Skocz do zawartości

Procedura POST i zawieszenie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez challey,

Recommended Posts

Witam

 

Zakupiłem dziś nowy zestaw pamięci RAM: KINGSTON HyperX Beast DDR3 2x4GB 2400MHz  http://www.kingston.com/datasheets/KHX24C11T3K2_8X.pdf

jednak po zamontowaniu ich w sloty A1 B1 komputer zawiesza się na procedurze POST w momencie Inicjalizacji kontrolerów USB. Moja płyta główna nie obsługuje pamięci o taktowaniu 2400Mhz - chciałem zbić taktowanie RAM'ów do 2200, czyli maksymalnej możliwej. Po włożeniu kości komputer zawieszał się na teście pamięci RAM (dioda LED na płycie głównej zaświeciła się i nie zgasła), więc zresetowałem ustawienia BIOSu i od tej pory zawsze POST zacina się na portach USB. Nadmienię, że na jednej kości ww. wszystko działa jak należy. Po włożeniu drugiej 'kaput'. Nie kombinowałem z napięciami, opóźnieniami itp, bo nie mam po prostu jak wejść do ustawień BIOS.

 

Specyfikacja komputera:

CPU: Intel Core i3-550 3.2Ghz

MOBO: ASUS P7P55D

RAM: Kingston DDR3 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 HyperX Blue (wcześniej)

GPU: HIS Radeon HD6850 1GB GDDR5 256bit

PS: Chieftec 550W

HDD: Westerd Digital 1TB WD10EARS 

 

Czy da się coś z tym zrobić? Czy właśnie utopiłem kasę w tych pamięciach? 

 

Proszę o pomoc. 

Edytowane przez Xalion
Link to post
Share on other sites

Jeśli działa na jednej kości RAM, to na niej ustaw taktowanie a potem dołóż drugą.

Nowa pamięci mają XMP Profile #2: D3-2133 CL11-12-11 @1.6V. Ustaw go w BIOSie i sprawdź, czy działa. Jeśli nie, to zacznij od minimum tego co jest w SPD: JEDEC: DDR3-1333 CL9-9-9 @1.5V i jedź potem w górę.

Btw. sprawdzałeś, czy na obu kościach z osobna system działa?

Edit.

Sprawdź też, czy masz aktualny BIOS i zaktualizuj jeśli nie. W wersji 2003 BIOS poprawiono obsługę pamięci.

Edytowane przez challey
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Właśnie też wpadłem na pomysł update'u biosu i zaraz się za to biorę. Mam Windowsa8.1 a on jest oporny na nowy sprzęt i zawiesza się na 'fladze' czy włożę ten ram, czy zupełnie inny od kolegi. Ważne, że wgl przechodzi POST, a co do timingów to będę się bawić nimi w niedalekiej przyszłości, bo dziś jest troszkę późno, także pewnie w weekend się tym pobawię jeśli nie wystartuje na nowym BIOSie. Tak czy tak dzięki wielkie za szczegółową wypowiedź. 

 

Edit. 

Zaktualizowałem BIOS do 2003.

 

Mam kilka sytuacji i myślę, że najlepiej przedstawię je w punktach:

1. Gdy na sucho wkładam dwie kości to zbija je automatycznie do 1333Mhz i zawiesza się na Initializing USB Controllers .. Done. 

2. Gdy wkładam jedną kość 4GB, to startuje normalnie, ale jak ustawię XMP Profile #2: D3-2133 CL11-12-11 1.65V to zawiesza się na diodzie DRAM_LED, wciskam przycisk MemOK! - komputer się resetuje i wczytuje znowu standardowe ustawienia 1333Mhz - tak można w kółko: XMP#2 - MemOK! - Reset ustawień

 

No i teren ten Twój pomysł:

 

Jeśli działa na jednej kości RAM, to na niej ustaw taktowanie a potem dołóż drugą.

 

3. Gdy ustawię ręcznie 1800Mhz (tylko tyle próbowałem) w 11-13-13 na jednej kości to wszystko pięknie rusza - przechodzi POST i zawiesza się na fladze (tym się nie przejmuje, bo wiem że to wina windowsa - Linux Debian działa), ale gdy wtedy włożę drugą kość, to znowu zawiesza się na Initializing USB Controllers .. Done. 

 

Czyli reasumując - da się poprawie uruchomić na jednej kości, ale po dołożeniu drugiej zawiesza się na POST.  

 

-------------------------------

 

Edit2:


Testowałem teraz troszkę i mam kilka wniosków:
 
Konfiguracja: 1x4GB działa poprawnie na częstotliowościach: 1333, 1600, 1800, 2000 w trybie D.O.C.P, nie działa (nie przechodzi testu - czerwona lampka DRAM_LED) na: 2133
 
Konfiguracja: 2x4GB w slotach A1 B1 zbija do 1333 i zawiesza się na inicjalizacji kontrolerów USB (nawet gdy są wyłączone w BIOSie)
 
Konfiguracja: 2x4GB w SingleChannel (A1 A2) nie działa (nie przechodzi testu - czerwona lampka DRAM_LED)
 
Konfiguracja: 2x4GB w slotach A2 B2 zbija do 1600 i zawiesza się na inicjalizacji kontrolerów USB (nawet gdy są wyłączone w BIOSie)
 
Konfiguracja: 2x4GB A2 B2 oraz 2x2GB (dokładny model w pierwszym poście) działa poprawnie na 1600 i 1800 (nie próbowałem wyżej)
Edytowane przez Xalion
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Intel w oficjalnej specyfikacji kontrolera pamięci Twojego procesora pisze, że maksymalnie może on obsłużyć 16GB ale rozłożone na 8 "rzędów" (ang. rank), czyli w jednym "rzędzie" może być maksymalnie 2GB. Twoja pamięć jest jednostronna, tzn. w jednym "rzędzie" ma 4GB. To może być przyczyna niezgodności pamięci z płytą.
W tej sytuacji pozostaje wymiana pamięci na inne. Przy okazji zakupu nowych najlepiej skorzystać z wyszukiwarek pamięci na stronach producentów. Tutaj masz przykłady dla Twoje płyty głównej:
 
Crucial
G.Skill
Corsair

Edytowane przez challey
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...