Skocz do zawartości

Livebox i kontrola raspberry pi przez SSH


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Janiaking,

Recommended Posts

Witam, mam problem z rpi, lb i ssh. Otóż, chciałbym kontrolować malinkę z mojego peceta. Obydwa komputery są podłączone do Liveboxa kablem ethernetowym.  Na piecu mam Debiana a na malince Raspbiana. Tak jak wyczytałem ustwaiłem parametry połączenia w  malince na sztywno: http://pastebin.com/04EmsEM3. Do tego w Liveboxie włączyłem przekierowanie portu 22 (SSH) na adres malinki(192.168.1.51) ustawiłem taki, ponieważ końcówka od 1 do 50 zarezerwowana jest dla DHCP liveboxa. Niestety kontrola przez ssh nie działa. Host jest niedostępny. Nie da się pingować malinki, a polecenie traceroute z pc do maliny kończy się na pececie. Oprócz rpi wszystkie urządzenia mają ip z dhcp. Dodam, że dodatkowym utrudnieniem jest to, że malina nie może być jednocześnie podłączona z internetem przez ethernet i z ekranem. Jednocześnie moze być ew. podłączona przez wifi. Problem braku odpowiedzi nie występuje jedynie na pececie z linuxem, ale i na komórce z androidem. Nie wiem co robić, albo źle ustawiłem sztywne ip, albo trzeba coś zmienić w LIVEBOXIE wersja 1. Proszę o pomoc i ewentualne dodatkowe pytania. Skoro lb, to internet to neostrada ze zmiennym IP zewnętrznym. Czy dhcp liveboxa faktycznide ma pule od 1 do 50?

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odzew:)

http://www.freeimagehosting.net/u1ov7 to screen z liveboxa

http://pastebin.com/BqyXWAKr a to ifconfig z debiana a z raspi w poprzednim poście jest konfiguracja /etc/network/interfaces

połączenie ethernetowe w raspberry powinno łączyć sie automatycznie


edit. wiem że pulę dhcp raczej można samemu zmienić, bardziej chodziło mi o to czy dobry konfig połączenia w raspberry wpisałem, bo nie jestem na 100%pewny czy to nie jest problemem, ale raczej wg mnie będzie coś z portami w liveboxie,


edit 2: problemem jest przetestowanie połączenie ethernetowego w raspberry, bo albo do routera albo do ekranu podłączę. w raspi jednocześnie mogę tylko wifi z ekranem

Edytowane przez dawidkam
Link to post
Share on other sites

na dobrym interfejsie masz przekierowanie portu?  ustawienia zarówno z Ras jak i Debka wyglądają prawidłowo . Wg mnie to raczej wina szajsboxa , pamiętaj aby zrobić restart systemu po zapisaniu port forward. W szajsboxach 1.0 inaczej to nie chciało działać. Kiedyś miałem sytuację że po 15 minutach samo zaskoczyło a ja się głowiłem czemu to nie działa , przecież wszystko dobrze zrobiłem . Jak masz możliwośc w niedalekiej przyszlości to wywal szajsboxa i kup coś innego .

 

Możesz jeszcze spróbować przez DHCP czyli edycja 

sudo nano /etc/network/interfaces
 iface eth0 inet dhcp

Może tutaj ma szajsbox problem 

 

 albo wywal jeszcze network i broadcast z interfaces RasPi. Powinien sam skojarzyć maskę /24

Link to post
Share on other sites

chce stałe ip a nie dhcp żeby prosto łączyć się z raspi, swoją drogą właśnie chce postawić między innymi router na malinie. dziękuję za podsuniętą myśl że nie tylko zapis ustawień ale i restart. zrobie to, sprobuje i odezwe sie w razie problemó.

Link to post
Share on other sites

niestety, uruchomiłem szajsboxa od nowa i dalej nic: traceroute nhie wychodzi poza pc, ssh i telnet odpisują: host unreachable


wszystkie przekierowania portów w liveboxie w tabeli mają interfejs ppp0 i nie da się zmienić tego

Link to post
Share on other sites

root@debian:/home/dawid# iptables -L
Chain INPUT (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination         

Chain FORWARD (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination         

Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination  


nie ma nic jednym słowem


na rpi dioda link mruga tak pomału, reszta ciągle świeci


EDIT: mam dostęp do liveboxa przez telnet i wydałem tam polecenie ifconfig z podłączonym pecetem i rpi

 

oto wyniki: http://paste.debian.net/80273/


http://postimg.org/gallery/ajzslmu2/fdf09506/ galeria zdjęć wyników komend w raspberry


EDIT:jak skonfigurować NAT w liveboxie bo oprócz listy serwerów Lan jest w zaawansowanych jest zezwalanie na porty dla danychb ip, tylko co wpisać w źródłowym, a co w docelowym IP? W którym ip peceta a w którym maliny? i jakie interfejsy odbioru i nadawania?

dobrze zrobiłem?

http://postimg.org/image/pt49odhn7/

 

zaraz sprawdzę jaki efekt


nie da się nic zrobić bez wpisania sekwencji, ale ja nie wiem co tam wpisać...


edit: znowu dorzucam informacje: znalazłem statystyki dhcp w liveboxie, jeszcze dziś zobacze jakie ip ma malina, druga informacja: próbowałem pingować i telnetować laptopa z sieci: pingowanie się udało, a telnet nie: unable to connect host: connection refused. sorry za nawał informacji, ale to po prostu świadczy o tym, że nie zdaję się całkowicie na waszą łaskę, sam też chcę naprawić, i dzielę się z wami tym co zrobiłem...


po podłączeniu raspberry pi ze sztywnymi ip do liveboxa nie pokazuje się nowe ip w zakładce dzierżawy dhcp

Edytowane przez dawidkam
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

tu chyba nawet nie chodzi o port forward , on będzie wymuszał przekierowanie z source WAN . SSH, Telnet w sieci lokalnej powinno działać bez problemu . Czy po zresetowaniu liveboxa pingujesz maline? Zresetuj go jeszcze raz. Tablica port forward niech będzie czysta Czy sshd jest napewno zainstalowane na malinie? 

 

najpierw daj wynik ze stanu serwera sshd : 

/etc/init.d/ssh status

jeżeli nie będzie running to dla pewności najpierw instalacja sshd z apt a potem

sudo update-rc.d ssh defaults
sudo reboot

lub przenieś do startu 

sudo -i
cd /boot
mv boot_enable_ssh.rc boot.rc
reboot

i próbuj się łączyć. najlepiej narazie nie z Debiana bo nie wiem jak masz go skonfigurowanego

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ssh jest na pewno zaiinstalowane i skonfigurowane na malini, zresetowałem liveboxa -jest czysty nie ma przekierowań, reguł, filtrów. próbowałem ssh i ping i traceroute maliny Z WINDY, ale nie działa (pod adresem 192.168.1.51 - czyli taki jaki jest w /etc/network/interfaces maliny) oba kompy pod ethernet podpięte. Jak mam znaleźć w liveboxie ip podpiętych stacji bo zaraz spróbuje skonf. maline pod dhcp a nie na sztywno? nie trzeba w lb nic przekierować na razie żadnych portów? zaraz podłącze maline do tv to zrobie fotki tych komend o które prosił pan.


SSH działa (po wpisaniu komendy status) ale jak włączam raspberry to widzę co się włącza i jest tam openssh i włącza się ale nie znajduje jakiegoś pliku lub folderu, chyba executables.


kolejna podpowiedź: łączenie przez putty z windowsa z podaniem tylko nazwy hosta (w moim przypadku "rpi") równeż nie działa...


zaraz spróbuję połączyć się z rpi ale z DHCP

UDAŁO SIĘ!!! ŁĄCZĘ SIĘ Z DEBIANA DO RASPI PRZEZ SSH, PRZY WŁĄCZONYM DHCP, I W RASPI USTAWIONE POBIERANIE PRZEZ DHCP, TERAZ PROSZĘ WAS, POMÓŻCIE MI UŁATWIĆ ŻYCIE I POWIEDZCIE JAK W LIVEBOXIE USTAWIĆ SZTYWNY IP DLA RASPBERRY PROSZĘhttp://forum.komputerswiat.pl/public/style_emoticons/default/smile.gif

Edytowane przez SP1DER987
Nie przesadzaj tak z wielkością czcionki :)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...