Skocz do zawartości

Zestaw dla księgowej do 3k


Recommended Posts

Cześć,

Chciałem prosić o pomoc w złożeniu zestawu dla księgowej. (Z windowsem 7, Office 2010, klawiatura, mycha, monitor 17' panorama fullHD z dobrymi kątami widzenia)

 

Wymagania:

- Intel z wbudowaną grafiką najlepiej i3 do RAID1 (nie chcę oddzielnego GPU - szkoda miejsca).

- Ma uciągnąć office, program do księgowości, przeglądarkę. Wszystko z dużą ilością kart jednocześnie i ma być przy tym szybki, bez konieczności restartów. (pewnie z 8 lub 16 GB ram)

- 2 dyski w raid1, dla szybkości i bezpieczeństwa - obowiązkowo

- nieduży -micro ATX - w miarę mobilny w razie potrzeby i cichy (dedykowane chłodzenie procka)

- Będzie wykorzystywany również przez zdalny pulpit, kiedyś może będzie musiał robić za lokalny serwer aplikacji.

 

 

 

Core i3-4130 - 419pln

Obudowa Fractal Design Core 1000   - 138pln

Carsair vs 350w - 127pln

Płyta główna Gigabyte GA-H81M-HD3 H81 LGA1150 - 200pln

Pamięć Kingston HyperX Blu DDR3 8192MB 1600MHz CL10 BOX - 291pln

Dysk Seagate Barracuda ST500DM002 (3.5'', 500GB, SATA/600) - 400pln

Napęd DVD - 80pln

Win7 - 355pln

Office 2007 - 389pln

Coś do chłodzenia procesora w takiej obudowie? 100pln?

 

Jaki monitor z tych tanich ale w miarę dobrych?

Mycha i klawiatura - tu pewnie jakiś tani zestaw logitecha bo to sprawdzona firma.

 

 

Najlepiej jakby coś taniej wyszło. Haswell z powodu RAID1, nie wiem czy wcześniejsze chipsety to obsługiwały.. jak coś to może być ivy.

 

 

Dzięki!

Edytowane przez madseason
Link to post
Share on other sites

Najpierw trzeba rozwiać parę kwestii. Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak monitor 17" FullHD. Takie matryce są w laptopach ale nie w monitorach. Musisz się zdecydować albo na monitor 17" albo na co najmniej 22" FullHD.

 

Druga kwestia to RAID1. On jest bezpieczny, ale wolniejszy niż pojedynczy dysk twardy. Szybszy jest tryb RAID0, ale nie jest już bezpieczny i w razie uszkodzenia któregoś z tych dysków przepadają dane z wszystkich dysków. Jest też MATRIX RAID ale o nim w zasadzie nie wiele wiem, więc nie powiem Ci jak on się sprawdza. Tu musiałby się wypowiedzieć ktoś kto miał z nimi do czynienia. Moim zdaniem bardziej by się opłacało wybrać mały dysk SSD na system i programy, a do niego HDD na dane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up - tutaj nie chodzi zapewne o szybkość tylko o bezpieczeństwo.HDD nawet w Raid1 będzie znośnie do pracy.

 

Proponuję zmienić dyski na WD Blue/Black. Wg ostatnich publikacji są dużo mniej awaryjne niż Seagate.

Ram - Crucial Ballistix Tactical CL9. Cena taka sama, a zawsze trochę mniejsze opóźnienia. Wg mnie do Office nawet 4GB wystarczy.

Chłodzenie CPU - tanio - SPC spartam, trochę drożej Xigmatek Gaia, SPC Fera.

Monitor radziłbym kupić trochę lepszy niż najtańszy. Na forum polecany jest Benq GW2460HM.

Mysz i klawa - bezprzewodowo lub przewodowo. Solidna jakość wykonania. Do pracy biurowej w sam raz.

 

//obudowa Core 1000 

Edytowane przez kajitsu.
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, chodzi o bezpieczeństwo danych. Więc Raid1 i WD. Ten Ram też wezmę pod uwagę, ale tak jak wspomniałem - dużo otwartych rzeczy jednoczesnie więc pewnie zostaje 8GB z opcją na 16 (2 sloty).

Monitor faktycznie 17 to trochę mało, teraz tyle w laptopie jest i trochę bieda, więc 22 - 24 pewnie wezmę pod uwagę.

 

Płyta ma wsparcie dla 2x SATA3 i 2x SATA2. Rozumiem, że nada się do tego RAID1?

 

Jakieś uwagi macie co do obudowy (zmieści się wszystko?), zasilacza (wydoli spokojnie?)

Link to post
Share on other sites

 

 

Wg ostatnich publikacji są dużo mniej awaryjne niż Seagate

 

Można prosić o te publikacje ?  

 

Kolega wyżej mnie uprzedził, jeżeli RAID pod 1150 to szukaj płyty z chipsetem H87. Niemniej, o wiele lepsze rozwiązanie, dysk SSD na soft + jeden HDD na dane. Zamiast pakować kasę w RAM lepiej wpakuj je w procesor i5, pamięć możesz dokupić w dowolnym momencie. 

 

 

 

Chłodzenie CPU - tanio - SPC spartam, trochę drożej Xigmatek Gaia, SPC Fera

 

 

 

 

Obudowa Fractal Design Core 1000

 

Bo zaraz po paluchach dam ! Chłodzenia do 135 mm. Przy okazji, przy zestawie do biura polecałbym obudowę z kompletem filtrów.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli cisza jest jednym z piorytetów, warto się zastanowić nad wyciszoną obudową, np. Fractal Define R4 lub mniejszym bratem - Define Mini. Do tego dobrać cichy PSU. :)

 

Popieram pomysł z dyskiem SSD, który z pewnością podniesie komfort użytkowania.

Link to post
Share on other sites

 

Podziękował, niemniej czytając aktualizację tego artykułu z dnia wczorajszego całą tę farsę, większość userów schowa między bajki, no chyba że wszyscy zaczną przesiadać się na Hitachi.  ^^

 

Jak opierać się na tych testach ? Nie mamy w nim modelu Seagate 1 TB ST1000DM003 oraz modelów WD Blue, są tam same dyski stricto kierowane pod serwery oraz magazyny danych  

 

@up - ewentualnie jeszcze Corsair Carbide Series 330R (black)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moja wina z tym chłodzenie, nie spojrzałem za co przepraszam.

Patrzę trochę przez pryzmat firmy w której pracuję. Szef nigdy by się nie zgodził na obudowę za 300 zł. Nawet nie byłoby żadnej rozmowy. 

Wczoraj czytałem o Zalmanie Z1 że ma wchodzić na rynek w cenie 99 zł. To jest przedział cenowy w który się uderza w firmach...

Link to post
Share on other sites

@kjaitsu

SSD + HDD to świetme rozwiązanie, zdaję sobie sprawę bo mam to u siebie w kompie, jednak tutaj chodzi o dane, które są krytyczne, gdyby nie to to pewnie wrzuciłbym samo SSD. A tutaj wolę zrobić RAID1 i mieć spokój, niż później biegać po odzysk danych.. Możnaby było  pomyśleć o jakimś backup, albo synchronizacji z chmurą, ale chodzi też o ciągłość pracy. (przykład - dostaje księgowa 20 danego miesiąca dokumenty i na popołudnie ma wyliczyć składki - dysk pada, programu nie ma i jest słabo przy kompie który jest jednocześnie stacją roboczą i serverem).

 

i5 zamiast i3? WHY?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...