Skocz do zawartości

Nowy dysk SSD a stara płyta główna


Recommended Posts

Witam.Planuje troche zmodernizowac kompa z sygnaturki poprzez zakup nowego dysku/ów.

I tutaj moje pytanie - czy majac starą 5 letnia plyte glowna (gigabyte p31-es3g) ktora obsluguje sata II jest sens zakupu nowego dysku SSD (crucial m500 120 GB albo wersje z 240 GB) na system i WD Blue 1 TB na magazyn.Nigdzie nie moge znalezc informacji czy moja plyta glowna obsluguje tryb AHCI.

 

Link to post
Share on other sites

Różnicę z pewnością odczujesz, nawet na SATA 2, moim zdaniem sens więc jest. M500 to dysk stosunkowo niedrogi i nie będzie się aż tak bardzo marnował. 

 

WD Blue możesz brać śmiało - świetny nośnik.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czas dostępu! Ja mam płytę z SATA II i po zakupie dysku SSD jako systemowego już nigdy nie postawie go na żadnym talerzowcu. WD Blue na magazyn chyba najlepszym rozwiązaniem. Mam dwa i jeden trafił mi się niestety wadliwy w momencie zakupu, no cóż, zdarza się nawet najlepszym. Drugi działa już ze 3 lata bez jakichkolwiek problemów. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

po zakupie dysku SSD jako systemowego już nigdy nie postawie go na żadnym talerzowcu

 

Amen. Chyba nikt, kto miał styczność z SSD, nie jest w stanie normalnie pracować na kompie, gdzie takowego brakuje.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poczytalem troche na stronie Cruciala i jest tam napisane ze moja plyta glowna jest kompatybilna z tymi dyskami.

Wynika z tego ze na Sata II transfer danych bedzie wynosil okolo 270 MB/s.

Chyba zdecyduje sie  jednak na tego cruciala m500 w wersji 240 GB.

Ostatnio wyszly nowe modele Crucial M550 i pewnie cena starszych dyskow bedzie spadac.

Teraz pytanie czy poczekac troche czy kupowac juz teraz ? :)

 

PS:Moj stary Samsung HD502HI z predkoscia obrotowa 5400 powoli doprowadza mnie do szalu, szczegolnie przy kopiowaniu plikow jest po prostu wolny jak zolw.

Link to post
Share on other sites

Właśnie, bo plextor M5S jest polecanym dyskiem ale crucial jest znacznie tańszy i zastanawiam się nad crucialem, bo powyżej 300zł mi szkoda a 260 za M500 jest już całkiem atrakcyjna.

Jest jaka rzeczywista różnica między tymi dyskami?

Według danych producenta ma mniejszy zapis a w rzeczywistym użytkowaniu dysku będzie różnica?

Link to post
Share on other sites

Podczas instalowania gier/programów różnica będzie zauważalna - szybszy zapis jednak swoje robi. Podczas normalnego użytkowania - wczytywanie systemu, korzystanie z już zainstalowanych aplikacji - różnicy być nie powinno.

Link to post
Share on other sites

Podczas instalowania gier/programów różnica będzie zauważalna - szybszy zapis jednak swoje robi. Podczas normalnego użytkowania - wczytywanie systemu, korzystanie z już zainstalowanych aplikacji - różnicy być nie powinno.

Ale zakładając, że programy itp nawet na HDD szybko się instalują to pozostaje kwestia żywotności i bezpieczeństwa danych - która teoretycznie w przypadku Plextora powinna być wyższa, ale pewny nie jestem bo nie widziałem, aby pod tym względem miały jakieś problemy.

Link to post
Share on other sites

 

 

kwestia żywotności i bezpieczeństwa danych - która teoretycznie w przypadku Plextora powinna być wyższa

 

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? Plextor deklaruje dłuższy czas bezawaryjnej pracy, ale nijak się to ma do bezpieczeństwa danych. Jeśli padnie SSD to odzyskanie takowych jest prawie niemożliwe, a jeśli już to szalenie kosztowne

Link to post
Share on other sites

Dlatego napisałem, że jest to jedynie teoria i nie że jest a powinna ;)

Sam posiadam Cruciala M500 i Plextora M5S i teraz jeżeli miałbym kupować SSD nie wiem czy nie kupiłbym właśnie Cruciala - bo dla mnie nie ma różnicy w wydajności, a miałem już kilka SSD. I tak HDD/ani nic na USB nie będzie kopiowało szybciej niż pozwala na to crucial, nie wspominając o Plextorze.

Link to post
Share on other sites

Owszem, będzie. M500 w wersji 120 GB ma zapis na poziomie 130 MB/s, a obecnie oferowane HDD mają odczyt na sporo wyższym poziomie, więc w przypadku kopiowania danych to Crucial stanowiłby wąskie gardło.

Link to post
Share on other sites

Owszem, będzie. M500 w wersji 120 GB ma zapis na poziomie 130 MB/s, a obecnie oferowane HDD mają odczytzapis na sporo wyższym poziomie, więc w przypadku kopiowania danych to Crucial stanowiłby wąskie gardło.

Zwróć uwagę, że przy kopiowaniu dużej paczki małych plików ta wartość spada, dodatkowo HDD nie utrzymuje od początku do końca tej wartości, a jeżeli ktoś zajmuje się czymś gdzie potrzebuje szybkiego dysku na pewno nie weźmie wersji 120Gb a większej, a tam raczej wydajności nie zabraknie, no chyba, że mamy kilka SSD w PC.

 

 

Tak czy inaczej wziąłbym obecnie Cruciala, a mając ok 350zł jednak dołożyłbym do większej wersji Cruciala zamiast Plextora M5S ;)

Edytowane przez zieloczek100
Link to post
Share on other sites

Tymbardziej, że SSD ma być jako dysk systemowy i na niego kopiowanie magazynu byłoby nieporozumieniem. A programy składają się często z dużej ilości małych plików i w tym przypadku pewnie 130mb/s z SSD by wygrało z 130mb/s HDD.

Zacząłem poważniej rozważać zakup SSD.

Edytowane przez scythe1123
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...