Skocz do zawartości

Terkotanie wentylatorów - fakty i mity


Recommended Posts

@gregotsw
Takie odsłuchy można tylko dokonywać w rzeczywistości. Dla Ciebie może brzmieć tak samo jak w rzeczywistości, dla drugiej osoby z lepszym słuchem już nie. Audio nigdy nie odda reala. Po za tym skąd ja miałbym wiedzieć jak głośno je odtwarzać, żeby oddawało głośność tą z rzeczywistości. Moim zdaniem z tym tyrkotaniem jest tak jak pisałem wyżej. Innej opcji nie widzę :).

Link to post
Share on other sites

A buczenie słyszysz w swoich wentylatorach na 5v? Przy odległości ok 5-10cm? Ja w odl. 5cm słyszę wyraźnie. Nagrywałem z odl. ok. 3-5cm i buczenie nagrało się wyraźnie - terkotania już nie.

 

Ustaw sobie nawet na full głośność i usłyszysz jedynie buczenie(a'la samolot odrzutowy), a nie nierównomierne terkotanie. Terkot powinien się wyróżniać z tego buczenia. Terkotanie to jest już średni zakres częstotliwości i wyłapanie go z niskotonowego tła nie powinno być problemem.

 

 

Jakbyś miał możliwość nagrania terkotu to byłbym bardzo wdzięczny - myślę, że to by w jakiś sposób wiarygodnie podsumowało dyskusję.

 

 

 

Co do różnic w słuchu. To może być prawdą, ale nie odnośnie terkotu. 

 

Terkot to raczej średniego zakresu częstotliwość i każdy zdrowy człowiek jest w stanie wyłapać te dźwięki. To nie piszczenie cewek - bardzo wysokie tony, często na granicy możliwości ludzkiego słuchu(16kHz i wyżej) albo infra dźwięki.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Pisałem Ci wcześniej - masz kiepski słuch - tak ciężko Ci to zrozumieć.

Jedyne inne wytłumaczenie jest takie, że nie obcowałeś słuchowo z lepszymi jakościowo wentylatorami, w których z odległości 50cm (mam tak ustawionego kompa w Define XL R2 na biurku) nie słychać pracy łożysk.

 

Mam aktualnie 6 wentyli w XL R2 (3xNB XK1 140mm i 3xSSR2). Ponieważ SSR2 były dla mnie kompletnie nieakceptowalne w poziomie (szum i terkot łożysk na 7V) pracują tylko w pionie (2xfront +1xtył na 7V). NB pracują na full czyli 800 obr/min i pracują tylko w poziomie (2xtop + 1xspód). Tak je umiejscowiłem bo miałem dość dźwięku SSR2. 

Ja już kilka kombinacji tych konkretnych wentylatorów przerobiłem w swojej budzie i zapewniam Cię, że wiem o czym piszę.

Słuch mam bardzo dobry.

 

Pozostałe 3 sztuki SSR2 czekają na inne czasy.

 

Napiszę to po raz kolejny. Pomimo tego wszystkiego uważam SSR2 za jedne z najlepszych wentylatorów dodawanych do obudowy przez producenta na starcie. 

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Ja dostałem swojego fractala arc xl a w nim 3 140mm wentylatory. Jeden w ogóle nie tyrkocze nawet z 2 cm. Drugi tyrkocze tylko przy 12V, ale już ok 15 cm od niego nie słuchać tego. Trzeci jest najgorszy. Słychać tyrkotanie nawet na 7V z zamkniętą obudową. Przy 12 V jest już bardzo nieciekawie. Za to wszystkie dość mocno wieją. Jakość wykonania też akceptowalna. Dodam, że wszystkie pracują w pionie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To oznacza, że masz dobry słuch ale tylko gdy słuchasz tych które terkoczą. Gdy słuchasz tego normalnego, słuch ulega momentalnemu "popsuciu".

 

 

Narazie wychodzi na to, że jest losowość odnośnie tych wentylatorów, ale żeby dorabiać temu regułę - nie ma mowy. Ten tyrkoczący przy zamkniętej budzie na pewno nadaje się na gwarancję.

Link to post
Share on other sites

 

 

Narazie wychodzi na to, że jest losowość odnośnie tych wentylatorów, ale żeby dorabiać temu regułę - nie ma mowy. Ten tyrkoczący przy zamkniętej budzie na pewno nadaje się na gwarancję.

Ok dzięki. Do kopmutronika nie mam daleko ;)  

Link to post
Share on other sites

Ja u siebie miałem 2 wentylatory z Fractala R3 i mam jeden wentylator Silent R2 i żaden nie terkocze/terkotał, wymieniłem na Enermax UCTB12 (na razie mam tylko 2) i jeden nie terkocze ani w poziomie, ani w pionie, natomiast drugi w poziomie terkocze i to dość mocno, nie wymieniałem bo w pionie jest cichoo. Miałem kilka wentylatorów SilentiumPC i żaden nie terkotał. Mam starszy wentylator Coolinka na sprzedaż za 5zł i na wolnych terkocze jak skurczybyk, na wysokich słyszalny jedynie szum.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...