Skocz do zawartości

Prośba o skompletowanie kilku części do kompa :)


Którą podstawka będzie rozsądnym wyborem na przyszłość?  

28 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Którą podstawka będzie rozsądnym wyborem na przyszłość?

    • Intel LGA1156 (P55 Chipset)
      9
    • Intel LGA1366 (X58 Chipset)
      3
    • AMD AM3 (800 Chipset)
      16


Recommended Posts

Witam ponownie :)

 

Mam do was prośbę. Za ok. 2-2.5 tygodnia będę zamawiał nowe części do kompa tylko jeszcze nie do końca jestem przekonany do płyty głównej i procesora. Poniżej podaje wam konfiguracje 2 platform nad którymi się zastanawiam. Teraz pewnie nasuwa wam się pytanie dlaczego takie drogie płyty podałem już wam odpowiadam, ponieważ nie mam zamiaru zmieniać z roku na rok płytki ma mi starczyć na parę lat dlatego stąd takie propozycje ;) Dodam jeszcze, że kompa chciałbym pod kolor najlepiej czerwony bądź niebieski.

 

1. Intel LGA1156 (P55 Chipset)

- Płyta główna: Asus Maximus III Formula Intel P55

- Płyta główna: Asus Maximus III Extreme Intel P55

- Płyta główna: Asus P7P55D Deluxe Intel P55

- Procesor1: Intel Core i7 860 2.80GHz (Nehalem)

- Procesor2: Intel Core i7 875K 2.93GHz (Lynnfield)

- Procesor3: Intel Xeon X3450 2.66GHz (Lynnfield)

 

2. Intel LGA1366 (X58 Chipset)

- Płyta główna: Asus P6X58D Premium Intel X58

- Płyta główna: Asus Rampage III Extreme Intel X58

- Płyta główna: EVGA Classified Intel X58

- Procesor1: Intel Core i7 930 2.80GHz (Bloomfield)

- Procesor2: Intel Xeon W3520 2.66GHz (Bloomfield)

 

Co do pamięci to już postanowiłem, że będą to Mushkiny.

 

Dla podstawki Intel LGA1156 (P55 Chipset)

- Mushkin Redline DDR3-1600 CL6 Kit 2x2048MB "Red Frostbyte"

 

Dla podstawki Intel LGA1366 (X58 Chipset)

- Mushkin Redline DDR3-1600 CL6 Kit 3x2048MB "Red Frostbyte"

 

Powiedzcie mi czy te pamięci nie będą się gryzły z tymi mobasami co podałem powyżej? :D

 

Czekam na rozsądne propozycję z waszej strony. Mam nadzieję, że mogę na was liczyć. Z góry wielkie dzięki :)

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Intel niedługo wprowadzi nowe podstawki zastępujące obecne :D

 

Właśnie tego się obawiam :) po co Intel wprowadza na rynek tyle tych podstawek? nie wystarczą te co są teraz? Nie ogarniam tego ;)

 

Najlepszym wyborem na przyszłość będzie... AM3 :)

Co do AMD to w sumie nie głupi pomysł. Zastanawiałem się nad Intelem ze względu, że lepiej wypada w większości testów niż AMD, ale z drugiej strony nie zmienia tak podstawek jak Intel i to jest według mnie duży plus ze strony AMD :)

 

To może podam przykładowy zestaw AM3 nad w którym w ostateczności bym się zastanowił.

 

3. AMD AM3 (800 Chipset)

- Płyta główna: Asus Crosshair IV Formula AMD 890FX

- Procesor: AMD Phenom II X6 Six Core 1090T Black Edition 3.20GHz

- Pamięci: Mushkin Redline DDR3-1600 CL6 Kit 2x2048MB "Red Frostbyte"

 

Co sądzicie o tym zestawie? która platforma waszym zdaniem będzie lepsza a zarazem przyszłościowa? Mam nadzieje, że pomożecie mi uporać się z tym dylematem bo dzień za dniem mija i nie długo zbliża się dzień zakupów i ten ostateczny wybór AMD czy Intel... o to jest pytanie! :)

Link to post
Share on other sites

No trudny wybór, od razu bym odrzucił LGA1366 może jest wydajany, ale nie już taki przyszłościowy bo dawno temu wyszła ta podstawka.Co do LGA1156 to jest to wydajna podstawka z Corei7 860 tworzy na prawdę dobrą maszynę, ale na tą podstawkę nie zrobić dobrego CF, ani SLI ponieważ na tej podstawce PCI-EXPRESS działa maxymalnie (8x8) więc przy mocniejszych kartach SLI lub CF nie opłaca się tego robić.No i Intel wprowadza nową podstawkę LGA1155, więc już z przyszłością LGA1156 jest biednie.Moim zdaniem to miało tak wyglądać u Intela, że LGA 1366 dla entuzjastów z wielkim zasobem portfela, LGA1156 dla człowieka co nie ma aż tylu kasy, a LGA1155 wchodzi dlatego bo inżynierom z Intela nie pasuje na ich procesory jeden pin .Ja na twoim miejscu wybrałbym AM3, ponieważ jest bardzo przyszłościowy, AMD nie ma jak na razie w planach wprowadzenia nowej podstawki. Możliwość zrobienia pełnego Crossfire (16x16). 6 rdzeniowce od AMD są wydajne w programach, jak i grach, ale w tym artykule http://nvision.pl/Procesory-2-4-i-6-rdz ... ls-13.html jest pokazane, że niestety przegrywa w grach z Corei5 750. Wybór masz trudny, zastanawiaj się najbardziej nad LGA1156 i AM3.

No i jak wybierzesz podstawkę, to wez płytę Asus Maximum III Formuła, bo są najlepsze do OC.

Link to post
Share on other sites

Nie kupuj phenoma x6, i tak nie wykorzystasz wszystkich rdzeni i nie potrzebnie wydasz kasę kup phenoma x4 955 BE dobre chłodzenie np.(Scythe Mugen 2 rev.b) i go kręć,a 6 rdzeni dopiero za 2-3 lata będzie się opłacało kupić. A zaoszczędzoną kasę dołóż np. do nowej grafiki, lub nie wydawaj ;)

Link to post
Share on other sites

Taka w sumie dziwna sytuacja się zrobiła. Z jednej strony wydajność Core i7 pozwala sądzić, że to one są rozwiązaniem przyszłościowym - podejrzewam, że ładnych parę lat będzie można na takim i7@3,5~4GHz posiedzieć. Z drugiej strony Buldozery mogą, ale nie muszą okazać się demonem wydajnościowym. Jak znam życie to AMD pójdzie drogą Ati - nie robić najmocniejszych CPU tylko znaleźć kompromis między wydajnością, ceną i poborem prądu i w ten sposób przyciągnąć do siebie klientów. Tak więc każda z tych platform może ale nie musi być przyszłościowa - wszystko zależy od konkurencji ;)

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście nie kupowałbym mega high-endowych części, szkoda kasy. No ale jeśli ktoś jej ma za dużo ;) Jeśli masz dużo kasy to AM3 raczej odpada, chyba postawił bym na lga1156. Nawet jeśli stać cię na s1366 to watro płacić kilka set zł za praktycznie zerowy wzrost wydajności? Do tego oszczędzisz na rachunkach za prąd :)

Link to post
Share on other sites

Wg mnie Xeon 1156 + Asus P7P55D ale bez Deluxe. Kupowanie topowych części zawsze jest najmniej opłacalne. Sam widzisz, że Intel szybko z tego rezygnuje, więc po co dawać milion za płytę? Teraz kupisz za ~400zł, za 2 lata sprzedasz za 250zł i nie będziesz tyle stratny co z topową jakąś. A jak to z płytami bywa, taka za 250zł ma identyczną wydajność jak ta za 1000.

Link to post
Share on other sites

Teraz to mam mętlik w głowie ;)

 

Tak właśnie zastanawiałem się nad AMD ale z drugiej strony te 6 rdzeni nie powala na kolana... byłaby to wydana kasa w błoto przynajmniej ja tak sądzę :)

 

Zrezygnowałbym raczej z podstawki X58 pomimo, że jest bardzo wydajna to nie warto przepłacać bo na podobnym poziomie można brać już pod uwagę podstawkę P55 którą tutaj mi zaproponowaliście. Podoba mi się propozycja torture ale od jakiegoś czasu już sobie ubzdurałem, że kupie sobie mobo Asus Maximus III Formula bo bardzo mi się podoba design tej płyty i przede wszystkim ten czerwony kolor oraz bardzo dobrą wydajnością którą dysponuje :D Więc co do płyty to mimo wszystko wziąłbym tego Asusa a co do procka to jednak bardziej byłbym za Xeonem tylko teraz nasuwa się pytanie który model wybrać Intel Xeon X3450 czy X3440 ? różnica w cenie pomiędzy tymi prockami to ok. 18 funtów trzeba byłoby dopłacić do X3450 :)

 

A więc tak... co do mobo zdecydowałem, że będzie to Asus Maximus III Formula do tego na pewno będzie któryś z Xeonów wymienionych powyżej i jeszcze nie do końca jestem przekonany do tych Mushkinów. Opłaca się je brać? mają niezłe timingi i z tego co wyczytałem na różnych forach zagranicznych dużo osób je poleca więc jeżeli te pamięci są takie dobre jak ludzie piszą to na pewno bym je brał :)

 

Z góry dzięki za pomoc chłopaki mam nadzieje, że dzięki waszej pomocy uda mi się skompletować to wszystko do kupy żeby grało i huczało :)

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

x3440 różni się od x3450 TYLKO taktowaniem więc nie widzę sensu aby dopłacać nawet te parę funciaków, przez ich świetne OC szybko sobie podgonisz różnicę i zrobisz sobie nawet x3470, albo nawet te 4GHz z groszem ;) Ja bym nie przepłacał za te ramy, na 1156 ram jak ram, jak nie projektujesz albo nie bijesz benchmarkowych rekordów to nie ma co przepłacać bo różnicy pomiędzy 2200MHz a 1333MHz nie zobaczysz. A grafa jaka??

Link to post
Share on other sites

oczywiście że AM3 jest przyszłościowy, Intel chce wprowadzić nowe podstawki aby ludzie skusili się na ich "nowe" 12 rdzeni, które moim skromnym zdaniem zaświtają w grudniu/styczniu. Ludzie będą się kusić a oni produkować nowy chipset pod nową podstawkę, co za tym idzie Asus/Gigabyte itd. będzie miało nowy zarobek, po prostu spisek ;)

O ile wyczytałem to AM3 na razie będzie niezmienne, amd na tym zarobi a intel straci. Tylko trzeba czekać aż ludzie przekonają się do AMD :>>>.

A to już twój wybór czy za 2 lata masz w planach wymianę platformy "całej" czy rozbudować ją :)

 

Jeżeli planujesz nic nie dokładać do komputera przez te 5 lat to najlepszym wyborem aktualnie będzie Intel

Link to post
Share on other sites

x3440 różni się od x3450 TYLKO taktowaniem więc nie widzę sensu aby dopłacać nawet te parę funciaków, przez ich świetne OC szybko sobie podgonisz różnicę i zrobisz sobie nawet x3470, albo nawet te 4GHz z groszem ;) Ja bym nie przepłacał za te ramy, na 1156 ram jak ram, jak nie projektujesz albo nie bijesz benchmarkowych rekordów to nie ma co przepłacać bo różnicy pomiędzy 2200MHz a 1333MHz nie zobaczysz. A grafa jaka??

W sumie masz racje zawsze te parę funciaków można dołożyć np. do chłodzenia :) chyba jednak zdecyduję się na tego Xeona X3440 do tego chłodzenie SilentiumPC Fortis HE1225 + 2 Gelidy. Co do grafy to obecnie mam w kompie GeForce 9800 GTX+ na razie mi w zupełności wystarcza ale na pewno z czasem wymienię tego GeForce na ATI Radeon HD 5870 zobaczę jeszcze jak będę stał finansowo :)

 

A to już twój wybór czy za 2 lata masz w planach wymianę platformy "całej" czy rozbudować ją :)

 

Jeżeli planujesz nic nie dokładać do komputera przez te 5 lat to najlepszym wyborem aktualnie będzie Intel

Myślę, że tak za ok. 3 lata na pewno zmienię platformę bo nie widzę sensu zmieniać wcześniej. Na pewno będę wymieniał podzespoły na nowsze dlatego chciałbym złożyć taką platformę którą będę mógł w przyszłości rozbudować :) Jeszcze waham się między Intelem a AMD... wciąż mam mały dylemat ponieważ nigdy nie miałem platformy AMD całe życie Intel, ale nie myślcie, że jestem fanboyem Intela po prostu tak już z przyzwyczajenia Intel :D
Link to post
Share on other sites

Jak radził bym ci lepsze chłodzenie, np. Prolimatech Megahalems i do tego dwa Fandery Selekta-wydajność NH-D14

Nie widzę sensu dopłacać do Prolimatech Megahalems bo wydajności między Fortisem jest na podobnym poziomie może różnica w temperaturach jest 2 czy 3 stopnie, różnica w cenie jest również zauważalna ;) poza tym Fortis ma bardzo dobre pozytywne opinie. Kierowałem się tym (cena=jakość) a co do coolerów to już postanowiłem, że będą to Gelidy dlatego, że już zamówiłem do kompa 6 Gelidów tak żeby było pod kolor :)
Link to post
Share on other sites

od razu bym odrzucił LGA1366 może jest wydajany, ale nie już taki przyszłościowy bo dawno temu wyszła ta podstawka.Co do LGA1156 to jest to wydajna podstawka z Corei7 860 tworzy na prawdę dobrą maszynę

No to zaszalałeś :D 1366 pożyje dłużej niż 1156, ta 1 to górna półka a 1156 średnia. Nie mówię już o tym że 1366 osiąga wyższe stabilne o/c na 24/7. Najnowsze proce bedą wychodzić na 1366 takie jak Core i7 980X czy Core i7 970.

Według mnie najlepiej brać 1366 na to i7 920/930 potem jak bedziesz chcial przezucisz sie na 6 jaj z zablokowanym mnoznikiem. Co do mobo to R3E fajna płyta ale nowości na niej jest mało względem R2E którą dostaniesz sporo taniej :) Co do pamięci to dziwie się że nie wziałeś Dominatorów, jedne z najlepszych pamięci :P

Link to post
Share on other sites

Co do pamięci to dziwie się że nie wziałeś Dominatorów, jedne z najlepszych pamięci :P

 

Po co zaje :D te pamięci za tysiąc skoro i tak nie odczuje różnicy pomiędzy nimi a połowę tańszymi. On nie chce bić rekordów i podkręcać pamięci do 2500MHz dla szpanu

x2 zwykłe 1333 wystarczą mu w 100% czy 1600 :)

Link to post
Share on other sites

No to zaszalałeś :P 1366 pożyje dłużej niż 1156, ta 1 to górna półka a 1156 średnia. Nie mówię już o tym że 1366 osiąga wyższe stabilne o/c na 24/7. Najnowsze proce bedą wychodzić na 1366 takie jak Core i7 980X czy Core i7 970.

Według mnie najlepiej brać 1366 na to i7 920/930 potem jak bedziesz chcial przezucisz sie na 6 jaj z zablokowanym mnoznikiem. Co do mobo to R3E fajna płyta ale nowości na niej jest mało względem R2E którą dostaniesz sporo taniej :D Co do pamięci to dziwie się że nie wziałeś Dominatorów, jedne z najlepszych pamięci :D

Widzę, że każdy z was ma swoje zdanie na temat danej platformy. Jedni piszą, że lepsza będzie jego zdaniem platforma Intela X58 bo jest bardziej przyszłościowa drudzy zaś piszą, żę lepiej będzie wziąść nieco tańszą platformę Intela P55 bo nie opłaca się przepłacać bo i tak Intel ma w planach wprowadzić nowe platformy i takie porobiło nam się tutaj błędne koło :P

 

Szczerze? to zgłupiałem już bo sam już nie wiem czego tak na prawdę chce :P

 

Kusi mnie jeszcze ten AMD jest nieco tańszy od Intela a zarazem nieco słabszy. Jedynym plusem AMD jest to, że na pewno nie wprowadzi tak szybko nowej platformy jak Intel ma w planach. Z drugiej strony można byłoby pójść na całość i tak jak pisał Arcziy kupić jakiegoś niedrogiego mobasa na platformie X58 do tego na początek jakiegoś Xeona i przeczekać aż Intel wpuści na rynek 6 jojek :)

 

Co do pamięci to dziwie się że nie wziałeś Dominatorów, jedne z najlepszych pamięci :D

Co do pamięci to wydaje mi się, że te Dominatory są grubo przereklamowane i dosyć drogie za te pieniądze mam Mushkiny które się również dobrze kręcą a są o połowę tańsze od Dominatorów :D

 

Po co zaje :D te pamięci za tysiąc skoro i tak nie odczuje różnicy pomiędzy nimi a połowę tańszymi. On nie chce bić rekordów i podkręcać pamięci do 2500MHz dla szpanu

Tobie muszę przyznać racje. Nie zamierzam bić rekordów ani szpanować tym, że mam pamięci za tyle ile kosztuje przecięte mobo :D nie potrzebuje pamięci z górnej półki obejdzie się bez tego wole dołożyć kaske do czegoś bardziej pożytecznego.

 

Wydaje mi się, że jednak zostanę przy Intelu X58, może zaproponujecie mi przykładowe konfiguracje tak żebym miał w czym wybierać. Dodam jeszcze, że na pewno nie obejdzie się bez małego OC dlatego chciałbym żebyście polecili mi dobrą płytkę oraz pamięci do kręcenia, a co do procka to na pewno zostałbym przy Xeonie :]

 

To by było na tyle z mojej strony. Muszę się z tym jeszcze przespać :D

 

Dzięki wielkie za udział w temacie na pewno odwdzięczę się za to + :P

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

To ja podam przykładową konfigurację na LGA1366.

 

Procesor : http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... 0_GHz.html

 

Płyta główna : http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... l_X58.html

 

Pamięci Ram : http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... re_i7.html

lub

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... e_XMP.html

 

Co do procesora to wybrałem najtańszy na LGA1366, bo lepsze Xeony zaczynają się od 2,5k.

I to by było na tyle.

Link to post
Share on other sites

Wg mnie kup sobie normalne części na lga1156 a zaoszczędzoną kasę schowaj w skarpete i oszczędzaj do zakupu nowej grafiki. Płyta za 1500 czy ramy za 900 większej wydajności Ci nie dadzą a nowa karta owszem.

Jeśli nie jesteś mega zapaleńcem i nie obchodzi cię to że na 3x tańszej płycie będziesz miał kilka punktów mniej w smarkach i słabsze OC przy użyciu azotu to naprawdę nie opłaca się kupować tak drogich części.

 

Na twoim miejscu złożyłbym coś takiego:

Core i5 750

DFI LanParty DK P55-T3eH9

pamięci obojętnie jakie aby do 500zł

 

I masz bardzo szybki zestaw za cenę płyty pod X58 :D

A za zaoszczędzone 2000zł kupujesz HD5870 lub jakieś pierdoły

Link to post
Share on other sites

Żeby było jasne - pod Lliano (czyli desktopowe CPU+GPU) AMD wprowadzi nową podstawkę - socket FM1. Pod Bulldozery także będzie nowa podstawka - AM3 rev.2 (czyli AM3+) czyli na 99% powtórka z sytuacji AM2>AM2+ - większość ASrocków dostanie od razu support, potem Ggiabyte pomału będzie się budził, Asus i MSI jakby od niechcenia. Jest też opcja taka, że AMD wymusi na producentach płyt wsparcie Bulldozera na chipsetach 8xx a z resztą będzie "rubta co chceta".

 

I bierz Xeona ;)

Link to post
Share on other sites

Według mnie dobre mobo to podstawa, bierz Rampage II Extreme. Rampage III Extreme tak jak już mówiłem nie wnosi nic specjalnego względem R2E a myśle że nie będziesz robił Triple i Quad SLI :D Do tego Core i7 930/920 nawet może używka, potem mniej więcej jesienią jak wyjdzie tanie 6 jaj to sobie zmienisz i będzie rakieta :mlotek: Wystarczy wgrać nowy bios do R2E. Mushkiny będą ładnie śmigać z R2E, Jakiś dobry cooler i ustawisz sobie 4,2Ghz na 24/7 będziesz miał wtedy na pamięciach ładnie 1603Mhz ;) A kaska zaoszczędzona na R3E i ewentualnie procu pójdzie na nowe 6 jaj za kilka miesięcy :wariat: Według mnie najlepsze rozwiązanie :D

Link to post
Share on other sites

A więc tak... żeby już nie owijać w bawełnę i nie ciągnąc tego tematu podaje 2 ostatnie propozycje. Zależy mi na czasie bo na dniach chce zamówić już stuff. Który zestaw waszym zdaniem będzie najbardziej opłacalny (cena=wydajność) ? Ps. Jeżeli źle dobrałem konfigi to proszę o poprawienie. Dodałem jeszcze ceny brutto ze sklepu internetowego w którym będę zamawiał części w ramach porównania ;)

 

1. Asus Rampage II Extreme Intel (225 funtów) + Intel Xeon W3520 (243 funty) or Intel Core7 i930 (230 funtów) + Mushkin Redline DDR3-1600 CL6 Kit 3x2048MB (150 funtów)

 

2. Asus Maximus III Formula Intel (192 funty) + Intel Xeon X3440 (183 funty) or Intel Core7 i860 (211 funtów) + Mushkin Redline DDR3-1600 CL6 Kit 2x2048MB (95 funtów)

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...