Skocz do zawartości

Jak zaoszczędzić trochę prądu? Mini poradnik


Recommended Posts

Krótki mini-poradnik jak zaoszczędzić trochę na prądzie :) Opróćz samego prądu, możemy zyskać pracę w niższych temperaturach (lana lato się przyda) oraz zredukować hałas. No to po kolei, kilka przykładów.

 

1) Procesor

Pierwszy na odstrzał. Potrafi zużyć pokaźne ilości elektronów. Pomaga używanie funkcji oszczędzania energii - Enhanced Intel SpeedStep Technology i AMD Cool'n'Quiet. Obniżają one mnożnik i napięcie zasilania procesora podczas bezczynności. Na forum pełno tematów, że procesor działa o 1GHz mniej niż powinien - "co robić?!". To jest właśnie magiczne działąnie powyższych funkcji. Do zaawansowanego zarządzania procesorami AMD polecam K10Stat. Pozwala na zbudowanie własnego Cool'n'Quiet, z progami przejść, napięciami zasilania, taktowaniami - dosłownie wszystkim. Szczegóły tutaj: link

 

Oprócz tego producenci płyt głównych ciągle wdrażają nowe technologie i udostępniają programy typu Gigabyte DES: link, Asus EPU link, MSI DrMos: link, ASRock IES: link

Porónawnie i efektywność działania: link

W mało wymagjących systemach, posiadających mocniejszy sprzęt niż potrzebny, możemy zastosować tzw. underclocking/downclocking - czyli obniżenie zegarów procesora. Jeżeli pozwala nam BIOS, możemy wyłączyć zbędne rdzenie.

 

2) Karta graficzna

Tutaj można ugrać najwięcej. Od trybu 3D nie możemy oczekiwać zbyt wiele, chcąc zachować wysoką wydajność, musimy się pogodzić z zużyciem energii jaki karta wtedy osiąga. Za to zmodyfikowany tryb 2D może nam dać dużo oszczędności, a dodatkowo cichszą pracę i mniejsze temperatury. Podstawowe zegary możemy obniżać w oprogramowaniu sterownika od producenta naszego chipu graficznego - nVidia Control Panel oraz Catalyst Control Center.

 

Na bardziej zaawansowane "numery" pozwoli nam np. Riva Tuner (link) oraz Ati Tray Tools (link). Aplikacje te służą użytkownikom głównie do podkręcania, lecz nic nie stoi na przeszkodzie do downclockingu :wariat: Szczegółowy poradnik do RivaTuner, autorstwa A. Michalskiego - pod tymi adresami (3 części):

I, II, III

 

Kolejną rzeczą, która przychodzi do głowy jest... wyjęcie karty graficznej. Jeżeli nie używamy żadnych aplikacji 3D (gier itd.), a mamy nowoczesną kartę zintegrowaną na płycie, nie ma potrzeby trzymania tej dodatkowej. "Integry" radzą sobie we wszystkim innym oprócz grania (chociaż te nowe też coś na tym polu potrafią), więc zostawianie tej mocniejszej, "bo jest mocniejsza" nie ma sensu.

 

3) Inne

Patrząc na pozostałe komponenty, ciężko znaleźć cokolwiek prądożernego, a jeśli już, to ciężko im zbić ten pobór. Pamięci pobierają niewiele prądu, obniżenie napięcia zasilania może dać minimalny zysk. Dyski twarde pobierają w granicach ~10W, wentylatory poniżej 1W. Dodatkowe karty rozszerzeń rzadko więcej niż kilkanaście watów. Zyskać możemy na obniżeniu jasności matrycy naszego monitora i ustawieniu jasnej tapety (LCD). Nieocenionym "oszczędzaczem" energii jest wyłączanie listy, gdy nie używamy komputera lub przynajmniej wyłącznika od zasilacza. Każde urządzenie pobiera jakąś tam ilość prądu, nawet gdy jest wyłączone.

 

4) Przed zakupem

Najbardziej wpłynąć na prądożerność naszego zestawu możemy przed jego zakupem. Kierować należy się głównie procesorem i kartą graficzną, bo one pobierają najwięcej prądu - przodują tu produkty 32nm Intela i 40nm AMD. Osadzone na płycie z jednym z rozwiązań powyżej oraz takimi "bajerami" jak np. EuP, możemy być pewni, że prąd nie jest marnowany. Do tego mamy do wyboru niskonapięciowe pamięci ram, oraz zielone dyski twarde. W połączeniu z zasilaczem o wysokiej sprawności (80+) możemy otrzymać bardzo oszczędny zestaw.

 

Co można zyskać?

Na swoim przykładzie można powiedzieć, że zyskałem darmowy monitor, lampkę, głośniki i router. Użycie K10Stat do procesora Phenom II 965 oraz profil 2D w ATI Overdrive obniżył pobór prądu w 2D o ok. 35W. Sama "puszka" pobierała 180W, a teraz tyle prądu pobierają wszystkie urządzenia podłączone do listwy - stąd darmowy monitor i reszta. A co mnie to kosztowało? 15min zabawy z K10Stat i 5 minut ustawienia profili w CCC. Polecam.

Link to post
Share on other sites

Bardzo fajny poradnik, powinien być przyklejony :)

 

Można też wspomnieć o najbardziej oszczędnych płytach, bo różnica między najoszczędniejszym Asusem a pożeraczem Gigabyte może wynosić kilkanaście/kilkadziesiąt W. Z tego co widzę w recenzjach to najefektywniejsze sekcje zasilania ma właśnie Asus i MSI (ale tylko w idle, w stresie już jest dużo gorzej).

 

Kilka W można oszczędzić wyłączając niektóre zintegrowane funkcje jak np kartę sieciową, muzyczną czy kontroler FDD, IDE. Nie dość, że komp wtedy szybciej bootuje, to nieużywane integry nie biorą niepotrzebnie prądu.

Zintegrowane GU też warto wyłączyć - ot np zostawienie w biosie "ati Surround View" na enabled nie wyłącza integry z serii HDxxxx - a na kiego kalafiora ma chodzić jak jest niepotrzebna.

Link to post
Share on other sites

W ogóle to powinny być dwie części poradnika -jeden da osób planujących zakup komputera (i rady jaki procek, grafikę, płytę, zasilacz) i drugi dla osób chcących zmniejszyć zużycie prądu na swoich obecnych zestawach - przy okazji w miarę porządnie opisać undervolting i obniżanie zegarów w 2D :) Może jakaś praca zbiorowa? W razie czego piszę się na ochotnika :tajniak:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...