Skocz do zawartości

Procesory serwerowe w grach


Recommended Posts

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że ten temat jest tworzony jako ciekawostka. Ogólnie na forach o tematyce IT nigdzie nie ma testów jak tytułowe procesory się sprawują(w grach). Poza tym każdy, kogo pytam, twierdzi, że takowe procesory nie nadają się do gier. Gdy pytałem z jakiego powodu, odpowiadali, że nie mają instrukcji... posiadają niższe taktowania...w ich działaniu nie chodzi o wydajność a bezawaryjność.

 

Postanowiłem na podstawie Xeon'a L5520 porównać z dwoma procesorami: Najsłabszym(mniej więcej) 4 rdzeniowym I5 i starodawnym(?) 2 rdzeniowym athlonem sprzed 9 lat. 

 

a)Na początek wziąłem coś ze starszej oferty AMD. Ku memu zdziwieniu w porównaniu ze starym Athlonem 4200+, Xeon posiadał więcej instrukcji.(http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-L5520-vs-AMD-Athlon-X2-4200). Jedyną biblioteką, której nie posiadał, było 3Dnow!.

 

b)Kolejnym procesorem był I5-3350 z obozu intela, ponad 3 krotnie droższy od Xeon'a. W porównaniu do niego I5 posiadał o 2 więcej instrukcji (dokładnie to AES i AVX).(http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-L5520-vs-Intel-Core-i5-3350P)

 

Ogólnie te informacje trochę mnie zdziwiły bo teoretycznie Xeon ma prawie te same biblioteki co parokrotnie droższy model. 

 

Kolejnym problemem było taktowanie, które jest stock'owo niskie. I tu wkracza potencjał Xeon'a. Z powodu niskich napięć da się go dobrze podkręcać. A poza tym są to bardzo wytrzymałe tafle Krzemu,  więc z natury są wytrzymalsze niż zwykłe procesory.

 

 

Tu powstaje do Was Benchmark'owicze pytanie: Co myślicie na ten temat? i Czy mieliście do czynienia z takowymi Xeonami lub Opteronami z obozu AMD, w zastosowaniach nie-serwerowych.

Edytowane przez pawel222251
Link to post
Share on other sites

Od kilku miesięcy w ramach codziennej "prasówki" przeglądam kilka największych polskich portali których główną tematyką jest sprzęt komputerowy. Zauważyłem że kilka z nich co miesiąc przygotowuje konfiguracje zestawów komputerowych które ich zdaniem są najbardziej najbardziej opłacalne w danym przedziale cenowym. Ogólnie rzecz biorąc zwykle zgadzam się z ich wyborem jednak w żadnym z tych zestawów nie pojawia się xeon. Pewnie pomyślicie że to przecież jest oczywiste bo xeony to procesory serwerowe i w zasadzie mógłbym się tu z Wami zgodzić ale są xeony i xeony ;P

W tym wpisie zajmę się tylko tymi które mogą zainteresować przeciętnego zjadacza procesora ;>Czyli CPU na popularny "cywilny" a nie serwerowy Socket 1155, jednak sytuacja jest/była podobna także dla Socket 1156, Socket 1366 czy leciwego już 775. Jeśli chodzi o bezkompromisową podstawkę Socket 2011 to sytuacja wygląda trochę inaczej bo dekstopowe procesory kończą się na sześciordzeniowcach a xeona pod ten socket można kupić nawet o 8 rdzeniach i 16 wątkach. No dobrze ale wróćmy do socket 1155 (w zasadzie poprawna nazwa to LGA 1155 lub Socket H2) czemu w ogóle o tym wspominam i dlaczego uparłem się akurat na te procesory? Powód jest prozaiczny - cena.Cena, jest często niższa niż swojego cywilnego odpowiednika i to oczywiście jest główny powód dla którego o tym wspominam. Xeony dla socket 1155 można podzielić tak jak i "zwykłe" procesory na tą podstawkę na 2 obozy. Mowa tu oczywiście o mikroarchitekturze czyli Xeony serii E3-12xx - Sandy Bridge oraz E3-12xxV2 - Ivy Bridge.Procesory te powinny działać w zasadzie na każdej płycie głównej obsługującej Sandy Bridge i Ivy Bridge. Większość popularnych płyt nawet oficjalnie je obsługuje.

 

No więc czym te procesory się w końcu różnią od Core i5 i i7 na tę samą podstawkę?

Z punktu widzenia przeciętnego kowalskiego to niczym szczególnym ale posiadają kilka dodatkowych funkcji których nie ma w "cywilnych" procesorach na tę podstawkę, są to:

  • wsparcie dla serwerowych pamięci ECC
  • VT-d - najogólniej mówiąc to bardziej zaawansowana wirtualizacja niż w zwykłych procesorach (VT-x)
  • Trusted Execution Technology (TXT)

Poniżej wybrałem kilka procesorów które moim zdaniem są najbardziej godne uwagi oraz porównałem z ich "zwykłymi" odpowiednikami z zablokowanym mnożnikiem.

 A więc ostatecznie kiedy opłaca się wybrać Xeona?

Xeona najbardziej opłaca się wybrać gdy chcemy kupić i7 z zablokowanym (częściowo) mnożnikiem czyli np. i7-3770, taki E3-1230v2 będzie znacznie tańszy a niewiele mu ustępuje. Główna różnica to brak zintegrowanej grafiki ale to żadna wada w tej kategorii bo przecież kto kupując taki procesor używa zintegrowanej grafiki. W dodatku oba procesory można podkręcić w ograniczonym zakresie mnożnikami turbo, jeśli posiadamy odpowiednią płytę główną. Sytuacja wygląda trochę inaczej jeśli zdecydujemy się na coś tańszego - i5. Tutaj xeony zwykle są trochę droższe niż ich odpowiedniki ale za to posiadają 8MB cache L3 a nie 6MB. Bardzo dobrą opcją jest najtańszy i5 czyli i5-3350P jeśli jednak rozważamy wyższy model to w cenie najdroższych i5 można mieć już wspomnianego Xeona E3-1230v2 czyli funkcjonalność i7 w cenie i5. Jest to opcja warta rozważenia nawet jeśli planowaliśmy i piątkę z odblokowanym mnożnikiem ponieważ różnica w cenie pomiędzy i5-3570K a E3-1230v2 to często tylko kilka, kilkanaście zł a zamiast 4 rdzeni i 4 wątków mamy już 4 rdzenie ale 8 wątków. Pozostaje tylko kwestia tego co bardziej 

Edytowane przez michal1311
Link to post
Share on other sites

 

 

Jedyną biblioteką, której nie posiadał, było 3Dnow!.

Ale posiadał odpowiednik .U konkurencji to sie nazywa inaczej o ile pamietam


xeon- igpu + chyba wiekszy cache + lutowany IHS = I7 non K

W xonie troche inaczej sie podkreca .Bodajże mnożnik o 2 mniej z turbo niż I7 non K .W grach to to samo co I7 .Czyli bardzo dobry procesor

Link to post
Share on other sites

@Muniek z tego co wiem, 3DNow był odpowiedzią AMD na SSE Intela.

@Michal1311 Właśnie o to mi chodzi, procesory o podobnej wydajności do desktopowców, a nawet przewyższającej je, są pomijane tylko z powodu swojej serwerowej przynależności. 

Link to post
Share on other sites

sam jestem posiadaczem xeona e3-1240 v3 3,40 GHz i jestem raczej zadowolony. Chodź wiem że istnieje wielu przeciwników tych procesorów, którzy mówią że lepiej brać coś z i5 albo i& oraz podkręcać. To wszystko jest kwestą indywidualnego wyboru. Jeżeli chodzi o gry to najnowsze produkcje śmigają mi na maksymalnych detalach póki co. Ja tam nie jest zwolennikiem podkręcania dlatego wziąłem Xeona, który wyglądał na dość odpowiedni wybór dla zastosowań gry/rendering/blender/grafika 3D/CAD/CAM. Wyczytałem na temat xeonów i innych procesorów dość dużo i z tą ten wybór. Tak naprawdę najlepszy wyborem do grania jest konsola, kosztuje mniej niż PC i jest o wiele pewniejsza tzn. starczy na pare lat dzieki czemu pograsz w najnowsze tytuły. 

Link to post
Share on other sites

Ja bym z ciekawoscia obejrzal testy jakiegos Xeona vs odpowiednik desktopowy w grach, gdzie wykorzystywane sa instrukcje AVX, czyli Dirt Showdown, GRID2. Przy czym jesli juz ktos robic bedzie takie testy, to trzeba sprawdzic odpalanie na i5/i7 takze pliku startowego gry bez wsparcia AVX, bo ZTCP to sa chyba zawsze dwa pliki wykonywalne - jeden "z" i drugi "bez" AVX.

Link to post
Share on other sites

sam jestem posiadaczem xeona e3-1240 v3 3,40 GHz i jestem raczej zadowolony. Chodź wiem że istnieje wielu przeciwników tych procesorów, którzy mówią że lepiej brać coś z i5 albo i& oraz podkręcać. To wszystko jest kwestą indywidualnego wyboru. Jeżeli chodzi o gry to najnowsze produkcje śmigają mi na maksymalnych detalach póki co. Ja tam nie jest zwolennikiem podkręcania dlatego wziąłem Xeona, który wyglądał na dość odpowiedni wybór dla zastosowań gry/rendering/blender/grafika 3D/CAD/CAM. Wyczytałem na temat xeonów i innych procesorów dość dużo i z tą ten wybór. Tak naprawdę najlepszy wyborem do grania jest konsola, kosztuje mniej niż PC i jest o wiele pewniejsza tzn. starczy na pare lat dzieki czemu pograsz w najnowsze tytuły. 

Pograć się pogra na konsoli, ale na jakich detalach? Tak to ja mogę na PC grać i przez 5 lat zniżając ustawienia co jakiś czas.

Link to post
Share on other sites

Dopóki nie zostaną przeprowadzone jakieś rzetelne testy i nie zostanie wykonana konkretna specyfikacja pod zastosowanie tych procesorów w grach to można gdybać. Ja jako użytkownik tego typu procesora śmiało mogę polecić jako zakup procesora do gier. Po za tym jeżeli moje wywody nie przekonują to zobacz to porównanie z tej strony

http://ark.intel.com/compare/65523,65520,52214,52210,65732

Link to post
Share on other sites

Ja na dniach kupuję (po długim namyśle) E3-1230v3, integry nie potrzebuję, a zawsze to 4 rdzenie 8 wątków... w cenie 900 zł ciężko coś lepszego znaleźć, nie wiem tylko jaką płytę wziąść, ale chyba wezmę Gigabyte GA-H87-HD3 + SilentiumPC FERA 2 HE1224

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o porównywarki, to anglojęzyczny "cpuboss.com" i "cpu-world.com" są dość dobre.

 

Tak btw. ktoś wie jakie MOBO(nie-serwerowe) obsługują Xeon'y L5520 pod LGA 1366? Niby te Xeony działają pod chipsetem X58 ale np. w tym temacie http://forum.benchmark.pl/topic/101023-xeon-na-pt6-deluxe-nie-daje-oznak-%C5%BCycia/ gość pisze, że jest brak kompatybilności z Jego płytą.

Link to post
Share on other sites

http://techplanet.pl...0v3-lga1150-box,39058.html

I7 4770 bez zintegrowanego GPU. Oto, czym jest ten procesor. W cenie i5 do podkręcania. Czy warto? Rozważmy koszta podkręcania vs zyski.

Bazowe taktowanie Xeona E3-1230v3 (4 rdzenie + hyperthreading, 8mb l3 cache i wszystko inne co posiada i7 4770 wyłączając z tego iGPU jest obecne):
3,3GHz

Turbo maksymalne: 3,7GHz. Ustawiamy to na sztywno i mamy procesor 4x 3,7GHz.

okej.

A więc bazowa prędkość to 3,7GHz. Ile Haswell (i5) 4670k podobnie wyceniony ma szansę się podkręcić? Podpowiedź: 4,2GHz jest dość rozsądnym minium. Wszystko wyżej to już naprawdę loteria krzemowa bo możesz trafić na czip który nawet 4,4Ghz na niskim voltage'u i w miarę okej temperaturach (spowodowanych działaniami Intela bo oni specjalnie stosują pastę i zrobili przerwę wypełnioną powietrzem między czapką a prockiem aby zwiększyć temperatury przy OC) NIE zrobi. Jak zrobisz 4,5Ghz+ to już masz czempiona po prostu - to znaczy miałeś szczęście. Okej więc załóżmy że nasz i5 za 900zł niecałe robi 4,5Ghz. jaki jest to wzrost wydajności względem i7 na 3700mhz (xeon) jeśli zapomnimy na chwilę że Xeon ma dodatkowe 2mb l3 cache oraz hyperthreading?

3700mhz - 100%
4500mhz - x
x = (4500mhz * 100) / 3700mhz = 121[%]

to nam daje 21% wzrostu wydajności NIE LICZĄC brakującego względem Xeona 2mb l3 cache i hyperthreadingu który pomaga w wielu przypadkach co najmniej dorównać o 20% wyżej taktowanemu, podkręconemu i5. A teraz popatrzmy ile nas kosztuje to 21% wydajności które ma według mefisto77 dać nam taką przeogromną różnicę w wydajności podczas grania:

Procesor:
Xeon e3-1230v3 = 900zł
I5 4670k = 850zł

Płyta główna:
Tutaj zależy od naszych potrzeb. Według mnie do Xeona można brać cokolwiek włącznie z H81 jeśli dana płyta go obsługuje, a my nie potrzebujemy więcej niż kilka portów USB na krzyż i NIE zamierzamy nigdy robić SLI/Crossfire. Jeśli chcemy to musimy w obu przypadkach kupić coś na Z87. Ale powiedzmy że chcemy jedynie wypaśną płytę H87:
H87 - ~~330zł (H87-G43 od MSI na przykład)

Przy i5 różowo nie jest i musimy się zdecydować na Z87 co najmniej:
Z87 do OC - 450zł-550zł (zależy od tego ile faz zasilania i jakie ficzery płyty potrzebujemy)

Przy okazji oto płyta główna która jest dobra do 2-way SLI jeśli nie chcemy robić rekordów OC a po prostu zrobić SLI/Crossfire:http://techplanet.pl...z87-lga1150-box,40181.html)

Chłodzenie:

Do Xeona wystarczy boxowe z powodzeniem a jesli przeszkadza nam jego głośność to w 130~~zł zamkniemy zakup jakiegoś cichego chłodzenia ale jest to zupełnie niepotrzebne jeśli hałas BOXu nam nie przeszkadza.
Od 0zł do 130zł

Do OC i5 potrzeba czegoś mocnego. Możemy się ograniczyć do jakiegoś Macho za 200zł ale wskazane jest coś nawet z wyższej półki za 300zł jeśli nas stać aby móc dodać te ułamki V w napięciu aby sięgnąć tych 4,5Ghz co NIE jest gwarantowane na żadnym i5 4670k.
Od 150 do 350zł


Zsumujmy 'najmniej kosztującą możliwość' oraz 'najwięcej kosztującą możliwość' w obu przypadkach i porównajmy je ze sobą.

Najtańszy zestaw:

Xeon E3-1230v3 = 900zł + 350zł + 0zł (Boxowe chłodzenie) = 1250zł
I5 4670k = 850zł + 450zł + 150zł = 1450zł.
Dopłata 16% za średniawą SZANSĘ na uzyskanie 21% przewagi w taktowaniu nad Xeonem. Chłodzenie jest słabe (darmowe w przypadku Xeona i tanie w przypadku i5) w stosunku do naszych wymogów (cisza w przypadku Xeona i przyjęcie temperatur wysokich napięć w przypadku i5). Płyta główna w przypadku i5 też jest z dolnej półki około 6 faz zasilania a przydałoby się 8 dla bezpieczeństwa. Ba, za 550zł kupujemy płytę asrocka z87 extreme4 z 12 fazami i taka jest własnie najczęściej polecana do podkręcania Haswella. A więc:

Droższy zestaw:

Xeon E3-1230v3 = 900zł + 350zł + 130zł (ciche chłodzenie) = 1380zł
i5 4670k = 850zł + 550zł + 250zł (lepsze chłodzenie może nawet kosztować 350+zł ale już dajmy sobie spokój z takimi) = 1650zł.
Tutaj dopłata do zestawu pod OC i5 względem Xeona wynosi już 19%.

Niemiło się robi kiedy konfrontujemy najtańszy zestaw Xeon vs droższy zestaw i5... 1250zł vs 1650zł daje 32% różnicy w cenie.

Do tego dorzucamy różnicę w poborze prądu przy trzymaniu podkreconego procesora (niewiele ale zawsze) i po jakichś dwóch latach spokojnie cena obu zestawów będzie podobna. A jak to będzie wyglądało ze względu na wydajność?

i5 nie ma hyperthreadingu i dodatkowych 2mb l3 cache i nawet 21% wyższe taktowanie nie pozwoli przebić i7 jeśli dana aplikacja dobrze wykorzystuje hyperthreading. Do tego hyperthreading działa w tle i czasem nawet nie wiemy że jest wykorzystywany np. kiedy dodatkowe wątki są obciążane podczas streamowania filmów itd.
Hyperthreading+2mb l3 cache daje właśnie około 20% wydajności zakłądając takie same takty i5 i i7 w różnych testach. A więc mamy remis pod względem wydajności.
Chyba że...

Nasz i5 podkręci się do 4,2Ghz. Jaka jest wtedy różnica w czystym taktowaniu między i5 a Xeonem e3-1230v3? (4200*100)/3700 = 113%. ZALEDWIE 13% różnicy w taktowaniu jeśli mamy pechowego i5 za dużo wyższą cenę.

Podsumowując:

Mówienie że podkręcony i5 to bardziej opłacalny wybór od Xeona e3-1230v3 jest BŁĘDNE ponieważ nowe gry będą najprawdopodobniej lepiej korzystać z Hyperthreadingu niż stare, to widac już w Crysis 3 na przykład ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym że zestawy z xeonem są po prostu tańsze i nie musimy się przejmowac tym czy nasz procesor jest z dobrej partii która osiąga 4,2Ghz, czy jest z beznadziejnej która ledwo dobija do 4Ghz, czy jest z zarąbistej która robi 4,5Ghz a szanse są równe na dowolny scenariusz i NIE mamy na to wpływu kupując procesor z zamysłem podkręcania. Już wiele osób się na to nacięło.

Wydajnościowo cudownie podkręcony do 4,5GHz i5 vs Xeon e3-1230v3 na 3,7GHz wygląda mniej więcej tak samo i oba procesor w grach będą sprawować się podobnie do tego stopnia że myślę iż postawiony przed dwoma komputerami z dwoma różnymi zestawami (jeden na i5 a drugi na xeonie) nie rozpoznalibyście różnicy który to który.

To co powiedział mefisto to tak zwana "magia megaherców" wśród fanów podkręcania. "oooo 4,5GHz jest dużo lepsze niż 3,7Ghz", "warto podkręcać!". Takie hasła się przebijają z różnych forum internetowych o PC a tak naprawdę to są niezauważalne różnice... 20%... phi. W tym przypadku to dosłownie różnica np. zamiast 50 klatek to 60 (i to zakładając 100% skalowanie FPSów względem taktowania procesora co jest niemal niemożliwe), szczególnie że nowsze gry wspierają hyperthreading lepiej i różnica między niżej taktowanym i7 a wyżej taktowanym lecz droższym zestawem z i5 się zaciera.

Reasumując: tak jak mówiłem wybór należy do Ciebie co wybierzesz mam nadzieje, że tym powyższym wywodem podejmiesz decyzję.

Dziękuję za uwagę. 

Edytowane przez michal1311
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
Z87 do OC - 450zł-550zł (zależy od tego ile faz zasilania i jakie ficzery płyty potrzebujemy)

Przecież nawet do OC wystaczy H87 Fatal1ty za 365zł.

 

faz zasilania a przydałoby się 8 dla

Do haswella wystarczy 6 faz.

 

Do tego dorzucamy różnicę w poborze prądu przy trzymaniu podkreconego procesora (niewiele ale zawsze) i po jakichś dwóch latach spokojnie cena obu zestawów będzie podobna. A jak to będzie wyglądało ze względu na wydajność?

Szybszy procek ( w tym przypadku podkręcona i5) wykona zadanie szybciej-zużyje mniej prądu.

 

 

Wydajnościowo cudownie podkręcony do 4,5GHz i5 vs Xeon e3-1230v3 na 3,7GHz wygląda mniej więcej tak samo i oba procesor w grach będą sprawować się podobnie do tego stopnia że myślę iż postawiony przed dwoma komputerami z dwoma różnymi zestawami (jeden na i5 a drugi na xeonie) nie rozpoznalibyście różnicy który to który.

Chyba chciałeś napisać Xeon wypada podobnie ( w grach ) do niepodkręconej i5tki.

HT w grach nic nie dawało,nic nie daje i nic dawać nie będzie.

 

 

ponieważ nowe gry będą najprawdopodobniej lepiej korzystać z Hyperthreadingu niż stare

Jeśli już używasz argumentu "na przyszłość" to wiedz,że podkręcalna i5tka wystarczy nam dłużej niż Xeon z zablokowanym mnożnikiem.

Aczkolwiek wszystko ładnie policzyłeś i się napracowałeś,dlatego dostaniesz plusa ;)

Edytowane przez GRAABI
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chciałbym albo mówiąc inaczej moim marzeniem byłoby gdyby redakcja benchmark.pl przeprowadziła w miarę możliwości oczywiście testy xeonów albo ogólnie procesorów serwerowych specjalnie pod gry. Wtedy rozwiana by została całkowicie ta kwestia na przyszłość i wtedy każdy kto szukałby procesorów do gier i miał wątpliwości co do słuszności zastosowania procesora serwerowego miałby jakieś poparcie ze strony rzetelnych specjalistów z redakcji benchmark.pl 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@michal

 

Poniekad Twoj tok myslenia jest poprawny, ale z zalozenia odrzucasz igpu. Powiedzmy, ze ktos uzywa komputera do pracy, w przypadku wyslania karty na gwarancje zostaje bez narzedzia do pracy. Nie mowie tu o grafikach, bo oni nie dadza rady pracowac na integrze. Do wczoraj mialem ten sam dylemat, ale mimo wszystko wybralem i5, zawsze to jakies zabezpieczenie.. mysle, ze takie zestawienie jest jak najbardziej potrzebne i tylko od potencjalnego uzytkownika zalezy czy chce doplacic pare zlotych do grafiki intela czy nie ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o awaryjność kart graficzny to raczej sprawa jest taka jak na przedstawionym poniżej przykładzie

http://www.in4.pl/komentarze_Francuskie_statystyki_awaryjno%C5%9Bci_kart_graficznych,18205.htm

oraz zestawienie najbardziej awaryjnych podzespołów.

http://www.purepc.pl/sprzet_pc/ranking_najbardziej_awaryjnych_podzespolow_pc

karty graficzne to najrzadziej psujące się podzespoły komputera PC, no ale wszystko zależy od modelu oraz serii z jakiej został wykonany

Wybór należy do osoby kupującej PC. Trochę schodzimy z tematu... :)

Edytowane przez michal1311
Link to post
Share on other sites

Ja tam sobie bardzo chwale serwerowe procki. Gdzie ja bym za 400zł złożył platformę z prockiem 4 rdzeniowym i 8 wątkami.

 

 

Tak naprawdę najlepszy wyborem do grania jest konsola, kosztuje mniej niż PC i jest o wiele pewniejsza tzn. starczy na pare lat dzieki czemu pograsz w najnowsze tytuły. 

 Nie zgadzam się z Toba michal. Mi tam spokojnie starcza na 4-5 lat jak do upgreadu dołoże 500-1000zł przez ten czas. Ostatnio nawet zarabiam, albo przynajmniej nie tracę a mogę sobie pograć na FullHD, co prawda nie na ultra, ale na High wszystko idzie. I nie muszę kupować tak drogich gier. Np. Athlona X3@X4 kupiłem dwa i pół roku temu za 160zł, teraz go sprzedaje za 180zł. Ram kupiłem po 135zł za 8GB dwa lata temu, teraz jest wart ok. 180zł. Za procek Xeon zapłaciłem 47$ a na allegro chodzą teraz po ok. 190zł, grafe HD5850 kupiłem za 375zł dwa i pół roku temu i też jest mniej więcej tyle warta dziś. Tak więc jak masz głowę to naprawdę wychodzi to sporo taniej niż konsola i można grać na wyższych detalach.

Edytowane przez maybach
Link to post
Share on other sites

Dobra robota michal1311

Ja właśnie zamawiam sobie tego xeona, w planach nie mam podkręcania co najwyżej w trybie turbo będzie cały czas chodził... dla mnie taki wybór jest optymalny, i7 jest za droga, i5 nie ma HT, a że poza grami kompa używam również do pracy gdzie HT przy niektórych aplikacjach się przydaje.

Kupowanie integry tylko po to że jak grafa się popsuje to będzie można dalej pracować mija się z celem, to tak jakby kupić sobie wszystkie bebechy po 2 szt, na zapas :)

Link to post
Share on other sites

Ja już dawno temu pisałem że xeony lga1155 to super rozwiązanie.

 

Kupowanie procesorów K uważam za idiotyzm kiedy można mieć w tej samej cenie xeona z HT.

 

I co daje to K? Że komputer działa na skraju stabilności? Że możesz w benchmarkach się porównać do innych K?

 

Bzdura totalna.

 

Za 400-500PLN wyrywamy xeona LGA1336 z 6 rdzeni i 12 wątków.

 

http://allegro.pl/xeon-l5638-es-6-12-core-ht-oc-3-2ghz-mega-moc-i3940889697.html

Link to post
Share on other sites

Prosze kup w miare dobra plyte na te podstawke, mowa tu oczywiscie o rozsadnej cenie ;) jaka gra wykorzysta pelne 6 rdzeni? Okazje mozna zawsze wyhaczyc, ostatnio i5 2500k byl za 500zl, poradzi on sobie z grami tak samo, plyta tansza, zintegrowana grafika.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@Maybach Jaki dokładnie procek i MOBO? 

@Walazz Akurat ten 6 rdzeniowiec to bardziej przeciwnik FX od AMD. Jak dla mnie ten Xeon jest bardziej przyszłościowy - na wypadek programów/gier obsługujących więcej rdzeni niż 4. 

@Sebbo98 Masz rację co do "lepszości" i5 nad tym Xeonem, ale sprawa tyczy się tylko tych programów, które obsługują max 4 rdzenie. Potem, w miarę większej optymalizacji pod wielordzeniowość/wątkowość, ten Xeon nabiera przewagę. 

 

PS. Naprawdę, nikt nie wie, jakie płytki obsługują xeon'a L5520? :P(Oprócz serwerowych rzecz jasna)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...