Skocz do zawartości

Wymiana AMD na Intel ?


Recommended Posts

Witam!

Mam pewien problem z moim sprzętem, choć w sumie nie jest chyba najgorszy. Sprawa polega na tym, że gram głownie w symulatory, a te jak wiadomo, najwięcej obciążają procesor, gdyż grafika przeważnie nie jest jakaś wyrafinowana. Do tego nie potrafią wykorzystać 4 rdzeni a wszystkie obciążone są równo po 25%. Skutkiem tego jest szarpanie obrazem i brak płynności podczas gdy sprzęt pracuje na wolnych obrotach. Jak grałem np. w Battlefield 3 to wszystko śmigało OK na najwyższych detalach przy 1920x1080. Najlepiej obrazuje to pobór mocy komputera, który sobie zafundowałem. Podczas gry w symulatory pobiera łącznie z monitorem LCD ok 150 W. Podczas testu procesora wyszło 230 W a podczas testu grafiki było 360 W. Nie sprawdzałem jaki byłby pobór podczas testu wszystkiego razem, ale pewnie byłoby to dobrze ponad 400 W. Zasilacz mam Chieftec 600W więc raczej wystarczy.

Mój zestaw podstawowy to:

Płyta główna MSI 870A G54

Procesor AMD Athlon II x4 640

Grafika MSI GTX460 OC Cyclone 1 GB 256 bit

Dysk SSD Kingstona Hyper X 240 GB

 

W związku z tym zacząłem się rozglądać za poprawą sytuacji i mam tu na razie dwie możliwości:

Wymienić procesor na nowszy i mocniejszy ze stajni AMD, ale taki, który ma największą wydajność jednego rdzenia. Są to FX4350 lub FX6350. To wg różnych benchmarków tak mi wyszło. Koszt ok 500-600 zł

Drugie rozwiązanie to wymiana platformy na Intela. Oczywiście też nie zależy mi na super wydajności ogólnej, ale właśnie na jednordzeniowej. I tu mój wybór padł na Core I3 4330. Pomimo, że to 2-rdzeniowy to miałby być ok 3 razy wydajniejszy od tego mojego obecnego (jednowątkowo) i ok 1,5 raza lepszy w wydajności ogólnej. Do tego płyta główna np. MSI H87-G43 s1150 H87 chyba byłaby w sam raz. Nie zakładam żadnego podkręcania. Koszt tego ok 800-900 zł

Przy tym mam pytanie czy te moje założenia i wnioski są prawidłowe? A może są jakieś procesory Intela z tych najnowszych ale bez grafiki, za to o wysokiej wydajności pojedynczego rdzenia? W moim przypadku wbudowana grafika jest zbędna gdyż żadna zintegrowana nie będzie lepsza od GTX460.

Może ktoś ma lepszy pomysł na poprawę sytuacji w tych symulatorach?

 

Pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

Jeśli kolego w grę wchodzi też używany i starszy sprzęt ale do tego wydajny to mogę tobie polecić procesor i7 920.Posiada on 4 mocne rdzenie i 8 wątków.Taki procesor kręci się spokojnie do 4.0Ghz a i nawet więcej przy dobrym chłodzeniu tutaj masz go za 349 zł z 12 miesięczną gwarancją http://allegro.pl/intel-i7-920-2-66ghz-s1366-oem-gw-12m-fv-i3853703406.html + płyta główna za 299 zł z 3 miesięczną gwarancją http://allegro.pl/asus-p6t-x58-ich10r-ddr3-oc-dts-i7-sklep-poznan-i3854508269.html . Wyjdzie to ciebie w zaokrągleniu koło 700 zł z wliczonym kosztem przesyłki.

 

A co do twoich przykładów to jak najbardziej stawiaj na i3 ponieważ ma mocny rdzeń w porównaniu do FX i o wiele lepiej wyjdziesz na tej przesiadce niż pozostawianie przy AMD.

Edytowane przez pumias
Link to post
Share on other sites

Z tym core I7 to jest pewne rozwiązanie ale ma dwie wady. Pierwsza to stara podstawka i jakies inne modyfikacje w przyszłości tez się  będą wiązały z wymianą płyty. Druga to moc, która w stanie bez podkręcania przy 2.6 GHz wynosi juz 130 W. Przy podkręceniu do powiedzmy 4 GHz wyniesie pewnie ze 150 albo i więcej. A te nowe core I3 4330  mają TDP jedynie 55 W. Różnica spora jak widać a przynajmniej jest perspektywa co do dalszych zmian  :)  Jedynie co mnie tu wstrzymuje to kwestia instalacji mojego Win7 OEM na nowej płycie. Czytałem że bywają z tym problemy licencyjne.

Link to post
Share on other sites

To ja się podpiszę pod temat, by nie tworzyć nowego.

Trochę podobna sytuacja (w sensie wymiana procka). Mam trochę mieszaną konfigurację (nowsza karta stara reszta .. ),a mianowicie:

Płyta główna: Gigabyte GA-M61SME-S2L (rev. 2.0)

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5400+

Karta graficzna: AMD Radeon 6850

Pamięć: GoodRam 4GB RAM DDR2 (800Mhz)


Chcę wymienić płytę, procka, i pamięć. Pamięć już mam upatrzoną. Pomóżcie jaki procek i płytę wybrać? Iść w AMD czy przerzucić się na Intela?? Maksymalny budżet na te dwie rzeczy też nie jest porywający, ale powinno wytarczyć na coś fajnego (przez tego procka nie mogę nawet w BFa 3 grać na dużych mapach na jakichkolwiek ustawieniach...) Budżet maksymalny to 650 zł.
Chciałbym kupić coś maksymalnie dobrego w tej cenie. Używki też mogą wchodzić w grę. Po prostu pogubiłem się już trochę w obecnym rynku podzespołów i nie wiem za czym mam się rozglądać. Z góry dzięki za pomoc! ;]

 

 
Link to post
Share on other sites

Z tym core I7 to jest pewne rozwiązanie ale ma dwie wady. Pierwsza to stara podstawka i jakies inne modyfikacje w przyszłości tez się  będą wiązały z wymianą płyty. Druga to moc, która w stanie bez podkręcania przy 2.6 GHz wynosi juz 130 W. Przy podkręceniu do powiedzmy 4 GHz wyniesie pewnie ze 150 albo i więcej. A te nowe core I3 4330  mają TDP jedynie 55 W. Różnica spora jak widać a przynajmniej jest perspektywa co do dalszych zmian  :)  Jedynie co mnie tu wstrzymuje to kwestia instalacji mojego Win7 OEM na nowej płycie. Czytałem że bywają z tym problemy licencyjne.

TDP nie oznacza poboru energii a wydzielane cieplo.

Obecnie co 2 lata intel zmienia podstawki, nawet jak teraz kupisz haswella, to za 2 lata bedzie potrzebna nowa plyta. Obecnie procki z przed 3 lat posiadaja wystarczajaca moc by korzystac z najnowyszch gier i programow.

Link to post
Share on other sites

kubacapo

Musiał byś jeszcze dołożyć stówkę, ale myślę że stare części za tyle spokojnie pogonisz.

165zł http://proline.pl/?p=GA-H81M-S1

145zł http://proline.pl/?p=KHX1600C9D3%2F4G

425zł http://proline.pl/?p=CORE+I3-4130

735zł łącznie jak dobrze poszukasz to znajdziesz taniej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

kosmita
Dzięki za odpowiedź.

Pamięć mam już upatrzoną od kumpla 4GB kingstona. nie jestem pewny czy 1333 czy 1600 ale to ma mniejsze znaczenie. Najbardziej mi zależy na procku. Myślę, że na płycie i pamięci mogę najbardziej oszczędzić (oczywiście bez przesady). A co powiesz na takiego procka w tej samej cenie (a przynajmniej na tej stronie): http://proline.pl/?p=AMD+FX-6100 czyli AMD X6 FX-6100 s.AM3+ ?

Link to post
Share on other sites

AMD był dobry za czasów Phenoma II, w tej chwili jeśli kupisz takiego FX-6100 często wypada słabiej w grach od moich podkręconych dwóch procków AMD które mam od 4-5 lat. Aby nowe FX wypadały lepiej musisz kupić drogą płytę, drogie chłodzenie i mocno go podkręcić. Kupisz intela nawet jeśli go nie podkręcisz to w grach będzie wydajniejszy niż FX x8.

Z Phenoma II jestem zadowolony na temat FX-ów może niech wypowiedzą się koledzy którzy posiadają owe procki.

Link to post
Share on other sites

 

 

W związku z tym zacząłem się rozglądać za poprawą sytuacji i mam tu na razie dwie możliwości: Wymienić procesor na nowszy i mocniejszy ze stajni AMD, ale taki, który ma największą wydajność jednego rdzenia. Są to FX4350 lub FX6350. To wg różnych benchmarków tak mi wyszło. Koszt ok 500-600 zł Drugie rozwiązanie to wymiana platformy na Intela. Oczywiście też nie zależy mi na super wydajności ogólnej, ale właśnie na jednordzeniowej. I tu mój wybór padł na Core I3 4330
 

Tak wygląda wydajność pojedynczego wątku w procesorach AMD vs Intel:

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/fsx_1920.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/wot_1920.png

Link to post
Share on other sites

No i wg tych wykresów dobrze dobrałem tego core I3 4330.  Dziś tak na próbę zapuściłem Frapsa no i przy średnich ustawieniach FSX - ale przy rozdzielczości 1929x1080, wyszło mi od 9 do 16 fps. Sądzę, że z Intelem można by znacząco się tu podciągnąć. Oczywiście wypróbowałem i Trainza 2012 ale tam było juz znacznie lepiej, choć tez nie rewelacyjnie. Od 20 do 30 fps było i to już dało się przeżyć.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...