Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Właśnie padł jeden z dysków twardych w moim komputerze. Na szczęście nie było na nim bardzo istotnych danych ale zdałem sobie sprawę że równie dobrze mógł to być którykolwiek inny z dysków i lepiej nie polegać tylko na szczęściu (backupy niestety robię zbyt rzadko).

 

Stąd wziął się pomysł żeby kupić dysk NAS. Chciałbym wykorzystać go przede wszystkim do bezpieczniejszego przechowywania ważnych danych (z RAID1) oraz do współdzielenia multimediów. Wiem że obecnie dyski sieciowe udostępniają wiele dodatkowych funkcjonalności (serwer http, bazy danych, DNS, itd.) ale poza bittorrentem, który jest prawie we wszystkich modelach, nie wiem czy będę w stanie je wykorzystać i czy warto za nie płacić dodatkowo. Z drugiej strony - lepiej coś mieć niż nie mieć, a moje potrzeby mogą się w przyszłości zmienić...

 

Starałem się przejrzeć oferty sklepów, recenzje oraz fora internetowe w poszukiwaniu wskazówek oraz polecanych modeli. W tej chwili najbliższe są mi takie opcje (w podanej kolejności): 

 

* Synology DS213j (cena ok. 759zł) - największy wypas wśród moich typów i jedyny, ograniczony kontakt miałem właśnie z NAS-ami Synology, prawie na pewno nie będę zawiedziony ale nie jestem też przekonany czy warto płacić tyle za funkcjonalności, które nie wiem czy wykorzystam 

 

* Netgear ReadyNAS 102 (cena ok. 595zł) - korzystna cena (patrząc na sprzęt), wydaje mi się ze posiada wszystko czego mogę potrzebować, model jest stosunkowo młody a oprogramowanie dosyć mocno rozwijane 

 

* Zyxel NSA325 v2 (cena ok. 450zł) - najtańszy z modeli i mający najlepszy stosunek ceny do jakości i funkcjonalności, jeśli okaże się że potrzebuję czegoś więcej, mógłbym odsprzedać go i zrobić "upgrade" 

 

* Netgear ReadyNAS 104 (cena ok. 959zł) - może warto dorzucić te 2-stówki, zamiast Synology kupić NAS 4-dyskowy i mieć od razu możliwość bardzo dużej rozbudowy oraz konfiguracji

 

Bardzo chętnie przeczytam sugestie bardziej doświadczonych użytkowników co do wyboru pierwszego NAS-a. Niestety moja wiedza o tego typu sprzęcie jest bardzo ograniczona, więc wybaczcie proszę jeśli szukam pod niewłaściwym kątem...

 

Pozdrawiam serdecznie,

Maciek

Link to post
Share on other sites

wielką zaletą ReadyNAS 104 jest to że jak sam zauważyłeś  możliwość zamontowania 4 dysków, choć wątpię że opcję tą wykorzystasz według http://www.readynas.pl/produkty/produkt/26 produkty firmy netgar różnią się ilością dysków lecz pozostałe parametry nie ulegają zmianie. Jeśli masz wolne napędy (z którymi nie wież co masz zrobić) ja bym brał ReadyNAS 104 jeżeli zaś będziesz kupował nowe dyski twarde ja bym brał ReadyNAS 102

 

idąc dalej tym tropem i porównując ReadyNAS 102 z Synology wybór nie jest jednoznaczny ponieważ urządzenia te oferują bardzo zbliżone parametry a wybór pomiędzy rozwiązaniem zależy od indywidualnych preferencji

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...