Skocz do zawartości

Lagowanie gier


Recommended Posts

Hej, od niedawna jestem posiadaczem zestawu Intel Q6600 (bez podkręcania), GeForce 9600 GT 512MB, 4GB DDR3, płyta G41M-P33 Combo i dzieją się nieprawdopodobne rzeczy. Pierwszy przykład: GTA IV, pierwsze 2 do 3 minut grania animacja idzie płynnie, bez ścinek, detale na medium, distance na 10 (podobnie kolejne dwa parametry na 10), v-sync wyłączone. Po tych 2-3 minutach pojawia się lag, może z 10fps i tak przez kilkanaście sekund, po czym animacja wraca do normy i tak w kólko. To samo dzieje się też w NFS World. Z tym, że tutaj nie ma reguły po jakim czasie się tak dzieje. Może być po 10 minutach, po 30. Różnie. W DIRT3, Batman Arkham Asylum, War Thunder tego nie ma. Można grać przez nieograniczony czas i żadnego laga. Co do NFS World, zrozumiałbym lekkie przycinanie bo to gra sieciowa, ale żeby lag na kilkanaście sekund zwalniający do kilku fps ? Radiatory czyste, temperatury w granicach 50 do 60 stopni w stresie. Wracając do GTA IV to pamiętam, że grałem na słabszym procku (Core 2Duo) ale z 9800gtx i takich "przebojów" nie było. Macie jakieś pomysły co to może być ? Specjalnie wróciłem z Windows 8.1 na Windows 7 ale nic to nie dało. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=0xwgsygPXIY&feature=youtu.be

Edytowane przez mapa81
Link to post
Share on other sites

Użycie CPU i GPU oscyluje w granicach 80 do 100%. Aha, GTA IV ma zainstalowaną najnowszą łatkę i jest ze Steam. Nie ma to znaczenia czy odpalę przez Steam czy przeglądając katalog z grą. 

Edytowane przez mapa81
Link to post
Share on other sites

Na moje oko nie jest problemem szybkość pamięci, tylko jej ilość. Jeśli brakuje ci RAMu i gra zaczyna wrzucać dane na dysk, cały komp siada. Dlatego gra idzie w okienko i robisz zeza na managera. Jak zacznie plik wymiany szaleć, a RAM bedzie cały zapchany, to mamy winowajcę.

Link to post
Share on other sites

Brzmi legalnie. Sprawdzę to, dysk jest zdrowy, testowałem hd tune (pełny skan, nie szybki), memtest zaliczony, temperatury w granicach normy. 

 

W czasie gry temperatura 73 stopnie (max tej karty to 105) użycie dysku było minimalne dioda sporadycznie podobnie w odczycie z monitora zasobów. Jak to możliwe, że przy konfiguracji: e2180, 3gb ddr2 i tej samej karcie graficznej nie było takich lagów jak teraz przy q6600, 4gb ddr3?

Edytowane przez mapa81
Link to post
Share on other sites

GTA4 zaraz po włączeniu bierze około 1,3 GB pamięci, nie powinno być tutaj problemu. Kolejny pomysł, to wyłączenie antywira, możesz jeszcze dysk dzefragmentować (ja używam O&O Defrag) i zajrzyj http://swiatgta.pl/poradnik-gta-iv-optymalizacja/ , może akurat coś utrafisz. Ostateczność, to w panelu sterowania od zielonych wszystko na wydajność/minimum, w grze ustawienia na minimum i spokojnie baw się opcjami, w końcu wyczaisz, przy czym gra umiera.

Link to post
Share on other sites

GTA IV powinno normalnie działać na takiej konfiguracji jaką posiadasz. Pamiętam że grałem przez chwilę na C2D E8400 + GF 8800 GTX z 4 GB RAM DDR II i było ok.

Także możesz cuś mieć albo z dyskiem, albo z pamięcią RAM lub też z grafiką. Możliwie że procesorek nie wyrabia na stockowym taktowaniu. Infekcja także jest niewykluczona, sprawdziłbym na Twoim miejscu kompa Malwarebytes Antimalware.

Link to post
Share on other sites

Tu są wyniki z benchmarka w GTA IV.

Statistics
Average FPS: 20.77
Duration: 37.18 sec
CPU Usage: 86%
System memory usage: 62%
Video memory usage: 96%

Graphics Settings
Video Mode: 1680 x 1050 (60 Hz)
Texture Quality: Medium
Shadow Quality: Medium
Reflection Resolution: Medium
Water Quality: Medium
Texture Filter Quality: Tri-Linear
Night Shadows: Off
View Distance: 10
Detail Distance: 10

Hardware
Microsoft Windows 7 Ultimate 
Service Pack 1
Video Adapter: NVIDIA GeForce 9600 GT
Video Driver version: 335.23
Audio Adapter: GBo[niki (Realtek High Definition Audio)
Intel® Core2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz

Statistics
Average FPS: 38.72
Duration: 37.19 sec
CPU Usage: 82%
System memory usage: 57%
Video memory usage: 91%

Graphics Settings
Video Mode: 1440 x 900 (60 Hz)
Texture Quality: Low
Shadow Quality: Low
Reflection Resolution: Low
Water Quality: Low
Texture Filter Quality: Tri-Linear
Night Shadows: Off
View Distance: 1
Detail Distance: 1

Hardware
Microsoft Windows 7 Ultimate 
Service Pack 1
Video Adapter: NVIDIA GeForce 9600 GT
Video Driver version: 335.23
Audio Adapter: GBo[niki (Realtek High Definition Audio)
Intel® Core2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz

Link to post
Share on other sites

Niestety tak. Mało tego, wstawiłem inny dysk, bo na poprzednim w zakładce health zobaczyłem kilka ostrzeżeń. System świeżo zainstalowany, sterowniki ciut starsze zainstalowałem. I znowu są lagi. Trafia mnie szlag. Czy ta karta jest aż tak słaba, że z NFS World w najniższych detalach sobie nie radzi ? 

Link to post
Share on other sites

A takie podstawowe, zapomniane pytanie - jakie temperatury masz na procesorze w trakcie gry? Zainstaluj RealTemp, uruchom przed włączeniem gry, graj do momentu aż doawiadczysz "ścin" i wklej tu screen z programu.

 

Twoja karta jest nieco gorsza od gtxa którego używałem, ale w starszych grach powinna sobie spokojnie radzić, nawet na wysokich ustawieniach.

 

http://www.hwcompare.com/3977/geforce-8800-gtx-vs-geforce-9600-gt-512mb/

 

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Na moje, gdyby grafika nie wyrabiała, to na niższych/najniższych ustawieniach miałbyś cud, miód płynność, na jaką tylko procek pozwala. Zostaje ram i procesor, ew problem z dostępem do sieci. Mi chyba GTA4 wrzeszczało o wyjatek na zaporze windy. Jeśli tak, to nadaktywny antywirus może też je blokować. Jeszcze taki głupi pomysł...spróbuj wrzucić Visuala redistributable (na stronce ms powinno być) i wszelakie net frameworki, jakich nie masz.

Link to post
Share on other sites

Na moje oko, jeśli zasilacz nie wyrabia, to liczy komp dziwne zwiechy i mi zawsze zaczynały dyski twarde wariować. Ale może to jest przyczyna, jeśli masz jak sprawdzić na innym, to warto spróbować. Ten już dosyć leciwy jest, co ma odbicie na mocy wyjściowej.

Link to post
Share on other sites

Leciwy to on nie jest bo kupiony w lutym 2014. Zwiech nie było, BSODów też nie. W tym Modecomie nie ma dedykowanej wtyczki zasilającej kartę graficzną. Teraz mam dwa molexy wpięte w przejściówkę.

Link to post
Share on other sites

9600 GT wg benchmarkowego komparatora bierze max 95W, 9800 GTX 160W. Jeśli nie przeciążyłeś zasilacza na tyle, zeby go uszkodzć (watpię) i ma on kilka miechów, to powininen podołać, jeśli dawał radę z 9800 GTX. Kompa w torbę i do znajomego, który ma trochę sensowniejszą zasiłkę, albo do zaprzyjaźnonego sklepiku i odpalenie owego niedobrego GTA4 na kilka minut pod inną zasiłką. Od razu zaznacz, że chodzi tylko o diagnozę, bo brak funduszy na więcej. Mi przy problemach z x1950Pro i antkiem XP (stery winne były) nawet płyte podmieniali ;)

Link to post
Share on other sites

Co do karty 9800GTX to miałem ją jakieś 3 lata temu, a nieszczęsny modecom trafił do mnie w lutym. Dogadałem z jednym zaprzyjaźnionym sklepem w sprawie zasilacza. Dzisiaj chwila prawdy. I znowu dwa scenariusze: jeśli to wina zasilacza to sprawa się wyjaśni, jeśli to nie wina zasilacz to co w takim razie? Jeszcze jedno, na linii 12v modecom daje maksymalnie 250 watów, w co średnio wątpię :) 

Link to post
Share on other sites

Medecomy miały niezłą opinię, puki nie weszła seria Feel i kolejne. Jeśli nie zasilacz, to pozostaje spokojne podmienianie całego sprzętu po kolei. Może być zwykła głupota,w  stylu luźnego gniazda ramu (chociaż to sie kończy zazwyczaj na niebieskim kolorze).

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj wstawiłem na próbę zasilacz 700w Chieftec. Wynik testu - negatywny. Przeglądając różne fora trafiłem na jeden z wpisów, który mówi o nagrzewaniu się radiatora na mostku północnym. Odszukałem go i ... był bardziej niż gorący. Przede mną ostatni test: zamiana ddr3 na ddr2. 


Po rozmowie z konsultantem działu wsparcia technicznego MSI otrzymałem nowy BIOS (nowszy niż ten który miałem na płycie głównej i ten który był dostępny na www), wgrałem i problemy ustąpiły. Temat do zamknięcia. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...