Skocz do zawartości

Tykanie (cykanie, stukanie?) z komputera w trybie uśpienia


Recommended Posts

Wiatm

Posiadam nowy sprzęt (ze stycznia tego roku) i zauważyłem prawie od samego początku, pewnie problem a bardzie "wkurzające zachowanie" komputera tylko! w trybie uśpienia.

 

Srzęt pracuje bardzo cicho i w trakcie pracy nie wydaje żadnych dzieków, tak samo jest po włączeniu, natomiast jeżeli dam mu opcję "uśpij" czasami uśnie cicho i nie wydaje żadnych dzwięków, ale w iękzości przypadków, po uśnięciu słychać z obudowy rytmiczne tykanie (cykanie, stukanie - sam nie wiem jak to nazwać?) o częstotliwości ok. 1 raz / sek.

 

Ponieważ aktualnie jestem kontuzjowany i trudno mi wyciągnąć sprzęt i rozkręcić, jednak wskazywałbm jako "winowajcę" cykania dysk, dlatego m.in. umieszczam temat w tym dziale.

Przeszukiwałem już wujka Google, ale wszędzie gdzie spotkam się z tematem tykającego dysku, to dotyczy on tykania także w trakcie pracy i najczęściej dysków już wyeksploatowanych, a mój jest nowy!

 

Próbowałem już zmienić opcję z "uśpienia hybrydowego" na "uśpienie" zwykłe i nic bez zmian, raz nie tyka, ale częściej tyka.

 

Zastanawiam się co może być przyczyną? Zauważyłem także, że pomimo uśpienia, a nawet wyłączenia komputera! cały czas świeci się dioda "Num Lock" na klawiaturze PS/2, czyli widać że na płycie jest napięcie. W BIOS'ie ustawiłem sobie budzenie z klawiatury, ale czy to może mieć wpływ na tykanie???

 

Konfiguracja Intel i5, płyta MSI H81M-P33 (MS-7817), 8GB Ram, Dysk 1TB Seagate, Win 7 x64 SP1, zasilacz 600W, ...

 

Proszę o wszelkie porady, bo przyzwyczaiłem się do "usypiania" komputera (starszy sprzęt wyłączałem, może raz na 2 tyg. lub po aktualizacjach), ale to tykanie - szczególnie w nocy - jest tak denerwujące, że muszę go wyłączać za każdym razem.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, porady itp...

Link to post
Share on other sites

Może być to dysk twardy. Podaj SMART dysku. Cykanie/tykanie dysku zdarza się również w nowych dyskach, i jest to parkowanie głowic, w trybie uśpienia bardzo dziwne.

 

na razie podaj SMART.

do tego celu możesz użyć darmowego programu HD tune zakładka health

Link to post
Share on other sites

Jeżeli dysk z serii ST1000DM001 - to takie "cykanie" jest normalne. Mam ten sam dysk z tym, że 2TB i również lubi sobie "cynkąć" nie raz. Identyczny dysk mam również w dysku zewnętrznym i też sobie cyka.

 

Najlepsze jest to, że to norma i nie można tego uznać za uszkodzenie i wysłać do serwisu. 

 

Po za tym u mnie nie występuje to nagminnie tylko czasem - ale zdarzają się bardziej i mniej tykające "egzemplarze".

 

Na Twoim miejscu po prostu bym wyłączył wszystkie opcje uśpienia, oraz rozruchu z klawiatury. Bo takie ciągłe rozruchy też dla dysku do zdrowych nie należą - szczególnie dla Seagate z tej serii. Wiem to z własnej autopsji bo dysk zewnętrzny właśnie przez częste usypianie i uruchamianie po prosu mi się sypnął. 

Link to post
Share on other sites

Witam

W odpowiedzi na zapytanie COMPIX'a podaję poniżej SMART dysku z programu everest:

 

Opis urządzenia : ST1000DM003-1CH162 (Z1D7T56C)

 

[table]ID Opis atrybutu Próg Wartość Najgorsze Dane Stan
1 Raw Read Error Rate 6 118 99 185731792 OK: wartość w normie
3 Spinup Time 0 97 97 0 OK: zawsze pozytywnie
4 Start/Stop Count 20 100 100 150 OK: wartość w normie
5 Reallocated Sector Count 10 100 100 0 OK: wartość w normie
7 Seek Error Rate 30 69 60 8487121 OK: wartość w normie
9 Power-On Time Count 0 100 100 238 OK: zawsze pozytywnie
0A Spinup Retry Count 97 100 100 0 OK: wartość w normie
0C Power Cycle Count 20 100 100 151 OK: wartość w normie
B7 < specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
B8 < specyficzne dla dostawcy> 99 100 100 0 OK: wartość w normie
BB < specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
BC < specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
BD < specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
BE Airflow Temperaturę 45 76 63 404029464 OK: wartość w normie
BF Mechanical Shock 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
C0 Power-Off Retract Count 0 100 100 5 OK: zawsze pozytywnie
C1 Load/Unload Cycle Count 0 100 100 199 OK: zawsze pozytywnie
C2 Temperaturę 0 24 40 24 OK: zawsze pozytywnie
C5 Current Pending Sector Count 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
C6 Offline Uncorrectable Sector Count 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie
C7 Ultra ATA CRC Error Rate 0 200 200 0 OK: zawsze pozytywnie
F0 Head Flying Hours 0 100 253 247 OK: zawsze pozytywnie
F1 < specyficzne dla dostawcy> 0 100 253 2994820886 OK: zawsze pozytywnie
F2 0 100 253 1770032518 OK: zawsze pozytywnie
[/table]

 

W odpowiedzi na post PANKRACY666, jak widzisz powyżej jest to dysk ST1000DM... ale 003 nie 001.

Czemu twierdzisz, że ciągłe usypianie ma zły wpływ na dysk? Ja nie usupiam, go 40 razy dziennie, ale jak odchodzę od komputera np. na godzinę lub dwie, to go usypiam. Usypianie trauję, jak wyłączenie, np. wieczorem, a budzę go następnego dnia popłudniu.

Czym to się różni, dla dysku, od normalnego wyłączania i ponownego włączania?

Ze starszym sprzętem, też dysk 1TB, robiłam tak ok. 4 lata i nadal działa, bez zarzutów i do tego starszy sprzęt jak usypiał, to gasło wszystko, także dioda przy klawiszu "Num Lock", a ten nie!

Chwilę wcześniej znowu "tykał" w trakcie uśpienia, i postanowiłem go pozbawić napięcia, wyłącznikiem z tyłu komputera i nagle wszystko ucichło! Wiadomo definitywny brak napięcia, czyli w przypadku uspienia, podejrzewam, że na płycie jest napięcie!, co potwierdza także, świecąca doida przy "Num Lock'u".

Obecnie testuję hibernację zamiast uśpienia i na chwilę obecną jest dobrze, nie "tyka", ale spróbuję jeszcze kilka razy i napiszę jak wyszło, a narazie dalej czekam na podpowiedzi - tylko nie piszcie "...musisz do tego przywyknąć...", bo śpię blisko niego i mnie szlag trafia, jak słyszę to tykanie (ew. cykanie).

Pozdrawiam i czekam dalej

Edytowane przez mtxmarek
Link to post
Share on other sites

W trakcie usypiania sprzętu, na płycie głównej jest napięcie, dlatego też tak szybko się uruchamia. Hibernacja z kolei całą sesje zapisuje na dysku twardym i możemy wznowić pracę w miejscu w którym skończyliśmy.

 

Osobiście uważam hibernacja jest lepsza w przypadku odchodzenia od komputera na dłużej, w tedy komputer nie pobiera prądu, w trybie uśpienia pobiera jednak prąd. W przypadku awarii zasilania możesz stracić dane. Klawiatura ma zasilanie, widocznie płyta główna w trybie uśpienia nie wyłącza napięcia z portów. 

 

Zerknij, poczytaj

 

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows7/sleep-and-hibernation-frequently-asked-questions

 

 

lub tutaj

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_wstrzymania

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie

Narazie przełączyłem się z "uśpienia" na "hibernację" (tryb uśpienia hybrydowego też nie przynosił efektów) i na razie jest dobrze!

Co prawda start komputera, jest dłuższy, niż w przypadku uśpienia, ale za to spokój i cisza, żadnego tykania - na chwilę obecną bezcenne :)

Dzięki za wszelkie podpowiedzi i posty.

Tematu na razie nie zamykałbym, może znajdzie się jeszcze ktoś z jakimś ciekawym pomysłem.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...