Skocz do zawartości

Bluescreen atapi.sys po dodaniu ramu.


Recommended Posts

Mam stary komputer, który ma 1gb ramu i postanowiłem dokupić 2 kości po 1gb, wszystkie są tej samej firmy. Każda kość ramu osobno działa w każdym slocie, gdy włoże 2 kości to komputer piszczy(zmieniałem sloty i nic nie dało), gdy włożę 3 kości to komputer się uruchamia do momentu wczytywania systemu, wtedy wywala Bluescreen:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0c30d223e744bcc5.html
gdy zmienię kolejność kości to wyskakuje taki sam bs lub taki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02d686f367c926bf.html

Przywracałem fabryczne ustawienia biosu, aktualizowałem go, aktualizowałem sterownik chipsetu, i aktualnie działa memtest w tle.

Sprzęt:
mobo: GA-K8VT800 (rev. 2.x)
procesor: sempron 3000+ 1.8
grafika: radeon 9550
zasilacz: 400w logic
ram: wszystkie kości tej samej firmy Samsung 400mhz, 2 kości cl 2.5, a trzecia cl 3

Właśnie podczas memtestu na 3 kościach wywaliło spooooro błędów, wiec postanowiłem testować wszystkie kości po kolei, nawet jeśli 1 jest uszkodzona to ciągle jest problem ponieważ komputer nie chce odpalić na 2 kościach ramu tylko ciągle piszczy.

Link to post
Share on other sites

Atapi.sys jest związany z napędami HDD, CD.

Sprawdzałeś po kolei w tym samym slocie poszczególne kości ? Może sloty są uszkodzone. Kondensatory na płycie w porządku ? (nie rozlane, wybrzuszone)

Link to post
Share on other sites

Uruchamiałeś na tych dwóch kościach z jednakowym CL 2,5 ? Sprawdź memtestem każdą kość osobno, na poszczególnych slotach. Wykluczymy wadliwą pamięć lub wejście.

Link to post
Share on other sites

No właśnie problem polega na tym że komputer w żaden sposób nie chce odpalić na 2 kościach, jedynie na 1 i działa wszystko, a na 3 wywala bluescreena. Właśnie robię test ostatniej kości pamięci.(stara kość CL 3 bez błędów, i jedna nowa cl 2.5 tez ok, została tylko ostatnia).

 

Edit: po kilkugodzinnych testach każdej kości wyszło na to że wszystkie są sprawne, wszystkie były testowane w 3 slocie, 1 slot jest napewno sprawny bo była w nim używana 1 kość przez kilka lat, więc pozostaje to że 2 slot na ram powoduje jakieś problemy.


Przetestowałem każdą kość w każdym slocie osobno i wszystko jest ok, błędy wywala wtedy gdy włożę 3 kości na raz. Gdy próbowałem zmienić kolejność kości ram w slotach dostałem 2 nowe bs'y:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/660cb6ef2b455426.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa7ed53409057ba3.html

 

ps. gdy działa jedna kość to timingi są inne, a gdy działają wszystkie to są inne, czy to może powodować bs"y ?

Edytowane przez Vixel
Link to post
Share on other sites

Z tego co piszesz, każda kość ma inne timingi. Płyta według specyfikacji płyta główna obsługuje 3GB pamięci. Pewnie problem stanowią właśnie opóźnienia. Ustawienie Cl 2,5 dla kości Cl 3 powoduje problemy w Twoim przypadku, powinieneś zrobić dokładnie odwrotnie ustawić Cl3 a kości szybsze z Cl 2,5 i tak powinny chodzić z wyższym Cl. Możesz też spróbować ustawić Cl 2,5 ale powinieneś też podnieś napięcie pamięci, żeby uzyskać stabilność na KT400 to się udawało. Jak pamiętam.  

Link to post
Share on other sites

Dwie nowe kości maja takie same timingi, a stara kość inne. Już próbowałem ustawiać timingi i opóźnienie na sztywno dla wszystkich kości ale ciągle gdy zacznie ładować się system to wywala bs'a, napięcia narazie nie zmieniałem bo wątpię żeby coś to dało bo ciagle wywala bs'a.

Najlepiej by było gdyby komputer chociaż odpalił na 2 identycznych nowych kościach, ale nie wiem dlaczego ciągle piszczy.(próbowałem różne kombinacje w różnych slotach)

Edytowane przez Vixel
Link to post
Share on other sites

W takim starym cheblu warto sprawdzić kondensatory na płycie głównej. Miałem niemal identyczny problem. Z 1 kością w porządku, z dwiema czasami bsody a przy trzech, jednej czasem nie wykrywało a jak wykryło to bsod przed załadowaniem systemu. Wszystkie kości były 100% sprawne.

Na pierwszy rzut oka płyta wyglądała w porządku a dopiero po dokładnym obejrzeniu zauważyłem, że jeden kondensator koło slotów ramu był lekko spuchnięty. Po wymianie jak ręką odjął, komputer działa do dziś.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...