Skocz do zawartości

potzrebna pilna pomoc - praca kontrolna


Recommended Posts

mam prace kontrolna z Diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej

 zadanie to :

 

Zaproponuj scenariusz naprawy komputera, w którym został uszkodzony twardy dysk (objawy: SO nie uruchamia się, wyświetla się komunikat o błędzie odczytu z

dysku; wymień poszczególne czynności jakie należy wy

konać, aby przywrócić prawność komputera taką jak przed awarią; komputer pracuje w dużym

przedsiębiorstwie, wiele danych jest przechowywanych na komputerze lokalnie,

uszkodzony dysk zawiera ich jedyną kopię, zaproponuj zalecenia co do

technicznej eksploatacji komputera po naprawie i co

do sposobu składowania kluczowych danych.)

 

z gory dziekuje

Edytowane przez DawSzy21
Link to post
Share on other sites

nie chialo? mialem do napisania 3 prace kontrole z http://sunit.pl/zak/sem_1/ - prace kontrolne

 

Poradzilem sobie dosyc szybko z dwiema ale z 3 mam problem. W internecie pisze tylko o spr dysku pogramami , spr w biosie ustawien dla sata i ata oraz wymianie dysku.  Chcialbym abysci POMOGLI mnie upozadkowac liste co nalezy zrobic a ja opisze poszczegolne kroki.

 

ciesze sie ze dla was to proste a ja sie ucze dopiero tak? kazdy uczy sie swoim tepem. Nie jest to temat o latwosci zadania ani mojej wiedzy tylko z prosba o pomoc.

Edytowane przez DawSzy21
Link to post
Share on other sites

Musisz sprawdzić co się uszkodziło w dysku, lub oddać do wyspecjalizowanej firmy w celu odzysku danych. Podaj też błąd jaki się pojawia. Zachowując zasady bhp zamontować nowe dyski pracujące w raidzie 1 lub nie przechowywać ważnych danych lokalnie, ew. zakupić streamer. P.s Ja dopiero zaczynam technikum  :]  Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

czlowieku ja od ponad 40 minut siedze na internecie i nic...

 

jak mozesz to zrob. Wole miec cos (nawet zlego) niz nie miec nic.

 

Ja ustalilem taka.

 

Sprawdzamy w biosie ustawienia dla dyskow ATA oraz SATA.

Sprawdzamy zworek na dysku.

Testujemy dysk twardy pogramami testujacymi. Jezeli jest ok zmieniamy port sata/ata na plycie glownej oraz tasiemke.

i tu nie wiem co dalej. Jezeli wszystko ok ale blad zostaje to ?

Link to post
Share on other sites

To uszkodzenie fizyczne dysku, najczęściej jeżeli "pyka" to najczęściej uszkodzenie fizyczne, jeżeli zachowuje się normalnie, a nie jest widoczny w systemie to elektronika(choć są wyjątki). Jeśli elektronika to można ją wymienić, jeśli uszkodzenie fizyczne to zostają wyspecjalizowane firmy.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o zabezpieczenie danych to robi się raidy i różnego rodzaju backupy.

Jeśli dysk padnie to nie odpalisz go samego. We własnym zakresie możesz go wyciągnąć z komputera i podpiąć pod inny komputer (lub do tego który nie działa dać dobry dysk) żeby zobaczyć czy dasz radę sam odzyskać dane (czy dysk jest widziany w ogóle) jeśli nie to pozostają firmy, które się tym zajmują. 

Sprawdzanie ustawień dysków w biosie raczej nie ma sensu ponieważ jeśli nic nie grzebałeś, a wcześniej działało to przyczyna jest inna.

Sprawdzenie taśmy i jej zmiana OK (chyba, że inny dysk podłączony zamiast tego działa, wtedy zbędny krok.)

Przyczyny padnięcia dysku też mogą być różne, zmiana napięcia, uszkodzenie mechaniczne, zużycie materiału, powody softwarowe np system operacyjny się wysypał.

 

Trochę chaotycznie, ale może coś z tego Ci pomoże:P

Link to post
Share on other sites

Poczytaj o rodzajach raid np na wiki. Jest ich całkiem sporo. Taka podstawowa to faktycznie raid 1. Jeśli padnie jeden dysk, na drugim jest pełna kopia. Jeśli masz więcej dysków można myśleć o innych raidach.

Poczytaj też o NAS'ach jeśli chodzi o backup lub przechowywanie ważnych danych.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...