Skocz do zawartości

AsRock xtreme4 + i5-4670K pamięci pod OC


Recommended Posts

 

 

pracują na zalecanym dla procesorów napięciu 1.5v

Kolego, powiedz mi gdzie Ty takie coś wyczytałeś ?

Bo w jednym z tematów w innym dziale rozprawialiśmy się z takim stwierdzeniem przez dobre kilka dni i za cholerę nie znaleźliśmy potwierdzenie tej informacji u intela. Wyszło że są to jakieś głupoty.

Link to post
Share on other sites

@MasterBarti

https://communities.intel.com/thread/30798

Podam Ci konkretne  cytaty.

Regarding your first question there is not any Intel processor that supports more than 1.5V memory.

 

From our side we don’t validate memory beyond 1.5V because the Memory Controller Hub (MCH) was not designed to support more than that.

 

Proszę.Tutaj jest akurat o Ivy Bridge.

W haswellu podobno  poprawiono kontroler pamięci,ale myślę,że skoro są nawet wysoko taktowane RAMy na napięciu 1.5v to po co bawić się w 1.65v?

 

Gdy używamy RAMu na 1.65v mamy dwa scenariusze

 

1.Procesor narzuca RAMowi napięcie 1.5v wtedy RAM przykładowo 1600Mhz 1.65v CL9

Pracuję albo 1600Mhz CL10/CL11,albo 1333MHz CL9

2.Bardziej niebezpieczny scenariusz.RAM siłowo nadaje sobie napięcie 1.65v wtedy procesor zaczyna się bardziej grzać i szybicej zużywa się kontroler pamięci. W najgorszym wypadku może nawet dojść do uszkodzenia procesora. (ventually your processor could be damage.)

 

When we use memory out of specifications we can have two possible scenarios:

 

  1. The memory is downclocked by the processor in order to be able to work with it; this means that the memory is working using a not correct voltage for it or simply it started to fail for the same reason.
  2. The memory force the processor to reach the voltage of it, on this scenario the processor is overclocked by the memory, and this is the most dangerous scenario because eventually your processor could be damage.
Edytowane przez GRAABI
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oczywiście, zgodzę się że skoro nie jest problemem kupić ram na napięciu 1.5v to nie ma zastrzeżeń by akurat takiego nie kupić.

 

Poza tym, że napisał to "jakiś" użytkownik na forum, nie ma o tym wzmianki w żadnych datasheetach odnośnie tych procesorów ani również tutaj. http://ark.intel.com/products/75123/Intel-Core-i7-4770K-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz?wapkw=4770k

Nigdzie nie napisali wprost, by nie używać ramu 1.65v w połączeniu z tym procesorem ani czym to grozi. A przynajmniej ja tego nie znalazłem.

 

Ten sam użytkownik sugeruje trochę dalej że te 1.65v to OC:

The policy says that the customers can overclock their systems by their own risk, this because it is not supported by Intel and besides in case the processor fails due overclocking the warranty will not cover it.

a przecież ustawienie napięcia 1.65V na ramie, który zaleca producent tego ramu to żadne OC...

Nie sądzisz, że jeśli napięcie ramu miałoby taki wpływ na uszkodzenie procesora, to było by to gdzieś napisane w widocznym miejscu iż nie powinno się korzystać z połączenia tego procesora z ramem działającym na napięciu powyżej 1.5V ?

 

Po drugie, jako potwierdzenie gość zapodał link w którym nie ma o tym wzmianki... (link akurat nie działa, ale jeśli ogarniasz o co chodzi to sam go poprawisz by dotrzeć tam gdzie miałeś)

 

Do póki nie zobaczę testów, które pokażą iż:

1.Procesor narzuca RAMowi napięcie 1.5v wtedy RAM przykładowo 1600Mhz 1.65v CL9 Pracuję albo 1600Mhz CL10/CL11,albo 1333MHz CL9 2.Bardziej niebezpieczny scenariusz.RAM siłowo nadaje sobie napięcie 1.65v wtedy procesor zaczyna się bardziej grzać i szybicej zużywa się kontroler pamięci. W najgorszym wypadku może nawet dojść do uszkodzenia procesora. (ventually your processor could be damage.)

Odnośnie pierwszego, nie widziałem jeszcze takiego przypadku jeśli dany ram jest oficjalnie wspierany przez płytę główną. Automat ustawia go jak należy. Przynajmniej nikt się jeszcze na to nie skarżył.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie zacytować coś ponownie.
From our side we don’t validate memory beyond 1.5V because the Memory Controller Hub (MCH) was not designed to support more than that.
Logiczne jest,że skoro kontroler pamięci w procesorze nie został zaprojektowany do wspierania RAMu na napięciu wyższym niż 1.5v to połączenie go z RAMem o napięciu 1.65 nie wpłynie pozytywnie na jego działanie.
Owszem RAM 1.65v nie spowoduję tego,że procesor od razu się popsuję,ale skróci jego żywotność,co dla Intela jest na rękę.
RAM po dodaniu prawie zawsze jest ustawiany na 1.5v co w większości przypadków (ramu 1.65v) powoduję,że pracuję z szybkością 1333MHz.Dopiero po wczytaniu profilu XMP zmienimy jego taktowanie,ale kosztem większego napięcia.
Co do tego "procesor zaczyna się bardziej grzać "
miałem na myśli RAM,nie wiem dlaczego napisałem,że procesor :)
 

Edytowane przez GRAABI
Link to post
Share on other sites

Jesteś świadom, że dalej powołujesz się na post z forum, jednego "jakiegoś" użytkownika ?

To że ma awatar intela i dopisek intel do nicku nic nie znaczy. Wolałbym jakieś konkrety, typu pdf od intela, faq na ich stronie itp. Bo taki post dalej mnie do niczego nie przekonuje.

No i pytanie, czy prąd zasilający ram przepływa przez kontroler w procesorze czy może przez jakiś kontroler na płycie głównej bezpośrednio do pamięci ?

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Wiesz,zawsze moglibyśmy (ty albo ja) napisać oficjalne zapytanie do Intela,ale czy ma to sens skoro jak pisałem wyżej są nawet wysoko taktowane RAMy (Widziałem 2133Mhz 11-11-11-28 ) na 1.5v,  a autor tematu dostał propozycję,które chciał dostać? :)

Żeby nie być gołosłownym http://www.morele.net/pamiec-team-group-xtreem-lv-ddr3-2133-4gbx2-txd38g2133hc11dc01-509536/

Co do tego użytkownika to zauważ iż jest to community member Intela.

Edytowane przez GRAABI
Link to post
Share on other sites

Akurat do propozycji dla autora nie mam problemów, jest ok. Chciałem tylko przy okazji poruszyć ten temat. Bo może mnie przekonasz :P

 

Akurat "community member" jest to członek społeczności. Można tak określić każdego zarejestrowanego na tamtym forum, ba nawet ten co pytał ma taki status.

Przykładowo, tutaj na forum jest na pewno jeden community member który ma w nicku _amd i obrazek amd jako awatar, ale nie pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest ekspertem pracującym dla tej firmy.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...