Skocz do zawartości

Położenie dysku a jego praca/żywotność


Recommended Posts

Witajcie!

Na wstępie chciałbym napisać, że przeglądałem ten dział ale nie znalazłem rozwiązania moich wątpliwości.

 

Jak widać w tytule chciałbym aby ktoś w mniejszym czy też większym stopniu wyjaśnił mi (przy okazji zburzył parę mitów) jak ma się położenie pionowe dysku do kultury jego pracy, bądź awaryjności.

 

Proszę o nie pisanie postów typu "dyski są stworzone wyłącznie do pracy w poziomie", bo to ma tyle sensu co stwierdzenie, że człowiek jest stworzony do chodzenia wyłącznie po lądzie, a przecież pływamy i latamy (przeznaczonymi do tego pojazdami ofc). 

Osobiście miałem dysk zewnętrzny który pracował zarówno w jednej jak i drugiej orientacji.

 

Dziękuję wszystkim  z góry za wszelkie odpowiedzi :)

Link to post
Share on other sites

Powiem krótko i na temat, nie podam żadnych "badań" na ten temat ale miałem w swojej przeszłości głównie dyski WD, które pracowały również w poziomie jak i w pionie a nie odczułem żeby spadła ich żywotność w jakiejkolwiek pozycji. Owszem, robiłem kilka testów HD tunem i nie wykazało jakichkolwiek uszkodzeń nie ważne czy dysk pracował w jednej czy drugiej orientacji. To samo tyczy się kultury pracy. Jeśli chodzi o głośność to jest to kwestia konkretnego modelu a na pewno nie jego orientacji.

Pozdrawiam, Patryk.

Link to post
Share on other sites

Mi też się wydaje, że pozycja dysku nie ma wpływu na żywotność.

Np. Mam Seagate zewnętrzny, którego ubudowa jest stworzona tak, że dysk pracuje pionowo. A w środku jest zwykły dysk 3,5". Myślę, że producent dysków by tak nie stworzył obudowy, gdyby to miało jakieś negatywne strony.

Link to post
Share on other sites

Z tego co kiedyś czytałem to orientacja pionowo/poziomo nie ma najmniejszego znaczenia co do głośności pracy i awaryjności dysków twardych. W tejże publikacji pisali wyraźnie, że jedyną pozycją, która skraca żywotność dysków twardych z oczywistych powodów, jest zamontowanie dysku twardego do góry nogami :). Ale tak jak piszesz poziomo/pionowo to nie ma to najmniejszego znaczenia. Przecież jak może pamiętacie, teraz również chyba jest takich obudów na dyski twarde 3,5 cala sporo, to wiele z dysków większych, czyli 3,5 cala montuje się właśnie pionowo :).

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...