Skocz do zawartości

EA234WMi / EV2326W i funkcjonalność


Recommended Posts

Witam,

czy ktoś z Szanownych Forumowiczów miał do czynienia z modelem NEC-a 234WMi?

 

Podejrzewam, że model sprawdzi się w przypadku pracy biurowej, ale czy można też na nim w miarę komfortowo zagrać (nie zawodowo czy wyczynowo, nie w sieciowy FPS, ale różności od Deus Exa, Assasyna po jakieś strategie?)

I pytanie nr 2 - szukam monitora z obsługą podobną do tej z Eizo, czyli ze Screen Managerem, dzieki któremu mozna np. wyłączyć monitor z klawiatury.

Czy NEC ma coś takiego??

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

NEC wydaje się być w miarę elastyczny trochę nie bardzo rozmiar plamki do pracy z tekstem, ale nie można mieć wszystkiego.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/NEC_MultiSync_EA232WMi_z_matryca_IPS_-_test,_recenzja,_opinie-4000.html

 

 (nie moja aukcja)

 

http://allegro.pl/monitor-nec-multisync-ea232wmi-ips-led-1920x1080-i4225714775.html

Edytowane przez alano
Link to post
Share on other sites

NEC wydaje się być w miarę elastyczny trochę nie bardzo rozmiar plamki do pracy z tekstem, ale nie można mieć wszystkiego.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/NEC_MultiSync_EA232WMi_z_matryca_IPS_-_test,_recenzja,_opinie-4000.html

 

 (nie moja aukcja)

 

http://allegro.pl/monitor-nec-multisync-ea232wmi-ips-led-1920x1080-i4225714775.html

 

Dziękuję, szukałam, szukałam i nie znalazłam tego testu, a wiele rozjaśnia.

 

I jeszcze pytanie o jego konkurenta bezpośredniego do zakupu.

Eizo 23" EV2336W - warto dopłacić wg Was i jak się będzie sprawował w przypadku użytkowania, o którym pisałam wyżej?

 

PS. Czy admin forum ma możliwość zmiany tematu, bo przydałoby sie sprecyzować: Nec EA2332WMi oraz Eizo EV2326W a funkcjonalność.

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Do gier i filmów lepiej coś na VA np Eźio ma w ofercie takie cuś: http://www.ceneo.pl/27034180

 

Ładne, tylko cena.

A filmy odpadają, bo do tego mam jednak telewizor. Ale fakt, że każda gra na tym wyglądałaby pewnie świetnie. 

Myślę, czy nie przeboleć jednak wyglądu i kupić tańszy FS2333 (matryca IPS, ale ponoć mimo wszystko jest nieźle).   

Link to post
Share on other sites

FS331 ponoć może zdenerwować tym smużeniem, więc odpada.

Zawęziłam wybór do Eizo i Nec-a ze względu na konieczność obsługi czegoś na kształt Screen Managera, potrzebny mi bowiem taki program ze względu na niepełnosprawność. Dell ma też coś takiego, ale w ograniczonym zakresie i ponoć to nie ta jakość.

 

Takie konkretne pytanie jeszcze, może ktoś będzie mógł pomóc. Przesiadam się z FlexScan S1931. Ktoś mnie nawet przekonywał, że nie warto, bo jeśli nie kupię czegoś w okolicach 3 tys. to stracę wiele na obrazie. Ale mam wrażenie, że moja rozdzielczość już na dziś jest utrudnieniem.

Ile więc stracę kupując poniższe sztuki i jak będą one się spisywać w gach typu Fary Cry 3, Wiedźmin czy Watch_Dogs? 

EA233WMi

EV2336W

i ostatnia opcja ze względu na 16:10 (choć nie wiem, czy mi potrzeba takiej rozdziałki, jak się spisuje 16:10 w skalowaniu gier, lepiej niż 16:9? bo że dostaję lepszą powierzchnię roboczą wiem)

EA244WMi

 

Cały czas w grze jest FS2333, ale żeby on normalny wygląd miał...

 

Propozycje na miarę budżetu. Choć EA244WMi już go nieco przekracza, dołożę, jeśli wart dokładania. 

Link to post
Share on other sites
FS331 ponoć może zdenerwować tym smużeniem, więc odpada.

 

twój S1931 też jest na PVA, a FS na pewno nie smuży bardziej, także masz mniej więcej punkt odniesienia

 

 

 

nie wiem, czy mi potrzeba takiej rozdziałki, jak się spisuje 16:10 w skalowaniu gier, lepiej niż 16:9?

 

na palcach jednej ręki można policzyć gry, z którymi są jakieś zauważalne problemy, nie licząc starszych tytułów z ery 5:4

Link to post
Share on other sites

twój S1931 też jest na PVA, a FS na pewno nie smuży bardziej, także masz mniej więcej punkt odniesienia

 

 

 

 

na palcach jednej ręki można policzyć gry, z którymi są jakieś zauważalne problemy, nie licząc starszych tytułów z ery 5:4

 

Z tego wniosek, że ja smużenia raczej nie zauważę, skoro na swoim nie widzę. To już jakieś odniesienie rzeczywiście.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

A u mnie zagościł już Nec 244WMi. Opiszę wrażenia, bo może komuś się to przyda.

Wrażenia pozytywne, choć przechodziłam z monitora Eizo o dobrym odwzorowaniu kolorów. Widząc Nec-a nie była przerażona. Jest nieco bardziej nasycony kolor i wymaga raczej niższych wartości jasności w ciemniejszym otoczeniu, by zwyczajnie nie męczył. Tryb sRGB jednak daje - wg mnie - dość naturalne barwy. Dla profesjonalnego grafika pewnie za mało, ale dla zwykłego śmiertelnika, jakim to jestem, wystarcza. Czerń "na oko" nie srebrzy przy świetle typu lampka na biurku (nie używam monitora w zupełnej ciemności, szkoda mi oczu), podświetlenie w porządku. 

Testowo włączyłam parę gier - nie widzę smużenia, opóźnień znacznych. Nie twierdzę, że w testach by ich nie było, ale dla gracza mojego typu jest po prostu niezauważalne.

Wideo bardziej nasycone niż na moim TV Samsunga i tu w bardzo szybkich scenach jakby lekko mniej wyraźnie niż na TV, może to efekt jakiegoś smużenia właśnie. Ale żeby to dostrzec trzeba szukać tego efektu i mieć porównanie z jakimś wyświetlaczem obok. 

Dla mnie to nie problem, bo jednak filmy oglądam na Samsungu.

Co do funkcjonalności - jest NaviSet Administrator,dzięki któremu możemy obsłużyć monitor bez dotykania przycisków menu, ale b rak tu możliwości przypisania klawisza np. z klawiatury do jakiejś funkcji. Jest to poza tym bardzo rozbudowane narzędzie do obsługi wielu monitorów.

Lepsze dla pojedynczego wyświetlacza jest zwykły NaviSet, ale niestety można go uruchomić tylko na systemach 32-bitowych. Tu się zawiodłam, bo kto dziś nie portuje na 64-bity? 

Za to powierzchnia do pracy bezcenna, więc jestem ogólnie, jak na razie, zadowolona :)

Link to post
Share on other sites

Nieco go dziś potestowałam. Na różnych planszach i paru grach.

Co do wykonania to wydaje mi się całkiem solidne, ale też ie jestem klientem, który przez lupę ogląda wszystko. Ale ogólnie to jest porównywalny z moim starym Eizo, tyle że ma dużo wygodniejszą podstawę, bo obrotową.

Nie podobają mi się dotykowe przyciski, bo wolę, z różnych względów, zwykłe. Działają jednak poprawnie i komuś mogą się nawet podobać. 

Co do ergonomii to nadal się zmagam z automatyczną regulacją jasności. Po prostu ustawienia graniczne tej opcji trzeba ustawiać w możliwie najbardziej ciemnym i jasnym pomieszczeniu. Jest to też nieintuicyjne po prostu. W Eizo była to opcja ustawiona na sztywno, ale działała dość dobrze, poza późnymi wieczorami, gdy wdawało mi się, że wszystko jest za ciemne. Tu mam wrażenie odwrotne :)

Ale może to kwestia przyzwyczajenia, bo Nec ogólnie "daje po oczach" zdecydowanie mocniej i dla mnie tak okolice 20-30% jasności to zupełnie wystarczy. Nie ruszałam poziomu czerni - mam 50% jak było w fabrycznych ustawieniach. Kontrast obecnie na poziomie 55% (ustawiany na planszach testowych, choć wedle nich mógłby nawet być w okolicach 45%).

Ze sprawdzeniem czerni miałam pewien problem. Bo na czym to obiektywnie sprawdzić? Chyba nie mam aż tak ciemnych gier. Dochodzi do tego jeszcze problem rozdzielczości i mocy mego sprzętu (nowy sprzęt, poza grafiką właśnie się składa).

W mniejszej rozdzielczości i innej proporcji obraz będzie się różnił. Nie będzie np. widać w takim stopniu defektów tekstur. Jednak sprawdziłam więc na paru grach i lokacjach oraz paru filmach.

W Deus Ex:HR nie było wielkiej różnicy. Po ustawieniu parametrów monitora obraz nie różni się drastycznie od tego z Eizo (ale nie mam Eizo już obok). Może czerń jest nieco mniej nasycona, tak bym to określiła. Ale cała gra jest w odcieniach złotych (z słynnym filtrem), więc to może być subiektywne wrażenie.

Mass Effect 3 - Londyn. Jasne właściwie lokacje, choć akcja w nocy. Jest tam ciemniejszy przerywnik video - bardzo ciemny. Mam wrażenie, że też nieco bardziej szary niż na Eizo, ale wyraźny.

No i najciemniejsze z lokacji, jakie są mi dostępne. Wiedźmin 1, jaskinie (bez wspomagania się eliksirem kota - wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi). Jaskinia jest ok, ale same tunele, przejścia to czarna dziura, póki nie widać choćby cienia otwory po drugiej stornie (wyjścia ale też następnej komory). Wydaje mi się, że tu jest nieco gorzej niż w Eizo, ale pamiętam, iż grając, bardzo szybko starałam się dostać ów eliksir koci, bo mi ciemności też przeszkadzały bardzo.

Może ktoś by porównał tunele w Wiedźminie na innych monitorach, bo może brak widoczności w tych miejscach jest normą?  

 

Video. Mogłam tylko obserwować poszczególne sceny w dostępnych mi filmach. Nie zauważyłam dyskomfortu. Niekiedy też mam wrażenie lekkiego wyszarzenia czerni, ale to może być rezultatem danej kopii filmu.

Ot na Władcy pierścieni w kopalni Moira było dużo szarości, ale już płaszcz Batmana w "Mrocznym rycerzu" w scenach nocnych (wieżowce choćby) był czarny jak smoła ;)

Link to post
Share on other sites

Srebrzenia w ogóle nie widzę. Może to kwestia oświetlenia, bo od dawien dawna w ciemnym pomieszczeniu zapalam przy monitorze lampkę. Wypróbuje go jeszcze dziś wieczorem w zupełnej ciemności, to dam znać.

 

Dodam może. Niestety nie mogę obecnie (pechowo, zaczęła się dzień po zakupie :() ocenić PWM tego monitora, bo męczy mnie przeziębienie z nagminnym bólem głowy. Nie wiem więc,czy nie będzie mnie męczyło migotanie tuż pod progiem percepcji. 

 

Co do czerni, a może bardziej tonacji czerni, jeszcze uwagi z "dziś". Wiele zależy od materiału. Gdy zobaczyłam np. Mass Effect 2 w zacienionych miejscach (np. w kajucie kapitańskiej, gdy postać stoi tuż przy ścianie) to się lekko przestraszyłam, bo zauważalny był jakby brak przejść cieni. Z tym że nie pamiętam, czy było identycznie na Eizo.

Ale nocne sceny w Wiedźminie 2 wyglądają normalnie, podobnie kopalnia - czytelność spora, a tam przecież miało być ciemno (są latarnie do zapalenia w grze). Mass Effect 3 też jakoś nie raził.

 

Nie mam chyba żadnej bardzo ciemnej z założenia gry. Może się poświęcę i ściągnę Daylight, które dostałam z kartą. Tam ma być chyba ciemno z założenia. :)

 

Chyba że wystarczy wrzucić jakieś testowe plansze, filmy.

Powyższe pseudo testy przy kontraście 50% (wcześniej był 55, ale wystarczy fabryczny) i jasność nie powyżej właściwie 30%, maksimum było 33 oraz sRGB.

 

Jeśli macie jakieś materiały do testów, to chętnie sprawdzę.

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

To PWM mnie nieco niepokoi, głównie dlatego że nie mogę na własnej skórze obiektywnie tego sprawdzić w ciągu tych 10 dni. 

Nie pozbyłam i chyba nie pozbędę, bo mi szkoda :)

Pójdzie na inne biurko. Pewnie więc porównam oba, jak tylko się zorientuję, jak to wszystko na raz podłączyć, bo u mnie i TV, i UPS jeszcze.

Ale nawet jeśli coś będzie nie tak, to i tak wiem, że będę chciała już tylko 24 cale. Komfort pracy jest bez porównania wyższy. Dwie strony na ekranie w zwykłym Wordzie lub przeglądarce pdf są dla mnie bezcenne.

I w jednym Eizo ustępuje Necowi na pewno - ostrości tekstu (a co za tym idzie tez ostrości wszystkich elementów pulpitu). To chyba jednak kwestia rozdzielczości.

Link to post
Share on other sites

To PWM mnie nieco niepokoi, głównie dlatego że nie mogę na własnej skórze obiektywnie tego sprawdzić 

Na forum Nikona jeden kolega napisał:

 

"Zauważyłem że w takim EA244WMi owo mruganie pojawia się od - do konkretnej jaskrawości. Przy 80 cd/m2 mruganie widać tylko dla szarości między ok. 60 a 140 rgb, nie widać tego zarówno powyżej jak i poniżej. Przy innych jaskrawościach ów zakres relatywnie się zmienia, strzelam (bo nie mierzyłem), dla 100 cd/m2 powiedzmy 40 - 120 rgb.

To taka moja obserwacja na szybko ale jeśli jest prawdziwa (nie przekłamana subiektywnym wrażeniem i indywidualną percepcją), to by znaczyło że w tym NEC-u mruganie widoczne jest w pewnym zakresie realnie emitowanej jaskrawości Dodatkowo mruganie widać tylko na jednolitych płaszczyznach, taki przykład - zapełnienie całego, szarego pulpitu ikonkami powoduje że efekt staje się niewidoczny."

 

Inny użytkownik to potwierdził, a obecny przedstawiciel NEC stwierdził że prawdopodobnie PWM wchodzi w interferencję z FRC.

 

Jeśli należysz do grupy osób którym przeszkadza migotanie to lepiej to sprawdź.

 

 

Edytowane przez Misio-Jedi
Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że nie wiem, na ile mi przeszkadza. Nigdy nie miałam z tym problemu, mimo używania monitorów typu Flatron kiedyś tam (może one nie migały? ;)

Zastanawiam się, jak to jest z moim Eizo. Czy tez miga czasem, bo miałabym jakiś punkt odniesienia. Chyba to sprawdzę.

Link to post
Share on other sites

Zdaje się że w monitorach z matrycą VA Eźio się nie przejmowało i dawało PWM 100Hz (tak jest np. w SX2262 i w Foris 2331).

Co prawda, przy podświetleniu CCFL może być niższa częstotliwość niż w przypadku LED, ale 100Hz to i tak mało więc jak ci to nie przeszkadzało, to 280Hz w tym NEC też nie powinno.

 

Sprawdzić można kamerką (np w telefonie) albo machając ołówkiem przed ekranem.

Link to post
Share on other sites

 

 

Inny użytkownik to potwierdził, a obecny przedstawiciel NEC stwierdził że prawdopodobnie PWM wchodzi w interferencję z FRC.

 

też bym stawiał na FRC, szczególnie po tym podaniu zakresu, co z kolei potwierdza, że nie dali tam 8 bitowego panelu, jak się chwalili

 

 

 

Nigdy nie miałam z tym problemu, mimo używania monitorów typu Flatron kiedyś tam (może one nie migały?

 

migały, ale inaczej i nikomu to nie szkodziło, od kiedy ekoterroryzm wymusił LEDy dopiero są problemy

Link to post
Share on other sites

To sprawdzony starszy Eizo, ale niestety podłączony do VGA, bo nie miałam innej możliwości na razie. Czy łącze ma znaczenie?

Bo jeśli niewielkie, to Eizo na planszach testowych (tych, które mam dzięki drachenfelesowi, jeszcze raz dziękuję) miga w dwóch przypadkach zdecydowanie bardziej niż Nec. Jeśli łącze nie ma takiego dużego wpływu na to, to dla mnie pocieszające, bo nie muszę się obawiać bólów głowy choćby.

Na pewno jest to 6 bitowa matryca. Ktoś go rozkręcał z ekipy z mva i potwierdził. Chyba że się pomylił i są jakieś podobne rewizje tej matrycy. Ale ja na 8 bitów nie liczyłam. Nie za tę cenę. Chętne bym zmieniła na 8-bitową matrycę w 24 calach, ale niestety nie mam takich możliwości finansowych.

Znajdzie się dobrą matrycę 8-bitową 24 cale w cenie do 2000? Bo może coś przegapiłam.

 

I tak ogólnie po postawieniu prawie obok... Kolor z Eizo podobny o dziwo, Nec nie odstaje aż tak wcale, ale Eizo jest jakby stabilniejszy. Necowi chce się wręcz tego koloru odjąć, a nie dodać. To subiektywne odczucie, ale inaczej nie umiem tego określić. Eizo to jednak jest 8 bitów - o ile się nie mylę.

Gdy przetestuję w ciemności, to dam znać.

 

Edit:

Po paru testach.

Rogi lekko święcą. Widzę lekka poświatę jakby złotą, satynową w górnym prawym rogu, inne święcą mniej w warunkach ciemnego pokoju i ustawienia na ekranie czarnego tła. Przy czym zauważyłam, że poświata znika a może raczej zmniejsza się, gdy zmienię kąt patrzenia. Nie jest tego wiele, a znika oczywiście, gdy dostanie choć odrobiny światła z zewnątrz lub wewnątrz (na ekranie ;).

Na wideo nie ma problemów z ciemnymi scenami. Tym bardziej, że właściwie aż takiej czerni na wideo nigdy nie mamy (przecież kamera musi mieć światło, choćby to były jakieś prześwity).

Gra wydaje mi się trudniejszym materiałem. Na scenach z Wiedźmina nie miałam problemu (np. ciemne noce w wiosce). Musiałam się przyglądać, by dostrzec jakiś glow (o ile tak to się nazywa).

A dodam, że dość masochistycznie ustawiłam jasność na 17, potem 20%.

Na moje, bardzo subiektywne oko, to monitor nie ma aż takiego problemu z podświetleniem i jakimiś nierównościami matrycy w tym względzie. Nie ma też aż tak wielkiego kłopotu z czernią, choć pewnie grafik by się ze mną nie zgodził. :)

Na pewno ma gorsze gradienty szarości od mego Eizo i bardziej "razi", wymaga odejmowania z jaskrawości, a może nawet koloru. Ma zresztą tryb tekst, który np. lekko go zażółca i już mamy inną barwę, podejrzewam więc, że dałoby się jeszcze coś z niego wyciągnąć po kalibracji.

Tylko proszę pamiętać, że to są spostrzeżenia osoby nie będącej fachowcem i nie zajmującej się ani kolorem, ani grafiką, ani monitorami.

Ot przeciętny użytkownik, który próbował wybrać uniwersalny monitor za rozsądną cenę ocenia teraz swój wybór, jak umie. 


Dodam (bo edytować nie mogę), że jednak to PWM po zbadaniu sprawy kamerą wygląda niestety źle. Eizo miga leciutko, prawie niezauważalnie, w Nec-u to po prostu przesuwające się szybkie pasy. 

Czy tak ma być w ogóle?

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...