Skocz do zawartości

jak przenieść dane z dysku IDE na dysk SATA


Recommended Posts

Siema,

Mam dylemat jak zgrać dane zapisane na starym dysku z interfejsem IDE(ATA) na nowy dysk Samsung F3 - Serial ATA(SATA).

 

W kompie mam 2 dyski F3 jednak trzeba się zebrać i zgrać rzeczy ze starego, tylko jak?

Podłanczałem dysk kolegi SATA i wszystko działało wyśmienicie, dysk odrazu pokazał się jako wykryty w systemie.

Podłączyłem stary dysk IDE i niestety ale system nie wykrywał mi go.... więc jak mam zgrać te dane? Trzeba ten stary dysk aktywować jakoś w biosie(1.2)?

 

I jeszcze jedno noobskie pytanie: Czy pod kabel IDE(ATA) można podłączyć jakiś stary cd-rom i dysk twardy jednocześnie korzystając z tego samego kabla?

Poprostu chcę się upewnić czy pod dobry kabel podłanczałem ten dysk (bo cd-rom mam już zamontowany - IDE) to ten sam kabel?

 

Win 7 64bit

Link to post
Share on other sites

jak u kolegi to robisz, to najlepiej wypnij kabel z CD romu i wepnij w ten stary dysk. Wtedy nie ma problemu z przestawianiem zworek. Ewentualnie zobacz jak są ustawione. Kabel ATA to taki szeroki, ma 40 "dziurek" w złączu na 40 drucików, które znajdują się w dysku. Wiesz ocb ;)

Link to post
Share on other sites

hehehe dzięki @kowdipapo za podpowiedź, to master i slave to coś kojarze że w biosie sie przestawia, możesz rozwinąć o co chodzi z tymi zworkami? Bo na myśl przychodzi mi 'zworka od biosu' o to chodzi? ale to jest w środku blaszaka...

 

małe sprostowanie:

@Fifek19 ja nie robie tego u kolegi tylko u siebie w domu, pisałem tylko że podłanczałem dysk kolegi ;) heheheh bardzo mnie rozbawiła twoja wypowiedź ale dzięki za zaangażowanie i policzenie tych dziurek XDDD hehehehehe wiem wiem ocb : )

Link to post
Share on other sites

o lol rzeczywiście jest zworka łącząca 2 piny na tym starym dysku, jam mam tego użyć? wyjąć to i włożyć spowrotem?

Weź napisz mi jakiś schemat czy to mam zrobić jak będzie podłączony czy cu :>

Link to post
Share on other sites

Ustaw dysk na Master a napęd na Slave. Na dysku i na napedzie powinno byc opisane w jakiej pozycji ustawic zworkę, aby to uczynić.

 

Tutaj masz przykladowe zdjecia z opisem jak ustawic zworkę:

http://www.benchmark.pl/uploads/image/zworki.jpg

http://www.tomshardware.pl/storage/2001 ... umpers.jpg

 

Znajdź taki opis u siebie i do dzieła! ;)

Link to post
Share on other sites

Powracam do tematu..

Doszłem już do tego jak przestawić zworkę, teraz windows już czyta mi stary dysk ATA ale pojawia się kolejny problem..

Gdy chcę otworzyć stary dysk w celu przeniesienia danych na nowy dysk SATA pojawia się komunikat "

Przed użyciem dysku w stacji E musisz go sformatować" i pojawia się opcja 'sformatuj dysk' oraz 'anuluj' - oczywiście formatować nie chcę gdyż są na nim ważne dane a formatowanie to wyczyszczenie.

 

Pytanie:

Jak mam otworzyć ten dysk i zgrać dane?

W czym problem, że system chce go formatować?

 

Dodam że teraz używam systemu windows7 64bitowego zaś zainstalowany windows na starym dysku to XP 32bitowy.. jeśli to ma jakieś znaczenie

 

Proszę o pomoc

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie źle założyłeś zworkę. Dyski IDE miały możliwość ograniczenia pojemności dla wstecznej kompatybilności ze starszymi płytami. Jeśli przełożysz zworkę na pozycję ograniczającą pojemność, a dysk był wcześniej sformatowany to efekt jest właśnie taki że system nie widzi założonych na nim partycji i chce go formatować - przeczytaj dokładnie instrukcję od dysku.

Druga opcja jest taka, że dysk może być padnięty.

Link to post
Share on other sites

Ten dysk nie był formatowany! Mam na nim dane do zgrania.

Na 100% jest sprawny.

Ustawiałem go już na slave i na master ale bez skutku.

 

Jak mam zgrać te rzeczy?

Odkryłem że system plików na tych nowych to NTFS a na starym to RAW.

Czy to może kolidować ze sobą? jak to ominąć?

Link to post
Share on other sites

Uporałem się z tym systemem plików RAW, przywróciłem go ponownie do NTFS.

Jednak mam dalej kłopot - teraz mogę już wejść na dysk ale pokazuje mi mylną pojemność 18.5gb gdyż faktyczny jego stan to 80gb _ do tego nazwa dysku to nazwa 1 partycji "składzik" a w nim były rzeczy które kiedyś ściągłem ale skasowałem.. czyli takie przywracanie z dysku się zrobiło.

 

Teram moje pytanko do Was:

Co mam zrobić żeby dysk pokazywał mi wszystkie partycje(szczególnie chodzi mi o 'Moje Dokumenty')?

 

:help:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...