Skocz do zawartości

Wodowanie płyty Asus x79 RIVE - pytanie


Recommended Posts

Witam - niedawno byłem bliski zakupu ostatniego bloku do mojego kompa, a mianowicie bloku na płytę główną Asus Rampage IV Extreme. Miałem jednak kilka obaw które sprawiły że jednak go nie kupiłem.

Po pierwsze - Asus ma na płycie dość rozbudowany system 4 radiatorów połączonych rurką cieplną.

Po drugie - chłodzenie wodne płyty składa się tylko z 2 bloków - sekcja zasilania i mostek.

Po wielu poszukiwaniach na gogle znalazłem jednak fotki zdemontowanego chłodzenia z płyty i okazuje się, że 2 z 4 radiatorów nie dotykają niczego na płycie i są tylko dodatkowymi rozpraszaczami ciepła.

Po tym byłem już na 99% przekonany że kupię sobie taki blok. Nagle jednak znalazłem bardzo duże ALE. Na fotkach ze zdemontowanym chłodzeniem płyty zobaczyłem, że sekcja zasilania znajduje się także pod płytą i ma tam malutki radiatorek - płytkę na całej jej długości.

Pytanie teraz brzmi - jaki jest sens chłodzenia wodą tylko góry sekcji skoro dół zostanie z tą mała radiatorkowo-podobną, pewnie aluminiową płytką ?

Co z tego że sekcję schłodzę przypuśćmy do 40*C skoro na dole będzie 2x tyle albo i więcej.

Dlaczego tak sądzę - prosty przykład - zobaczcie sobie jak wygląda sprawa chłodzenia blokiem wodnym full cover karty graficznej - blok niby ładnie chłodzi i dotyka sekcji która na grafach jest tylko z jednej strony. Teraz weźcie sobie laserowy termometr i zobaczcie jaka temperatura jest z drugiej strony karty w miejscu sekcji. A na koniec pomyślcie sobie jaka temperatura by tam była jeśli i z drugiej strony była by sekcja i chłodzona tylko blaszką aluminiową tak jak na płycie asusa o której piszę.

O co tu w ogóle chodzi ? Może tam są jakieś mniej istotne scalaki ? Może to nie jest część sekcji zasilania ? Sam nie wiem, ale wątpię. Jest dokładnie na przeciwko w tym samym miejscu i prawie identyczna. Niby górna sekcja składa się w 11 elementów, a na dole jest 8 (i 3 puste miejsca obok) dokładnie w tym samym miejscu co góra.

Link to post
Share on other sites

Serwus!

 

Sam mam prawie bliźniaczą płytę do Twojej (RIVF) i powiem jedno. U mnie sekcja zasilania procesora (górny segment) też był chłodzony przez pasywne bloki i temp oscylowała czasami koło 50C i więcej. Też miałem obiekcje dotyczące owego bloku, zwłaszcza, że u mnie sekcja jest "dwustronna" jak na RIVE i do tego pasywny radiator zachodzi na sekcję gdzie RIVE ma banki pamięci (bałem się że coś tam jest chłodzone - jednak nie). Jednak powiedziałem sobie - co tam i kupiłem, w sumie 150 zł można dać. Zamontowałem blok EK i temp spadła i to nie tylko w frontalnej części VRM ale i w tylnej.

 

Osobiście uważam, że pomysł z montowaniem VRM'ów z dwóch strony płyty jest poroniony ale nic na to nie da się poradzić (taka jest specyfika płyt pod LGA2011). Z tyłu płyty masz backplate (zarówno do pasywnego chłodzenia jak i do wodnego) i nic z tym nie poradzisz. Jest tam za mało miejsca (podstawka <-> płyta), żeby wsadzić coś lepszego. Jednak na forum ROG dowiedziałem się, że relatywnie najbardziej wykorzystywana jest ta frontowa sekcja a tylna robi za wspomaganie przy ostrym OC. Ile jest w tym prawdy - nie wiem. Wiem jednak, że temp spadły w całej sekcji. Co prawda pomiar za pomocą wbudowanego czujnika jest o kant czterech liter rozbić jednak przyłożyłem czujnik temp (Scythe kaze master) do backplate przed i po montażu i podczas pracy prime95 zauważyłem spadek temp tylnych VRM. Nie był wielki ale na pewno odczuwalny.

 

Tak więc wracając do pytania czy kupować - uważam, ze tak, zwłaszcza na VRM. Należy pamiętać, ze zapotrzebowanie na energię jest dynamiczne (tak samo wydzielanie ciepła) o ile masz włączonego speedstepa. Blok wodny będzie szybciej odbierał ciepło (o ile zastosujesz porządne thermal pady a nie te z zestawu) z frontowych elementów a że temp będzie mniejsza w tej sekcji - także elementy na rewersie szybciej się wychłodzą (dzięki temu, że frontowe elementy będą chłodniejsze). Jeśli robisz OC to nie ma o czym rozmawiać - blok wodny w mojej opinii to podstawa. Fazy są non stop obciążone i jeśli nie ma dużego "przeciągu" w budzie (jak ma to miejsce w LC) to pasywne bloki będą się potwornie grzały i bardzo wolno oddawały ciepło. Zresztą firmy takie jak EK czy Koolance nie sprzedawały by produktów gdyby, miały one uszkodzić płytę. Zwłaszcza tak drogie jak nasze. Dlatego też jeśli VRM jest cały czas obciążony (gry programy) to warto zamontować blok i spać spokojnie, wiedząc, że podczas OC lub baaaardzo ostrego obciążenia - VRM nam się nie ugotuje.

 

Co do bloku na chipset i dolne fazy - nie wiem. Do RIVF nie można dostać takiej zabawki, ale i moja płyta po pomiarach nie wygląda jakby tego potrzebowała. Jako że ten blok to już bardzo duży wydatek - musisz sam osądzić czy jest ci potrzebny. Popatrz na temperatury jak ma ta sekcja i zadecyduj. Blok wodny na pewno będzie działał lepiej niż ten od asusa (zwłaszcza z tym gwizdkiem na chipsecie), no i wygląda świetnie. Jednak czy warto za te pieniądze w to iść - nie wiem. Sam chipset się tak nie grzeje jak VRM. Fakt. Obok chipsetu jest kontroler ASmedia (u mnie wyłączony), jednak zarówno RIVE jak i RIVF mają takie same chipsety i wiele elementów pod radiatorem jest taka sama. Tyle tylko że na RIVE masz wentylator a na RIVF, już nie.

 

Przykład z grafikami jest trochę chybiony bo fakt, że PCB w niektórych miejscach się bardziej grzeje (zwłaszcza na rewersie) ale na to nic nie poradzisz (tak jak z mobo). Elementy które są na PCB przylegają do niej i przekazują ciepło dalej (w wszystkich kierunkach), jednak najważniejsza jest delta temperatur miedzy rdzeniem graficznym i sekcją zasilania a blokiem wodnym. Pamiętaj że te elementy na GPU mogą pracować chyba do 105 stopni C , jednak wraz wzrostem temp ich wydajność spada i powoduje zwiększone zapotrzebowanie na prąd, dlatego też zapewnienie jak najniższej temp, zwłaszcza przy OC jest najważniejsze. Nie da się wyeliminować całego ciepła lub skierować go w blok wodny dlatego trzeba się godzić z pewnymi kompromisami. Jedynym problemem w mojej opinii są karty z 4GB Gddr na PCB kiedy są montowane na oby stronach PCB.

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites

Blok jednak sobie darowałem - pomimo że w sklepach są dostępne ostatnie sztuki to ich cena oscyluje w okolicach 350-400zł.

Górna sekcja ma u mnie czujkę na radiatorze i nie widziałem tam więcej niż 40*C, ale to tylko radiator.

Dodatkowo używam opcji LLC Ultra High więc na wszelki wypadek dałem nawiew 40mm wentylatora na nią i kolejny 40mm z przeciwnej strony na radiator przy karcie graficznej nr.1. Wentylator firmowy na mostku mam ustawiony ma start przy 30*C a max obroty przy 60*C.

Link to post
Share on other sites

Nie no jak uważasz, choć w sprawie bloku na chipset podzielam Twoje zdanie.

 

Nie wiem czy wiesz ale można kupić sam blok na VRM a jego cena jest w okolicach chyba 170zł.

 

Dla mnie pakowanie tych 40mm gwizdków na zwodowany komputer to lekka profanacja ale nie bądźmy ekstremistami - jak tak ci jest wygodniej, to super.

 

Co do samej temp to zależy gdzie umieścisz czujkę. Fakt będzie przekłamywać zawsze o 5-10 stopni, ale na czas prób zainstaluj sobie Asusowe narzędzie - AI suite II i zobacz w stresie ile masz na PCH stopni. To powinno dać ci obraz i rozeznanie w aktualnych temp panujących na tym elemencie.

Link to post
Share on other sites

Wiem że jest wersja bloku na RIVE od EK w wersji LE - blok na sekcję i pasywny radiatorek na mostek.

Tak czy siak to chyba asus nie ma czujki w sekcji, lub gdzieś obok z tego co pamiętam - nie widziałem nigdy odczytu z programów.

Co do mostka PCH to jest oczywiście odczyt i tam mam niskie temperatury bez problemu. Niestety do sekcji jest kawał drogi.

Co do dwóch wentylków 40mm nawiewowych na sekcję - głośność nie ma u mnie znaczenia - mam 16 wentylatorów 120mm w obudowie i suma ich hałasu jest i tak spora. Czujkę na sekcji mam wsuniętą po prostu między żeberka radiatora. To jest oczywiście pomiar tylko dający mi do zrozumienia czy sam radiator jest ciepły - sama wartość temperatury na sekcji jest sporo większa.

Widzę że masz taki sam blok na procku jak ja, tylko że procek SB-E - jak tam u ciebie temperaturki ?

Link to post
Share on other sites

Zacznę od końca.

 

Blok już zmieniłem tylko nie zdążyłem jeszcze zmienić podpisu. Obecnie mam blok Koolance CPU 380-I, który znacznie lepiej sobie radzi i bardziej mi pasuje do reszty komputera.

 

Raystorm nie był zły. Chodź Koolance lepiej działa i w mojej opinii lepiej odbiera ciepło od całego procesora. Na Raystormie różne rdzenie miały różne temp. Co do temp. Z tego co pamiętam to chyba nie przekraczałem 60 stopni po podkręceniu i w 100% obciążeniu po wielu godzinach kodowania H264. Mój Koolance teraz schładza procka na 4,4 Ghz do jakiś 58 stopni. Różnicy diametralnej nie ma, ale raz się zapuściłem w wartości ponad 4,7 GHz (chyba cudem) i różnica była naprawdę spora. Blok po prostu chłonął ciepło jak gąbka.

 

Wybacz z PCH to ja się zapędziłem. Ja też na VRM miałem miernik temp na zasadzie kabla między żebrami ale na radiatorze pomocniczym a nie głównym (w sumie sam nie wiem czemu go tak umieściłem) i temp po ostrym graniu w BF4 oscylowała czasami około 50 stopni i więcej a sam radiator dosłownie parzył. Teraz jest znacznie ale to znacznie chłodniej. Nie wiem jak z backplate ale w sumie można sprawdzić.

 

Tyle masz wentylów że można by pranie rozwiesić i komp może robić za półprofesjonalna suszarkę. :P

Link to post
Share on other sites

Właśnie wszedłem do domu i uruchomiłem LinX aby sprawdzić dokładne temperatury. Wgrałem sobie ASUS AI SUITE II w najnowszej wersji i patrzę jakie on ma tam czujniki i jakie są temperatury. Uruchomiony mam też HWMonitor PRO no i piszę tego posta też w trakcie wygrzewania.

 

Temperatury które widzi HWMonitor:

- SYSTIN - max 30*C

- CPUTIN - max 68*C

- AUXTIN - max 44*C

- TMPIN3 - max 59*C

najcieplejszy rdzeń CPU - 70*C

 

Temperatury które widzi ASUS AI:

- CPU - 58*C

- MOBO - 31*C

- PCH - 37*C

- subzero1 - 30,8*C

- subzero2 - 30,2*C

 

Termometr laserowy pistoletowy:

- blok cpu - 39*C - pomiar z boku przy samej podstawie

- radiator sekcji - 42*C - to max z kilku miejsc

- radiator pch - 36*C - max z kilku miejsc

 

Dotykałem także radiatorów palcem - zimne - nawet nie czuć że to te 30-40*C.

 

Co do wentylatorów - po 6 na każdej chłodnicy w systemie push - pull (2 chłodnice 360) to już mamy 12 sztuk.

2 wentylatory to nawiew od góry obudowy na płytę główną i grafy, kolejne 2 to wyciąg.

No i moje 2 maleństwa 40mm po obu stronach bloku cpu - na sekcje i na radiator naprzeciwko koło gpu 1.

Link to post
Share on other sites

Trochę ciepło. Ale zastanawia mnie owa różnica między temp CPU pookazywaną w AIS a hwmonitor. prawie 10 stopni różnicy. Fakt AIS pokazuje temp całego procka a nie rdzeni ale nadal.

 

Tak czy siak. Jak masz wszystko zwodowane to kwestia dodania bloku na VRM jest już kwestią potrzeb. Ja wczoraj w angeli zamówiłem blok na rampage IV do mojego kolegi (w Japonii nie do dostania) i okazało się że u samego EK zostało raptem parę sztuk.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...