Skocz do zawartości

GA-990FXA-UD3, FX-8350 - komputer zawiesza się przy każdym uśpieniu


Recommended Posts

Sprzęt:

Płyta: GA-990FXA-UD3

Procesor: AMD FX-8350

Grafika: Radeon Sapphire HD 7790 DUAL-X OC

RAM: Corsair 2X 8GB PC3-10700

Dysk: WD10EZRX 1TB (jest też SSD plextor 128GB) 

Zasilacz: OCZ-ZS650W-EU

System Windows 7 Home premium 64 bit

 

Problem:

Po uśpieniu komputera odczekuję około 5 min i wznawiam pracę komputera. Komputer pracuje prawidłowo przez około 5 - 15 min po czym strasznie się zamula (filmy strasznie klatkują, dźwięk jest zniekształcony (często słychać jedynie trzaski lub piszczenie), reakcja komputera na polecenia jest strasznie opóźniona, po odczekaniu dłuższego czasu około 20 min czasem pojawia się "niebieski ekran")

Przy dysku WD jestem to w stanie zreprodukować około 4/8 powtórzeń (na początku problem nie był widoczny, dlatego też pomyślałem, że problem jest w SSD i oddałem jego na gwarancję).

Przy dysku SSD 5/5 (dysk oddałem na gwarancję aby go sprawdzili - ).

Co ciekawe ten sam problem pojawia się czasem przy graniu lub oglądaniu filmów.

Analiza:

ram (memtest - wszystko ok, nie było błędów)

dyski - HD life pro nie wykazuje żadnych błędów

Skanowałem komputer również przez Norton Antyvirus i jest czysty

 

Proszę o jakieś wskazówki co może być nie tak, czy ktoś już miał podobny problem, gdzie jak szukać przyczyny tego problemu.

 

Dzięki!

 

Link to post
Share on other sites

Wylacz cool and quiet w biosie.

Zrobiłem tak, zobaczę czy się uda zreprodukować ten błąd.

 

Dopytam,czy tak się dzieje tylko po "uśpieniu" komputera?

Nie, czasami komputer zamula w ten sam sposób podczas normalnej pracy (granie, oglądanie filmów, itp..).

Link to post
Share on other sites

Bios został zaktualizowany i problem niestety istnieje. Komputer też stoi bez obudowy(tzn bocznych paneli).

Obudowa: SilentiumPC Gladius M40 - ATX

Wentylator: SilentiumPC Fortis HE1225

Ciekawe jest jeszcze to, że przy dysku SSD ten problem mogłem zreprodukować za każdym razem. Teraz przy WD jest to dość ciężkie, ale możliwe. Będę monitorował temperaturę i sprawdzę jak to wygląda. Czy macie może jakieś tabele zakresów temperatury dla procesora, karty i chipsetu płyty głównej ?

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie jest to problem z przegrzewaniem się jakiegoś komponentu. Sprawdzałem podczas jego wystąpienia temperatura maksymalna na procesorze była w wysokości 42 stopni, karta max 40 a pozostałe sensory między 32 - 40 stopni. 

Czekałem tez do oporu aby sprawdzić co się stanie i po kolei większość programów się wysypała z błędem: "... I\O error status 0xc000000e" np Chrome, czy Notepad. Z tego co wyczytałem to może to oznaczać problem ze sprzętem (dysk)... Pozostaje chyba czekać na SSD'ka i sprawdzać dalej.

 

PS coraz bardziej zaczyna mnie to w*** bo naprawdę  nie mam pojęcia co jest źle z tym kompem...


Chciałem odświeżyć temat. dodaję również zdjęcia z tego co mi się wyświetla na monitorze podczas gdy ten błąd występuje (temperatura wygląda ok, ale komputer reaguje na początku z bardzo dużym opóźnieniem, a następnie nie ma żadnej reakcji).

 

http://zapodaj.net/a22ee1df79132.jpg.html

http://zapodaj.net/55372d329333c.jpg.html

http://zapodaj.net/8954b7f5eb556.jpg.html

http://zapodaj.net/85e0f88d14fa8.jpg.html

http://zapodaj.net/68c8acf99ccdb.jpg.html

 

Problem powtarza się, nie cały czas tak jak w przypadku dysku SSD, ale dość ciężko.

@janek333

udało się tobie coś z tym zrobić ?

 

Może ktoś wie co można jeszcze zrobić, aby znaleźć przyczynę tego błędu ?

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

I jak pomoglo ?

No jak na razie nie udało się tego zreprodukować, więc może działa.

Niestety, ale nie pomogło, problem powtarza się...

Ma może ktoś jeszcze pomysł co mogło się stać?

Okazało się, że dysk SSD był uszkodzony i jutro jadę kupić coś nowego. Chcę też zainstalować Gentoo i sprawdzę jak zachowuje się komputer pod Linuxem.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Tak, dla informacji jakby ktoś był jeszcze zainteresowany. Po wymianie dysku SSD problem powtarzał się cały czas. Komputer został oddany na serwis i czekam co oni powiedzą o tym. Osobiście wydaje mi się to problem z płytą główną lub kartą graficzną.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Sprawdź w Panelu sterownia w Opcjach zasilania czy Twój obecny plan zarządzania energią nie wyłącza lub nie ogranicza działania dysków twardych lub procesora. 

 

Jeśli komputer będzie zamulał tak jak to opisujesz, spróbuj zrobić screen z menadżera procesów w kolejności od największego zużycia procesora i wrzuć go tutaj. 

 

Czy przy uruchamianiu programów nadal wywala Ci te błędy których screen dołączyłeś w załącznikach wyżej? Opisz tak w miarę szczegółowo co się dokładnie dzieje jak uruchomisz kompa? 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Opcje zasilania w żaden sposób nie ograniczają pracy działania procesora lub dysków. 

Aktualnie nie mam takiego zdjęcia i jest ono bardzo trudne do zrobienia. Komputer nie reaguje i nie można nawet przełączyć okna w czasie gdy problem się powtarza. Z tego co mi się udało zaobserwować to, że podczas występowania komputer nie jest w żaden sposób bardziej obciążony(procesor, ram). 

Po uruchomieniu komputer zazwyczaj działa prawidłowo. Podczas grania, oglądania filmów nagle zaczyna strasznie "zamulać" odtwarzanie filmów w tempie kilku klatek na minutę. Komputer nie reaguje kompletnie na żadne "polecenie" najczęściej kończy się to BSOD po czym komputer uruchamia się ponownie.

 

BTW Dziwi mnie fakt, ze karta graficzna i płyta główna "została naprawiona" przez serwis. Nie wiem dokładnie co w takich układach można naprawiać?

 

Mam film na którym widać jak komputer zachowuje się gdy ten problem występuje. Umieszczę jego w sieci i podeślę linki.


@Janek333

udało się tobie naprawić ten błąd? Zrobiłeś coś z tym? 

Edytowane przez mateusz_bl
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Chciałem jedynie dać znać, że płyta główna, karta graficzna i RAM zostały wymienione na nowe. Problem już nie istnieje, nie mogę jego powtórzyć, po całonocnym graniu w TR komputer nie zawiesił się, nie zamulił ani razu:). Karta została wymieniona na GTX 750 OC od Gigabyte.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...