Skocz do zawartości

Laptop/stacja robocza - prośba o pomoc w wyborze sprzętu


Recommended Posts

Witam!

 

1) Kwota przeznaczona na zakup: 4 000 - 9 000 zł brutto

2) Rozmiar matrycy: 15,6" 1920x1080

3) Główne zastosowanie: oprogramowanie CAD - AutoCAD, ZwCad, 3D - Sketchup + V-Ray jako silnik renderujący, 2D - Photoshop, Illustrator sporadycznie

4) Miejsce użytkowania: firma - biuro + wyjazdy

5) Wymagania specjalne: matowa matryca, dysk SSD, procesor 4 rdzenie, 16GB ramu

6) Osobiste preferencje: brak

7) System operacyjny: Windows 7

8) Własna propozycja: W zasadzie od pewnego czasu brałem pod uwagę tylko ten model:

http://www.x-kom.pl/p/161515-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-y510p-i7-4700mq-16gb-1201000-7hp64x-gt755m-fhd.html, natomiast zacząłem zastanawiać się nad czymś z serii Dell Precision, jednak cena jest znacznie wyższa, np http://aspero.pl/notebooki-stacje-mobilne/211-dell-precision-m4800-i7-4800qm-16gb-750gb-k2100m-.html. Zastanawiam się tylko czy jest to aż taka różnica w wydajności pomiędzy tymi dwoma komputerami i czy jest sens inwestowania w prawie 2 razy droższy sprzęt?

Link to post
Share on other sites

Generalnie Delle mają lepszą gwarancję, więc jeśli to Twoje narzędzie pracy - raczej skłaniałbym się do Della. Zwykle 3-letni okres gwarancji typu NBD (w p[rzypadku poważniejszych awarii, który nie da się rozwiązać z pomocą serwisu telefonicznego - następnego dnia zjawia się serwisant, który eliminuje uszkodzenie choćby i u Ciebie w domu). Można gwarancję przedłużyć do 5 lat, kwoty są różne w zależności od modelów, ale imho warto dopłacić do ~300zł i mieć spokój.

Link to post
Share on other sites

KAŻDY producent mobilnych stacji roboczych udostępnia gwarancje NBD on-site. To żaden argument w tym segmencie.

Na Twoim miejscu wybierałbym pomiędzym tym precisionem i thinkpadem W540. W540 jest dużo lżejszy, zgrabniejszy nawet od 15" dellów, a do tego masz matryce 3K IPS. 17" to straszny klocek i ruszenie się z takim czymś poza dom i biuro nie jest ani wygodne, ani praktyczne.

Czy jest sens tyle płacić? Sam wybieram modele pomiędzy 12k-15k zł i uważam, że jest sens. To jest sprzęt typowo do pracy. Płacisz raz i masz spokój na 3 lata. W niektórych biurach projektowych spotkałem się z przypadkami ludzi pracujących na multimadialnych zabawkach i jedynie mnie to przekonało, że oszczędzanie na tym nie popłaca w ogóle. Z resztą nie ma co debatować. Do pracy jest sprzęt do pracy, a nie zabawki.

Link to post
Share on other sites

KAŻDY producent mobilnych stacji roboczych udostępnia gwarancje NBD on-site. To żaden argument w tym segmencie.

 

Na Twoim miejscu wybierałbym pomiędzym tym precisionem i thinkpadem W540. W540 jest dużo lżejszy, zgrabniejszy nawet od 15" dellów, a do tego masz matryce 3K IPS. 17" to straszny klocek i ruszenie się z takim czymś poza dom i biuro nie jest ani wygodne, ani praktyczne.

 

Czy jest sens tyle płacić? Sam wybieram modele pomiędzy 12k-15k zł i uważam, że jest sens. To jest sprzęt typowo do pracy. Płacisz raz i masz spokój na 3 lata. W niektórych biurach projektowych spotkałem się z przypadkami ludzi pracujących na multimadialnych zabawkach i jedynie mnie to przekonało, że oszczędzanie na tym nie popłaca w ogóle. Z resztą nie ma co debatować. Do pracy jest sprzęt do pracy, a nie zabawki.

 

W zasadzie to zacząłem się teraz mocno zastanawiać nad tym thinkpadem. Konfiguracje podobne do precisionów ale cenowo trochę lepiej wychodzi. We wszystkich tych komputerach pojawia się karta Quadro, jest aż taka różnica pomiędzy kartą k1100 a k2100 w kontekście mojej pracy? Nie używam 3ds maxa ani bardziej zaawansowanych programów do 3D. Sporadycznie zdarza mi się korzystać z modo, ale nie jest to podstawowe narzędzie pracy.

 

Nowa propozycja w takim razie: http://digitmedia.pl/lenovo-thinkpad-w540-intel-i7/1034-lenovo-thinkpad-w540.html

 

Ewentualnie tańsza wersja: http://digitmedia.pl/lenovo-thinkpad-w540-intel-i7/1031-lenovo-thinkpad-w540.html

chociaż w tym przypadku zastanawiam się jeszcze nad Precisionem m3800 o podobnej konfiguracji, w sensie i7 4700+k1100

Edytowane przez wojci33ch
Link to post
Share on other sites

Digitmedia? To najmniej atrakcyjne miesce zakupu laptopów. Kuźniewski ma lepszą ofertę i znacznie przystępniejsze ceny. Osobiście zamawiam thinkpady na francuskiej stronie lenovo. Wybieram sobie model i pełna konfiguracja na zamówienie. Niemiecka strona lenovo też ma chyba taką możliwość. Na dodatek czasami trafiają się ciekawe zniżki na wybrane podzespoły. W540 jest tańszy od poprzednika i za ~2,2k € można wybrać sobie sensowną maszynkę do pracy.

RAM najlepiej kupić we własnym zakresie. 32GB w ofercie lenovo kosztowało ~550€, a w sklepiej 210€. Tak samo z SSD. Lepiej wybrać model z HDD, a SSD dokupić we własnym zakresie. Mało, że jest sporo taniej, to jeszcze można wybrać znacznie ciekawsze modele i pojemności. Oczywiście sama wymiana jest banalnie prosta i w żaden sposób nie narusza gwarancji lenovo.

Takie złodziejskie butiki pokroju digitmedia zaplombują Ci go od każdej strony żeby mieć wyłączność na upgrade Twojego laptopa na niezbyt interesujących warunkach i bardzo zawężonej selekcji podzespołów.

 

Do samego kreślenia i CAD spokojnie wystarczy Ci K1100, ale w perspektywie dużych projektów warto mieć na uwadzę K2100.

Link to post
Share on other sites

Digitmedia? To najmniej atrakcyjne miesce zakupu laptopów. Kuźniewski ma lepszą ofertę i znacznie przystępniejsze ceny. Osobiście zamawiam thinkpady na francuskiej stronie lenovo. Wybieram sobie model i pełna konfiguracja na zamówienie. Niemiecka strona lenovo też ma chyba taką możliwość. Na dodatek czasami trafiają się ciekawe zniżki na wybrane podzespoły. W540 jest tańszy od poprzednika i za ~2,2k € można wybrać sobie sensowną maszynkę do pracy.

 

RAM najlepiej kupić we własnym zakresie. 32GB w ofercie lenovo kosztowało ~550€, a w sklepiej 210€. Tak samo z SSD. Lepiej wybrać model z HDD, a SSD dokupić we własnym zakresie. Mało, że jest sporo taniej, to jeszcze można wybrać znacznie ciekawsze modele i pojemności. Oczywiście sama wymiana jest banalnie prosta i w żaden sposób nie narusza gwarancji lenovo.

 

Takie złodziejskie butiki pokroju digitmedia zaplombują Ci go od każdej strony żeby mieć wyłączność na upgrade Twojego laptopa na niezbyt interesujących warunkach i bardzo zawężonej selekcji podzespołów.

 

Do samego kreślenia i CAD spokojnie wystarczy Ci K1100, ale w perspektywie dużych projektów warto mieć na uwadzę K2100.

 

Dzięki wielkie za porady :) wybiorę chyba opcję z k2100 i sprawdzę inne źródła

Link to post
Share on other sites

W sumie z tego co teraz widzę w ich ofercie to nieco zeszli z tonu i ceny mają przystępniejsze, ale problem upgrade pozostaje.

Model z K2100 jest droższy gównie przez procesor. Dopłata z podstawowego 4700MQ do 4900MQ jest właśnie w okolicach 400-500€ w zalezności od promocji. Plecam zapoznać się w opcjami konfiguracji na amerykańskiej stronie lenovo lub jednej z europejskich.


Pod render i post-processing warto też wybrać model z kalibratorem kolorów. Dobra matryca 3K IPS zapewni super kolory i jakość obrazu, ale dopiero po kalibracji wszystko nabiera prawdziwych barw i odcieni. Dopłata w okolicy 150zł. Moim zdaniem to taka wisienka na torcie i zdecydowanie warto.

Link to post
Share on other sites

W sumie z tego co teraz widzę w ich ofercie to nieco zeszli z tonu i ceny mają przystępniejsze, ale problem upgrade pozostaje.

 

Model z K2100 jest droższy gównie przez procesor. Dopłata z podstawowego 4700MQ do 4900MQ jest właśnie w okolicach 400-500€ w zalezności od promocji. Plecam zapoznać się w opcjami konfiguracji na amerykańskiej stronie lenovo lub jednej z europejskich.

Pod render i post-processing warto też wybrać model z kalibratorem kolorów. Dobra matryca 3K IPS zapewni super kolory i jakość obrazu, ale dopiero po kalibracji wszystko nabiera prawdziwych barw i odcieni. Dopłata w okolicy 150zł. Moim zdaniem to taka wisienka na torcie i zdecydowanie warto.

 

Matryca 3K IPS na 100%, dlatego też rezygnuję z tego Precisiona 4800. Przeglądam tą niemiecką stronę i cenowo wychodzi całkiem nieźle, tylko mam obawy ponieważ sprzęt jest kupowany z dotacji i jak wyskoczą przez to jakieś problemy to nie będzie fajnie ;) zawsze prościej kupić u Polskiego dystrybutora, sprawdzę jeszcze ofertę Kuźniewskiego

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Wiem, że temat jest trochę stary i autor pewnie już ma komputer w domu. Ja jednak napiszę coś od siebie. Też szukałem sprzętu do montażu wideo. Najpierw byłem ukierunkowany na dell precision (ze względu na esata, bo mam kilka dysków z tym złączem), ale cena trochę była wysoka i zwlekałem z zakupem, bo wypadały nieprzewidziane wydatki i zawsze brakowało kasy. Jak już miałem kasę, to dowiedziałem się, chcąc dodatkowy dysk zamiast napędu optycznego, dell fabrycznie robi zamianę (daje kieszeń) i nie ma możliwości samemu tego zmienić (tak zrozumiałem z tłumaczenia jednego ze sprzedawców, nie można samemu dokupić takiej kieszeni, warto to zweryfikować np u kuzniewskiego). Wtedy zdecydowałem się na lenovo thinkpad w540. Właśnie ze względu na ten dodatkowy dysk. Esata przeżyję, wymienię obudowy na usb 3.0 i ok.

Komputer, muszę przyznać, miażdży konkurencję. Materiał filmowy do mp4 eksportuje się w 2/3 czasu trwania całego filmu. Np film ma 60 min, to zrenderuje się w 40. Wcześniej miałem hp. Nie był to sprzęt do takich zadań, ale takiego miałem zanim otwarłem firmę i z takim musiałem działać. Tam film 40 minutowy zapisywał się 5 godzin. Miałem okazję sprawdzić któryś model msi (jakiś dla graczy z kosmicznym wyglądem obudowy), niby parametery porównywalne do w540, ale renderowanie filmu 60 min trwało ponad 60 min.

Wadą w540 jest to, że chcąc zamienić napęd optyczny na dysk (trzeba mieć odpowiednią kieszeń), trzeba odkręcić zaślepkę na dysk i ram, bo tam jest śrubka mocująca napęd. Mogli tą śrubkę umieścić w łatwiej dostępnym miejscu. Miałem też problem z klawiaturą. Mianowicie jeden klawisz się czasem blokował i pozostawał wciśnięty. Do serwisu nie chciałem oddawać kompa, bo przez głupi klawisz przeciągnę zlecenia. Udało się go samemu naprawić. Wystarczyło klawisz wydłubać i element sprężynujące wystarczyło równo ułożyć.

Podłączając dodatkowy monitor jest naprawdę potężnym narzędziem pracy. Polecam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...