Skocz do zawartości

Monitor dla studenta (trochę grafiki) +/- 1000zł


Recommended Posts

Interesująco będzie poczytać o tych forisach, tyle że one są stworzone do gier i filmów a nie do zadań które czekają BlueMike'a.

 

Podstawową wadą przy próbie porównania owych FORISów - czyli FG2421 i FS2333 jest jeden drobny motyw - podpiąłem oba te monitory do jednego GeForce'a (450-tka). Ustawienie trybu klonowania obrazu powoduje, że nie ustawi się dla FG2421 120Hz odświeżania. Nie dysponuję też kamerą poklatkową, by wypuścić są samą sekwencję wideo na jednym i drugim monitorze. :( A najfajniej byłoby na obydwu jednocześnie. Brak kamery to jedno, brak możliwości wypuszczenia tego samego, sklonowanego obrazu - to drugie.

 

Co do wrażenia, jakie oba te monitory dają - tak po prostu podpięte do jednego czy drugiego kompa - porównuję to z moimi prywatnymi, służącymi mi długie lata (ponad 20 tysięcy przepracowanych godzin) modelami. Oba na matrycach VA. Obraz się jednak różni. Niech mi tylko wydłubię dobę czasu - wstawiam drugi dysk, na tym instaluję system, soft do kalibracji i mierzę wszystko. Pomiar - jak się uda mieć chwilę czasu - będzie w opcji: S2432W, FG2421, FS2333 (podłączenie po kolei: DisplayPort, DVI, DVI).

 

Wyniki kalibracji - to oczywiście udostępnię, jak tylko porobię wszystkie pomiary na jednym i drugim monitorze. Przy czym uwaga - na FS2333 czujnik będzie nieco odstawiony od centralnego punktu ekranu, gdyż niestety - i tu trzeba pod adresem EIZO bluzga puścić - na FS2333 główne ekrany menu OSD są nie do przestawienia. Zawsze będą wyświetlane w centralnym punkcie. :-/ Sama regulacja składowych wyświetlana jest gdzie indziej, niemniej jednak całość na dokładność pomiaru może wpłynąć.

 

Swoją drogą - spytam tak z ciekawości czystej - jak osiągane są owe zdjęcia cyrków z podświetleniem? Co i jak ktoś ustawił, by osiągnąć taki efekt? Tak na niektóre zdjęcia patrzę i przypomina mi się ewentualnie mój laptop zanim wyłączone mu zostanie zasilanie. Czegoś nie dostrzegam?

Link to post
Share on other sites

@Misio-Jedi

Człowiek na błędach się uczy :) Ale im wcześniej tym lepiej.

 

 

 

Swoją drogą - spytam tak z ciekawości czystej - jak osiągane są owe zdjęcia cyrków z podświetleniem? Co i jak ktoś ustawił, by osiągnąć taki efekt?

Chodzi o efekt z postu nr 42? Nie wystarczy ciemne pomieszczenie, ekran wyświetlający ciemny obraz i zrobić fotkę/nakręcić film? Np http://www.youtube.com/watch?v=XaN2u0Lbf98 , http://www.youtube.com/watch?v=2nL5Db4D374

Link to post
Share on other sites

@Misio-Jedi

Człowiek na błędach się uczy :) Ale im wcześniej tym lepiej.

 

 

 

Chodzi o efekt z postu nr 42? Nie wystarczy ciemne pomieszczenie, ekran wyświetlający ciemny obraz i zrobić fotkę/nakręcić film? Np http://www.youtube.com/watch?v=XaN2u0Lbf98 , http://www.youtube.com/watch?v=2nL5Db4D374

Ciemno w pokoju jak cholera, ustawiam czarną tapetę w Windows… No powiem Panowie i Panie tak - jest ciemno niczym w odwłoku glonojada. :) Fota będzie - uprzedzam, że z gównianej jakości aparatu. Niech ja tylko siądę z kalibratorem i wszystkie monitory poustawiam do pracy z tymi samymi ustawieniami. :D

Link to post
Share on other sites

Byłem dzisiaj w Saturnie i miałem okazję zobaczyć Eizo EV2436. Przyglądałem mu się względem tego słynnego srebrzenia i powiem szczerze - patrzyłem ze wszystkich stron, pod różnym kątem i w żaden sposób nie udało mi się niczego opisywanego zaobserwować...

Edytowane przez Misio-Jedi
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj dotarł do mnie NEC.

 

Kilka uwag. Kolory są bardzo OK. Czerń świeci tak jak się spodziewałem. Podświetlenie trochę bardziej przebija w prawym dolnym rogu. Trochę się tego bałem pod kątem pracy w AutoCADzie z czarnym tłem, ale po prawej mam jasny pasek z właściwościami, więc jest OK.

 

No i osławione migotanie podświetlenia. Tu jest niestety znacznie gorzej niż myślałem :( Najwyraźniej trafił mi się pechowy model.

Migotanie jest szczególnie widoczne na szarym tle np takim jak w AutoCADzie po zamknięciu pliku: http://imgur.com/6uYHX77 , szarym tle w 3ds max lub (jak przed chwilą odkryłem) tle które pojawia się kiedy uploadujemy coś na imgur.com. Na dodatek w bardzo szerokim zakresie procentowej jasności podświetlenia od ok 25% do 75%. W AC wystarczy skupić wzrok na dole ekranu i w górnej części widać te migotanie. Myślę, że to jest właśnie to bo wygląda jak ten efekt na filmikach (oczywiście duzo słabszy ale wyraźnie widoczny).

 

Chyba wygrzewanie monitora nic nie da. Od którego momentu liczy się te 10 dni, kiedy można oddać towar bez podania przyczyny (zamawiałem monitor w Agito)? Wg ulotki UOKiKu (LINK) 10 dni od momentu wydania towaru, wg innych stron od zawarcia umowy (czyli daty zakupu?).

 

Gdzieś na forum czytałem, że można zeskanować wypełniony formularz (taki jak tu: http://ezakupy.uokik.gov.pl/do-pobrania/ - pierwszy plik) na email sklepu. Można tak zrobić?

 

Pytam się od moment od którego się liczy bo monitor zakupiłem w piątek (ze względy na to, że w poniedziałek i częściowo we wtorek jestem w mieszkaniu), przyszedł dziś, a 10ty dzień od piątku (włącznie z tym piątkiem) wypada w niedzielę :/

 

edit:

wg Agito:

Zgodnie z Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271) art. 7, w okresie 10 dni od dostarczenia zamówionego towaru, konsument ma prawo jego zwrotu bez podania przyczyn w ramach odstąpienia od umowy, wg ogólnych zasad wynikających z przepisów dotyczących zawierania umów na odległość.

czyli jak liczyć 10 dni?

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

 

 

Migotanie jest szczególnie widoczne na szarym tle np takim jak w AutoCADzie po zamknięciu pliku: http://imgur.com/6uYHX77

 

ciekawe u mnie nic nie migocze, a mam FRC, mam PWM, teoretycznie powinno coś migotać, z tym, że PWM steruje CCFL, nie LED'ami, a FRC jest 8+2

jak jest taka lipa to oddawaj, ale pogadaj z agito, bo już się afaik zdarzyło jednej osobie, że sami zaproponowali zwrot, bez żadnych pism itp itd

Link to post
Share on other sites

Chodzi o to, że zaproponowali temu komuś zwrot konkretnie tego modelu? No nie wiem, bałbym się mówić o migotaniu, bo jeszcze pomyślą, żeby na gwarancję oddać (a jak wiadomo ten model tak ma, a mój ma bardziej i tyle). Chyba, że wiedzą o tym.

 

Dodam, że jeśli bez problemu uda się zwrócić to prawdopodobnie mój wybór padnie na FS2333.

Link to post
Share on other sites

Stosunkowo prosty test, aczkolwiek bezlitośnie obnażający wady sterowania matrycą. Wyświetl sobie ten obrazek http://s6.ifotos.pl/img/LCD-Testp_epnnaws.png w przeglądarce, w skali 1:1. Chwyć za belkę tytułową okna i poruszaj rzeczonym oknem. Ciekaw jestem, jak to u Ciebie wygląda.

 

Sprawdziłem pod tym kątem oba dostępne mi modele EIZO FORIS - na FG2421 efekt jest niemal niezauważalny, FS2333 wypada trochę słabiej, ale też nie jest źle. Zdziwiony byłem, jak dobrze wypadł posiadający wolniejszą matrycę, mój prywatny FlexScan S2432W. Starszy model L568 już mocno daje po oczach, a jak byście zobaczyli ten efekt na jednej 19" na TN… Masakra.

Link to post
Share on other sites
Chwyć za belkę tytułową okna i poruszaj rzeczonym oknem. Ciekaw jestem, jak to u Ciebie wygląda.

Szare tło mruga (czy migocze jak kto woli) i pewnie się to zgadza z tymi objawami, o których pisałem.

 

Przy okazji sprawdziłem na mojej taniej TN-ce, która stoi obok i tam to prawie stroboskop :D Dzięki za tego linka ;)

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Szare tło mruga (czy migocze jak kto woli) i pewnie się to zgadza z tymi objawami, o których pisałem.

 

Przy okazji sprawdziłem na mojej taniej TN-ce, która stoi obok i tam to prawie stroboskop :D Dzięki za tego linka ;)

 

Że mrugać będzie mniej lub bardziej, to jest do przewidzenia. Pytanie jest, jak bardzo mruga. :D

 

Swoją drogą - z tego co wiem, to zrobienie takiego testu na MacBooku z Retiną powoduje, że właścicielom rzeczonego jabłecznika, zaczyna nerwowo drgać dolna warga… ;)

Link to post
Share on other sites

zarzuć sobie jeszcze to:

http://monitory.mastiff.pl/images/mva/frc1.gif

 

i to

http://monitory.mastiff.pl/images/mva/frc2.gif

 

jeżeli migocze to coś jest nie halo, ten monitor powinien mieć 8 bitowy panel, bez żadnego FRC, także w takim teście nie ma prawa nic na nim migotać

Link to post
Share on other sites

oddaj go w... coś jest nie tak jak powinno

btw co innego migotanie w obrazach trickowych (tu każdy monitor z FRC pokaże oczopląs nie ma szans), co innego podczas pracy

 

kłopot w tym, że ciężko o monitory bez FRC tak na marginesie, ale normalnie to tak nie daje po oczach na każdym kroku

Link to post
Share on other sites

Czy może być tu jakaś wina karty graficznej? Pytanie nie poparte żadnym dowodem, bo temperatury grafiki są OK i nie ma żadnych artefaktów itd w grach.

 

Ogólnie trochę szkoda, bo na 24'' i w 16:10 komfortowo się pracuje :)

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Czy może być tu jakaś wina karty graficznej? Pytanie nie poparte żadnym dowodem, bo temperatury grafiki są OK i nie ma żadnych artefaktów itd w grach.

 

Ogólnie trochę szkoda, bo na 24'' i w 16:10 komfortowo się pracuje :)

 

Na mój gust - nie. To nie wina karty grafiki.

 

Swoją drogą - pomyśl nad tym FORISem FS2333. Pomyśl też może nad EIZO FlexScan EV2336W. Cenowo podobny do FORISa, mniej do gier, bardziej uniwersalny - może to będzie właściwy strzał?

Link to post
Share on other sites

No właśnie EV2436 to już zbyt duzy wydatek niestety. Na korzyść EV2336 z tego co widzę przemawia ergonomia. Dużo on się różni pod względem obrazu od FS2333?

 

Jako, że mam wadę wzroku (astygmatyzm) i noszę okulary to wolę jednak pracować na 23'' 16:9 niż potencjalnie psuć wzrok na bardziej wygodnych 24''. Zdrowie ważniejsze.

Link to post
Share on other sites

jak już EV to wersję 24" w 16:10, a tak Foris zdecydowanie

 

EV2436W to jednak już jednak przekroczy budżet.

 

No właśnie EV2436 to już zbyt duzy wydatek niestety. Na korzyść EV2336 z tego co widzę przemawia ergonomia. Dużo on się różni pod względem obrazu od FS2333?

 

Jako, że mam wadę wzroku (astygmatyzm) i noszę okulary to wolę jednak pracować na 23'' 16:9 niż potencjalnie psuć wzrok na bardziej wygodnych 24''. Zdrowie ważniejsze.

 

EV2336W aż tak bardzo nie odstaje, choć nie wiem, jak się sprawdza w szybkich obrazach (wideo, gry itp.). Popytam. :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli w grę wchodzi środowisko CAD to nie kaleczcie człowieka monitorem 6+2 jakim jest FS2333. 
 

Nec 244Wmi się tak brzydko zachowuje? Będzie u mnie w przyszłym tygodniu na testach to sprawdzę wszystko.

Dziwne, bo jest to panel o zdecydowanie większych możliwościach od EV2336...który to ewentualnie zamiast FS.

Ergonomia i matryca na zdecydowanie innym poziomie pod kątem pracy.

 

Co do czerni - wiele zależy od oświetlenia stanowiska. Prawda Przemek? :) 

Link to post
Share on other sites

CAD tak, ale też całkiem sporo Photoshopa. Tzn nie jest to obróbka fotografii, jakaś grafika reklamowa itd - gdzie trzeba bardzo dobrego odwzorowanie kolorów. Takie odwzorowanie jak w EA244WMi wystarczy (tu chodzi o obróbkę wizualizacji, plansze itd).

 

Aktualnie jedynym "nie 6+2" na jakiego mogę sobie pozwolić jest właśnie NEC, ale już mam uprzedzenie :/ Za EV2336 przemawia ergonomia jak w NECu tzn możliwość dość wysokiego podniesienia ekranu (pivota nie używam). Ale nie mam pojęcia jak on się ma pod względem obrazu do Forisa.

 

Co do czerni to oczywiście po ciemku nie siedzę przed monitorem :) Za monitorem mam lampkę, także światło jest rozproszone i po oczach nie wali.

 

Dylemat jest :) bo z wyjątkiem tego migotania NEC się naprawdę nieźle prezentuje.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...