Skocz do zawartości

Jak prawidłowo podzielić dysk na partycję.


Recommended Posts

W nadchodzącym tygodniu będę miał nowy dysk  gdyż stary powoli umiera i o ile samo podzielenie dysku na partycje nie jest dla mnie problemem, to nie wiem jednak jak to zrobić aby dysk działał jak najlepiej. Dyskiem będzie Seagate Barracuda 1TB (http://www.morele.net/dysk-seagate-dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/). W tej chwili mam dysk 500gb podzielony na 3 partycje (75 systemowa oraz 2 inne po 195) jednak myślę nad podzieleniem nowego na jedynie 2 partycje, systemową razem z programami itp. oraz drugą na gry,filmy muzykę itd. Jak radzilibyście podzielić miejsce aby dysk sprawował się najlepiej? Ile miejsca mogę użyć a ile powinienem zostawić?

 

PS. Przy okazji możecie dać jakieś rady co do samego dysku albo napisać o nim jakieś opinie jeśli macie z nim doświadczenia.

Edytowane przez Wolwgang
Link to post
Share on other sites

Dysk podziel na 2 partycje tak jak napisałeś. 

Podział jest według twojego zdania na system możesz dać 200GB a resztę wiadomo, a i nie instaluj tam programów bo po co. Staraj się wszystko dawać na drugą partycję.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mogę użyć całą pojemność dysku czy coś mam zostawić? Wiem że na obecnym mam zostawione ale nie wiem dlaczego to jest dlatego się pytam.


Nie będę zakładał nowego tematu tylko spytam się od razu tutaj: Jest jakiś sposób aby przerzucić niektóre dane ze starego dysku na nowy bez urządzeń trzecich? Nie posiadam dysku SDD a płyt dvd musiałbym kupić chyba co najmniej 20. Coś w stylu podłączenia obu dysków na raz aby przerzucić dane?

Link to post
Share on other sites

Nic nie musisz zostawiać, wszystko będzie w porządku jeżeli zużyjesz cały zapas.

 

Możesz podpiąć 2 dyski w jednym komputerze, bardzo dużo ludzi tak robi żeby mieć więcej miejsca. Musisz zdobyć tylko drugi kabel żeby podpiąć dysk i do dzieła. Metoda przeciągania czy jaką tam wolisz.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie będę zakładał nowego tematu tylko spytam się od razu tutaj: Jest jakiś sposób aby przerzucić niektóre dane ze starego dysku na nowy bez urządzeń trzecich?

 

Nie za bardzo rozumiem, w czym widzisz potencjalny problem ? Standardowe płyty ATX mają obecnie najczęściej 6 portów SATA, więc taką ilość urządzeń możesz podłączyć do kompa jednocześnie.

 

Co do podziału, to jest to kwestia mocno indywidualna, ale niczego zostawiać nie musisz. 

Link to post
Share on other sites

No to aby dysk dzialal jak najlepiej (sam napisales), to trzeba spartycjonowac go i uzywac w/g takich zasad:

* pierwsza partycja okolo 6-10 GB (w zaleznosci od ilosci RAM i wykorzystywania komputera) przeznaczona na swap i TEMPy,

* druga partycja systemowa okolo 40-60 GB (w zaleznosci od umiejetnosci trzymania systemu "za twarz"),

* konfig Windowsa: przeniesienie TEMPow i swapa na partycje pierwsza,

* trzecia partycja: programy, gry,

* czwarta partycja: dane,

* czeste defragmentowanie Windowsa.

 

Dysk najszybciej dziala na poczatku, dlatego zaczynasz od ladowania rzeczy najbardziej istotnych, a konczysz na najmniej waznych, jesli chodzi o czas dostepu, czy predkosc sekwencyjna odczytu/zapisu.

 

Powiem tyle, ze jak zrobisz tylko jedna partycje, to jako osoba niezainteresowana dzialaniem systemu tez mozglbys nie zauwazyc, ze nie ma tam 4 partycji :) W dobie SSD chyba nie ma juz sensu taki podzial, ale skoro go nie masz...

 

BTW, zaformatuj dysk pod Windowsem (nie pod instalatorem WIndy), to zyskasz 100MB miejsca. Dodatkowo jesli zaformatujesz go ze schematem GPT, zniknie stary podzial na partycje rozszerzone, podstawowe, a takze nie zainstalujesz na takim dysku WIndowsa XP. Z drugiej strony, nie wszystkie UEFI BIOS pozwalaja na boot z poziomu partycji w schemacie MBR. Jasne ? :)

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Tyle, ze przy zostawianiu starego dysku podczas instalacji WIndowsa na nowym dysku trzeba odpiac stary dysk chwilowo - bo w okreslonych przypadkach pliki rozruchowe sa umieszczane na dysku starym, co owocuje tym, ze w przyszlosci jesli odepniesz stary dysk (z danymi, jak Ci sie wydaje), to system i tak nie wstanie z samego nowego.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...