Skocz do zawartości

X2 6000+ co jest z chlodzeniem?!


Recommended Posts

Witam, mam dosc irytujacy i nieco dziwny problem z chlodzeniem mojego Athlona 6000+. Od ok. 8 miesiecy pracowal z boxowym chlodzeniem, na poczatku bylo ok, ale pozniej wiatrak zaczynal glosno pracowac w stresie procka, z czasem zaczynal wyc coraz glosniej. Temp. osiagala wtedy ok. 60-63 stopni a w spoczynku prawde mowiac nie pamietam. Zmienilem chlodzenie na Xilence AM2B (92mm, 2200 obrotow, 22dB), taki za 40zl, moze nie rewelacja ale mial podobno dobrze i cicho chlodzic... No i po zmianie (oczywiscie z nowa pasta) efekt taki: Komputer chodzi wydajniej (np test w grze - mniej sie zacina, wyrazna poprawa), wiatrak caly czas pracuje cichutko, nawet w stresie... wszystko pieknie, fajnie, tylko nagle wlacza sie alarm biosu ze temp. procka doszla do 70 stopni... (?!) Rozumie ktos cos z tego? Cicho, wydajnie, a na procesorze mozna juz jajecznice usmazyc...;/ W czym jest tu problem, chlodzenie jest nieodpowiednie? Z gory mowie ze procek nigdy nie byl podkrecany.

Link to post
Share on other sites

Wlasnie problem polega na tym ze wiatraczki w obudowie raczej niewiele pomoga... Jak mialem boxowe chlodzenie (bez chlodzenia obudowy) to wiatrak wyl ale dawal rade wychlodzic procka do tych 60-63 stopni. A teraz mam mimo wszystko nico lepsze chlodzenie i dodatkowo jeden wiatrak z boku obudowy ktory kieruje swieze powietrze w kierunku procka a mimo to temp. jest bardzo wysoka;/ Takze tu chyba chodzi o jakis inny problem, z samym chlodzeniem cpu albo z jakims uszkodzeniem cpu..? Moge dodac ze u znajomego na X2 7750 z chlodzeniem Cooler Master za 70zl komputer smiga do 58 stopni w stresie bez chlodzenia obudowy... Wiec w czym moze tkwic tu problem?

Link to post
Share on other sites

Może problem tkwi w nieodpowiednim przyleganiu procka do radiatora ?

Pasta się źle rozprowadziła i stąd te wyższe temperatury, albo po prostu nowy wentyl ma mniejsze

obroty niż ten starszy i stąd ta różnica.

Link to post
Share on other sites

Tak, zamontowane wszystko ok, nie bylo zadnych problemow, wszysciutko ostroznie robilem. Przy stresie napiecie podwyzsza sie z 1.472 do 1.488 V. Taktowanie 3114, Bus speed 200MHz, HTLink 1004MHz, reszta to zwykle dane procka... A jesli chodzi o predkosc wiatraka no to 2200 to jest bardzo przyzwoita predkosc, wiekszosc dobrych modeli ma taki speed wiec chyba ciezko stwierdzic ze przy takich obrotach procek sie tak smazy...

Link to post
Share on other sites

No na napieciach to sie za bardzo nie znam i nie orientuje jakie powinno byc;] A jak zmniejsze do 1,3 to nie bedzie zadnych efektow ubocznych, jakis spadek wydajnosci itd?? Bo cos mi sie kiedys obilo o uszy z przestawianiem napiecia ze moze byc brak stabilnosci, a u Ciebie jak z tym bylo??

Link to post
Share on other sites

no nie dziwne że sie grzeje przy takim napieciu...miałem tego samego procka ustaw na sztywno w biosie 1,35 i pusc jakis program co go potestuje przy 100% obciążenia w everescie jest taki stability test od razu Ci podaje temperature:) jak masz msi to ściągnij najnowszy bios i zainstaluje z poziomu windowsa @bios :menda:

Link to post
Share on other sites

Wersje Overdrive sciagnalem najnowsza (3.2.1), takze moge jedynie poprobowac ze starszymi wersjami. Moja plyta Gigabyte M61PME-S2, problem w tym ze w biosie nie moge zmienic napiecia;( Nigdzie nie ma takiej opcji, w ogole w ustawieniach zwiazanych z cpu jest ich znikoma ilosc. A wersja biosu jaka jest to nigdzie nie pisze, jedynie data: 8.07.2008r. Wiec co sugerujecie? Wychodzi na to ze problem przyczyny rozwiazany, ale jak teraz zmienic to napiecie??;/

Link to post
Share on other sites

ctrl +F1 odkrywa te ustawienia (chyba) jak masz ustwienia odnoście napięc daj na manual a potem zmien vcore na 1,35 też mam gigabyte zobacze w domu po 16

Jak masz telefon stacjonarny lub plusa to podaj mi na pw zadzwonie do ciebie i cie poprowadze za ręke co i jak bardziej Ci nie pomogę:menda:

Link to post
Share on other sites

Sprawdzilem w biosie te ustawienia po CTRL+F1 i rzeczywiscie sie pojawiaja nieco "rozszerzone", ale jesli chodzi o sam procek nigdzie nie ma opcji dotyczacej jego napiecia, nawet nigdzie go nie pokazuje. To co mi doszlo z tym zwiazane to:

 

CPU Frequency [200]

K8<->MB HT Speed [Auto]

K8<->MB HT Width [Auto]

CPU Clock Ratio [Auto]

CPU Bank Flip [Disabled]

 

Ale zadnego Vcore i nic zwiazane z napieciem nie widze;/ Jakie dalsze propozycje?;]

 

Lukyeti a Ty z jakiego roku masz swoja plyte GB? Tam sa te opcje z Vcore jasno i przejrzyscie? Robiles jakis upgrade biosu?

Link to post
Share on other sites

No ale wlasnie u mnie poza tym co wypisalem nic nie ma do zmiany napiec;/ Jakbys mogl to zobacz u siebie jak to dokladnie wyglada (nazwa samej opcji, wybrany parametr itd), ja wszedzie szukalem i nic nie ma co by zmienilo napiecie. A co do upgradu biosu to tez mam maly problem, sciagnalem ze strony Gigabyte nowy upgrade (3 pliki: autoexec, flashspi, M61PMES2.f5d) probuje odpalic te 2 wykonywalne pliki, wyskakuje okno dosu i znika i na tym koniec. Zadne upgrade sie nie zrobil, jak to powinno wygladac? Podobno wszystk oz poziomu windowsa sie robi...

Link to post
Share on other sites

Oki, upgrade biosu zrobiony. Ale z sama zmiana napiecia problem zostaje... Jedyne co zwrocilo moja uwage to po aktualizacji w zakladce PC HEALTH STATUS ukazuje sie

 

Vcore [OK]

 

Wczesniej tego nie bylo, ale niestety jest to nieaktywne, pokazuje jedynie status a nie moge tego przestawic w zaden sposob;/ Reszta opcji w biosie wyglada tak samo. Takze nadal klopot pozostaje z napieciem. Z poziomu windowsa nie wiem czy sie da. Starsza wersja AMD Overdrive rowniez nie dziala, innych programow nie znam. A w biosie jakos nie mozna tego przestawic;( Hmm jakies pomysly?

Link to post
Share on other sites

Instrukcje do aktualizacji biosu powinieneś mieć na stronie GB, wytyczne są mogą być różne w zależności od OS i metody flashowania. Ale: twoje napięcie (1.488) nie jest wcale jakieś gigantyczne, mój Athlon X2 5000@3.1GHz chodził na 1.5 i nic mu nie było (choć z dobrym chłodzeniem). Póki nie zaktualizujesz biosu i nie będziesz w stanie obniżyć napięcia, zrób porządek z kablami w budzie i zapewnij dobry obieg powietrza, biorąc pod uwagę, że twój procek nie jest kręcony, to powinno wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

Heh kazdy pisze co innego... To w koncu cale to napiecie ma znaczenie czy nie? Mimo wszystko moj model procka faktycznie powinien byc w granicach 1.25-1.35V, wiec 1,48 to troche przesada... No ale jesli grzeje sie do 70 stopni to musi byc jakis konkretny problem... nawet jak otworze obudowe i wystawie go ze stolika zeby odetchnal sobie na godzine i potem sprawdzam przy otwartym stan temp. to nic sie nie zmienia;/ Wiec na pewno cos jest nie tak, byc moze to napiecie powoduje zbyt mocne dogrzewanie. Na boxowym chlodzeniu wystarczylo filmik wlaczyc w rozdzielczosci 640x480 i juz zaczynal glosniej wyc, a przy tym nowym chlodzeniu Xilence jak wlacze np Farcry 2 (fakt ze gra obciaza konkretnie) to bo 2 minutach 70 stopni... To raczej nie jest normalne, zwlaszcza ze kiedys tak nie bylo;|

Link to post
Share on other sites

I jeszcze taka ciekawostka z tym faktem zwiazana... Kiedy jeszcze procek/chlodzenie dzialalo ok to wlaczajac Farcry 2 nigdy nie bylo klopotow. Od pewnego czasu, kiedy to boxowe chlodzenie zaczelo sie glosic, jak wlaczam FC2 to za kazdym razem intro w tym samym momencie zatrzymuje sie w miejscu na ponad 10 sekund i potem znow rusza... Bo wymianie chlodzenia na Xilence intro zaczelo znow plynnie smigac... ale na krotko, teraz znow sie tnie a temp. jak wiadomo... Takze wydajnosc albo stabilnosc kompa musi na tym sporo cierpiec...;/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...