Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy jak wloze dysk to bede musial cos zmieniac zeby mi go wykrylo ? Jak bede na nim chcial zainstaliwac system? . Wiadomo ze na achi zmienie ale cos sie niby robi zeby partycje zmienic czy cos.

Link to post
Share on other sites

Czy jak wloze dysk to bede musial cos zmieniac zeby mi go wykrylo ? Jak bede na nim chcial zainstaliwac system? .

Po podłączeniu dysku (zasilanie + SATA/mSATA), BIOS powinien go automatycznie wykryć.

Jeżeli będzie to jedyny dysk w komputerze, to siłą rzeczy system będzie się chciał zainstalować na tym dysku. W przypadku większej ilości dysków, trzeba będzie wybrać ręcznie właściwy dysk docelowy.

Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

Swietny poradnik, szkoda ze ja na nie moglem czegos takiego znalezc gdy sam zaczynalem sie bawic z dyskami ssd :)

 

Nie wspomniano tutaj o jednej z kluczowych kwestii, a mianowicie, po zakupie dysku ssd i zalozeniu na nim partycji, wazne jest aby wyrownac (alignment, optymalizacja) ta partycje. Pozwala to zmaksymalizowac wydajnosc i pomaga w zywotnosci dysku.

 

Alignment: Optymalizacja partycji

Takie narzędzie jest również konieczne, dlatego że – inaczej niż Windows 7 – Vista i XP często pozostają w sprzeczności z funkcjonalnością SSD. Na przykład Windows XP domyślnie zaczyna partycję systemową na 126 sektorze dysku twardego, który w przypadku SSD leży w środku jednej ze stron. To niekorzystne, ponieważ przy takim niedopasowaniu XP często wykorzystuje wtedy tylko połowę stron w bloku. Skutkiem tego są niepotrzebne operacje zapisu i odczytu. Microsoft twierdzi, że ten efekt może spowolnić dyski SSD nawet o 50 proc. Aby tego uniknąć, musimy w Windows XP tak przesunąć sektor startowy partycji systemowej, aby początek klastra NTFS o wielkości 4 kB zaczynał się ze stroną SSD. Do tego wyrównania musi dojść przed formatowaniem. Ponadto można je zastosować tylko w przypadku nowych SSD, ponieważ wszystkie istniejące na nich dane będą po tym procesie nieczytelne.

W Viście granice partycji pokrywają się z granicami stron. Dlatego jeśli partycjonujemy dysk pod kontrolą XP, używając Visty, problem nie istnieje. Jeśli mamy tylko XP, należy zainstalować narzędzie Diskpart ze stron Microsoftu. Po podłączeniu SSD do systemu uruchamiamy narzędzie, wybierając »Start | Uruchom... | Diskpart«, i w otwarte okno wpisujemy:

list disk

Narzędzie wyświetli podłączone pamięci masowe. Dysk SSD będzie najczęściej oznaczony jako »Disk 1«. Wtedy należy wpisać:

select disk 1

Gdy narzędzie przełączy się na nośnik, schodzimy na poziom partycji:

list partition

Jeśli dysk jest nowy, Diskpart powiadamia, że nie znalazł partycji. Możemy więc utworzyć nową z prawidłowym wyrównaniem:

create partition primary align-64

Diskpart utworzy partycję typu primary zoptymalizowaną pod kątem SSD. Aby mogła się ona stać partycją startową, musimy ją jeszcze uaktywnić. W tym celu wpisujemy:

active

Teraz, aby mieć pewność, że Windows będzie używał naszego SSD, zamiast go niszczyć, musimy dokonać jeszcze kilku modyfikacji. 


i dalej postepujemy jak z poradnika :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...