Skocz do zawartości

Scythe Katana 3 wysoka temperatura w stresie


Recommended Posts

Witajcie!

 

Parę lat temu brat założył temat z problemem odnośnie OC przy procesorze E8400 i płytce P5QL-EPU. Dziś dostałem płytę ASUS P5Q-Pro i wziąłem się za OC na tym samym procesorze oraz chłodzeniu Scythe Katana 3.

 

Osiągnąłem:

Clock 4,2GHz

FSB 466MHz

Mnożnik 9x

FSB Strap to North Bridge 333MHz

DRAM Frequency - 933MHz

Vcore 1,31V

DRAM Voltage 2.1V

NB Voltage 1.32V

FSB Termination Voltage 1.22V

Przy niższych napięciach komputer dochodzi do pierwszego wczytywania się systemu (Win Vista Home Premium x64).

 

I tu zaczynają się schody. O ile procesor jest stabilny w pracy, o tyle temperatura świruje. W stanie odpoczynku temperatura waha się 34-41C a w stresie (OCCT test CPU:Linpack) temperatura dochodzi w kilkanaście sekund do 87C. Test jest automatycznie przerywany, jednak czuję, że bez problemu temperatura wskoczyłaby do ~95C. 

 

Pasta to jakiś no-name za 10zł zakupiony w esc.pl. Warstwa nie jest ani chuda ani gruba, jest w sam raz. Proszę o pomoc, bo nawet przy moim OC procesor na takim chłodzeniu nie powinien w kilkanaście sekund być w stanie zagotować wodę. Tym bardziej, że widziałem testy mocniejszego OC przy tym samym procesorze i chłodzeniu, jednak temperatura maksymalna wynosiła 64C.

 

Edyta:

Podczas przejścia ze stresu do spoczynku temperatura spada równie szybko.

Edytowane przez SirHawk
Link to post
Share on other sites

obejrzyj test porównawczy colerów włeśnie na Benchmark pl.Tam w obciążeniu i oc tempratura Katany jest 9 stopni większa (65) od NH-D14.Myślę,że jeszcze parę stopni u Ciebie można zyskać przy lepszej paście.

Ja wiem tam było na innym procesorze ale myślę,że możesz zyskać kilkanaście stopni w dół po zmianie colera i pasty....

Link to post
Share on other sites

Szkodzi mi pieniądz - jestem studentem i samo mieszkanie kosztuje 630zł :P. Na ten miesiąc stoję naprawdę kiepsko z kasą. Budżet dodatkowo poharatała konieczność kupna nowej myszki.

 

Aczkolwiek dziękuję za propozycje innych past. Jak mi się uda sprzedać korpus do repliki to kupię tą pastę. Bo mi się spodobała wizja 4.5GHz. Zwłaszcza, że na razie nie ma żadnych problemów z procesorem.

Link to post
Share on other sites

Jeśli zakładając że chłodzenie jest dobrze zamontowane nawet z tą pastą "no name" i temperatury tak szybko rosną do 85-90 stopni na rdzeniach, to znaczy że chłodzenie jednak nie jest wydajne. Wypadałoby zacząć od markowej i droższej pasty proponowanej przez kolegów wyżej. Wydajny cooler już masz, sprawdź ustawienia pracy wentylatorów czy odpowiednio reagują na wzrost temperatury. Kolejna sprawa - posiadasz jakiś wentylator wyciągający powietrze z obudowy? To też byłoby wskazane. Byłoby dobrze jakbyś w OCCT osiągał na rdzeniach 70-75 stopni, max do 80. Argument że spodobała Ci się wizja kręcenia procka do 4,5 GHz warto było by poprzeć jednak profesjonalnym podejściem i zastosowaniem się do życzliwych rad. To że nie ma na razie problemów z prockiem nie znaczy że się nie pojawią. Szkoda było by go zakatować i przegrzać. Co do pieniędzy - sprawa jest prosta - no money - no fun. Powodzenia. 

Link to post
Share on other sites

Obroty są stałe i na maksymalnych obrotach. Jak następnym razem będę włączać komputer to sprawdzę, jaka prędkość obrotów. Co do obudowy - mam boczną obudowę zdjętą, maleńki wentylatorek z tyłu obudowy nie nadążał z wyciąganiem powietrza i wszystko miało wyższe temperatury niż bez obudowy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Update.

 

Kupiłem pastę Arctic-Cooling MX-2. Starą pastę no-name'ową zmyłem gazikiem nasączonym alkoholem, do tego przedmuchałem blaszki radiatora. Temperatura podczas Linpacka rośnie szybko do 70C, następnie przez 5 minut rośnie do 80C i stoi. Podczas gry w A.V.A. przy ładowaniu temperatura mi skakała do 70C, teraz nie chce wejść na 60C :D. Polecam pastę oraz dzięki za zarekomendowanie jej :).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...