Skocz do zawartości

Montaż zestawu Corsair H110 w obudowie CM Cosmos II


Recommended Posts

Prosiłbym o radę dotyczącą tego jak zamontować Corsair H110 w mojej nowej obudowie. Chodzi o optymalne ustawienie wiatraków. 

 

Moim zdaniem powinny zasysać powietrze z zewnątrz, ponieważ jest chłodniejsze od tego, które znajduje się w obudowie. Pozostaje jeszcze pytanie, czy z górną częścią obudowy powinna się stykać chłodnica a do niej dokręcić wiatraki, czy odwrotnie? Chodzi nie tylko o najbardziej optymalną konfigurację pod kątem wydajności chłodzenia ale również o zminimalizowanie problemów związanych z odkładaniem się kurzu.

 

Dodatkowo można się też zastanawiać z której strony umieścić gumowe węże - z lewej czy z prawej? Tu już bardziej chodzi o względy estetyczne.

 

A może istnieje jeszcze jakiś inny, ciekawy i mniej standardowy pomysł? Przy kompaktowym chłodzeniu raczej nie ma zbyt wielu opcji (krótkie węże etc.).

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z prawami fizyki zimniejsze powietrze chłodzi bardziej.

A jak się ma w obudowie MSI GTX680 Lightning to się ma mały kominek, który wystarcza do ogrzewania średniej wielkości pokoju.


Zasysanie powietrza z wnętrza obudowy do chłodnicy jest totalnym nieporozumieniem.


Przy zamontowanych wentylatorach i wymuszonej w ten sposób cyrkulacji powietrza, ruch ciepłego powietrza w górę jest bez znaczenia. Nie ma najmniejszego wpływu na pracę układu bo jest zbyt słaby. Naprawdę albo ja jestem głupi albo to co tu czytam nadaje się do kabaretu...


Dwa wiatraki z przodu 200 mm + 120 mm na klatce HDD wtłoczą powietrze z przodu obudowy i wymuszą ruch wewnątrz tak by gorące powietrze nie zostawało w niej zbyt długo. Dodatkowo wiatrak 140 mm umieszczony na górze z tyłu zrobi swoje.

Edytowane przez est_ars
Link to post
Share on other sites

Powietrze powinno być zasysane z przodu obudowy i z boku, zaś z tyłu i góry obudowy powietrze powinno być wypychane.

Pozwoli to zachować dobrą cyrkulacje powietrza i ciepłe powietrze nie będzie długo zostawało w obudowie.

Link to post
Share on other sites

Wiedziałem... Ale i tak muszę pochwalić poziom i docenić poczucie humoru. Na innym forum wszyscy rzuciliby się na mnie z siekierami.

Zakładając, że bardzo chcę siebie skrzywdzić i zamontuję tak, żeby powietrze było zasysane do środka obudowy to...

wiatraki do obudowy (od wewnętrznej strony, stroną z logiem firmy Corsair w dół) i do nich chłodnica, czy może najpierw chłodnica a potem do niej wiatraki.

 

PS Przeglądałem testy, wynika z nich, że chłodzenie powietrzem z obudowy jest najmniej wydajne.

Link to post
Share on other sites

No to po 8====> (masz tyle lat, że domyślisz się co to jest) mówisz, że czytałeś testy. Zapytaj ludzi z tego forum posiadających H110. Bardzo szybko się przekonasz jak dobry był Twój plan.

 

 

 

 

Dziad swoje baba swoje 

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Powietrze powinno być zasysane z przodu obudowy i z boku, zaś z tyłu i góry obudowy powietrze powinno być wypychane. Pozwoli to zachować dobrą cyrkulacje powietrza i ciepłe powietrze nie będzie długo zostawało w obudowie.

 

Chłodzenie H110 będzie mniej efektywne.

Fakt, że ten kompakt może zasysać powietrze z zewnątrz jest najistotniejszym elementem dającym mu przewagę nad chłodzeniem powietrzem typu Noctua NH-D14. Większość testów sprawdzających wydajność chłodzenia CPU, obciąża jedynie procesor główny. Błąd! Rozgrzejcie na maksa CPU i GPU, powtórzcie testy i zanotujcie wyniki. Zobaczymy jak się sprawdzi Noctua chłodząca "wrzątkiem" w zestawieniu z H110.


Oczywiście mogę się mylić. Niedługo będę miał okazję to sprawdzić.

Nim jednak nadejdzie ten dzień odpowiedzcie na proste pytanie:

wiatraki do obudowy (od wewnętrznej strony, stroną z logiem firmy Corsair w dół) i do nich chłodnica, czy może najpierw chłodnica a potem do niej wiatraki?

Link to post
Share on other sites

Nie porównuj chłodzenia procesora powietrzem i zamkniętego układu chłodzenia cieczą, bo wynik z góry będzie przesądzony na korzyść chłodzenia cieczą.

 

 

Chłodnica wyżej, wentylatory ustawione logiem do dołu, żeby wyciągały powietrze z obudowy. 

 

Coś w ten deseń

 

http://www2.corsair.com/_images/systembuild//h100_installs/650d/fully-installed.JPG

Link to post
Share on other sites

Zresztą niech wam będzie. Może na początku zamontuję tak jak sugerujecie. Pierwszy miesiąc będę użytkował sprzęt delikatnie i bez ostrego podkręcania. Ale będę monitorował temperaturę wewnątrz obudowy.


 

 

Chłodnica wyżej, wentylatory ustawione logiem do dołu, żeby wyciągały powietrze z obudowy. 
 

 

Jeśli logiem w dół to będą zasysać z zewnątrz. Tak przynajmniej jest w wypadku wiatraków firmy Cooler Master i Noctua. 


 

 

Zapytaj ludzi z tego forum posiadających H110.

 

Zatem pytam ludzi z tego forum posiadających H110.

Robiliście testy na maksymalnie obciążonym CPU i GPU?

Porównywaliście temperatury? Czy może raczej jak to zwykle bywa nikomu się nie chciało sprawdzić, przeczytał, zamontował, działa, więc pisze, że tak jest lepiej. 

Link to post
Share on other sites

U mnie wszystkie wentylatory wywiewają powietrze tam gdzie jest logo.

Obudowa Cooler Master Cosmos S + Noctua NH-U12P SE1366.

Prócz tego w nowej obudowie Cooler Master Cosmos II wentylatory, które mają wyciągać powietrze z obudowy są zamontowane logiem na zewnątrz.


Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "naklejka", ponieważ na niektórych naklejki znajdują się z obu stron. Ale tylko z jednej jest taka sprytna z nazwą firmy.

Edytowane przez est_ars
Link to post
Share on other sites

o co Ci człowiek chodzi? ustal najpierw jak to jest z tymi naklejkami.


Jest tak, że chłodniejsze powietrze chłodzi bardziej ale zaburza tzw. naturalną cyrkulację w obudowie.

A jeśli postanowię być na tym punkcie wrażliwy, wszak "naturalne" jest lepsze i zdrowsze to należy zainstalować to w konfiguracji push, gdyż jest wydajniejsza. A przynajmniej tak mówią...ludzie...w internetach...

http://youtu.be/xaMX2zrwRCQ

Link to post
Share on other sites

Rób co chcesz. Ja już swoje napisałem, na podstawie tego zrobisz wszystko. Przeciętne stworzenie z przeciwstawnym kciukiem powinno sobie poradzić.

 

http://bios.weddingbee.com/pics/194564/walks-out-o.gif

Edytowane przez Klikacz
Link to post
Share on other sites

Zamiast mulić 450 stron wątpliwej jakości paplaniny, wolę przeczytać kolejny raz Czarodziejską Górę Tomasza Manna. Przynajmniej będę miał z tego jakąś przyjemność.


Spoko. Podtrzymuję zaproszenie.


Zamontuję tak jak na tym filmiku.


Rozwiązanie wydaje się proste i wygodne, np. łatwe w czyszczeniu, więcej miejsca w obudowie. Jeśli coś będzie nie tak, zawsze będę mógł to zmodyfikować.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...