Skocz do zawartości

Konfiguracja pod gry do 5.500pln


Recommended Posts

Witam,

 

Przymierzam się do złożenia zestawu, który będzie służył głównie do gier (stąd proponowana konfiguracja), ale będzie wykorzystywany także dla innych celów. Tak chociaż na 3-4 lata.

 

Poszperałem trochę po rożnych forach  i udało mi się skomponować zestaw jak poniżej. Jego łączna cena wychodzi ok. 5.500 pln i wolałbym tej kwoty nie przekroczyć.

 

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie, czy taka konfiguracja ma sens, czy może wybrane komponenty podmienić na jakieś inne. Zależy mi szczególnie na opiniach dotyczących obudowy (nie jest ona jakoś szczególnie popularna) oraz monitora Samsung – czy będzie wyrabiał się z taką platformą.

 

Poniżej wymagane informacje i moja propozycja zestawu:

·       Zastosowanie komputera: gry, biurowe, amatorska obróbka foto i wideo,

·       Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 5.500 pln

·       Których części potrzebujesz?: buda z monitorem, mysz i klawiaturę zakupię oddzielnie

·       Czy będziesz podkręcać sprzęt? na razie nie, ale docelowo tak (zestaw uzupełnię wtedy o cooler)

·       Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: FullHD

·       Specjalne wymagania: byłoby miło gdyby zestaw nie był za głośny

·       Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? brak – poprzedni komp zostanie jako drugi w rodzinie

·       Własna propozycja zestawu: http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60466 + obudowa i monitor (szczegółowa zlinkowana specyfikacja poniżej)

·       Inne: czy ta obudowa może być (4 wiatraki, ergonomia montażu – kable, tylko nie wiem jak ze szczelnością i kurzem), czy monitor da radę, czy szukać jakiego innego,

 

Moja konfiguracja:

Procesor:             Intel Core i5-4670K /3.4GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Płyta główna:       AsRock Fatal1ty H87 Performance /intel H87, LGA1150/

Pamięć RAM:        Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Dysk twardy:         Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

SSD:                     Crucial M500 120GB (500/130MB/s)

Karta graficzna:    MSI GeForce GTX 770 TwinFrozr 2GB DDR5 256bit (1098/7010)

DVD:                     Liteon iHAS122 SATA (black)

Obudowa:             Sharkoon Tauron

Zasilacz:               Corsair RM 650W 80+ Gold 135mm modular

Monitor:               Samsung T28C570EW (28”, FullHD, tuner DVB-T)

System Op:          Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1

 

Z góry dziękuję za wszelkie porady, opinie i sugestie.

 

Pozdrawiam

piotr-m

Link to post
Share on other sites

hej, ja tylko odnosnie obudowy i dysku SSD

Moze zainwestuj w dysk SSD 240 G? Dodatkowe miejsce sie przyda a roznica w cenie az taka duza nie jest

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=54853  (na Allegro za 400 zl mozna nowke kupic)

 

Obudowa - nie widzialem tej obudowy ale wyglada na kopie Enermaxa Fulmo, ktora jest swietna obudowa, a tutaj masz ja w dobrej cenie:

http://allegro.pl/wyprzedaz-enermax-fulmo-st-170-pln-taniej-promocja-i4104972412.html

 

edit: chlodzenie boxowe jest takie sobie, radzilbym wymienic na cos innego od razu, nie podam konkretnego modelu bo nie wiem w jakim budzecie porponowac

Edytowane przez bossk
Link to post
Share on other sites

Ciężko stwierdzić, czy ta obudowa jest w porządku. Nie wiadomo jak z grubością blach i wentylacją. W takim budżecie grzechem by było nie wziąć R9 290, np od MSI. Na monitorach się nie znam , ale widzę że ten nie posiada DVI.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinie.

 

@bossk

Tak właśnie dumałem, czy nie wziąść innego SSD, inne modele są chociażby szybsze w zapisie.

Ten tauron na allegro kosztuje 360pln + przesyłka.

Narazie mam ograniczony budżet, więc to chłodzenie nawet gdybym nie robił OC, to będzie w następnej kolejności w najbliższej przyszłości.

 

@szembor5

Wentylacja chyba ok - 4 wiatraki: front 2x12, rear 1x12 i top 1x14.

Chyba z tymi blachami w obudowie nie jest tak źle, waży toto 9,5kg, choć wiem, że nie zawsze waga jest wyznacznikiem.

Myślałem nad R9 290, tylko że to jest kruca +300 pln.

Monitor nie ma rzeczywiście wejścia DVI, ma 2xhdmi. Czy to go dyskwalifikuje?

 

Pozdrawiam

piotr-m 

Edytowane przez piotr-m
Link to post
Share on other sites

 

 

Wentylacja chyba ok - 4 wiatraki: front 2x12, rear 1x12 i top 1x14.

Przykładowy M40 posiada 3 wentylatory, Z9 Plus także, a Zalman gniecie go pod względem wentylacji. Wniosek? Nie zawsze ilość wentylatorów idzie w parze z wydajnością. Zależy Ci na "gejmingowym" wyglądzie?


http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60470

 

Dostajesz najmocniejszy procesor z serii i5 z odblokowanym mnożnikiem. Do tego płyta z 8-fazową sekcją zasilania, 2 kościami UEFI i ciekawym design'em. Szybki i niezawodny ram na napięciu 1,5V. Zasilacz z najwyższej półki, oparty na przetwornicy DC-DC, posiada modularne okablowanie i certyfikat 80+ Gold. Jest to jedna z najcichszych konstrukcji na rynku. SSD na niezawodnym kontrolerze Marvell, szybki i niezawodny HDD na pliki. Do tego R9 290 od MSI z 3 letnią gwarancji. Wszystko upakowane w fabrycznie wyciszonej obudowie.

 

Razem 4526 zł. Reszta pieniędzy na monitor.

 

Kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa albo X98TY2AZ + Norton (otrzymasz wtedy Norton AntiVirus 2014)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@up

 

Dlatego napisałem "chyba". Mało jest opinii w necie o tej budzie.

Tak naprawdę to sprzęt dla syna i to on wynalazł gdzieś tą obudowę po wielogodzinnych poszukiwaniach i ta mu się najbardzej podoba. Ba, nawet ją sam finansuje z uciułanej kasy  ;) .

Ta dzisiejsza młodzież.

Ale jeśli okaże się, że jest do d..., nie bedziemy się przy niej upierać.

 

Pzdr

piotr-m

Edytowane przez piotr-m
Link to post
Share on other sites

@op

 

za 360 zl to mozesz kupic zdecydowanie lepsza obudowe, nie kupowalbym tego Sharkoona, nie mowie ze jest zly ale niewiele w necie jest o tej obudowie, ten Enermax Fulmo ST ma bardzo podobny wyglad a jest swietna obudowa.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/enermax-fulmo-st-test.html

 

Jezeli zas wyglad nie jest wazny to jest wiele innych sprawdzonych obudow w tej cenie od Fractala czy Corsaira

 

Zauwaz ze Crucial M500 240 GB jest zdecydowanie szybszy od wersji 120 GB i wedlug mnie w cenie ok 400 zl bardziej oplacalny

 

edit: budzet masz taki ze, spokojnie mozna zmiescic w nim chlodzenie ;)

niedlugo ktos Ci z pewnoscia rozpisze swietny zestaw, w ktorym zmiesci sie wszystko a moze i lepsza karta graficzna (np R9 290)

Edytowane przez bossk
Link to post
Share on other sites

Ja dodam od siebie zmianę systemu na Windows 8.1 lepiej zoptymalizowany dłuższe wsparcie i nie ma rozróżnienia na OEM czy BOX co w praktyce daje nam przenoszenie systemu na inne jednostki co w wersji OEM Win7 nie jest możliwe klucz jest przypisany do jednego urządzenia bez możliwości zmiany.. Nie bój się okienek nie są straszne :)

Wszystkie gry i programy śmigają lepiej niź na wysłużonej siódemce szczerze nie wróciłbym do siódemki już.

Przy tak mocnym procesorze dodaj jeszcze chłodzenie procesora np. noctua nh-d14 :)

I jeszcze co do monitora czy potrzebny Ci jest tuner TV bo z własnego doświadczenie wiem że jeżeli co jest do wszystkiego to jest do niczego ... ani dobry monitor ani dobry telewizor taki urok tego ...

ja używam od dwóch tygodni Benq BL2410PT możliwość pracy w pionie i w poziomie tak więc do prac biurowych :)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Przepraszam za wprowadzenie w błąd co do Coopera aczkolwiek do autora, pytanie czy nie lepiej od samego początku zainwestować w chłodzenie i mieć komfortowy zestaw od początku? początku bez głośnego małego coolerka i łatwość montażu podczas składania of zera w późniejszej fazie jest to zawsze utrudnione.

Link to post
Share on other sites

szembor5 zostawił ok 970zł na monitor więc rzucę propozycję: Dell P2414H - 775zł - matryca IPS, flicker-free, ergonomiczna podstawka (m.in z pivotem), ewentualnie BenQ GW2760HM Flicker-free - 899zł - matryca AMVA, flicker-free, oczywiście jeśli autorowi rozmiar odpowiada. Z tą bezużytecznością matryc VA w grach to bym tak nie przesadzał.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

...

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60470

 

Dostajesz najmocniejszy procesor z serii i5 z odblokowanym mnożnikiem. Do tego płyta z 8-fazową sekcją zasilania, 2 kościami UEFI i ciekawym design'em. Szybki i niezawodny ram na napięciu 1,5V. Zasilacz z najwyższej półki, oparty na przetwornicy DC-DC, posiada modularne okablowanie i certyfikat 80+ Gold. Jest to jedna z najcichszych konstrukcji na rynku. SSD na niezawodnym kontrolerze Marvell, szybki i niezawodny HDD na pliki. Do tego R9 290 od MSI z 3 letnią gwarancji. Wszystko upakowane w fabrycznie wyciszonej obudowie.

 

Razem 4526 zł. Reszta pieniędzy na monitor.

Dzięki za propozycję.

Zgadzamy się co do procka, płyty, pamięci, zasilacza. Proponujesz zmianę HDD na WD Blue oraz zastosowanie innej obudowy. No i oczywiście kusisz tym radeonem. Muszę popatrzeć jeszcze na jakieś testy porównawcze tych kart, no i sprawdzić, czy w śwince coś jeszcze zostało  8-)

Co do obudowy - o gustach się nie dyskutuje - co ja poradzę, że podobają mu się takie świecące  :roll:

A co powiecie na CM Storm Enforcer? http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=56578

 

Pzdr

piotr-m

Link to post
Share on other sites

 

 

No i oczywiście kusisz tym radeonem. Muszę popatrzeć jeszcze na jakieś testy porównawcze tych kart

R9 290 to poziom GTX780, więc różnica jest dość znacząca. Jeśli lubi niecodzienny wygląd obudowy, to może Zalman Z9 U3? Jest bardzo przewiewna, posiada duże okno i jest dobrze ofiltrowana.  
Link to post
Share on other sites

Z tego co wyczytałem ta matryca w tym monitorze nie nadaj się do gier. Przynajmniej nie do grania w szybkie fpsy etc.

 

....

I jeszcze co do monitora czy potrzebny Ci jest tuner TV bo z własnego doświadczenie wiem że jeżeli co jest do wszystkiego to jest do niczego ... ani dobry monitor ani dobry telewizor taki urok tego ...

...

 

Tak myślałem, że z tym Samsungiem wyjdzie lipa.

 

szembor5 zostawił ok 970zł na monitor więc rzucę propozycję: Dell P2414H - 775zł - matryca IPS, flicker-free, ergonomiczna podstawka (m.in z pivotem), ewentualnie BenQ GW2760HM Flicker-free - 899zł - matryca AMVA, flicker-free, oczywiście jeśli autorowi rozmiar odpowiada. Z tą bezużytecznością matryc VA w grach to bym tak nie przesadzał.

Dzięki. Syn wolałby rozmiar większy  ;) tzn. 27". Przyjrzę się temu BenQ.

A co powiecie o monitorach iiyama, Jest kilka modeli w budżecie ok 1kpln.

Mam od 4 lat jeden egz. i sobie chwalę.

 

Pzdr

piotr-m

Link to post
Share on other sites

R9 290 to poziom GTX780, więc różnica jest dość znacząca. .....

 

No tak, tylko świnka jak mnie widzi to sama spierdziela  ;)

 

A tak na poważnie, to im więcej czytam i zgłębiam temat - to tym mniej wiem  8-).

Ale to chyba tak już jest.

Czy gdybym się zdecydował na R9 290, to czy zasadna byłaby zmian płyty np. na AsRocka z serii Pro4  lub Extreme4 albo na MSI Z87-G45 Gaming.

 

Celowa wydaje mi się wymiana tego taniego SSD na jakiś szybszy (niekoniecznie dużo droższy).

 

Dzięki Wszystkim za podpowiedzi.

Pewnie jutro (prawda już teraz jest jutro) pojawi mi się więcej pytań i będę Was jeszcze męczył.

 

Pzdr

piotr-m

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Nie ma sensu dopłacać do płyty. Aktualna spokojnie wystarczy.

 

Ok. Nie drążę więcej tematu.

Moje obawy zrodziły się z zasłyszanych opinii, jakoby asrock potrafił robić tylko budżetowe płyty do zestawów biurowych, ale z tego co doczytałem to już historia/mit.

 

Wymieniając SSD warto dopłacić do wersji 240 GB Crucial M500 240GB 

 

Masz dysk na tyle szybki że może spokojnie rywalizować z droższą konkurencją, do tego wersja 240 GB

 

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_ssd_crucial_m500_konkurencja_dla_kingston_v300

No i kolejny dylemat, czy dopłacić i wziąść tego M500 240GB, czy dopłacić mniej i kupić szybsze 120/128GB od innego producenta.

Na czym wyjdą obiektywne większe korzyści: większa pojemność i wolniejszy zapis, czy odwrotnie?

 

A wracając jeszcze na chwilę do obudowy.

Zakładając, że młody nie odpuści błyskoteki i pomijając względy estetyczne, czy te zaproponowane zalmany Z9 lub Z11 (zresztą tańsze od wcześniejszych wyborów) będą lepsze od wymienionego wcześniej CM Storm Enforcer pod względem wiatrów i decybeli, zwłaszcza w kontekście wyboru R9 290 od MCI, która jak wieść gminna niesie do cichych i zimnych nie należy?

 

Wyleczyłem się z rozwiązania combo monitor/tv i skłaniam się do wyboru zaproponowanego Benq GW2760HM  lub 

iiyama X2783HSU-B1

 

No i cały czas myślę nad tym radeonem od MCI - ponoć głośny i gorący. Które modele przy niedużej różnicy cenowej byłyby pod tym względem lepsze?

 

Pozdrawiam

piotr-m

Edytowane przez piotr-m
Link to post
Share on other sites
Na czym wyjdą obiektywne większe korzyści: większa pojemność i wolniejszy zapis, czy odwrotnie?

Zapis w M500 240GB nie jest jakiś tragicznie niski i wg mnie ten dysk to lepszy wybór do Twoich zastosowań (większa korzyść z większej pojemności).

 

No i cały czas myślę nad tym radeonem od MCI - ponoć głośny i gorący. Które modele przy niedużej różnicy cenowej byłyby pod tym względem lepsze?

Nie jest aż tak źle ;) :

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/msi-r9-290-oc-gaming-edition-review-1600p-ultra-hd-4k/28/

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/msi-r9-290-oc-gaming-edition-review-1600p-ultra-hd-4k/29/

ale i mogłoby być lepiej

 

Jeśli coś innego to:

Sapphire Radeon R9 290 TRI-X 4GB DDR5 512bit ( 957 /5000) [11227-03-40G] - 1599zł - karta z jednym z najwydajniejszych obecnie chłodzeń na R9 290.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...