Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Kilka dni temu stałem sie posiadaczem dysku SSD Plextor 128M5S.

 

Chciałem zapytać czy trzeba go jakoś w BIOSie konfigurować tak aby osiągnąć jak najwyższą jego wydajność?

 

Gdzieś tam wyczytałem, że dyski SSD trzeba ustawiać w tryb AHCI, który miałem włączony domyślnie. Ale czy jest jeszcze coś co trzeba wiedzieć?

 

W BIOSie trochę pogrzebałem i znalazłem dodatkowe ustawienia dla tego dysku (zapewne dla każdego innego też, ale interesował mnie tylko SSD). Mianowicie była pewna opcja (nie pamiętam jak opisana) gdzie można było wybrać tryb Hard Disk Drive albo Solid State Drive. Był ustawiony HDD więc z racji tego, że pracuję na SSD zmieniłem tryb na ten drugi. Płyta główna to AsRock Z77 Extreme4.

 

Druga rzecz. Sprawdziłem tylko dwoma benchmarkami. Pierwszy to AS SSD Benchmark, który pokazał mi

 

http://imageshack.us/a/img707/2628/grc4.png

 

a drugi to HDTUNE w darmowej wersji.

http://imageshack.us/a/img856/5310/kry3.png

 

 

Jak widać wartości są bardzo różne. Z czego mogą te różnice wynikać?

Link to post
Share on other sites

No wszystko pięknie ładnie ale ja nie zauważyłem jakiegoś wielkiego skoku wydajności. Lineage zainstalowany na SSD miał działać szybciej. Nie wydaje mi się żeby tak było. Owszem system jest gotowy do pracy w kilka sekund ale...sytem jest świeży i nawet na talerzowcu WD Caviar Blue świeża winda startowała w bardzo krótkim czasie

Link to post
Share on other sites
Lineage zainstalowany na SSD miał działać szybciej.

 

Kto ci tak powiedział? Przewaga ssd nad hdd jest głównie ze względu na krótki czas dostępu do danych, co widać najbardziej przy odczycie wielu malutkich plików + brak potrzeby defragmentacji dysku. Cała reszta jest drugorzędna - ma znaczenie, ale trudniej zauważyć różnicę.

SSD nie doda ci fpsów, chyba, że masz mało ramu i szybki plik stronicowy pomoże.

Powinieneś zauważyć szybsze ładowanie się nowych stref, poziomów itp, ale to też zależy od gry, bo jeżeli robi to w tle, to będzie to niezauważalne.

 

 

 

sytem jest świeży i nawet na talerzowcu WD Caviar Blue świeża winda startowała w bardzo krótkim czasie

 

Poinstalujesz aktualizacje i programy, na SSD nadal będzie chodzić szybko, na hdd przestanie.

Jeśli używasz win7 to uruchom klasyfikację systemu(jeśli jeszcze nie była) - windows wtedy wyłączy defragmentację na ssd, właczy trim, itd itd.

Edytowane przez TurboHydra
Link to post
Share on other sites

 

 

Kto ci tak powiedział?

 

inni gracze, którzy też przesiedli się na dyski SSD. I już nie chodzi o FPSy bo to wiadomo, że jest nierealne ale nawet nie zauważyłem żeby NPC, lokacje i inne rzeczy wczytywały się szybciej.

 

 

 

Jeśli używasz win7 to uruchom klasyfikację systemu(jeśli jeszcze nie była)

Rozumiem, że chodzi o indeks wydajności? Zrobiłem to zaraz po instalacji systemu i patrząc na to jest duży skok (z 5,9 do 7.6).

 

Da się jakoś sprawdzić status TRIM itp itd?

Link to post
Share on other sites

 

 

Rozumiem, że chodzi o indeks wydajności? Zrobiłem to zaraz po instalacji systemu i patrząc na to jest duży skok (z 5,9 do 7.6).
 

Tak, używam angielskiej wersji systemu więc czasem mylę nazwy.

 

 

 

Da się jakoś sprawdzić status TRIM itp itd?
 

Da się: 

 

 

To check Trim is enabled in Windows 7 and 8, go to start/run/cmd and type the following:

“ fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify “ and it should respond back with: 

“ DisableDeleteNotify=0 “ if TRIM support is ready and active. 

źródło: http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?110371-ABC-GUIDE-New-Build-2013&p=783709&viewfull=1#post783709

 

W tym samym wątku masz ogólne ABC dotyczące każdego ssd. Jeżeli angielski to dla ciebie problem, daj znać, to przetłumaczę.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...