Skocz do zawartości

Po rozszerzeniu ramu z 3GB do 6GB, system się nie włącza.


Recommended Posts

Witam, otóż mam mały problem. Po zwiększeniu pamięci ram system nie chce się włączyć. Mój set był taki:

2GB Goodram 667

2x512MB Kingston 667

Podkręciłem procesor magistralą z 2.0 GHz na 2.2 GHz.

Kupiłem 2x2GB Hynix 667, wyjąłem 2x512MB i włożyłem zakupioną pamięć. Po włożeniu nowego ramu system się nie włącza. Wyjąłem nowe kości, dostałem się do BIOSU, przywróciłem domyślne ustawienia i włożyłem nowy ram (wiem, że nie wolno tak robić). Wyszedłem z BIOSU, zrobiłem test pamięci i komputer włączył się. Test nie wykazał błędów. Po włączeniu systemu, w oknie "Komputer" postanowiłem sprawdzić czy pamięć działa. Niestety pokazywało tylko 2GB. Włączyłem Everesta i sprawdziłem czy ram jest wykrywany. Okazało się, że ram jest wykrywany, ale...

Pamięć fizyczna wynosiła 2GB

(Goodram), a pamięć wirtualna 6GB (Hynix).

Mój sprzęt to:

Intel Core 2 Duo 2.0 GHz 64 bit

GeForce GTS 450

Ram wymieniony wyżej

System operacyjny Windows 7 Ultimate 64 bit.

Przepraszam za wszelkie błędy, piszę tu pierwszy raz i bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Ta płyta główna umożliwia wsadzenie dwóch rodzai pamięci DDR2 i DDR3 - to ważne i rozumiem, że wszystko wkładasz tam gdzie trzeba, a pamięci są tego samego typu.
Wyjmij kość 2GB (tą starą) i wsadź w jej miejsce jedną z tych nowych, które kupiłeś. Jeśli na każdej system ruszy, to nie powinno być z nimi problemu.
Wtedy wsadź te dwie nowe w gniazda które umożliwiają pracę w Dual-chanel, a tą starą kość 2GB do pozostałego wolnego gniazda.

Rozumiem, że napięcie pracy wszystkich modułów pamięci jest takie samo i pozostała konfiguracja w biosie również jest poprawna? Przywrócenie wszystkich ustawień w biosie na def. nie rozwiązuje problemu. Bios nie zawsze poprawnie wykrywa ustawienia podzespołów, szczególnie gdy różnią się miedzy sobą. Musisz to skonfigurować ręcznie, a pomoże Ci w tym instrukcja obsługi gdzie wszystko pięknie ładnie zostało napisane :)

PS: Podane przez Ciebie informacje, na temat posiadanych pamięci - są delikatnie mówiąc niewystarczające.

Link to post
Share on other sites

Wiem, będę w domu za 1,5 h i wszystko dokładnie napiszę ;)

Więc tak:Hynix (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: 2 GB (1 rank, 8 banks)Typ modułu: Unbuffered DIMM.Szybkość pamięci DDR2-667 (333 MHz)Szerokość modułu: 64 bitNapięcie: SSTL 1.8Metoda detekcji błędów: BrakSzybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-RefreshTaktowanie pamięci:333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 4-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 ( RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)Goodram (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: (2 ranks, 8 banks).Taktowanie:333 MHz - 5-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS / 20-43-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-34-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-26-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP).Reszta taka sama jak w Hynix'ach.

I jeszcze zapomniałem dodać:Pamięć fizyczna:W sumie 2047 MBUżytych 1195 MBWolne 852 MBWykorzystanie 58%Pamięć wirtualna:W sumie 6141 MBUżytych 2882 MBWolne 3257 MBWykorzystanie 47%Wszystko z Everest'a.

Wiem, będę w domu za 1,5 h i wszystko dokładnie napiszę ;)Więc tak:Hynix (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: 2 GB (1 rank, 8 banks)Typ modułu: Unbuffered DIMM.Szybkość pamięci DDR2-667 (333 MHz)Szerokość modułu: 64 bitNapięcie: SSTL 1.8Metoda detekcji błędów: BrakSzybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-RefreshTaktowanie pamięci:333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 4-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 ( RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)Goodram (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: (2 ranks, 8 banks).Taktowanie:333 MHz - 5-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS / 20-43-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-34-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-26-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP).Reszta taka sama jak w Hynix'ach.I jeszcze zapomniałem dodać:Pamięć fizyczna: W sumie 2047 MB, Użytych 1195 MB, Wolne 852 MB, Wykorzystanie 58% Pamięć wirtualna: W sumie 6141 MB, Użytych 2882 MB, Wolne 3257 MB, Wykorzystanie 47%. Wszystko z Everest'a.
Wiem, będę w domu za 1,5 h i wszystko dokładnie napiszę ;)Więc tak:Hynix (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: 2 GB (1 rank, 8 banks)Typ modułu: Unbuffered DIMM.Szybkość pamięci DDR2-667 (333 MHz)Szerokość modułu: 64 bitNapięcie: SSTL 1.8Metoda detekcji błędów: BrakSzybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-RefreshTaktowanie pamięci:333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 4-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 ( RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)Goodram (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: (2 ranks, 8 banks).Taktowanie:333 MHz - 5-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS / 20-43-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-34-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-26-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP).Reszta taka sama jak w Hynix'ach.I jeszcze zapomniałem dodać:Pamięć fizyczna:W sumie 2047 MBUżytych 1195 MBWolne 852 MBWykorzystanie 58%Pamięć wirtualna:W sumie 6141 MBUżytych 2882 MBWolne 3257 MBWykorzystanie 47%Wszystko z Everest'a.
Wiem, będę w domu za 1,5 h i wszystko dokładnie napiszę ;)Więc tak:Hynix (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: 2 GB (1 rank, 8 banks)Typ modułu: Unbuffered DIMM.Szybkość pamięci DDR2-667 (333 MHz)Szerokość modułu: 64 bitNapięcie: SSTL 1.8Metoda detekcji błędów: BrakSzybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-RefreshTaktowanie pamięci:333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 4-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 ( RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)Goodram (2 GB DDR2-667 SDRAM):Rozmiar modułu: (2 ranks, 8 banks).Taktowanie:333 MHz - 5-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS / 20-43-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)266 MHz - 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-34-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)200 MHz - 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-26-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP).Reszta taka sama jak w Hynix'ach.I jeszcze zapomniałem dodać: Pamięć fizyczna: W sumie 2047 MB, Użytych 1195 MB, Wolne 852 MB, Wykorzystanie 58% Pamięć wirtualna: W sumie 6141 MB, Użytych 2882 MB, Wolne 3257 MB, Wykorzystanie 47%. Wszystko z Everest'a.

Wiem, będę w domu za 1,5 h i wszystko dokładnie napiszę ;)Więc tak:Hynix (2 GB DDR2-667 SDRAM): Rozmiar modułu: 2 GB (1 rank, 8 banks), Typ modułu: Unbuffered DIMM. Szybkość pamięci DDR2-667 (333 MHz) Szerokość modułu: 64 bit, Napięcie: SSTL 1.8, Metoda detekcji błędów: Brak, Szybkość odświeżania: Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh, Taktowanie pamięci: 333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP), 266 MHz - 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP), 200 MHz - 4-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 ( RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP) Goodram (2 GB DDR2-667 SDRAM): Rozmiar modułu: (2 ranks, 8 banks). Taktowanie: 333 MHz - 5-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS / 20-43-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP), 266 MHz - 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-34-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP), 200 MHz - 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-26-2-3-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP). Reszta taka sama jak w Hynix'ach. I jeszcze zapomniałem dodać:Pamięć fizyczna: W sumie 2047 MB, Użytych 1195 MB, Wolne 852 MB, Wykorzystanie 58%. Pamięć wirtualna: W sumie 6141 MB, Użytych 2882 MB, Wolne 3257 MB, Wykorzystanie 47%. Wszystko wg Everest'a.

Przepraszam za chaos, ale nie ogarniam tapatalka.

Link to post
Share on other sites

Straszny chaos w Twoim poście... Wystarczyło zrobić zrzut ekranu z Everesta.
Czy sprawdziłeś, to o co prosiłem?
Napisz dokładnie do jakich slotów wsadzasz jakie pamięci i co im ustawiłeś w biosie (parametry pracy, punkt po punkcie), przy których komputer nie chce załadować systemu.
Czy sprawdzałeś pracę na nowych kościach wyjmując starą? Czy problem występuje?

Ustaw poprawnie częstotliwość pracy z jaką mogą pracować wszystkie moduły pamięci. Ustaw opóźnienia dla wszystkich modułów jednakowe, biorąc jako punkt odniesienia moduł pamięci, który przy 333Mhz ma najwolniejsze czasy. Nie musze chgyba przypominać, że wszystkie moduły powinny działać poprawnie z napięciem zasilania (którego nie podałeś).
Jeśli płyta umożliwia pracę w dual chanel - wsadź w odpowiednie sloty 2 jednakowe kości (te nowe które kupiłeś), ustaw odpowiednie parametry pracy w biosie i sprawdź czy system się załaduje i poprawnie wykryje ilość pamięci. Jeśli wszystko będzie OK, wtedy dodaj moduł pamięci, który miałeś wcześniej i oczywiście odpowiednio ustaw jego parametry pracy.
Nie wiem jakie możliwości konfiguracji ma BIOS tej płyty. Rozumiem, że masz instrukcje obsługi, w której wszystkie potrzebne wskazówki są zawarte.

Link to post
Share on other sites

Wszystko podałem tylko chaotycznie. Napięcie wszystkich pamięci jest takie samo (1.8v). Wszystkie opcje ułożenia pamięci sprawdziłem, pojedyńczo też, same nowe też. Gdy mam włożoną jaką kolwiek nową pamięć system nie włącza się, tylko czarny ekran. Na samych nowych pamięciach włącza się i wyłącza. BIOS ich nie wykrywa, tylko Everest. Pamięć wkładałem przy włączonym BIOSIE, komputer się włączał, Everest je wykrywał, ale pamięć fizyczna wynosiła ciągle tylko 2GB. Po resecie z włożoną pamięcią, nawet nie wyskakiwał mi ekran płyty głównej. Wyjmowałem baterię z płyty i próbowałem wszystkiego prócz zmiany częstotliwości w BIOSIE, bo ich nie wykrywa. Sprawdzę pamięć na innym kompie i dam wam znać. Boję się o to, że problem może być w rozmiarze modułu. Na goodramie wynosi 2gb (2 ranks, 8 banks), a na hynixach 2gb (1 rank, 8 banks) reszta jest zgodna, prócz częstotliwości pamięci. W poprzednim poście wypisałem. ;) Instrukcji nie posiadam, ale większość ogarniam.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie posiadasz instrukcji, pobierz ją w formie PDF ze strony producenta płyty - chociaż tyle powinieneś zrobić, nim postanowiłeś zasięgnąć tu porady. Tam masz wytłumaczone jak powinieneś parować pamięci i jakie funkcje w BIOSIE ustawić.

Jeśli wkładałeś pamięci przy włączonym PC - to ja Ci mówię, że kompletnie nic nie ogarniasz :) Komputer powinieneś oddać do specjalisty nim go uszkodzisz....

Tak wszystko podałeś, tylko chaotycznie  - i ja mam ten chaos uporządkować, bo Tobie się nie chce... Prawda? :)

Chciałbym Ci bardzo pomóc, ale Ty nie chcesz współpracować i nie robisz tego, o co Cie proszę.

Rozmiar nie powinien mieć znaczenia, szczególnie gdy wkładałeś dwie jednakowe kości. W ogóle przed kupnem nowych pamięci, powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi, gdzie zawsze jest przedstawiona lista obsługiwanych modułów i dozwolonych konfiguracji - to podstawa przy zakupie jakiegokolwiek nowego podzespołu. Sprawdź na innym PC ale na litość, zrób to jak należy - przy wyłączonym PC i późniejszej konf. lub sprawdzeniu w BIOSIE poprawności (napięć, częstotliwości i czasów).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=/search%3Fq%3DAS%2BRock%2BP43%2BTwins%2B1600%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DTRk%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official&rurl=translate.google.pl&sl=en&u=http://www.asrock.com/mb/memory/P43Twins1600.pdf&usg=ALkJrhjCBbgQNPjfga2h3bVWiAYhrVlh2g.

Sprawdź tutaj bardzo dokładnie czy są Twoje kości.I jeszcze jedno.Z opisów ze strony wydaje mi się,że nie można jednocześni wpinać ddr2 i ddr3.

R2rrO no masz rację...:)

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ehhh... czytaj całe posty. Pisałem, że przepraszam za chaos, bo nie ogarniam tapatalka. Pisałem również, że wiem, że nie wkłada się ramu przy włączonym systemie, ale chciałem zobaczyć czy wykryje je w evreście. Idę sprawdzić ram, dam wam znać. Zaraz sprawdzę stronę. Nie jestem aż tak głupi żeby wpiąć ddr2 i ddr3.CZYTAJCIE POSTY!

Ram jest sprawny, jak podączam dwie kości do innego komputera to nie działa. Jak podączam pojedyńczo obie działają. Na liście nie ma moich kości.

Tutaj macie linki ze screenshootami:

Goodram:

 

http://speedy.sh/5ggY8/goodram.png
Kingston (dwie stare kości):

http://speedy.sh/xjjTq/kingston.png

Na Hynixach wszystko wygląda tak samo, prócz linijek:

Rozmiar modułu:

2 GB (1 rank, 8 banks)

Taktowanie pamięci:

333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) / 20-35-3-5-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

266 MHz - 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-28-2-4-2-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

200 MHz - 4-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-21-2-3-2-2 ( RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

Link to post
Share on other sites
Ram jest sprawny, jak podączam dwie kości do innego komputera to nie działa. Jak podączam pojedyńczo obie działają.

 

Proszę mi to wytłumaczyć, bo nie rozumiem.

 

Jaki ram jest sprawny?

Które 2 kości podłączone do innego komputer nie działają?

Co jak podłączasz pojedynczo to działa?

 

Wsadź TYLKO Goodrama (czyli jak rozumiem, kość która działa) i wymuś w biosie takie ustawienia: 333 MHz - 6-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS) oraz poprawne napięcie -  zapisz i wyjdź z BIOSU.

Wyłącz PC i wyjmij kość Goodrama. Później na jej miejsce wsadź jednego z tych nowych Hynixów i sprawdź (o ile PC wstanie) czy wcześniej zapamiętane ustawienia są poprawne / zgadzają się z obecnymi.

Jeśli wszystko będzie OK - ponownie wyłącz PC i dodaj kolejnego Hynixa (oczywiście w odpowiedni slot). Jeśli wstanie PC, sprawdź kolejny raz czy są poprawne ustawienia (te wcześniejsze). Jeśli wszysko sie zgadza, wył. PC i  dodaj ostatnią kość (tego starego Goodram) i powtórz procedurę (o ile PC wstanie).

Pamiętaj, że Goodram w połączeniu z Hynixami powinien mieć zmienione czasy (opóźnienia), na takie jak ma Hynix.

 

Jeśli kości Hynix nie działają na tym PC, lub na innym (z poprawną konfiguracją częstotliwości i opóźnień) - znaczy, że je uwaliłeś :)

Możesz się pokusić o aktualizacje BIOSU (producenci dodają wsparcie/obsługę dla nowych procesorów i czasami dodają również kompatybilność nowych modułów ram) - nie sądzę, że to coś pomoże. Spróbować możesz, jeśli chcesz.

My czytamy, tylko Ty chaotycznie piszesz ;)

 

Edytowane przez R2rrO
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No zgadzam się, piszę chaotycznie i za to was przepraszam. Postaram się ogarnąć.
Chodzi o to, że jak podłączam dwa Hynixy do innego kompa to nie włącza się nawet obraz płyty głównej, ale komputer działa. Jeżeli włożę jedną kość Hynixa to działa, a jeżeli włożę jednego Hynixa i jednego Kingstona HyperX 2 GB 667 to wszystko działoa, tylko, że jest napisane:
Pamięć RAM: 4 GB (3 GB dostępne).
W instrukcji wyczytałem, że moja płyta obsługuje DDR2: 667/800/1033.
Zaraz spróbuję zrobić jak kazałeś.


Więc tak:
Wymusiłem w BIOSIE 333 MHz, CL-6, RCD-5, RP-5, RAS-15 i napięcie pamięci 1.79 V. Nie jest możliwe ustawienie dokładnie 1.8 V. Mogę ustawić jeszcze z najsensowniejszych 1.85 V i trochę ponad 1.9 V. Są dostępne jeszcze o wiele niższe. Przy zmianie napięcia pamięci, częst. procesora spadła z 2.0 GHz na 1.96 GHz.
Po tym wszystkim system nadal odpala się tylko i wyłącznie na starych pamięciach. Jeżeli jest włożony 1 Hynix, 2 Hynixy, 1 Hynix i 1 Goodram system nie wstaje :/. Wszystkie dobrze sparowane, wg instrukcji. Jest jednak dobra wiadomość; wcześniej przy samych Hynixach komputer w kółko się restartował, tak jakby nie miał ramu. Teraz na samych Hynixach komputer cały czas działa, ale nie widać nic poza czarnym ekranem.
Da się coś jeszcze zrobić, czy kości są zepsute?
 

P.S.: Już przy pierwszej instalacji (przy wyłączonym komputerze :P) nowej pamięci się tak działo.

Edytowane przez Artur Radziukiewicz
Link to post
Share on other sites
i jednego Kingstona HyperX 2 GB 667

 

Przepraszam o jakiej kości mowa? To jakąś trzecia, czwarta - bo już się w tym pogubiłem. Chyba jasno powiedziałem, żebyś testował z Goodram-em i na swoim PC. Test na innym PC miał być tylko potwierdzeniem, a nie głównym miejscem do proszonych przeze mnie testów.. :/

 

 

Nie jest możliwe ustawienie dokładnie 1.8 V

  Bo nigdy nie jest i rzadko kiedy jest to idealna wartość... 1.79 V wystarczy.

 

 

Przy zmianie napięcia pamięci, częst. procesora spadła z 2.0 GHz na 1.96 GHz.

Nie ma takiej opcji:) Zmieniasz tylko napięcie kości ram, a nie taktowanie, czy napięcie samego procesora - wiec jest to niemożliwe. Możesz procesorowi na sztywno ustawić taktowanie, i sprawdzić co się dzieje po zmianie napięcia (jeśli te kilka MHz tak Cie niepokoi).

 

 

Chodzi o to, że jak podłączam dwa Hynixy do innego kompa to nie włącza się nawet obraz płyty głównej, ale komputer działa. Jeżeli włożę jedną kość Hynixa to działa, a jeżeli włożę jednego Hynixa i jednego Kingstona HyperX 2 GB 667 to wszystko działoa, tylko, że jest napisane: Pamięć RAM: 4 GB (3 GB dostępne).

Przeczytaj uważnie co napisałeś i zastanów się jak to brzmi :) Tak to my się niedogadamy Panie Arturze, bo tylko Ty wiesz jak mozna to rozszyfrować ;)

 

Raz jeszcze...

 

 

Chodzi o to, że jak podłączam dwa Hynixy do innego kompa to nie włącza się nawet obraz płyty głównej, ale komputer działa.

To działa, czy nie działa? Skoro nawet BIOS się nie ładuje, to chyba znaczy że nie działa - prawda?

 

 

Jeżeli włożę jedną kość Hynixa to działa, a jeżeli włożę jednego Hynixa i jednego Kingstona HyperX 2 GB 667 to wszystko działa

Czym różni się działa - od wszystko działa? :) Czy w obu przypadkach system się ładuje?

 

 

 

tylko, że jest napisane: Pamięć RAM: 4 GB (3 GB dostępne).

Skoro wsadziłeś do nowego PC, dwie kości każda po 2 GB, to chyba poprawnie je wykryło -  skoro wskazuje w sumie 4GB.

To, to że dostępne jest tylko 3GB może zależeć od systemu (nic nie wiadomo jaki system ma ten 2 (testowy) PC)

lub po prostu tamten PC wykorzystuje część tej pamięci jako bufor do jakiegoś wbudowanego ukł. graficznego. Strzelam, bo przecież nie wiem, jaką konfigurację posiada ten drugi (testowy) PC. To Ty powinieneś wiedzieć dlaczego tak jest, a nie pytać nas ;)

 

Mimo wszystko, jeden Hynix w tandemie z inną kością zaczyna działać poprawnie - dobrze zrozumiałem?

Czy w ten sposób przetestowałeś obie kości Hynix-a (te nowe) - czy każda z nich działa ?

Jeśli każda z nich działa (ale osobno), to znaczy, że kości działają, a problem leży w ich poprawnej konfiguracji.

 

 

 

W instrukcji wyczytałem, że moja płyta obsługuje DDR2: 667/800/1033

Wszystkie wymienione przez Ciebie kości mieszczą się w dolnej granicy i płyta powinna je obsłużyć. DDR2- 667 (to właśnie 333MHz - które należy ustawić)

 

Jeśli kości maja gwarancje, to spróbuj je wymienić - jeśli się da, to na coś co występuje w liście proponowanych przez producenta.

Edytowane przez R2rrO
Link to post
Share on other sites

Kości mają dwuletnia gwarancję. Sprawa z procesorem jest w takim razie nie istotna. Każdego Hynixa sprawdziłem z 2 GB Kingstonem. Na pamięć dostałem 2 lata gwarancji. Mogę ją wymienić na dwa takie same egzemplarze, lub na egzemplarze o taktowaniu 800 MHz. Wszystko pan dobrze zrozumiał ;). Staram się poprostu opisać sprawę szczegółowo. Chyba będę musiał nakręcić film. :D

Link to post
Share on other sites

No ale nie rozumiem, dlaczego nie testowałeś z Goodramem, z którym przecież te kości miały pracować...
Skoro wszystko dobrze zrozumiałem, znaczy to, że nie robisz tego o co Cie proszę... Ciężko jest pomagać na odległość, jeśli ten ktoś nie chce robić dokładnie, tego o co proszę i niedokładnie, bądź chaotycznie odpisuje. :/

Chciałbym tylko sprawdzić (upewnić się), czy poprawnie montowałeś moduły.
Proszę napisz mi, do jakich slotów (oznaczenia i kolor) wsadziłbyś kości (które kości), aby został poprawnie wykryty tryb dual-chanel (DDR2) i do jakiego wsadziłbyś pozostałą kość ramu np. tego 2GB Goodram-a (bo o nim na początku wypominałeś). Wiem, że nie można pomylić ich ze slotami na DDR3 i tez nie o to Cię pytam.

Trochę to dziwne, że nowe kości każda z osobna pracuje bez problemu, a gdy są razem - odmawiają współpracy. Mogą być nieparowane i PC nie chcę przejść w tryb dual-chanel (jednak trudno mi w to uwierzyć).
Mimo wszystko, jeśli nie radzisz sobie ze zmuszeniem ich do wspólnej pracy, możesz się pokusić o wymianę na inne kości (oczywiście parowane do pracy w dual-chanel).
Jesli te nowe pamięci chcesz używać wraz ze starą kością, musisz wybrać takie, które będą przede wszystkim na liście obsługiwanych pamięci (nie jest to wymagane, ale przynajmniej da Ci gwarancje, że powinno wszystko ruszyć z kopyta na tej płycie - skoro teraz masz takie problemy). Musisz zwrócić uwagę, na częstotliwość pracy kości i ich czasy - muszą być mniej więcej, zgodne ze starymi.
Możesz kupić również kości szybsze DDR2-800 i używać tylko ich, lub obniżyć im taktowanie (co je spowolni), ale pozwoli pracować ze starszymi modułami np. tym Goodram-em. Wykorzystać kości, które Ci pozostały.

Nie musisz kręcić filmu :)
Wystarczy umiejętnie odpowiadać - np. zacytować moje pytanie i pod cytatem umieścić odpowiedź (jasno, wyraźnie i przejrzyście).
Jeśli masz problem z pisaniem długich i skomplikowanych informacji, wystarczy wkleić zrzut ekranu (tak jak to później zrobiłeś). Mniej roboty, a od razu widać porządek.
Gdy tak się zabierasz do roboty z PC, jak do pisania tutaj - to nic dziwnego, że ciągle coś Ci nie chce działać ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli na swoim komputerze, mam włożony Goodram w żółty slot i Hynix w drugi żółty slot, system się nie włącza, ale komputer pracuje. Jeżeli zrobię to samo na innym komputerze, wszystko działa. Gdy włożę Hynixa w żółty slot i w drugi żółty slot Hynixa, komputer pracuje, ale nie uruchamia systemu (przy takim ustawieniu kości to samo dzieje się na innym komputerze). Sprawdzałem czy wszystko dobrze paruję, na starych kościach, i wszystko się zgadza. Szczerze mówiąc najprościej byłoby o tym pogadać.

Link to post
Share on other sites

Różni się tylko bodajże opóźnieniem. Chodzi mi o RP, RAS itp.
Myślicie, że można spróbować go sprzedać?

OK, zrobiliśmy chyba już wszystko co się dało. Chciałem jeszcze zapytać, czy pamięć Kingston KVR800D2N5/2G będzie normalnie działać? Wiem, że to 800, ale zawsze można ją spowolnić do reszty. Wiem, że opóźnienie ma 5 (L5), tak samo jak moje inne kości.

Edytowane przez Artur Radziukiewicz
Link to post
Share on other sites

Gdy włożę Hynixa w żółty slot i w drugi żółty slot Hynixa, komputer pracuje, ale nie uruchamia systemu

 

Jeśli wsadziłeś tylko nowe kości i obie umieściłeś w żółtych slotach, a w biosie były poprawnie skonfigurowane - to oznacza, że albo z nimi coś nie tak i nie pracują zgodnie ze sobą, albo nie lubią się z Twoją płyta główną. Gdy podobnie postąpiłeś, ale włożyłeś 2 nowe kości do pomarańczowych slotów i sytuacja była podobna, to niestety ale chyba nic już nie poradzimy :(

 

Skoro są na gwarancji, po prostu zwróć je do sklepu - wymień na coś co Twoja płyta oficjalnie wspiera. 

 

 

Kingston KVR800D2N5/2G będzie normalnie działać?

Kolega jarrino podał Ci listę wspieranych modułów i na niej, te Kingstony o które pytasz  - występują. One powinny działać normalnie.

Jesli będziesz je chciał używać ze starszymi modułami, które już miałeś - będziesz im (Kingstonom o, które teraz pytasz) musiał odpowiednio przyciąć częstotliwości i ustawić opóźnienia, bo inaczej znów może być jakiś zgrzyt.

 

Pamiętaj aby kupić kości parowane ze sobą, czyli 2 sztuki w jednym pudełku - będziesz miał pewność, że dual-chanel ruszy, o ile będziesz chciał go wykorzystać.

Edytowane przez R2rrO
Link to post
Share on other sites

 

 

Pamiętaj aby kupić kości parowane ze sobą, czyli 2 sztuki w jednym pudełku - będziesz miał pewność, że dual-chanel ruszy, o ile będziesz chciał go wykorzystać.


Dzięki za radę :).

 

Jeśli wsadziłeś tylko nowe kości i obie umieściłeś w żółtych slotach, a w biosie były poprawnie skonfigurowane - to oznacza, że albo z nimi coś nie tak i nie pracują zgodnie ze sobą, albo nie lubią się z Twoją płyta główną. Gdy podobnie postąpiłeś, ale włożyłeś 2 nowe kości do pomarańczowych slotów i sytuacja była podobna, to niestety ale chyba nic już nie poradzimy
 

Parowałem wszystkie kości, na wszelkie możliwe sposoby i układałem je na wszelkie możliwe sposoby.

Potem wymuszałem w BIOSIE opóźnienia na zgodne z opóźnieniem Hynix'ów, ale nie pomagało. Spowalniałem Hynix'y do Goodram'u, ale też nie pomagało.
Chciałem jeszcze dodać, że Goodram pracował normalnie przy wymuszeniu opóźnień Hynix'ów.

A tak z innej bajki, mój kolega ma jakąś starą płytę Asus'a, i wszystko u niego normalnie funkcjonuje, jak ma włożonego jednego Kingstona HyperX'a 2 GB 800 (1.95 V) i Samsunga 2 GB 667 (1.8 V). Nic nie zmieniał w BIOSIE :o.

Mam nadzieję, że Kingston zadziała. :)

P.S.:

 

Tak wszystko podałeś, tylko chaotycznie  - i ja mam ten chaos uporządkować, bo Tobie się nie chce... Prawda?
 

Jeszcze raz wszystkich przepraszam za chaos, ale pozostałe posty pisałem przez Tapatalk'a, na komórce, a tam niestety nie posiadam aż takich opcji. Tapatalk nie rozpoznaje również czegoś takiego jak "ENTER". :o

Czy teraz moja wypowiedź była wystarczająco zrozumiała i przejrzysta? ;)
Link to post
Share on other sites
A tak z innej bajki, mój kolega ma jakąś starą płytę Asus'a, i wszystko u niego normalnie funkcjonuje, jak ma włożonego jednego Kingstona HyperX'a 2 GB 800 (1.95 V) i Samsunga 2 GB 667 (1.8 V). Nic nie zmieniał w BIOSIE :o

 

Z tego co wiem, napięcie modułów pamięci jest jednakowe dla wszystkich slotów. 1.8V to nominalna wartość dla pamięci DDR2. Niektóre kości, mogą wymagać nieco wyższego napięcia aby osiągnąć wyznaczoną prędkość.

Jesli kolega miał w biosie ustawione rozpoznawanie pamięci na "auto" to być może płyta sama dobrał optymalne prędkości i napięcia dla tych modułów. Czyli Samsung pracował na 333MHz - bo to jego nominalna wartość, a Kingston został automatycznie obniżony z 400MHz do poziomu kości Samsunga - czyli 333MHz. Przy obniżonym taktowaniu, pamięć Kingston nie musi wymagać napięcia 1.95V do stabilnej pracy - może się zadowolić niższym. . Nie wiem jak płyta poradziła sobie z opóźnieniami, być może kości były w tym przypadku podobne.

To oczywiście tylko domysły, bo jedynie Twój kolega wie jak płyta poradziła sobie z tak różnymi pamięciami. Moja hipoteza - to ten bezpieczny sposób. Gorzej, jeśli komputer postanowił zrobić na odwrót i dopasować kość Samsunga do Kingstona ;) 

Nie każda płyta główna, czyli nie każdy BIOS potrafi poradzić sobie z czymś takim w trybie auto detekcji. Bywa, że wszystko za pierwszym razem ruszy z kopyta - a bywa i tak, że płyta pokaże środkowy palec :)

 

Wkładając zupełnie różne moduły (o innych parametrach) zyskujemy jedynie na wielkości pamięci - a przecież nie tylko ilość GB ramu jest ważna, ale również jego prędkość. Niestety, przy różnych kościach ramu, zazwyczaj tracimy na prędkości pamięci, czasie reakcji, zapisu, itd. Często jest to również okupione brakiem stabilności komputera.

 

Dlatego zazwyczaj powinno się montować kości jednego producenta i danej serii - oraz oczywiście, takiej samej pojemności. Wtedy możemy wykorzystać potencjał tryby "dual-chanel" większa prędkość i również pojemność - dobierając odpowiednio pojemność kości.

 

 

 

Parowałem wszystkie kości, na wszelkie możliwe sposoby i układałem je na wszelkie możliwe sposoby.

 

Jeśli uważasz, że zrobiłeś wszystko co mogłeś i nadal nie chciało działać - to pozostaje zmienić te kości na inne. Najlepiej na parowane moduły o zadowalającej Cie pojemności. Tak, żebyś nie musiał sie męczyć i dopasowywać do starych pamięci. Te stare kości, po prostu sprzedaj póki jakąś tam jeszcze wartość mają. Zawsze możesz kupić  DDR3, bo przecież płyta je obsługuje. Tylko sobie sprawdź w instrukcji,  jakie częstotliwości wspiera płyta i jakie sa na liście "akceptowalnych" ;)

 

 

 

Spowalniałem Hynix'y do Goodram'u, ale też nie pomagało

 

To raczej Goodram-a miałeś spowolnić do kości Hynix-a ;)

 

 

 

Czy teraz moja wypowiedź była wystarczająco zrozumiała i przejrzysta? ;)

 

Zdecydowanie, TAK :)

Edytowane przez R2rrO
Link to post
Share on other sites

Nie czytałem wszystkiego czy rozwiązany jest problem, ale i ja się dopowiem. Mój kolega również chciał dopiąć RAMu do swojego komputera. Niektóre płyty główne są zrobione po prostu tak że nie możesz dać więcej niż określona ilość (nie wiem czy się zbytnio nie mylę). Takie jest moje zdanie z tego co zauważyliśmy na tamtym przykładzie. Więc jeśli masz starszą płytę główną to z tym ramem ci chyba nie pociśnie :/ ale lepiej spytać ekspertów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...