Skocz do zawartości

Podkręcenie Athlon II X4 640


Recommended Posts

Witam serdecznie chciałbym zasięgnąć porady dotyczącej podkręcenia procesora, jestem laikiem w tych sprawach będę to robił pierwszy raz i chciałbym się nieco dowiedzieć przed tą operacją niezbędnych informacji.Czytałem nieco w poradnikach zamieszczonych na necie ale przyznaje troszkę się gubie w tym wszystkim.

 

po pierwsze chciałbym się dowiedzieć czy moja płyta główna jest do tego zdolna i czy w ogóle warto na niej coś takiego zrobić.

 

po drugie jeśli warto to czy mógłby mi ktoś pomóc w tym jak ustawić odpowiednio w biosie poszczególne parametry nie chce się tutaj ścigać w tym kto jak najbardziej podkręci chodzi mi tutaj o takie bezpieczne podkręcenie które polepszy wydajność (może ktoś już posiadał takie połączenie procesora i płyty)

 

podam charakterystyke mojego komputera 

 

płyta główna GIGABYTE GA-M57SLI-S4 rev 1

Bios F15E 

Athlon II X4 640 3.0 Ghz + chłodzenie CPU LC-Power LC-CC-95

Karta graf. Radeon HD 6850 1gb ddr5 sapphire

Ram 2 x 2gb PC2 6400 (400Mhz)

zasilacz BeQuiet pure power 630W Bronze 80

obudowa ATX Zalman Z11

 

dziekuję z góry za zainteresowanie i za wszelką pomoc 

Link to post
Share on other sites

Skoro O.C. od podstawy polecił bym zapoznanie się z poradnikami O.C.jak

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,10

Oraz niektóre arty ze zbioru http://overclock.pl/forum/threads/5696-Podkr%C4%99canie-podstawy

Co do twojego zestawu widzę pamięci najszybsze jakie płyta obsłuży więc zmiana SPD na najniższy obsługiwany nie powinno być przetaktowania powyżej domyślnych 400 MHz, mam pytania jakie masz temperatury na tym chłodzeniu w stanie spoczynku i gdy uruchomiony jest test CPU  w programie OCCT .

Gdyby chłodzenie było wymieniane kilka lat temu lepiej było by przed próbami O.C. wymienić pastę i sprawdzić ponownie temperatury.

Link to post
Share on other sites

w stanie spoczynku jest 32 stopnie niestety jeszcze nie testowałem tym programem jutro to zrobię

ale po przeczytaniu paru poradników nie moge dostać się do pewnego Menu Biosu mianowicie tych zaawansowanych do OC ktore włącza kombinacja klawiszy Ctrl+F1 po wcisnieciu kombinacji klawiszy w głownym panelu Biosu tylko miga ekran :/ a jedyne jakie opcje mam to te 

 

http://przeklej.net/image_details/173084.html 

 

niewiem o co chodzi ?

Link to post
Share on other sites

Skoro to tak sprawdź czy niema najnowszej wersji BIOS pod Twoja płytę główną, Gigabyte miło taki fajny programik do aktualizacji BIOS z poziomu Windows @BIOS spróbuj nim (sprawdź czy program wspiera Twoją płytę główną by nie było kaszany).

Co do widoku zaawansowanego niedawno co miałem płytę główną Gigabyte w/w skrót dodawał w zakładce MIT możliwość zmiany wszystkich parametrów czasów dostępu do RAM, oraz kilka parametrów sterującym napięciem płyty.

Tak więc zaktualizuj BIOS i zobacz jak to będzie wyglądało po aktualizacji.

Oczywiście już te co Masz parametry pozwolą na O.C.

Link to post
Share on other sites

własnie BIOS mam aktualny przed wymianą procesora jakieś 4 miesiące temu aktualizowałem i mam ten F15E czyli najnowszy wszystko widać gdy ładuje się komputer... dlatego nie wiem czemu to nie działa. a jeśli już mam tą wersje którą mam to jak można coś więcej z niego osiągnąć?

 

A propo OCCT wykonałem test i temp procesora minimum była 25 stopni max 46 stopni

Edytowane przez sivy86
Link to post
Share on other sites

Jak pisali w poradniku purepc jeśli jakiejś opcji niema to po prostu jej nie ma i niema co się przejmować, to co widać ze zdjęcia podstawowe opcje są więc można robić O.C. Temperatury są niezłe z "zapasem" pod podkręcanie.

Nie chcę się reprodukować ale w skrócie na początek powyłączaj wszystkie pierdółki oszczędzające energię Cool'n'Quiet itp.

Memory controler na najniższą wartość jak jest.

Mnożnik procesora zablokuj na najwyższej opcji.

Parametry napięcia szyny  HT dodaj + 0.1

Reszta to podnoszenie taktowania Procesora, na razie napięć procesora bym nie ruszał najpierw sprawdził bym ile stabilnie da rady wyklecić, samo podkręcanie robił bym podwyższając taktowanie w krokach co 100 MHz, potem zapisywał ustawienia i sprawdzał stabilność taktowań i wysokość temperatur w OCCT. Gdyby temperatury pozwalały, a mimo tego procesor dział po podkręceniu nie stabilnie można dodać trochę większe napięcie, ale nie przekraczałbym 1,55V.Po każdej zmianie testuj stabilność i monitoruj temperatury.

Link to post
Share on other sites

robiłem jak piszesz niestety komputer się nie uruchomił nie wiem ale chyba coś robię nie tak... niżej zamieszcze screeny co zmieniłem

 

http://przeklej.net/image_details/173380.html

 

zmieniłem również mnożnik pamięci bo był ustawiony za wysoko 

 

http://przeklej.net/image_details/173379.html

 

230X15 winno dać zegar 3450 niestety nie odpalił

wczesniej dałem 210 i również nie odpalił

 

co zrobiłem źle ?? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...