Skocz do zawartości

modernizacja/zmiana komputera do 3000


Recommended Posts

z racji tego, że jestem tu nowy na początku witam wszystkich :]

 

mój problem zaczął się stosunkowo niedawno, mianowicie odkąd przesiadłem się ze starego, dobrego XP'ka na winde nr 7...

mój kilkuletni już komputer radzi sobie co prawda nie najgorzej, ale przy uruchomieniu paru aplikacji w tle + jakiejś średnio wymagającej gry wskaźniki użycia procesora i RAM'u oscylują w okolicach 90-95%, co nie napawa mnie wielkim szczęściem. Lubię jak wszystko radzi sobie cicho, chłodno i bez większego obciążenia. Doszedłem do wniosku, że brakuje mi RAMu. No i zrodził się problem, bo posiadając 32bitowy system nie jestem w stanie dać więcej niż te 3GB z małym haczykiem. Chcąc przesiąść się na 64bity musiałbym zmienić procesor, a zarazem płytę główną- czyli właściwie jesteśmy tu gdzie jesteśmy :(

 

dotychczasowa konfiguracja przedstawia się następująco:

CPU: C2D E6750 2,66GHz

MOBO: EVGA nForce 650i ULTRA

RAM: 2 GB DDR2 667 Kingmax

GPU: nVidia GeForce 8800 Ultra Gigabyte

zasilacz: BeQuiet StraightPower E5-550W

dyski: 320GB Samsung HD321KJ oraz 1TB Samsung HD103UJ

obudowa: Logic B11

 

no i tu rodzi się problem- czy warto zmieniać całą konfigurację, czy np. zostawić kartę graficzną, która bądź co bądź radzi sobie jeszcze całkiem dobrze (koszt takiej na allegro to teraz ok 400zł- można sprzedać i kupić nową, droższą / zostawić / dokupić drugą taką samą i połączyć w SLI), czy też dyski (zwłaszcza ten 1TB, który dokupiłem ok pół roku temu). Teraz już z racji studiów nie mam tak dużo czasu na granie w coraz to nowsze tytuły, ale lubię czasem coś włączyć i to w tak wysokiej rozdzielczości, jaką tylko oferuje mój 24" monitor (Samsunt T240).

Dodam może, że lubię mieć mocny sprzęt- kupno dotychczasowego komputera wiązało się z półrocznym przeszukiwaniem zasobów sieci w poszukiwaniu optymalnej na ten czas konfiguracji, czytaniem setek testów, recenzji, poradników oraz zasypywaniem mailami i postami przeróżnych specjalistów, sklepów, czy forów internetowych :wariat:

 

z początkowych przeszukiwań zastanawiałem się nad zostawieniem GPU oraz dysków (ew. sprzedaniem tego 320GB, dokupieniem takiego samego 1TB i pobawieniem się w jakiś RAID) oraz dokupieniem takich zabawek jak:

CPU: i7 930 2,8GHz

MOBO: MSI-X58 Pro-E IX58 s1366

RAM: Geil 3x2GB DDR3 1333 Tri Chanel Kit 9-9-9 (2 takie zestawy- razem 12GB)

 

do tego dochodzi chyba kupno nowej, większej obudowy, jakiegoś wydajniejszego chłodzenia niż to BOX'owe oraz możliwe, że nowego, mocniejszego zasilacza (zwłaszcza przy opcji dokupienia drugiej 8800Ultra)

 

dodam, że nigdy jeszcze nie bawiłem się w OC, czy też wspomniane już RAIDy, ale zawsze można to zmienić i delikatnie przyspieszyć blaszaka...

 

koszt przedsięwzięcia szacuję na ok. 3000zł (z lekkimi marginesami).

 

a teraz proszę o krzyczenie na mnie, radzenie mi i podpowiadanie tak jak kupowalibyście komputer dla siebie samych :P

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem dwie opcje:

1) podrasowanie obecnego - chłodzenie, OC, dodatkowy RAM.

2) wymiana całości - z wyjątkami

 

Opcja 1:

Robisz OC procka do 3.5GHz, działasz to na lepszym chłodzeniu, np. SPC Fortis. Dokładasz jakiekolwiek 2GB RAM i jest ok. Komputer powinien "odżyć". Koszt - jakieś 250zł.

 

Opcja 2:

Po pierwsze - X58 i Core i7 możesz sobie darować. Chyba, że roiłbyś na nim coś takiego, o czym nas nie poinformowałeś :wariat:

 

Po drugie - zasilacz bym zostawił, bo sprzedałbym też grafikę i kupił coś nowego. Jest na nie popyt, pójdzie za niezłą kasę - nie ma sensu się pakować w SLI.

 

Po trzecie - z dyskiem jest taki problem, że jest to F1, a nie F3. Samsung F3 jest o wiele wydajniejszy i ma lepszą kulturę pracy. W RAID będzie to odczuwalne. Może też warto go sprzedać i kupić 2xF3? To już Twoja decyzja.

 

No to teraz co? Propozycje? Ja bym był za takim czymś (wstępnie, bez konkretów):

- Core i5 750

- SPC Fortis

- Asus P7P55D

- Radeon HD5850

- 2x2GB jakiegoś RAMu

- buda w zależności jaka Ci się podoba

Napisz jeszcze gdzie chciałbyś to kupić, bo proponowane klocki tez sporo zależą od miejsca zakupu :(

Link to post
Share on other sites

Pierwsza opcja:

Moze sprzedaj wszystko poza zasilaczem i zainwestuj tak jak Bartek powiedzial w:

Core i5 750

- SPC Fortis/Performa/Eclipse

- Asus P7P55D

- Radeon HD5850

- 2x2GB jakiegoś RAMu (np. goodram w esc za 400zł/4GB)

i jakas buda (Gladius 600/Antec300/CM II/Fractal/whatever)

 

 

Chcąc przesiąść się na 64bity musiałbym zmienić procesor, a zarazem płytę główną- czyli właściwie jesteśmy tu gdzie jesteśmy

Przeciez C2D E6750 jest w architekturze 64-bit x86-64, więc nie powinno tu byc problemow.

 

Druga opcja:

Sprzedaj grafe, kup cos w stylu 5850, chlodzenie na procka (albo sprzedaj procka i kup cos 4-rdzeniowego), dyski sprzedaj i kup 2xF3 500GB, obudowe zmien na cos lepszego, np. Gladius 600/Antec 300 albo Fractal lub tez CM II. Do tego zestaw wentyli i dokupienie ramu i git.

Link to post
Share on other sites

no to daliście mi do myślenia teraz...

co do procka to może faktycznie jest 64bitowy (nigdy nie sprawdziłem tego nawet szczerze mówiąc :wariat:), trzeba będzie system zmienić...

 

co do opcji- osobiście widzę 2:

1) kupno nowej budy, polepszenie wentylacji i zabawa w małe OC, zmiana dysków na 2x500GB lub 2x 1TB (mam sporo danych) połączonych w RAID0- oba Samsungi F3, do tego zmiana ramu z tych 2GB na jakieś 4GB lub nawet 8GB

 

2) sprzedajemy wszystko oprócz zasilacza, przesiadka na i5, mobo jakie radzicie, buda nowa, GPU nowe, 4GB ramu

 

co do pytania Bartka (mogę po imieniu?)- zakupy robione będą przez sklepy internetowe, no chyba, że w przypadku Proline to mogę osobiście odbierać. Poprzedni komputer był składany przeze mnie z części, które schodziły się do mnie praktycznie z całego kraju :(

 

wiadomo, że opcja 2) będzie droższa i to sporo, ale za to chyba bardziej przyszłościowa. pytanie jest więc zasadnicze- czy to się w ogóle opłaca? (cena/wydajność)

Link to post
Share on other sites

Jak to by lopez powiedział, na kij Ci przyszłościowość, komp ma teraz byc szybki :P

 

W koncu nikt nie wie co jeszcze Intel wymysli, szczegolnie po plotkach o nowej podstawce LGA 1155. Kupisz i5 z mysla o przyszlosci a tu sie okaze ze nic sensownego na 1156 nie wyjdzie i zonk bedzie :P

 

Mysle, ze lepiej bedzie kupic 5850, bude, polepszyc chlodzenie i OC :( A jak te dwa rdzenie juz nie dadzą rady to za 300zł mozna jakiegos Q kupic i dalej kręcić :wariat:

 

Chyba, że chodzi Ci o to, że łatwiej w przyszlosci byloby sprzedac 1156 niz 775, ale tego to nikt teraz nie wie :P Pewnie 775 jeszcze bedzie dlugo schodzilo, w koncu mocne cztery jajka w polaczeniu z mocna grafa jeszcze beda na duzo pozwalaly :]

Link to post
Share on other sites

5850 to koszt ok. 1200 zł (no chyba, że coś z niereferencyjnym chłodzeniem i po małym OC fabrycznym to ok. 1300zł), powiedzmy, że moją 8800ultra sprzedam za 400 to koszt będzie ok. 800zł za grafikę. wzrost wydajności będzie aż tak znaczący, żeby wywalić na to 8 stówek?

Link to post
Share on other sites

Procesor : http://www.allegro.pl/item1070813204_in ... z_8mb.html

Chłodzenie CPU : http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=20918

Ram : dorzucić 2GB

Kartę graficzną : sprzedajesz i kupujesz http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=28301

Obudowa : http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=25017

 

I masz bardzo dobry zestaw : sprzedajesz proca, kartę graficzną i obudowę i zakupujesz to co podałem i masz bardzo wydajny komputer.

 

Edit: Ja na pewno bym wywalił kasę na HD5850 bo jest cichy, bardzo wydajny (prawie każda gra na full HD ) , no i energooszczędny.

Link to post
Share on other sites

gtx ultra wcale juz na te czasy nie jest takli szybki jak nazwa wskazuje

mojego 8gtxa zaczynala zjadac 4850 wiec i Twojego juz polyka - poprostu sie starzeje i nic nie poradzisz

 

gtx260 OC juz prawie to wydajnosc dwuch ultr

a gdzie nawet kreconej 260ce do 5850?

oczywiscie ze 5850 wydaje sie najbardziej sensownym zakupem

 

choc tak calkiem najbardziej oplacalnym to bylby zakup 2x260 z allegro i tez cena 1100 - 1300 po zmianie chlodzen na b.wydajne

 

a jak umocnisz system graficzny to albo dla zachowania taniosci juz tylko okazyjne e8/7 albo q6

chyba ze kasa pozwoli to wymiana na.......uuuu :(

 

napewno zakup odpowiedniej obudwy bedzie waznym ten logic sie meczy i zasilacz przez nią sie meczy

Link to post
Share on other sites

tak mnie naszło na razie takie coś- a może by tak wymienić głównie RAM (kupić 8GB- a co :rudolph:) i budę? dorzucić jakieś dobre chłodzenie, podkręcić staruszka tak do ok 3GHz i ewentualnie dyski zmienić na nowszy model i w RAID0 połączyć... w sumie koszt to będzie jakieś 1500zł, może mniej, a wydajność powinna skoczyć. kartę to można w zasadzie dokupić później, nawet jakbym miał kupić ją za rok czy dwa, to będzie to już raczej pora również na nowy procesor, nowy ram i nowe wszysko...

 

tak a propos ramu- nie wiem czy dobrze wyczytałem, więc wolę się upewnić- moja płyta (650i ultra) obsłuży DDR2 1066? czy lepiej kupić 800tki? na pamięciach to się nie znam kompletnie...

bo są np. takie Kingstony http://www.proline.pl/sklep.php?p=KINGSTON+4GB+D2800+K

albo już 1066tki http://www.proline.pl/sklep.php?p=PATRIOT+DDR2+4GB+D10

 

z tego co mi się wydaje to 1066 będą lepsze od 800tek, no i z tym całym CL to chodzi żeby było niskie :P tak jak mówię- uświadomcie mnie bom ciemny :P

Link to post
Share on other sites

kup drugą kość 2GB, możesz nawet upolować taką samą na allegro. 8GB to za dużo, będzie się marnować. Częstotliwość nie ma większego wpływu na cokolwiek, lepiej się skoncentruj na tej grafice :rudolph:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...