Skocz do zawartości

Asus F5N - nie działa wiatrak


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez iceman_n,

Recommended Posts

hint: jeśli nie lubisz czytać zacznij od pogrubionego tekstu

Cześć

 

Znajomy przyniósł mi lapka z tematu, bo mu się wyłączał i wolno chodził.

Pierwszą rzeczą na jaką zwróciłem uwagę był cichy dźwięk przypominający pracę stacji dyskietek, który wydobywał się rytmicznie z okolic prawej strony klawiatury. Częstotliwość bardzo podobna do tej z jaką słychać sygnał w słuchawce telefonu gdy do kogoś dzwonimy.

No, ale idąc dalej - zacząłem usuwać syfy z systemu no i pyk - laptop się wyłączył. Nie dało się go włączyć, więc pomyślałem, że pewnie się przegrzał i bios ma jakąś blokadę przez którą trzeba trochę odczekać, żeby znowu go uruchomić. Po paru minutach cośtam pyknęło i włączyłem go spowrotem - zainstalowałem speedfana, ale strasznie mało wykrywa - tylko 3 temperatury(oczywiście cpu się grzeje), a wiatrak cały czas pokazuje 0rpm i niestety nie mam żadnych opcji jego konfiguracji - są tylko jakieś 2 wartości, którę mogę zmienić - div i mult.

 

Najbardziej prawdopodobna według mnie wersja:

 

Wiatrak się jakoś zaciął i próbuje ruszyć, dlatego słychać to miarowe buczenie.

 

I teraz kilka pytań do Was ;) :

 

1. Czy wiatrak powinien się włączać na maxa (maksymalna ilość obrotów) przy każdym uruchomieniu lapka? Chodzi mi o tą chwilę chyba jeszcze przed załadowaniem BIOSu.

2. Czy można jakoś regulować obroty wiatraka ręcznie? Np. jakimś innym programem niż speedfan? (w biosie nie ma takiej opcji, nie pokazuje nawet temperatury procka, a co dopiero jakieś tam obroty :D, aha flashować biosa nie będę, bo kij wie kiedy się proc zgrzeje i wyłączy)

3. Jeśli bym wyjął ten wiatrak to jakie napięcie mu dać, żeby sprawdzić czy działa? Jakbym podłączył do akumulatora to będzie dobrze? Czy może starczy taka duża bateria(R-ileśtam), żeby się ruszył?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Czy wiatrak powinien się włączać na maxa (maksymalna ilość obrotów) przy każdym uruchomieniu lapka? Chodzi mi o tą chwilę chyba jeszcze przed załadowaniem BIOSu.


Niekoniecznie. Wszystko zalezy od danego modelu. Zazwyczaj tak jest, że na moment wentylator (a nie żaden tam wiatrak! Wiatraki sa na polach) rozkręca się do wysokich obrotów, aby później kontroler go zwolnił, lub nawet wyłączył do zera jeśli temp. jest dostatecznie niska.

 

2. Czy można jakoś regulować obroty wiatraka ręcznie? Np. jakimś innym programem niż speedfan? (w biosie nie ma takiej opcji, nie pokazuje nawet temperatury procka, a co dopiero jakieś tam obroty :D, aha flashować biosa nie będę, bo kij wie kiedy się proc zgrzeje i wyłączy)

Nie widzę sensu takiej regulacji. Wszystko zależy od samego wentylatora i jego kontrolera - czy na to pozwala. Generalnie, sprzęt powinien bezproblemowo pracować i chłodzić się bez dodatkowej ingerencji (no chyba, że jakaś podstawka chłodząca).
Trochę to dziwne, że nie ma żadnej info o temp. procesora, może ten "typ" tak ma - chociaż to trochę dziwne.

 

3. Jeśli bym wyjął ten wiatrak to jakie napięcie mu dać, żeby sprawdzić czy działa? Jakbym podłączył do akumulatora to będzie dobrze? Czy może starczy taka duża bateria(R-ileśtam), żeby się ruszył?

Nim to zrobisz, to sprawdź w ogóle, czy z kratek wentylacyjnych (wyjściowych) da sie wyczuć jakiś pęd powietrza - szczególnie gdy laptop się zagrzeje. Jeśli nie, a PC się restartuje (obudowa zauważalnie się nagrzewa) - to po prostu może jest zawalony kurzem i nie może poprawnie pracować i chłodzić komputera.
Wtedy najpierw zacznij od porządków, czyli dokładnego czyszczenia finów radiatora jak i samego wentylatora. Później sprawdź czy wentylator sie załączy, gdy obciążysz PC.
Sprawdzanie wentylatora to tez nie taka prosta sprawa ;) Powinna być na nim nalepka która informuje o parametrach pracy, chociaż nie zawsze taka jest. Radziłbym zacząć od 5V i powoli zwiększać, jesli nie będzie chciał wystartować.
Nim to jednak zrobisz, wrzuć jego zdjęcie i zobaczymy - szkoda byłoby go uwalić źle podłączając napięcie, o ile już nie jest ;)

 
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

dzięki serdeczne za odpowiedź ;)

 

postaram się jeszcze dzisiaj przy nim pogrzebać i dam znać

 

-EDIT-

 

sorry, że tak długo, jeśli ktoś ma podobny problem to niestety pomoże jedynie wymiana wentylatora ;) ja kupiłem sprawny na alledrogo

 

a nazywa się on tak: Sunon MagLev GB0575PFV1-A i potrzebuje 5v napięcia

 

pozdrawiam

Edytowane przez iceman_n
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...