Skocz do zawartości

Temperatura procesora


Recommended Posts

Mam takie zapytanie... Posiadam procesor AMD Ahtlon II X4 620... nie podkręcany na standardowym chłodzeniu boxowym. I nie wiem jakie powinienem mieć na nim temperatury. Pastę wymieniałem 4 dni temu podczas montażu. temperatury wahają się od 39-48 stopni podczas normalnego korzystania.. przeglądania internetu oglądania filmów itp. ale kiedy włączyłem Battlefielda 3 i ustawiłem maksymalne ustawienia grafiki po 30 minutach miałem 70 stopni. Czy to jest normalne ?? Czy nie jest to za wysoka temperatura ?? Jak bardzo szkodzi to procesorowi ??

Link to post
Share on other sites

Witaj,

w spoczynku jeszcze "jak Cię mogę", ale w stresie nieco za gorąco, zważywszy że maksymalna bezpieczna temperatura dla tego procesora wynosi 71^C (wg. CPU World), a długotrwałe utrzymywanie go w takiej temperaturze skutkuje uszkodzeniem procesora, bądź skróceniem jego żywotności. Jednak po boxowym chłodzeniu nie ma co się spodziewać, że będziesz miał Syberię na procku, kup chociaż Spartana Pro za 65zł i od razu poczujesz różnicę ;).

Jaką masz obudowę? Możesz również spróbować poprawić wentylację w budzie (o odkurzeniu radiatora nie wspominając).

Edytowane przez krzesuo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety o obudowie nie mogę za wiele powiedzieć... kupowałem kilka lat temu gotowego kompa... a fakturę mi wcięło... radiator odkurzony.. wentylacja myślę że jest w miarę, mam jeden wentylator na tylnej części obudowy, dopóki nie wsadziłem tego procka ( wcześniej miałem Athlona II X2 ) to wszystko co mam starczało... ale teraz nie starcza ;| no cóż spartan chyba zagości w moim komputerze :) Wolę troszkę zapłacić niż potem szukać procka do zakupu po raz drugi... :) /.../ jak będzie dramatycznie to będę zdejmował bok obudowy ( 2-3 stopnie mniej zawsze będzie :)

Link to post
Share on other sites
jak to zmienić ??

Nie wiem jaką masz płytę, więc dokładnie Cię nie pokieruję, ale wiem, że większość płyt głównych pozwala ustawić "profil" regulacji obrotów (Silent, Performance itp.), bądź całkowicie ją wyłączyć (co spowoduje pracę wentylatora na maksymalnych obrotach).

Edytowane przez krzesuo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zmien te box-owe chlodzenie, nie dosc ze jest glosne to jescze kiepsko wykonane. Wyglada calkiem solidnie i nawet jest napisane ze robi je Cooler Master, ale powierzchnia stykajaca sie z procesorem jest juz nawet nie to ze nie rowna czy zle obrobiona, ale mozna powiedziec powiginana. Spedzilem kiedys kilka godzin plus kilkanascie arkuszy papieru sciernego zeby to wyrownac. Zmien na cos takiego jesli obudowa zmiesci:

 

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-518093/

 

Lub podobnego. Mialem taka sama sytuacje jak jeszcze komputer z Phenomem x4 uzuwalem tylko do ogladania filmow i grania w stare gry. Na box-owym chlodzeniu dobijaly do 72 stopni. Wymienilem chlodzenie na:

 

http://www.xigmatek.com/product.php?productid=105

 

I nigdy nie widzialem wiecej jak 50-55 stopni podczas normalnego uzytkowania lub gier . Pozdr. 

Edytowane przez keczu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, co to za paste wymieniales (Zalman STG-2, Arctic Silver 5 - daje sie najpopularniejsze, z tych "topowych"), niemniej niektore z nich maja czasy wygrzewania kilkaset godzin - znaczy to, ze temperatury jeszcze spadna po jakims dopiero czasie. Nawiasem mowiac, zmiana pasty na boksowym chlodzeniu to strata kasy. Kup byle porzadne chlodzenie firmy trzeciej, jak Coolermaster Hyper TX3, czy Artcic Cooling Freezer 64 nawet - moze byc uzywane, zaplacisz za to grosze, a bedzie cicho i chlodniej.

Nawiasem mowiac - wywal te atrape zasilacza, ktora widze w podpisie, zebys nie ryczal za blizej nieokreslona chwilke, ze "cos padlo i nie wiem, dlaczego, moze to plyta do wymiany ?".

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pisze Feel III bo z tego co pamiętam to taki miałem kupiony... ale faktura umarła jakieś 1,5 roku temu... więc nie jestem pewien... No właśnie że u mnie może obciązać bardziej niż 300 w... bo grafika 150 w bierze procek 106.40 bo tak program pokazuje.. kilka innych pierdół i komp mi może wybuchnąć... O.O /.../ Mam na oku Corsaira z normą 80+ :) więc chyba wyląduje w mojej obudowie :) /.../ a co do chłodzenia to mam blisko znajomego ze spartanem HE924 i on chce go sprzedać :) więc chyba się zaopatrzę... /.../ zdjąłem obudowę aby procek miał chłodniej :) i przy internetach mam 40-44 stopnie :) więc póki co muszę przeżyć... jak to się mówi byle do dziesiątego :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...