie jestem w stanie podjac zadnej sensownej decyzji. Teraz 'uczepilem' sie glow i bleeding w tych IPS-kach

 

Ponizej foto mojej obecnej TNki - scena z gry Outlast, bohater obrocony w kierunku sciany w ciemnym zaulku

 

Jasnosc 50/100

Kontrast 75/100

 

http://i60.tinypic.com/xcp47b.jpg

 

Nie wiem czy moge to od tak zestawic z podobnymi fotami IPSek, ale chyba przyznacie, ze moja obawa na czern w IPSkach jest uzasadniona

Link to post
Share on other sites

trochę tak, kłopot w tym, że lwia część tych fot, które krążą po sieci jest zrobiona komórką z takim softowym ISO, że efekt jest dość powiedzieć wyolbrzymiony, co nie znaczy, że nie trafiają się sztuki, gdzie to faktycznie stanowi problem

Link to post
Share on other sites

Zdecydowalem sie 'zaryzykowac' i zamowilem Della P2414H. Znalazlem sklep z dobra polityka zwrotu bez podania przyczyny w ciagu 14 dni (przez dobra mam na mysli to, ze sami organizuja odbior, nie trzeba samemu sie z wysylka fatygowac). Pobawie sie dzien czy dwa i zobacze jak to wyglada. Najwyzej zwroce

 

 

Update: Monitor dotarl, jestem po dwoch godzinach 'testowania'. Srebrzenie, czy jak my to nazywamu (IPS glow) jest koszmarnym doswiadczeniem. Na dzien dzisiejszy do tego stopnia, ze nie jestem w stanie sie z graniem w takich warunkach pogodzic

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

Srebrzenie, czy jak my to nazywamu (IPS glow) jest koszmarnym doswiadczeniem. Na dzien dzisiejszy do tego stopnia, ze nie jestem w stanie sie z graniem w takich warunkach pogodzic

 

A jakie masz oświetlenie w pomieszczeniu ? Bo jeżeli jedynym źródłem światła jest ekran, to obawiam się że z IPSem zawsze tak będzie. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Pierwszy post, i już podpadnę :D

 

Sorry za odkopywanie tematu, ale mam podobną sytuację:

- widzę tu i w necie opinie, że TN ma tylko lepszy czas odpowiedzi (tragiczne kąty widzenia, tragiczne kolory)

- podobno tak czy siak dowolny nowy monitor jest lepszy niż stary

- a ips glow nie jest taki zły

 

Przesiadam się ze starego, laptopowego monitora LCD glare CCFL WSXGA+ i jak patrzę na nagrania/zdjęcia Della to mi ręce opadają.

 

Mam też nowego LCD LED z HP Probook G640 matt - też wygląda gorzej niż mój stary monitor (1. gorsze kolory np przejścia na szarym kolorze+mniej żywe, ale to pewnie przez mat, 2. gorsze kąty widzenia). Nie wiem jaka matryca, pewnie TN.

 

W związku z tym mam pytanie: Nacho66, jak potoczyły się dalsze losy Twojego Della? Wymieniłeś na coś innego?

Czy ktoś inny tu przerzucał się ze starych, dobrych monitorów na nowe wynalazki?

 

Szukam opinii ludzi po takiej przesiadce, wydają mi się bardizej wiarygodne niż to co widze w recenzjach a potem w tematach z problemami/na filmikach. Na tym forum przynajmniej uczciwie piszą o glow etc, ale w necie niektorzy pomijają ten problem - a jak widzę - jest niemały.

 

Szukam 24 cali do gier i filmów(w tym w nocy, na tym polega cała frajda), wystarczy żeby nie był gorszy od 4 letniego monitora który posiadam z MSI GX620 (CCFL, glare, wsxga+). Grywam w FPS, ale przy <60FPS, jak filmy to we 2 więc super kąty nie sa potrzebne(raczej pion, byle obraz był OK, chociaz moj stary monitor daje rade), kolory - chyba najmniej mnie bolą (no chyba,ze moj stary monitor jest wyjątkiem).

 

Myślałem o jakimś Dellu lub Benq na VA:

to jest jakieś nieporozumienie (po co mi kolory skoro po ciemku filmu nie można obejrzeć).

GW2460HM nie idzie dostać, a wyższe modele (EW2440, BL2410) mają gorsze recenzje jezeli chodzi o gry.

Edytowane przez alseic
Link to post
Share on other sites

Losy potoczyly sie tak, ze Dell zostal ze mna. Po paru dniach grania i generalnego uzytkowania w pelni przyjalem zalete jakosci obrazu i kolorow i przestalo mnie to srebrzenie czy lekki bleed w narozniku przejmowac. Przeszedlem kilka dlc do metro last light i bylo ok. Bleed w rogach jest ale nie przeszkadza poki nie zaczniesz go "szukac"

We wszystkich innych grach (w sensie "jasnych") bleedu oczywiscie nie widac a sam obraz wyglada fenomenalnie. Ostatnio zainstalowalem ENB do Skyrim i to jest poezja jak to wyglada :)

 

Przy graniu po sieci w BF4 nie czuc laga. Wrecz przeciwnie, w porownaniu do mojej starej TNki z 5ms, mam wrazenie, ze odczuwalny lag jest duzo mniejszy.

 

W FIFIE rowniez nie obserwuje widocznego smuzenia (na co ktos tam na jakims forum narzekal odnosnie IPSek)

 

Wracajac do kwestii kolorow, skok z TNki jest taki, ze zdazylem wrocic do zabawy w obrobke zdjec ;)

 

Co do filmow, nie wiem, nie wypowiem sie bo kompa mam podlaczonego na stale do TV jako drugiego ekranu i na nim ogladam filmy

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

Chciałem odświeżyć swój wątek i zapytać czy może w przeciągu tych 9 miesięcy pojawiły się na rynku jakieś inne warte uwagi IPS-ki lub VA najadjący się dla graczy? I nie chodzi mi o 120-240hz, bardziej o porównywalny z p2414h czas reakcji i ogólne wrażenia

 

To co mi lekko doskwiera przy p2414h to backlight bleed i jednak ogólne srebrzenie. No i ogólnie wygląd czerni :) Przy czym powtórze, lekko. Pytanie zatem czy pojawiło się coś... hmmm... lepszego. Albo VA z lepszym czasem reakcji albo, heh, IPS z mniejszym (fabrycznie) bleedem i lepszymi parametrami czerni (choć tu zgaduję, że to nie jest możliwe technologicznie)

 

Muszę niedługo zakupić monitor do biura więc pomyślałem, że może jest okazja zabrać do biura owego Della a do domu zaprosić nowy sprzęt. 

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Nie no ok, ja to kumam, zreszta przyklad z autem jest dosc popularny tu na forum. W aucie jednak wiem mniej wiecej co oznaczaja gorsze 'bebechy' i jak sie moga przelozyc na awaryjnosc badz jakosc uzytkowania. Na monitorach znam sie troche mniej wiec zastanawiam sie jakie wady techniczne tego Benq wynikaja z uzycia tanich czesci. Krotka zywotnosc? Wysoki pobor mocy? Wysokie ryzyko (badz pewnik) nierownomiernego podswietlenia? 

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

żeby to było takie proste, w FAQ wstępnie omówiona jest budowa monitora

 

 

 

przyklad z autem jest dosc popularny tu na forum

 

tak, bo to IMO bardzo dobra analogia, to również skomplikowane urządzenia składające się z elementów, które razem tworzą całość, w aucie mamy silnik, "chip", przekazanie napędu, układ zawieszenia itd, w monitorze mamy panel, podświetlenie, sterowanie podświetleniem, LUT oraz kontrolujący wszystko procesor (lub procesory) wraz z pamięcią, na tych wszystkich elementach można oszczędzić tak samo jak w samochodzie, sama część zwana panelem to kilka warstw (vide schemat w FAQ), które mogą być zrobione z elementów wyższej lub niższej jakości

 

teraz, czy to taki zły monitor? zależy do czego, tak samo jak miejskie kompakty mają swoje zastosowanie, choć (w większości) dobrymi autami ciężko je nazwać

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...