Skocz do zawartości

Cichy wentylator do Prolimatech Megahalems


Recommended Posts

Panie, Panowie

Otóż, tak się mi poszczęściło, że udało mi się wygrać cooler CPU Prolimatech Megahalems Blue. Myślę, że obowiązkowo należy dokupić do niego wentylator. I teraz moje pytania:

1) wybierać wersję 120mm czy 140mm?
2) zależy mi przede wszystkim na CISZY, więc poszukuję czegoś pewnie wolnoobrotowego
3) prosiłbym o podanie propozycji budżetowej oraz takiej do max 50-60zł

Ma schłodzić taki oto procesor:

CPU: i5 3570k
MOBO: MSI z77 gd-55
GPU: MSI Hawk 270X
PSU: BeQuiet! Straight Power E9 580W
Case: Fractal Design Arc Midi

Z góry dziękuje za odpowiedźi :)

Link to post
Share on other sites

Ja polecam thermalright tr ty 143. tylko z tym co daja do radiatora nie da sie go chyba zamontowac. ja go przyczepilem na gumce recepturce. Obecnie mam  benefix `14cm i 12cm w ukladzie push and pull napewno jest glosniej a temperatury sa podobne. Tylko trzeba sprawdzic co sie zmiesci zeby nie kolidowalo z ramem i elementami plyty glownej.

Link to post
Share on other sites

Ale czy on z 20dBA nie będzie słyszalny ? Obecnie posiadam chłodzenie stockowe intela, więc teoretycznie przesiadka na Megahalems nawet bez wentylatora da efekty. Dlatego zastanawiam się nad czymś wolniej obrotowym i cichszym. Ewentualnie coś z PWM. Tylko nadal nikt nie odpowiedział mi na moje pytanie czy docelowo mogę wtedy sam sterować obrotami wentylatora (poprzez jakiś program) czy system robi to za mnie ?

Link to post
Share on other sites

Mam na tym chłodzeniu Thermalrighta TY-141 podczepiony oryginalnymi uchwytami. Moim zdaniem bardzo dobry stosunek wydajność-cena. Cichy, nie licząc przepływu powietrza przez finy a i to ledwo słyszalne w zamkniętej obudowie. W tej chwili mam na procesorze temperaturę 27st.C przy obrotach 1100/min. tempreatura otoczenia 21 st.C. Ze 120 polecam Noiseblockera PL-PS, wydajny cichy.

Link to post
Share on other sites

No dobrze ale czy nie rozsądniej  zakupić model z PWM i skrecić go na wolne obroty (i tak będzie lepiej chłodził procka wraz z Megahalemsem niż moje do tej pory stockowe chłodzenie) aby był kompletnie niesłyszalny a w razie potrzeby go podkręcać ?

Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem chce wydać MAX 50-60zł. Więc prosiłbym o typy z podanych wyżej przeze mnie wentylatorów.

Z tych powyżej proponuję ostatni, czyli TY-147, nastepca TY-140 w ciekawszych kolorach ;-) . Idealnie współpracuje z Prolimatechem jak pisałem wyżej. Teoretycznie powinien schłodzić twój procesor lepiej niż mojego lekko podkręconego FX-a 6300

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie :)

 

Jako, że dopiero teraz będę odbierał Megahalems'a to przeciągnąłem wybór wentylatora do dzisiaj.

Pojawiło się także jeszcze jedno pytanie. Czy wybierając wentylator bez regulacji obrótów (3pin) jestem w stanie jakoś kontrolować jego obroty na płycie MSI Z77 GD-55?

Oraz co sądzicie o:
Zaward-golf-iii-fan-140mm-zg3-140c
Noiseblocker-l-xlp
Be-quiet-pure-wings-2-140mm

Edytowane przez koscoff
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy wybierając wentylator bez regulacji obrótów...
 

 

Tak, ale wymieniłeś dwa wentylatory dla których maksymalna prędkość obrotowa to odpowiednio 1000 i 800 obrotów. To zdecydowanie za mało na cooler CPU. Szukałbym na Twoim miejscu czegoś z PWM i zastanowił się nad priorytetami- cisza vs wydajność bo to niestety nie idzie w parze. 

 

Z wymienionych- najlepszą opcją na cooler będzie NB ale na maksymalnych obrotach (2000RPM) nie będzie on nigdzie blisko kategorii "cichy"...

Link to post
Share on other sites

A czy przypadkiem Megahalems nie jest przystosowany do pracy pasywnej? A wentylator może być zwiększeniem jego wydajności? Obecnie posiadam niepodkręcony i5 3570k i intelowskiego boxa na nim. Więc wydaje mi się, że tak czy siak Megahalems z jakimkolwiek wolnoobrotowym wentylatorem będzie dużo lepiej chłodził procka a do tego może być niesłyszalny.

Link to post
Share on other sites

Pewnie- ale ograniczając sobie wydajność wentylatora już na starcie szybko Ci tej wydajności braknie gdy zaczniesz się bawić w OC. Oczywiście, megahalems jest "dostosowany" do pracy pasywnej ale w pasywie nawet największy kawałek radiatora nie jest, delikatnie mówiąc, demonem wydajności. W takim trybie może on utrzymać procesor w granicach bezpiecznych temperatur ale bez OC. Z trzech podanych przez Ciebie wentylatorów najrozsądniejszą opcją będzie NB. Jeśli jesteś gotowy dopłacić to polecam też śmiało wydajnego i cichego NB PLPS. W przypadku tych wentylatorów z zakresem pracy 1000-2000RPM zwyczajnie ustawisz sobie profil PWM którym zabronisz mu wkręcać się powyżej 1500RPM kiedy to każdy wentylator staje się dość słyszalny (choćby ze względu na szum powietrza). 

Link to post
Share on other sites

Tak. Stosowałem go kiedyś jako zamiennik na jednym z coolerów i muszę przyznać że kulturą pracy w granicy 1200RPM nie odbiega od wiele droższych BQ SW2. Przy 1500RPM każdy wentylator generuje już szum powietrza ale tutaj nadal czuć świetną jakość zastosowanego łożyska. Dobre rozwiązanie na cichy cooler.

Link to post
Share on other sites

Jego maksiumum przepływu powietrza to 100m3/h w przeliczeniu na CFM daje to 58.86 CFM. W przypadku Be Quiet! Pure Wings 2 140mm jest to 61.2 CFM, w przypadku Zaward Golf III Fan 140mm jest to 64.37 CFM. Więc nie wiem skąd przekonanie, że NB PLPS będzie wydajniejszy...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...