Skocz do zawartości

Monitor 27'' 2560x1440 a 1920x1080


Recommended Posts

Witam!

Zastanawiam się nad zakupem monitora o rozdzielczości 2560x1440. Obecnie posiadam monitor Samsunga S27TA950. Jest to monitor full hd. I tu mam pytanie. Czy warto zmieniać na monitor o rozdzielczości 2560x1440?

Używam monitora do pracy w blenderze, photoshopie, 3dsmaxie. Również gram.

Mój sprzęt:

procesor i7 3770

karta graficzna geforce gtx 770

ram 16gb

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

A od siebie dodam, że jeżeli budżet nie pozwala na kupno porządnego 27" z 2560×1400, to zdecydowanie lepiej przytulić jakiegoś 23/24" 1920×1080 i zostawić obecnie posiadany wyświetlacz jako drugi. Po pewnym czasie nie będziesz sobie wyobrażać innej pracy, niż na dwóch ekranach. :D

Link to post
Share on other sites

Podczepię się pod temat

 

 

 

A od siebie dodam, że jeżeli budżet nie pozwala na kupno porządnego 27" z 2560×1400, to zdecydowanie lepiej przytulić jakiegoś 23/24" 1920×1080
 

 

Mógłbyś konkretniej coś polecić ? 

 

Czy Dell U2713H (http://www.ceneo.pl/21311572) jest już porządnym monitorem czy też nie ? Pytam bo właśnie przymierzam się do zakupu 2560x1440 i myślałem właśnie o tym Dellu

Link to post
Share on other sites
Mógłbyś konkretniej coś polecić ? 

 

Czy Dell U2713H (http://www.ceneo.pl/21311572) jest już porządnym monitorem czy też nie ? Pytam bo właśnie przymierzam się do zakupu 2560x1440 i myślałem właśnie o tym Dellu

 

Nie miałem w obrotach zbyt wiele modeli Della, a 27-mka nie trafiła mi się niestety żadna. Monitory tego producenta - z tego co wiem od różnych użytkowników, bądź osób jeżdżących i wykonujących usługowo kalibracje - ze specjalnej równości produkcji nie słyną. To raczej konstrukcje do biura, do domu też, choć tu (nie wiem, jak w przypadku tego modelu) czasami wadą jest to, że nawet na minimalnych ustawieniach mają dosyć wysoki poziom jasności.

 

Pytanie, do czego tak naprawdę chcesz wykorzystywać monitor i jaki poziom dokładności (albo niedokładności) jest dla Ciebie akceptowalny, czy to narzędzie na siebie zarobi no i też bardzo ważne - o jakim budżecie mówimy? :)

Link to post
Share on other sites
Pytanie, do czego tak naprawdę chcesz wykorzystywać monitor i jaki poziom dokładności (albo niedokładności) jest dla Ciebie akceptowalny, czy to narzędzie na siebie zarobi no i też bardzo ważne - o jakim budżecie mówimy?

 

 

Monitor wykorzystuję do pracy i nauki. Montuję filmy (korporacyjne, reportaże ,eventy, teledyski itp.), a w wolnym czasie bawię się w proste animacje / koloryzację. Czasem zabieram projekty do domu, dlatego zależy mi własnie na komfortowej pracy i jako takim odwzorowaniu kolorów (czasem trzeba coś poprawić). Wieczorem obejrzę film bądź też w coś zagram. 

 

Nie miałem styczności z wieloma monitorami. W domu siedzę od paru lat na TN-ce (LG faltron e2260). W pracy w biurze bodajże jest paroletni NEC EA232WMi (http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1885223#). Miałem go na 2 miesiące w domu, a gdy musiałem wrócic do swojej TN-ki odczuwam potrzebę kupienia "czegoś" znacznie lepszego niż to co mam.

 

Jakiś czas temu na innym forum polecono mi EIZO CX240, aczkolwiek nie widzi mi się wydawania aż 4000zł na monitor do użytku domowego. Panowie potraktowali mnie tak, jakbym posiadał w domu studio post produkcyjne i montował/kolorował reklamy do telewizjii  :D ...może kiedyś.. no ale nie teraz :) To co robię trafia głównie do korporacji, archiwów, internetu (yt/vimeo).

 

Rozdzielczość 2560x1440  oraz odwzorowanie kolorów, na tyle, ile jest to możliwe. To są 2 rzeczy na których mi najbardziej zależy.

2500 to chyba max jaki przełknę na domowy monitor, więcej mija się już chyba z celem.

 

Mysłałem też o 29" ale nie mogłem znaleźć żadnych tematów (użytkowników), którzy by zachwalali i polecali taki produkt. 

Edytowane przez m4t0sh
Link to post
Share on other sites

Nie no moment - ColorEdge CX240 to jednak monitor dla osoby, która z pomocą tego narzędzia zarabia na życie. :) No niestety - do takiej kwoty 27" EIZO Ci nie znajdę - też żałuję. FlexScan EV2736W stoi w okolicach 3300 PLN. :(

 

Pytanie, jaką masz kartę graficzną w komputerze - w sensie zestawu wyjść. Bo nie wiem, czy tematu nie można by ogarnąć większym zestawem wyświetlaczy. W fabryce, w której projekty do druku składam, pracuję na 27" (2560×1400) + 23" (1920×1080). W domu ślęczę nad projektami na 24" (1920×1200) + 19" (1280×1024) + 17" (1280×1024), ostatnio do tego jeszcze dołączył 23" (1920×1080). Z twierdzeniami, żeby mi jakoś specjalnie wygodniej było na dwumonitorowym stanowisku w fabryce w porównaniu z czteromonitorową konfiguracją w domu, to bym się jednak nie rozpędzał.

 

W każdym razie ciekaw jestem, co byś pomyślał o takim zestawie: 2×EIZO FlexScan EV2336W + Twój obecny LG? :)

Link to post
Share on other sites

Nie no moment - ColorEdge CX240 to jednak monitor dla osoby, która z pomocą tego narzędzia zarabia na życie. :) No niestety - do takiej kwoty 27" EIZO Ci nie znajdę - też żałuję. FlexScan EV2736W stoi w okolicach 3300 PLN. :(

 

Pytanie, jaką masz kartę graficzną w komputerze - w sensie zestawu wyjść. Bo nie wiem, czy tematu nie można by ogarnąć większym zestawem wyświetlaczy. W fabryce, w której projekty do druku składam, pracuję na 27" (2560×1400) + 23" (1920×1080). W domu ślęczę nad projektami na 24" (1920×1200) + 19" (1280×1024) + 17" (1280×1024), ostatnio do tego jeszcze dołączył 23" (1920×1080). Z twierdzeniami, żeby mi jakoś specjalnie wygodniej było na dwumonitorowym stanowisku w fabryce w porównaniu z czteromonitorową konfiguracją w domu, to bym się jednak nie rozpędzał.

 

W każdym razie ciekaw jestem, co byś pomyślał o takim zestawie: 2×EIZO FlexScan EV2336W + Twój obecny LG? :)

 

W sumie można stwierdzić, że produkt, który kupię przyczyni się do zarabiania na życie, gdyż około połowy pracy wykonuję w domu. 

No i ciągła nauka, prawda :) 

Chciałbym też zaznaczyć, że w biurze nie ma chyba rarytasów jeżeli chodzi o monitory. Mówię o tym NEC EA232WMi. Mimo to, w porównaniu z domową TN-ką to chyba niebo a ziemia.

 

Kartę graficzną jaką posiadam na chwilę obecną to Gigabyte GTX 670

Czy ja wiem czy chce aż 3 monitory na biurku? Jeżeli dobrze pamiętam to 23" i  21" zajmowaly całe biurko.

 

NEC EA274WMi też prezentuje się obiecująco ale jak wypada np. względem tego EIZO FlexScan EV2736W?

Link to post
Share on other sites

NEC EA274WMi początkowo kosztował 3000zł, obecnie cena spadła i można go dostać za 2600zł.

Natomiast cena Eizo EV2736 nie zmienia się i trudno znaleźć ten monitor za mniej niż 3300zł.

Inne różnice:

NEC ma matrycę IPS a Eizo PLS która mniej srebrzy. Podobno równomierność podświetlenia też jest lepsza.

Eizo ma 5 lat gwarancji a NEC 3 lata, z możliwością rozszerzenia do 5-u za około 300zł (nie u każdego dystrybutora).

NEC ma regulację jasności do min. 20 cd/m^2 przy użyciu PWM o wysokiej częstotliwości. Dla odmiany w Eizo zastosowano unikalne rozwiązanie - od 80 cd/m^2 w górę nie ma PWM , a poniżej 80 cd/m^2 uruchamia się PWM, ale niestety o niskiej częstotliwości 200Hz. (według mnie to największa wada tego modelu, inaczej pewnie już bym go kupił).

Wspólne cechy:

27" @2560x1440

Podświetlenie białymi diodami LED (podobno mają widmo gorsze od CCFL i od GB-R  LED)

Dostępny kolor obudowy biały lub czarny do wyboru.

 

Jeśli chodzi o DELL to są dwa modele 27" @2560x1440: U2713HM i U2713H

Ten pierwszy kosztuje 2000zł i ma parametry i możliwości regulacji podobne do NEC EA274WMi.

Użytkownicy narzekają na forach na zjawisko cross-hatchingu i kiepską jakość wykonania, ale to się podobno poprawiło w nowszych rewizjach.

Za to ten drugi (U2713H) to monitor szerokogamutowy z matrycą 8bit i z podświetleniem GB-R LED.

jego wadą jest gorsza regulacja jasności - min. aż 60cd/m2

 

Rzeczowe recenzje wymienionych modeli są na extrahardware.cz i na overclockers.ru

Edytowane przez Misio-Jedi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...