Skocz do zawartości

Jaki monitor 27 cali do 2500zł?


Recommended Posts

Witam. Od długiego czasu przymierzam się do zakupu monitora oraz karty graficznej. Szukam informacji na temat monitorów, czytam, oglądam poradniki i wkoncu sam niewiem. Konkretnie:

-planuje przeznaczyc na monitor max 2500 zł

-przeznaczenie - głownie gry (Aion, Lineage 2, Diablo 3, itd.), sporadycznie filmy, wiadomo zwykłe użytkowanie na kompie

-nie wiem na jaką rozdzielczość się zdecydować: 1920×1080 czy 2560×1440. Z tego co widziałem od tego zależą inne czynniki: czas dostępu, odświeżanie.

Pod monitor będe kupował karte graficzną, biorę pod uwagę: GeForce GTX 770 bądź Radeon R9 280X w ostateczności coś z troszke wyższej półki.

Posiadam procesor i5 3570k narazie bez żadnego OC, 8 gb ramu 2133 MHz plus dysk SSD. W planie mam zakup zasilacza minimum 650W z certyfikatem gold.

Prosze o porade jaki monitor wybrać i która karta bedzie do niego lepiej pasować.

Edytowane przez sirmica
Link to post
Share on other sites

GTX 770 czy R9 280X będą trochę za słabe na QHD plus taki monitor to faktycznie 2,5k, mowa konkretnie o HP ZR2740W v2, kawał sprzętu

alternatywy są dwie, w obu przypadkach dają możliwość dołożenia do mocniejszej grafy

albo 120Hz TN'kę będzie płynnie i bez rozmyć, ale obraz wiadomo, jak na TN, może być BenQ XL2720T lub Z jak się pokaże, może być Asus VG278H lub HE

albo PLS 27" FullHD czyli Dell P2714H dobry obraz, szerokie kąty

 

PS 650W zaśliniacz do pojedynczej grafy to overkill, jeśli nie planujesz drugiej to nie bierz takiej jednostki

Link to post
Share on other sites

Posiadam zasilacz Tacens Radix V 550W. Wydawało mi się, nawet byłem pewien że nie poradzi sobie z takimi grafami plus mocne oc. Na grafe mogę przeznaczyć z 1500-2000 ale do SLI/CF musiałbym dużo za dużo dołożyć. W takim razie pozostanę przy FullHD. Radeon R9 290 ma chyba najlepszy stosunek wydajności do ceny. Najciekawszą opcją wydaje się być BenQ XL2720T.

Edytowane przez sirmica
Link to post
Share on other sites

Na monitorach sie aż tak dobrze nie znam ale według mnie te monitory wydają sie być ciekawe:

 

Iiyama X2783HSU-B1

Iyama E2773HS-GB1

AOC I2757FM

 

Są dużo tańsze od tego BenQ no ale nigdy nie miałem żadnego z tych 3 monitorów więc nie wiem jak z jakością. Zależy też czego dokładnie wymagasz od monitora...

 

// to po co się wypowiadasz na temat, na który nie masz pojęcia? // drachenfeles

Link to post
Share on other sites

Ciężko mi się konkretnie określić czego oczekuje gdyż nie mam konkretnego porównania na żywo co można dostać. Jako że dużo gram to pewnie oczekuje tego co każdy gracz. Jeżeli mogę to tak określić. BenQ XL2720T ma dobry czas dostępu, odświeżanie. W opisie wychwyciłem coś takiego jak "Technologia Korekcji silników czarnego koloru ma do zaoferowania niespotykany dotąd poziom kontroli i przejrzystości." Jak to odzwierciedlenie czarnego koloru ma się w innych monitorach? To jest ważne, wiem z doświadczenia gdyż mój rubin wypada bardzo słabo.

Link to post
Share on other sites

 

 

W opisie wychwyciłem coś takiego jak "Technologia Korekcji silników czarnego koloru ma do zaoferowania niespotykany dotąd poziom kontroli i przejrzystości."

 

marketing, choć po prawdzie to jeden z najlepszych monitorów gamingowych

 

 

 

Jak to odzwierciedlenie czarnego koloru ma się w innych monitorach?

 

to zależy przede wszystkim od zastosowanego panelu, charakterystykę i inne informacje co z czym i po co znajdziesz w poradniku 

Link to post
Share on other sites

Tylko Dell U2713HM, rozdzielczość 2560x1440 i matryca IPS spowoduje, że zanim się przyzwyczaisz będziesz w lekkim szoku :)

 

 

Ta wypowiedź:

 

 

przy 2560x1440 trzeba mieć przynajmniej SLI/CF żeby pograć w natywnej rozdzielczości i przyzwoitymi detalami a na dodatek te monitory dużo kosztują

 

to jakaś bzdura, mam i5 750 oraz gtx580 z 1,5gb ramu i np w far cry 3 gram płynnie w ultra detalach ;)


GTX 770 czy R9 280X będą trochę za słabe na QHD plus taki monitor to faktycznie 2,5k,

 

Co to za info niesprawdzone ? W gry które wymienił OP pogra on na tych kartach w absolutnie max deatalach w 2560x1440.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co to za info niesprawdzone ? W gry które wymienił OP pogra on na tych kartach w absolutnie max deatalach w 2560x1440.

 

świat się nie kończy na 3 tytułach, zresztą poczekaj na wiedźmina 3 i inne tytuły next gen

 

 

 

Dell U2713HM nie ma czasami problemów z podświetleniem? Przy czarnym ekranie żółte plamy na dole?

 

 

loteria, jak to z panelami od LG plus tego nie polecam do gier, bo ma za duże lagi, dużo lepiej wypada pod tym kątem wspomniany HP'ek

Link to post
Share on other sites

Dell U2713HM nie ma czasami problemów z podświetleniem? Przy czarnym ekranie żółte plamy na dole?

 

Nie, zdażają się egzemplarze z takim problemem, ale żeby wyeliminować ten problem, przetestuj konkretny model w sklepie przed kupnem. Oprócz mnie, 2 moich ziomków kupiło te monitory po moich namowach i żaden z nas nie ma problemu z podświetleniem. Kupowaliśmy w jednym z bardziej znanych polskich sklepów komputerowych. Na pw mogę Ci wysłać nazwę żeby nie robić kryptoreklamy.

 

świat się nie kończy na 3 tytułach, zresztą poczekaj na wiedźmina 3 i inne tytuły next gen

 

 

 

 

 

loteria, jak to z panelami od LG plus tego nie polecam do gier, bo ma za duże lagi, dużo lepiej wypada pod tym kątem wspomniany HP'ek

 

Wtedy przyjdzie czas na nową kartę i procek, nie wymieniałem karty od 2 lat, a procka od 4, także tragedii nie ma:)

 

Nie polecasz do gier ? Grałeś w coś na tym monitorze ? Ja jestem graczem od 20 lat,  Della u2713HM mam od początku kwietnia 2013, czyli już 10 miesięcy i moim zdaniem do gier jest idealny <--- kolory i rozdzielczość miażdzą wszystko co wcześniej widziałem, co do lagów to wcześniej miałem monitor z 2x mniejszym lagiem niż ten dell i gołym okiem nie widzę żadnej róźnicy, a moje staty w Battlefieldzie wręcz poszły do góry.

Edytowane przez adamsizzle
Link to post
Share on other sites

wszystko zależy od gracza, ale twierdzenie, że lag nie przeszkadza, bo mnie nie przeszkadza w cale nie czyni twierdzenia uniwersalnym

też gram monitorze z podobnym lagiem, a że w strzelanki nie często to nie przeszkadza (za bardzo), znam za to osoby, dla których taki sprzęt i do gier tworzą razem oksymoron

zresztą ma w ramach opcji HP, który ma lepszy obraz i wyraźnie mniejszy lag, więc nie bardzo widzę interes w polecaniu akurat tego della, ponownie - bo ja mam i jest fajnie nie jest argumentem

nie twierdzę, że to całkiem zły monitory czy coś, po prostu w budżecie 2,5k znajdą się ciekawsze

Link to post
Share on other sites

Gdy się dozbroję napewno będę odpalał inne tytuły. By cieszyć się nimi w pełni :) Graczem jestem dość wymagającym, cenie sobie dobre detale i wydajność. Rozmyślałem o Dell U2713HM i doszedłem do wniosku że nie będzie dobrym wyborem, będzie za wolny. 60 Hz i 8 ms to raczej za mało. On się chyba bardziej nadaje do oglądania filmów, zwykłej pracy.

Edytowane przez sirmica
Link to post
Share on other sites

Tak właśnie cierpi Dell na podawaniu rzetelnych danych odnośnie czasu reakcji.

 

Dell podaje średni czas reakcji G2G. Niestety większość konsumentów zestawia ten czas z minimalnym, który podaje większość innych producentów. 

 

Jeśli chodzi o średni czas reakcji, to deklaracje Dell'a zazwyczaj pokrywają się z rzeczywistością. I tak np. Dell P2414H z deklarowanym 8ms, ma średni, zmierzony przez TFTCentral.co.uk 8,9ms. To bardzo dobry wynik, jeśli chodzi o IPS. 

 

Nie pamiętam już jak stara seria, ale nowe Dell'e P2314H, P2414H, P2714H mają bardzo niski input lag do tego.... Spora zaleta dla każdego gracza. Właściwie pod względem opóźnienia wejścia nie mają obecnie konkurencji. Dodaj do tego wszystkiego flicker free i masz chyba najlepsze AH-IPS na rynku.(w kontekście gier)

 

 

Jeśli grasz w większości w MMO, cRPG, RPG, a nie sieciowe strzelanki to lepiej wybrać Dell P2714H. 

 

 

U2713HM - niestety do giercowania skreśla go wysoki input lag - powyżej 20ms.

 

 

@adamsizzle

 

GTX 580 i płynność na ultra w FC3? Na 2560x1440? Nie ma szans. Poniżej masz test, na sporo mocniejszych kartach:

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2013/12/r9_290_custom/charts/fc3_2560.png

 

 

 

Płynność to, przynajmniej dla mnie co najmniej 50 kl/s. Rozumiem, że gdy nic się nie dzieje to jest może i płynnie, ale płynność zaczyna się właśnie liczyć gdy "zaczyna się dziać" - wtedy na słabszej karcie masz pokaz slajdów.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym wrócić do tematu. Doposażyłem kompa poprzez wybór Asus GTX 780 OC DirectCU II. Interesuje mnie monitor z roździelczością FHD. Odświeżanie 60 hz będzie chyba trochę małe. BenQ XL2720T jest chyba przekombinowany z tym pilotem i możliwościami ustawień. Szukam, szperam po forum i nie wiem na co się ostatecznie zdecydować :cry:

Link to post
Share on other sites

W jakie gry najczęściej grasz? Filmy to bardziej seanse wieczorne(filmy normalne) czy youtube i jemu podobne?

 

Jeśli zależy ci na jak najniższym opóźnieniu sygnału - to nie masz wyjścia i jedyna rozsądna opcja to TN 120/144 Hz. Wybrałbym BenQ XL2411T flicker free.

 

 

Druga opcja z trochę wyższym input lagiem(jednak cały czas niskim) to Eizo FG2421. Tutaj masz już lepszą matrycę oferującą kilkukrotnie wyższy kontrast, głęboką czerń, szersze kąty widzenia i bardzo podobne czasy reakcji. Opcja bardzo dobra, zwłaszcza biorąc pod uwagę gwarancję(5 lat) i to, że przy ustawieniach jasności powyżej 20% monitor działa w trybie "flicker free".

 

Jedyna wada to cena. Jeśli zależy Ci na kątach widzenia, kontraście i czerni - które docenisz zwłaszcza grając w "klimatyczne gry" lub przy oglądaniu filmów to IMO warto dopłacić do tego Eizo.

 

 

@drachenfeles

 

Wszystko zależy jaka to gra. Jeśli to stricte komp pod rozgrywkę sieciową i FPS(CS, BF, COD) albo sportowe FIFA, czy też MMO to karta spokojnie poradzi sobie z ponad 100 kl/s. Osobiście takim maniakiem nie jestem i takich ustawień nie stosuję, ale wielu graczy w takim np. BF 3/4 specjalnie obcina cieniowanie i dynamiczne oświetlenie aby mieć "lepszą widoczność" - pośrednio wpływa to też na framerate. Przy FIFIE albo nowym CS:GO także ponad 100 kl/s nie powinno być problemem. 

 

 

Autor musi się zastanowić w jakie gry będzie grał i na co się nastawia.(patrz np. płynność vs ustawienia graficzne)

 

 

Przy GTX 780 warto podgonić procesor do ponad 4,0 GHz, bo miejscami w niektórych grach może framerate spadać pomimo obcięcia ustawień graficznych.(w miejscach procesorowych)

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Nie negowałbym tak na starcie kupna 120 Hz monitora do "mniej wydajnych" zestawów. 

 

Sam fakt braku potrzeby korzystania z synchronizacji pionowej to spory plus dla graczy - zwłaszcza, że przy 120 Hz monitorze i mniej niż 120 kl/s nie będzie wiązało się to z tearingiem. 

 

 

IMO to kwestia bardzo indywidualna i odpowiedzenia sobie na pytanie grafka vs płynność. Sam postawiłbym na 60Hz, ale nie można skreślać tak na starcie opcji 120Hz.

Link to post
Share on other sites

Procesor mam wykręcony do 4,5 myślę że jeszcze troszkę da rade podkręcić jak zajdzie taka potrzeba (max temp 73 stopnie w stresie). Przy dobranym monitorze liznę każdej gry po trochu, nie kompletuje sprzętu pod jeden czy dwa tytuły. Ma to być sprzęt optymalny, do wszystkiego. Na filmie z tematu 60Hz vs144Hz widać że jest duża różnica między tymi częstotliwościami dlatego chciałbym kierować się ku 120+Hz. Może mieliście możliwość postawić obok siebie dwa monitory 60Hz i 120+Hz obejrzeć film, zagrać na jednym i drugim. Może nie warto kombinować? Jedyny rozmiar monitora który biorę pod uwagę to 27 cali.

Edytowane przez sirmica
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...