Skocz do zawartości

ktory procesor? Core i7-620m (laptop) vs Phenom II 955 (desk


Recommended Posts

Hej,

dawno mnie na tym forum nie bylo ale dzis sie na chwile podlaczam do Was z pytaniem o procesor.

 

Potrzebuje robic obliczenia numeryczne w srodowiskach Matlabowych i podobnych (scilab, GNU Octave)

 

Do wyboru mam:

- kupic laptopa z prockiem Intel Core i7-620m

lub

- kupic stacjonarny z prockiem AMD Phenom II X4 955 (Deneb)

 

Phenoma bede moze troszke podkrecal ale tylko tyle ile pojdzie 100% stabilnie bez zmiany napiecia - 300-400MHz. Oba komputery beda dzialac z wbudowana grafika (w przypadku amd to bedzie amd 880g lub 890gx w chipsecie), ram ddr3 (1333 dla core i7 i 1600mhz dla amd PII)

 

Ktory z tych procesorow bedzie szybszy?

a) w pracy na jednym rdzeniu (super pi, etc.)

b) w pracy wielordzeniowej

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

pozdrawiam

krataja

Link to post
Share on other sites

stacjonarny nie moze byc na intelu?

Stacjonarny nie moze byc na intelu bo jesli zdecyduje sie na stacjonarny to kasy musi starczyc jeszcze na taniego laptopa, na ktorym nic nie bedzie liczone. Zalezy ile zostanie funduszy - byc moze nawet zdecyduje sie na jakies netbookowe male cos.

 

odpowiedzi chyba sa oczywiste

w pracy wielowatkowej. bedzie szybszy ten z wieksza iloscia rdzeni

w jedno ten z szybszym

Dla mnie odpowiedz nie jest oczywista bo:

- intel core-i7 620m jest 2 rdzeniowy ale 4ro watkowy

- intel core-i7 620m ma nominalne taktowanie "tylko" 2.66 GHz ale w Turbo mode juz 3.33 GHz

- AMD PII 955 ma nominalnie 3.2 GHz, po podkreceniu minimalnym 3.5GHz - zatem zegary beda podobne

- laptop na core-i7 620m bedzie dzialac na ddr3-1066 a AMD PII na ddr3-1333 lub ddr3-1600

 

Ciagle odpowiedz jest oczywista?

Link to post
Share on other sites

oczywiscie dwa rdzenie to nadal dwa rdzenie o danej szybkosci tylko podzielonej dodatkowo na watki (...) a 4 o danej szybkosci to 4 o danej szybkosci

To sa fakty, ja sie pytam o konswekwencje tych faktow - ktore rozwiazanei jest szybsze?

 

wolalbym i5 750 niz 4watkowca z i7

- i5 750 to do desktopow jest przeciez ...

- mobilny i7-620m nie rozni sie niczym od mobilnych i5 (i5 540m) poza taktowaniem i mnoznikiem w turbo mode. I jedno i drugie to rdzen Arrandale.

Link to post
Share on other sites

To może powiedz ile masz kasy, bo notebooka to można i używkę kupić spokojnie za 500-600zł w dobrym stanie.

Zarowno laptop jak i stacjonarny musza byc nowki niesmigane;-)

Potrzebuje fakture i chce by sprzet byl na gwarancji...

 

Kwote mam taka, ze oszacowalem ze albo moge kupic laptoka na core i7 620m

albo stacjonarny na amd PII 955 + tani laptop (do 2tys zl)

 

Jedynie ciagle mam jedna watpliwosc - czy aby na pewno ten stacjonarny naamd PII 955 bez OC (lub z bardzo malym) bedzie szybszy od mobilnego core i7 620m?

 

stacjonarke + http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=54396 takie cuś do niedawna jeszcze była wersja bez windowsa za 1300zł

jesli chodzi o laptopy to doswiadczenie pokazuje ze niewazne ile masz ramu i dysku bo to zawsze mozesz dolozyc - wazne jaki masz procek bo jego cholernie ciezko zmienic.

Czyli jak bede bal laptoka taniego to wezme z mozliwie najepszym prockiem:

- HP ProBook 4510s

- Lenovo ThinkPad SL500

- HP ProBook 4320s

 

Lub cos podobnego co akurat w dniu zakupu bedzie osiagalne...

 

Tylko skad ta pewnosc ze rozwiazanie tani laptok + stacjonarny bedzie szybsze od mocnego laptopa?

 

Wybierz już sobie coś z Pentiumem...

Mozesz rozwinac swoja mysl?

Link to post
Share on other sites

Kwote mam taka, ze oszacowalem ze albo moge kupic laptoka na core i7 620m

albo stacjonarny na amd PII 955 + tani laptop (do 2tys zl)

Fajno ale powiedz konkretnie ile. 5k, 6k?

 

BTW. Edytuj posty.

Link to post
Share on other sites

Kwote mam taka, ze oszacowalem ze albo moge kupic laptoka na core i7 620m

albo stacjonarny na amd PII 955 + tani laptop (do 2tys zl)

Fajno ale powiedz konkretnie ile. 5k, 6k?

Konkretnie to do 5k zl.

Szacowalem ze za 1800zl kupi sie taniego laptopa,

za 900zl monitor i za 2300 stacjonarny z PII.

 

Mysle ze za 2500zl ciezko zlozyc stacjonarny na core i5/i7.

Na to wskazuja szybkie szacunki:

- obudowa - 150zl

- zasilacz - 200zl

- mysz + klawiatura - 50zl

- dysk - 300zl

- DVD - 100zl

- 4gb ramu - 450zl

- chlodzenie CPU - 100zl

- na plyte i procesor zostaje 950zl - za tyle corei5/i7 nie kupie...

Link to post
Share on other sites

To jest propozycja ode mnie:

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/

569 zł

Asus M4A89GTD PRO/USB3 /AMD 890GX/

535 zł

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

380 zł

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

179 zł

LG GH22NS50 SATA SecurDisc (black)

99 zł

Logitech Internet 350 Keyboard Black USB

45 zł

Logitech U96 Wheel Mouse Optical Ivory USB

35 zł

Cooler Master Elite 335 (Black)

159 zł

OCZ ModXStream Pro 500W

249 zł

LG W2361V-PF (16:9, FullHD, 2ms, DVI, HDMI)

699 zł

Razem: 2949zł(esc.pl)

Reszta byłaby na laptopa tzn.2000zł np. http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=19457

Link to post
Share on other sites

To jest propozycja ode mnie:

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/

569 zł

...

Razem: 2949zł(esc.pl)

Reszta byłaby na laptopa tzn.2000zł np. http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=19457

No ok, to jest jakas propozycja, mniej wiecej o czyms takim myslalem...

 

Ale zanim zaczne skladac sprzet to bardziej mnie interesuje czy ten Phenom II 955 bedzie szybszy od laptoka z core i7 620m??

 

Znacie moze jakies wyniki, benchmarki? Ktore by pokazaly co gdzie jest szybsze?

Link to post
Share on other sites

To jest propozycja ode mnie:

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/

569 zł

Asus M4A89GTD PRO/USB3 /AMD 890GX/

535 zł

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

380 zł

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

179 zł

LG GH22NS50 SATA SecurDisc (black)

99 zł

Logitech Internet 350 Keyboard Black USB

45 zł

Logitech U96 Wheel Mouse Optical Ivory USB

35 zł

Cooler Master Elite 335 (Black)

159 zł

OCZ ModXStream Pro 500W

249 zł

LG W2361V-PF (16:9, FullHD, 2ms, DVI, HDMI)

699 zł

Razem: 2949zł(esc.pl)

 

Zestaw ok, ale zmieniłbym w nim kilka podzespołów...

Zasilacz wystarczy bez problemu i Delta 400W, można też wziąć BQ 350W, ale jak byś chciał kiedyś dołożyć grafikę to Corsair 400W.

Obudowa Apertech Venator, bije wszystkie Elitki...

Mobo Asus M4A785TD-V EVO, kosztuje coś koło 330 zł, a też ma bardzo dobrą integre...

+ dołożyć jeszcze chłodzenie np. SilentiumPC Spartan HE923 albo SilentiumPC Fortis HE1225 i kręcisz procka na 3,8 spokojnie...

Wtedy napewno będzie dużo wydajniejszy od tamtego i7.

Link to post
Share on other sites

To jest propozycja ode mnie:

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/

569 zł

...

Razem: 2949zł(esc.pl)

 

Zestaw ok, ale zmieniłbym w nim kilka podzespołów...

Zasilacz wystarczy bez problemu i Delta 400W, można też wziąć BQ 350W, ale jak byś chciał kiedyś dołożyć grafikę to Corsair 400W.

Obudowa Apertech Venator, bije wszystkie Elitki...

Mobo Asus M4A785TD-V EVO, kosztuje coś koło 330 zł, a też ma bardzo dobrą integre...

+ dołożyć jeszcze chłodzenie np. SilentiumPC Spartan HE923 albo SilentiumPC Fortis HE1225 i kręcisz procka na 3,8 spokojnie...

Wtedy napewno będzie dużo wydajniejszy od tamtego i7.

Dzieki za porady odnosnie zestawu ale dziwi mnie ciagle ta Wasza pewnosc ze taki stacjonarny (skadinad prawie nisko-budzetowy) bedzie szybszy niz wspomniany mobilny core i7... Liczby tu sa potrzebne, liczby;-)

Przeciez robione sa rozne benchmarki i testy... Ja niezbyt w tym siedze i nie wiem ktore wyniki o czym mowia ale to wlasnie dlatego do Was pisze...

 

A jesli chodzi o propozycje stacnonarnego kompa to jeszcze nie czas na dobieranie elementow... Chyba ze uwazacie ze da sie zlozyc tez stacjonarnego na i5/i7 za podana kwote (w co watpie)?

 

No i jedna uwaga!

Komputer stacjonarny NIE BEDZIE KRECONY wcale lub tylko minimalnie (200-300MHz). OC procesora zawsze wplywa na zmniejszenie jego stabilności. Wyobrazcie sobie ze po OC obliczenia ida np 20% szybciej. Zamiast 24 godzin czekacie tylko 20 godzin na wynik. Ale co gdy w 18 godzinie obliczen procek sie zwiesi? To zamiast 4 godzin do przodu jestescie 18 godzin w plecy...

Link to post
Share on other sites

Dlatego po podkręcaniu testuje się komputer pod kątem stabilności. Zrobisz to raz, a porządnie i będziesz miał spokój na długi czas i sporo zaoszczędzonego czasu w przypadku mocno wymagających zadań.

Link to post
Share on other sites

Co do lapka to za 1.6-1.7k kupisz przyzwoity sprzęt do pracy z 2 rdzeniowym Intelem PDC, 2-4GB RAMu, 250-320GB dysk.

Monitor za 900zł? Za ~600zł kupisz 24" FHD od Benq. Na resztę zostaje Ci 2.8k.

 

Więc lecim:

CPU: Intel Xeon X3440 (taki i7 2.53GHz) 870zł

Mobo: Asus P7P55D 440zł

RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 390zł

GPU: PowerColor Radeon HD5450 190zł

PSU: OCZ StealthXStream 600W 260zł

Dysk: Samsung F3 1Tb 290zł

Buda: SilentiumPC Gladius 600 Pure Black 215zł

DVD: 100zł

Klawa+mysz: 50zł

Razem: 2800zł (bez przycinania na niczym)

Link to post
Share on other sites

Właciwe podkręcenie phenoma do nawet tych 4GHz nie zmniejszy jego stabilności. Możesz go podkręconaego przetestować różnymi programami i jeśli za godzinę dwie nie odpadnie to nie ma cię czego bać.

Dokładnie... Phenoma podkręca się mnożnikiem. Przy dobrym chłodzeniu i lekkim podniesieniu napięcia będzie w 100% stabilny...

Dlatego po podkręcaniu testuje się komputer pod kątem stabilności. Zrobisz to raz, a porządnie i będziesz miał spokój na długi czas i sporo zaoszczędzonego czasu w przypadku mocno wymagających zadań.

To ja napisze po raz kolejny - komputer nie bedzie podkrecany

@dodzik18 - dwie godziny testow a 48 godzin obliczen to nie do konca to samo... Wymagania jakie stawia sie PCtom do gier sa zupelnie inne niz PCtom do obliczen...

 

@Eklerek i @19arek93- znajdzcie mi prosze firme, ktora da mi pisemna gwarancje, ze podkrecony PCet bedzie 100% stabilny. Jakos nie znalazlem zadnej firmy ktora gwarantuje (pisemnie) takie dzialanie...

 

A na koniec ciekawostka...

poszperalem troche (http://www.notebookcheck.pl/Test-procesorow-Intel-Core-i3-Core-i5-Core-i7-Arrandale.25083.0.html http://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i7-620M-Notebook-Processor.23043.0.html)i znalazlem info ze mobilny core i7 620m liczy super pi 1M w ok 13 sekund. Czy stacjonarny PII tez tak potrafi?

A jak wyglada sprawa w operacja wielowatkowych?

4 rdzenie PII vs 2rdzenie i 4 watki core i7 mobile ??

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...