Skocz do zawartości

Co warto wiedzieć o pamięciach?


Recommended Posts

Cześć :P

Chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat pamięci RAM. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze, co powinno być wysokie, a co niskie. Piszę ten temat w związku z niedoborem wiedzy na temat tych całych CL4, CL5, a jak już czegoś się dowiadywać to po całej linii :P Kilka tematów niżej wyczytałem, że do najlepszych firm RAMowych należą Corsair, OCZ, Goodram, A-Data, Kingston. Jednakże ktoś tam wspomniał, że czasem nie należy się kierować firmą :P Obecnie posiadam 2GB Kingston (2x1) i mi to w zupełności wystarcza, ale jak już wspomniałem ciekawość nie daje mi spać xD

 

pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Witam

W dużym skrucie : zegar wysoki reszta jak najmniejsze cyfry :P.

Podstawowe wartości to :

 

CAS Latency

RAS to CAS

RAS Precharge

tRAS

Command Rate

 

Mniej znaczy lepiej, ja mam tak : 7.7.7.20.1T

Sprawdzisz te wartości "CPU-Z"

Firma ma znaczenie i to duże, dobre firmy są gwarancją jakości i stabilności (kto sądzi inaczej jest amatorem)

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki, w tym viewtopic.php?f=7&t=419 temacie ktoś pisał, że firma nie ma większego znaczenia - tyle, że ma to wiem sam, ale upewniliście mnie, że ma wielkie znaczenie :P

 

Czyli jak np. mamy takie pamięci http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/K ... ,id,50336/ to CL7 sygnalizuje, że.. że co właśnie :P :P A częstotliwość 1066MHz daje nam znać, że są szybkie :P @multijumper napisał, że tylko zegar ma być wysoki, a przepustowość? Wydaje mi się, że też powinna być jak największa :) Tu mamy 8 500 MB/s. To dużo, czy mało jak na pamięci DDR2? Jeszcze jest ilość kontaktów - [pin] 240 szt - czy to się jakoś może zmieniać? Jeśli tak to jak ma być lepiej :P

 

pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

A częstotliwość 1066MHz daje nam znać, że są szybkie @multijumper napisał, że tylko zegar ma być wysoki, a przepustowość?

Jak się przyjżysz to się okaże że im wyższa częstotliwość tym większa przepustowość :P.

Jeszcze jest ilość kontaktów - [pin] 240 szt - czy to się jakoś może zmieniać?

Proste :

DDR

DDR2

DDR3

Inne gniazda

 

Link to post
Share on other sites

Tak ogólnie, jeśli się nie jest maniakiem OC i 3DMarków, to najlepiej mieć dużo pamięci - nawet wolniejszej. Różnica między 800 a 1066, czy CL4 a CL5 jest raczej nie do zauwazenia podczas normalnego uzytkowania komputera.

 

A markowe RAMy sa przeznaczone do OC (najczesciej), daja tez gwaracje stabilnosci i niezawodnosci - przynajmniej w teorii.

 

Dobre firmy produkujace RAM (nie wszystkie, te co znam): Corsair, OCZ, PDP Patriot, GeIL, Mushkin, Crucial, G.Skill

Kingston kiedys byl naprawde dobry, ale teraz cos ostatnio spadl z jakoscia (jesli chodzi o podkrecalnosc chociazby). Co nie oznacza, ze wszystkie pamieci tego producenta sa zle. Bez OC na pewno sa OK.

Link to post
Share on other sites

Przepustowosc - ile MB/s teoretycznie moze przetransferowac pamiec

Timingi, opoznienia, czas dostepu - czas, ktory uplywa pomiedzy wyslaniem żądania do komorki pamieci, a jego realizacja (czy jakos tak, nie pamietam dokladnie :P)

 

W praktyce tak jak pisalem, przy normalnym uzytkowaniu komputera jest to raczej niezauwazalne, i lepiej stawiac na ilosc (chyba ze robisz OC).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...