Skocz do zawartości

Platformy Core i7 a Phenom II - podejście 'przyszłościowe'.


Recommended Posts

Zacznijmy od tego, na czym stoję teraz:

Intel Core 2 Duo E4300 @ 2.4GHz

Gigabyte EP45-DS3L

4x1GB Geil Ultra 800

Gigabyte GF9600GT

Corsair CMPSU-650TXEU - 650W

 

Przede wszystkim do wymiany leci proc. Ale jak już wymieniam proca, to zastanawiam się też nad zmianą platformy (np. ta płyta gigabyte'a ma problemy z obsługą pamięci, a do końca roku mam zamiar dobić 8GB ramu, więc też dobrze byłoby ją wymienić, żeby nie utopić kasy w niedziałających kościach RAM (CVL gigabyte jest bardzo skromny)).

 

Sprawa, niestety, taka oczywista nie jest. Priorytetem jest zakup takiej płyty głównej, której za rok-dwa nie trzeba będzie wymieniać, a która będzie wydajna i łatwa do rozbudowy. Celuję tu już zatem w DDR3 i oczywiście mam chrapkę na Core i7, lecz problemem staje się cena.

 

Zachowanie dobrego stosunku jakości/wydajności do ceny jest także istotne, niestety, mam wrażenie że gryzie się z 'przyszłością'.

 

Złożone przeze mnie zestawy to:

 

Phenom II:

965 zł - AMD PHENOM II X4 940 BOX / 3.0 GHz

515 zł - GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P - AMD790, DDR 3, PCI-Ex, S-AM3

510 zł - KINGSTON DDR3 4096 MB / 1600 (Dual 2x 2048 MB), CL 9, HyperX

----------

1990 zł

:D proc do płyty zdaje się, że nie pasuje

 

Core i7:

1225 zł - INTEL CORE i7 920 - 2.66 GHz BOX

840 zł - GIGABYTE GA-EX58-UD3R - X58, DDR 3, PCI-Ex, s-1366

510zł - KINGSTON DDR3 4096 MB / 1600 (Dual 2x 2048 MB), CL 9, HyperX

----------

2575

 

Różnica niemała, prawie 600zł - zostałoby nieco funduszy na zmianę grafiki lub nowy, szybszy HDD (ale z tym to sie nie spieszy).

Zestaw Phenoma też ma jedno 'ale' - podstawkę. Nie orientuje się dokładnie, jakie są wymogi podstawki AM3 i AM2+. Kompatybilność wsteczna narobiła mi tu nieco zamieszania... czy skoro Phenom przewidziany jest pod AM2+ to czy wpasuje się do AM3? Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie. Trzeba by kupić model Phenoma pod AM3, a tu jakiegoś szybkiego 3.0GHz modelu nie widzę.

Kwestia obsługi trójkanałowej DDR3 też stoi tu pod znakiem zapytania...

 

Mam tu też jeszcze jedno wyjście... zmienić samego proca (na np. Quada 9400), a solidną przesiadkę na AM3/1366 odłożyć na przyszły rok (kiedy to - mam nadzieje - mobo pod 1366 stanieje).

 

Zatem, konkludując, czy:

[*:gt6f6aso]Zmienić jedynie procesor na Quada (9400 lub wyżej), wydać ~1000zł, odłożyć zmianę całej platformy na przyszły rok.

[*:gt6f6aso]Zmienić platformę na i7/1366 która będzie łatwa do rozbudowy w przyszłości (?), droga teraz, ale też i najwydajniejsza.

[*:gt6f6aso]Zmienić platformę na AMD2+ lub AMD3 o której przyszłości i możliwościach wiem niewiele, która zaledwie o krok-dwa stoi za i7, ale jest znacznie tańsza

Link to post
Share on other sites

Ja bym poprostu bardziej pdokręcił proca, tak do 3.2 -3.5 GHz i ci wystarczy. A jak nie to wymień na Q6600, podkręć i będzie dobrze. Nie ma sensu w twoim przypadku zmieniać platformy.

 

Do tego tylko wymiana grafiki na radeona 4850 i wszystko chodzi na maxa.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie moge wycisnąć z niego 3.0GHz, ale zmiana chłodzenia byłaby niezbędna (w tej chwili na BOXie grzeje się do 70*C).

 

Zapomniałem dodać też opcję nr.4: poczekać ~miesiąc na zmiany cen płyt 1366 - "powinny" iść w dół.

 

#Edit:

Zmiana na proca, którego mam męczyć w OC raczej nie wchodzi w grę. Jak zakup to porządny, nowego, mocnego proca, a nie proca którego "na dzień dobry" trzeba przycisnąć.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy wystarczy poczekać miesiąc na obniżkę cen.

Na pewno w najbliższym czasie Intel wprowadzi pierwsze obniżki cen procesorów i chipsetu X58 (który jest bardzo drogi - stanowi dużą część ceny płyty).

AMD PII 940 nie podejdzie pod gniazdo AM3. To będą potrafiły procesory z serii 9x5 (czyli w tym przypadku 945 - nie wiem czy już jest podana data jego wprowadzenia na rynek) i już potrafią trzy rdzeniowe X3 7xx oraz X4 8xx.

 

Jeśli używasz kompa do gier weź Phenoma II i za zaoszczędzone pieniądze kup lepszą grafikę lub zakup C2Q + grafikę.

Jeśli będziesz używał komputera nie tylko do gier to lepiej byłoby dołożyć do platformy z i7.

Link to post
Share on other sites

Od proca przede wszystkim oczekuje jak największej wydajności przy zwykłym korzystaniu z kompa. Photoshop, wordy, exele, kompresja zip/rar i troche video - to sie dzieje zdecydowanie za dlugo na obecnym E4300, nawet kręconym. Gry to sprawa drugorzędna... "jakoś" działają.

Link to post
Share on other sites

A może QX9770 albo QX9750 Wydajnością przebijają nawet Core i7 940 :) A platforma na Quada jest dużo tańsza :?: do tego jakaś mocna grafa jak radek 4870/4850 albo gtx285/275 jak wyjdzie ewentualnie gtx 260 I np. 8GB ramu Corsair Dominator DDR3 albo 2 z oc na 1200mhz i jedziesz :D

Link to post
Share on other sites

To będą potrafiły procesory z serii 9x5 (czyli w tym przypadku 945 - nie wiem czy już jest podana data jego wprowadzenia na rynek)

premiera pII 955 3.2 GHz prawdopodobnie od razu w wersji BE jest zapowiedziana na 20 kwietnia. cena ma byc na poziomie ok 200 euro. nie wiem czy 945 zadebiutuje razem z nim, ale niedlugo bedzie ciekawie :) i mam nadzieje ze podziala to wlasciwie na intela.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...