Skocz do zawartości

Jak wystartować Vaio (assist nie działa)


Recommended Posts

Vaio popsuł się po raz kolejny, w zasadzie to już taka tradycja, więc zbyt mnie to nie zaskoczyło, ale chciałbym mu wrzucić system od nowa. Niestety tym razem instalacja z dysku była całkowicie niemożliwa. Przeczesuję internet pół dnia i widzę, że te vaio sypią się jeden za drugim.

 

Jedyny sposób, żeby odpalić tę instalację to naciśnięcie ASSIST zamiast włącznika i to startuje UEFI. Niestety ASSIST nie wywołuje UEFI. Wyświetla się ekran Vaio i koniec. Dzwoniłem do Sony i twierdzą, że inaczej się nie da, bo Sony zrezygnowało ze wszystkich klawiszy wejścia i wywołać można to wyłącznie przez ASSIST. Ten niestety nie działa, ale musi być przecież jakaś możliwość wystartowania go.

 

Mam też płyty startowe i one nie ruszają, bo warunkiem ich uruchomienia jest wybranie z menu ich wczytania. A do menu wejść się nie da. Ekran się podświetla po uruchomieniu i widać tylko logo.

 

Wiem, że zostaje serwis (ma gwarancję), ale już mi oznajmili, że jak wyjmowałem dysk lub dopatrzą się uszkodzeń mechanicznych to obciążą kosztami naprawy. Widziałem już rachunek od Sony na 1000zł, więc to bez sensu. Tym bardziej, że przyznałem się w rozmowie do wymiany dysku przy n-tej próbie uruchomienia komputera.

 

Wymyślcie proszę coś jeszcze, bo już nie mam sił do tego komputera.

Link to post
Share on other sites

Wiem że to może oczywiste, ale skoro nie chcesz korzystać z gwarancji Sony (którą masz) to równie dobrze możesz pójść z lapkiem do jakiegoś małego, lokalnego sklepu/serwisu komputerowego i się zapytać ile taka przyjemność by kosztowała u nich (jeżeli oczywiście to zrobią).

Bo skoro mówisz że nic się nie uruchamia to kiepsko to widzę...

 

A czy da się np. zbootwać lapka z innej płyty, np. gparted albo dowolnego linuksa?

Czy da się wejść do BIOS,  wybrać kolejność bootowania?

 

 

R.

Link to post
Share on other sites

Ten laptop ma UEFI, które symuluje BIOS. Niestety wejście do niego możliwe jest dopiero na dalszym etapie uruchamiania. Koniecznie przez Assist. Gwarancji już i tak nie ma, bo był wymieniany dysk, a to wg Sony skutkuje utratą gwarancji. O czyszczeniu już nie wspomnę.

Link to post
Share on other sites

Próbowałem ze wszystkimi klawiszami. Co ciekawe podczas rozmowy w Sony powiedzieli, że klawiatura jest odłączona podczas rozruchu i do momentu wstawania systemu jedynym reagującym klawiszem może być Assist, więc wciskanie F8, F10 itp nie może przynieść efektów.

 

Komputer został zwrócony z serwisu z informacją, że nie wiedzą jak go uruchomić. Drugi to samo. Znalazłem jeszcze wyspecjalizowany w Vaio i zobaczymy co oni na to. A teraz najzabawniejsze - uruchomiłem komputer wkładając stary, ledwie działający dysk z jakiegoś Sony, a w serwisie wkładali dysk od tego samego modelu i nic. Teraz to już nie mam pojęcia.

 

Ponadto serwis Sony przyznał się, że Vaio są blokowane na odpowiednie konfiguracje. Tylko z wybranym modelem dysku się uruchamiają, co dla mnie jest strzałem w kolano. Problematyczne komputery lepiej omijać.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dodam jako ciekawostkę. Vaio po dziś dzień jest w oficjalnym serwisie Sony. Wyjątkowo pechowy ten komputer i tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że Sonypotrafi robić masę dobrego sprzętu, ale nie komputery. To im się nie udaje. Zresztą, i tak właśnie sprzedają swój dział Vaio. :)

Edytowane przez grzegorz01
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...