Skocz do zawartości

Skomplikowana regulacja obrotów dla amatora


Recommended Posts

Witam,

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy zaprojektowaniu pewnego układu sterującego pracą wentylatorów w obudowie. 

Chciałbym, aby oba wentylatory (200mm) + wentylator od cpu były podpięte pod jedno złącze 3-pin. Płyta główna umożliwia mi (niestety tylko dla cpu) automatyczną regulację prędkości obrotowej wentylatora w zależności od temperatury. I teraz ta ciężka część. Chcę, aby wentylatory podczas, gdy komputer jest nie obciążany były wyłączone, i włączały się tylko gdy płyta poda większe napięcie dla wentylatora dla procka. Wentylatory mają się załączać po przekroczeniu 8V dla wentylatora procka, ale nie mogą przekroczyć 10V, żeby nie było za głośno.
Kombinowałem na schematach z diodami zenera, ale nie udało mi się osiągnąć pożądanego rezultatu.

W skrócie:
1. napięcie wentylatora procka przekracza 8V (czyli płyta zwiększa obroty, bo procesor się grzeje)
2. startują wentylatory obudowy
3. ograniczane są do 10V

Proszę o pomoc jak to rozwiązać. Jestem otwarty na inne pomysły. Ręczne regulatory obrotów nie wchodzą w grę. 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy nie przeciążysz tego złącza bo płyty mają zwykle po ~0,7A na złącze. Szukasz czegoś jak dioda zenera z ~8V przebiciem. Ograniczenie napięcia powinien załatwić prosty ogranicznik diodowy taki jak ten http://elportal.pl/ea/diody/ogranicznik.gif 

Nie wiem nie miałem na laboratoriach tyrystorów ale można używając d.zenera i tyrystora sterować wentylatorami podłączonymi do innego źródła.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Problem z diodą zenera jest właśnie taki, że to napięcie przebicia się na niej odkłada, czyli na wentylatory zostanie podane 12 - 8 = 4V... 

 

Zastanawiałem się właśnie nad układem z tyrystorem, ale zostawię go sobie jeśli ten pomysł nie wypali.

Edytowane przez Gexsi0
Link to post
Share on other sites

 "Ręczne regulatory obrotów nie wchodzą w grę."

A regulatory z termistorem które przewietrzają obudowę w zależności od wzrostu temperatury?

 

Kiedyś bawiłem się w takie rzeczy i gdzieś mam taki regulator własnoręcznie wykonany w formie karty wkładanej do złącza PCI - z tego co pamiętam to sterowało wentylatorem 120mm. Do płyty podłączony był tylko odczyt prędkości wiatraczka.

Na blaszce był umieszczony potencjometr do regulacji czułości działania układu. 

Wentylatorek stale pracował na minimalnych obrotach ( ustawione rezystorem ). Gdy termistor zarejestrował wzrost temperatury powyżej poziomu który był ustawiony za pomocą potencjometra, zaczynał płynnie zwiększać obroty.

Jak jesteś zainteresowany to zrobię ci zdjęcia, gdzieś mam schematy ale to było tak dawno że nie wiem gdzie szukać. Jakby co to PW.

Karta leży odłogiem bo zabrakło mi slotów PCI.

Link to post
Share on other sites

Sluchaj, na wyjsciu masz 4V, puszczasz je na tranzystor sterujacy do ktorego przykladasz tez 12V i wentylatory. Dobierasz odpowiedni rezystor pod tranzystor i gdy dostanie te 4V zacznie przewodzic. Dalej juz tylko stabilizator 10V (bo zbyt skomplikujesz uklad jak bedziesz chcial jeszcze dynamiczna zmiane predkosci) i masz porzadany efek ;)

Tramzystor nie obciazy ci wyjscia na cpu i tylko od tego jaki zastosujesz mozesz podlaczyc na wyjscie co chcesz :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@bullseye

Niestety nie bardzo zrozumiałem co chciałeś mi przekazać.

Niestety nie jestem elektronikiem i żeby wszystko zrozumieć muszę się teraz na bieżąco dokształcać. Zrobiłem taki schemat (wiem, że jest zły).

 

 

schemat2.jpg

 

Napięcie zasilania 12V - nie chciało mi się już poprawiać

Założenie było takie, że dren dostaje 12V i w momencie, gdy na bramce pojawi się napięcie 12v-7,5V(odłożone na diodzie) na złączach dren-źródło pojawi się napięcie.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...