Skocz do zawartości

Zawiesza mi sie nowy PC z esc.pl


Recommended Posts

Hej,

 

mam nadzieje ze dobry dzial wybralem.

 

3 dni temu kupilem nowego PCta, btw ktorego konfiguracje konsultowalem na tym forum. Sklep esc.pl w Gdansku. Oto konfiguracja:

 

procesor i5 3470
plyta glowna GA-Z68AP-D3 (bios zaaktualizowany pod ten procesor)

karta graf MSI R9 270X 2GB

zasilacz XFX 550W

dysk twardy 500GB WD Blue Sata600

 

natomiast pamieci RAM mam swoje, uzywane. W sumie wlozylem 8GB pamieci ddr3, 4x 2gb z tym ze dwie kosci sa Kingston HyperX a dwie kosci sa Corsair'a. Wiem, ze nie jest to najlepszy mozliwy pomysl aby mieszac tak pamieci, ale dobralem tak zeby timingi i napiecia sie zgadzaly. Testowalem memtestem ta konfiguracji pamieci 2 razy i nie wyskakiwaly zadne bledy. Oczywiscie probowalem tez tylko z dwiema kosciami czyli 4gb ramu zeby wykluczyc ewentualne "gryzienie" sie ramow. Wiem, ze moglbym sprowac jeszcze z jedna koscia tj. 1x 2gb ale troche mi sie odechcialo :)

 

Sprawa wyglada tak:

 

instaluje oryginalnego Windowsa 8.1 z plyty. Ustawiam kolejnosc bootowania, pierwszy naped. Rusza instalacja, wpisuje cd-key, potem kopiowanie plikow, proces instalacyjny itd. Wszystko idzie gladko. Nastepnie konfiguruje Windowsa ciagle z poziomu instalacji, chodzi tutaj o wybor barw, ustawienia zapory, reklamy, konto Microsoft itp. Kiedy wszystko przejde, system uruchamia sie ponownie i TUTAJ zaczynaja sie schody... Zawiesza mi sie w roznych momentach. Opisze kilka miejsc w ktorych mi sie wiesza.

 

Np gdy ma uruchmic sie ponownie, wyswietla sie informacja typu ze "system uruchomi sie ponownie po zakonczeniu aktualizacji, prosze nie wylaczac komputera". Komp staje na 30% aktualizacji, a kropki ktore kreca sie w postaci okregu, prezentujace "loading" staja w miejscu i nastepuje zwiecha (zwiecha jest ciagle z poziomu instalacji windowsa, jeszcze nie ujrzalem pulpitu...).

 

Po takim zawieszeniu sie uruchamiam komputer ponownie, robie formata, stawiam na nowo system i np uda mi sie to przejsc - postawic jakims cudem system po kilku probowach. W koncu pulpit! Instaluje sterowniki do karty graficznej, uruchamiam komputer ponownie a tu CIACH, znowu zwiecha i potem nie udaje sie uruchomic komputera juz normalnie. Zdarza sie tak, ze po ktorej juz z kolei zawieszce, wyskakuje mi okno przywracania systemu i niebieski ekran z bledem CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT.

Jest rowniez jakas informacja o tym, ze system zbiera informacje o tym bledzie i wyswietla sie % postepu jednak jak zostawilem komputer na pol godziny to ciagle postep byl 0 albo 1%.

 

Co moze byc tego wina? Dysk twardy? Zasilacz? Pamiec RAM czy plyta glowna, ktora nie do konca jest do tego procesora (zostala zaaktualizowana ale boje sie, ze moze sie gryzie?).

 

Dzieki i sorry za esej :) A i komputer jutro oddaje do serwisu esc.pl ... no chyba, ze cos wymyslicie :)

Link to post
Share on other sites

Powodów w/w objawów może być co najmniej kilka. Osobiście obstawiałbym 3 opcje: RAM (wadliwy, zła współpraca mieszanych kości lub też walnięty któryś ze slotów), dysk twardy lub też nośnik z systemem.

 

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

 

  1. zostawił w dwóch slotach pamięć jednej firmy i przetestował MemTestem
  2. jeśli wszystko ok to spróbowałbym ponownie zainstalować system (na przetestowanych dwóch kościach RAMu)
  3. jeśli uda się to super, możesz testować inne sloty i współpracę mieszanych kości etc.
  4. jeśli zaś ponownie instalacja się nie powiedzie, to spróbowałbym uruchomienie jakiegoś Linuksa LiveCD. Jeśli uda się uruchomić LiveCD można się pokusić o testowe zainstalowanie Linuksa - jeśli się uda to problemem jest nośnik z Windows 8. Jeśli nie, problem leży gdzieś indziej.
Link to post
Share on other sites

Na początek bym dołączył internet od komputera na czas instalacji aby nie aktualizował systemu w czasie instalacji oraz obierz drivery do płyty zwłaszcza do chipsetu i do grafiki.

Link to post
Share on other sites

Probowalem instalowac system na dwoch tych samych kosciach i problem byl ten sam. Tzn raz udalo mi sie postawic system tak, ze zobaczylem pulpit ale po zainstalowaniu sterow do karty graficznej i ponownym uruchomieniu kompa mialem to samo.

 

Chyba sprobuje tylko na jednej kosci, mam nadzieje, ze 2GB pociagnie Windowsa 8.1 :)

 

Co do polaczen w komputerze to chyba jesli byloby cos odlaczone to by mi sie w ogole nie udalo systemu zainstalowac? Patrzylem tak mniej wiecej i raczej wszystko jest OK.

 

Sprobuje rowniez zainstalowac system bez polaczenia z Internetem. 

 

Podczas instalacji, przy wyborze partycji istnieje mozliwosc zainstalowania sterownikow - moze w tym momencie wlozyc plytke ze sterownikami od plyty glownej?

 

Memtestem sprawdzalem 2x 2GB i 4x 2GB i wszystko bylo dobrze, dwa razy przeszedlem test. W serwisie mowil facet zeby sprawdzac GoldMem'em ale to juz chyba lekka przesada. 

 

Mam zamiar oddac kompa jutro bo mam niedaleko ale jestem mega zly, w koncu to nowy komputer i chce sie miec go na "juz" :)

Link to post
Share on other sites

hej, udalo mi sie zainstalowac system i chwile na nim podzialac. Gdy uruchomilem internet - zwiecha. Poszedl restart wszystko sie wlaczylo z powrotem. Polaczylem sie przez WiFi do internetu i znowu zwiecha. Zakupilem sobie do zestawu karte WiFi TP Linka, czy moze ona powodowac zawieszanie sie systemu?


Jednak moze to byc przypadek bo mam wrazenie ze to moje uzywane pamieci (ktore nie byly nigdy testowane - jedynie przeze mnie w memtescie) sa trefne

Link to post
Share on other sites

No dobra problem rozwiazany! Karta WiFi byla problemem na 100%. Podczas instalacji systemu wybieralem WiFi jako "zrodlo internetu" i podczas ponownego uruchamiania systemu i przy okazji towarzyszacej mu aktualizacji windowsa - komputer sie zawieszal. Wpadlem w koncu na to, ze musi problem tkwic z polaczeniem internetowym i tak najpierw sprobowalem w ogole bez net'a a potem po kablu i w obu przypadkach nic sie nie dzialo. Puscilem dzisiaj 3D Marka wiele razy, pogralem w kilka gier. System pracuje stabilnie, zero zwiech. 

 

Karta cholerka nie wiem czy jest PCI-E. Na pewno nie jest pod USB, podam model dla jasnosci.

 

TP-Link TL-WN751ND,

 

oznaczenia plyty podawalem chyba wczesniej, na wszelki wypadek GA-Z68AP-D3

 

dzieki :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...